Doğalgaz Borusu Gizleme, Süsleme ve Saklama

Doğalgaz borusu gizleme, doğalgaz borusu süsleme ve doğalgaz borusu saklama noktasında yaratıcı fikirlere mi ihtiyacınız var. Size bu yazımda doğalgaz gizleme ve süsleme fikirleri noktasında özellikle en çok kullandığımız mutfakta doğalgaz borusu gizleme konularına değineceğim.

Doğalgaz borusu gizleme aslında bir diğer süsleme veya saklama yöntemi arasında sayılır. Boruları hiç bir zaman yok edemezsiniz. Tabi duvarı kırıp içine sokmazsanız. 🙂 Ancak süslemeler yaparak yok etmiş gibi gösterebilirsiniz. Bu bir çeşit sihir gibi bir şeydir. Hepimiz biliyoruz ki mekan dekorasyonlarında en önemli ayrıntılardan biri de evin hemen her odasını gezen doğalgaz borularına çözüm bulmaktan geçiyor.

Zira ne kadar şık bir mekan tasarlarsanız tasarlayın ortalıkta kalan doğalgaz borularının görsel olarak yaratacağı dezavantajı hesaplamadıysanız işiniz zor. Aslında bu makalede ki asıl sırda borularının saklanmasından çok doğalgaz borusu süsleme fikirleriyle alakalıdır.

Petekten peteğe, odadan odaya ulaşan, hemen her alanda varlıklarıyla işinizi zorlaştıracak olan doğalgaz boruları yarattıkları görüntü kirliliğiyle her evin ortak sorunu. Beğenilecek ve tarzıyla öne çıkacak bir mekan dekorasyonu yaparken bu nedenle göz önünde duran doğalgaz borularına da bir kamuflaj veya bir işlevsellik katmak gerekiyor.

Bu yazımızda doğalgaz borularının yarattığı görüntü karmaşasını hafifletmek için neler yapabilirsiniz konusuna göz atıp sizler için aradığınız çözümleri bir araya getirmeye çalıştık.

Doğalgaz borularını nasıl gizleyebilirim? 

Doğalgaz borusu saklamak düşünüldüğü kadar zor değildir. Eğer dekorasyonel anlamda bir şey yapmak istemek ve hedefiniz sadece boruyu görünmez etmek ise doğalgaz borusu gizleme aparatı kullanın. Bu işinizi hızlıca halletmenize neden olur. Aparatla kullanmayacaksanız, yüksek ve geniş süpürgelikler ile de evin zeminine yakın boruları kamufle edebilirsiniz. Bununla ilgili aşağıda detaylı bir anlatım yaptım. Sabırla makalemi okumaya devam etmenizi rica ediyorum. Ancak amacınız daha dekoratif bir görüntü sağlamak ise aşağıda pek çok çeşitlerde fikirler sıraladım.

Mutfaktaki doğalgaz borusu nasıl gizlenir ve kapatılır? 

Ocak doğalgaz borusu nasıl gizlenir benim daha sıklıkta karşılaştığım bir soru. Mutfaktaki ve ocak ile tezgah arasında kalan doğalgaz borularını sarmaşık süslemeler ile kapatabilirsiniz. Hemen aşağıdaki görsele bakın. Sizce de harika olmamış mı? Bu süs malzemelerini herhangi bir takı shop, tuhafiye gibi yerlerden kolaylıkla temin etmeniz mümkün. 

Yada herhangi bir mobilyacıya, mutfak dolaplarınızın rengiyle aynı olacak şekilde aşağıda örnekteki gibi kapak yaptırabilirsiniz.

Mutfakta doğalgaz borusu gizleme yöntemlerinden bir diğeri ise halat iplerle sarılma yöntemidir. Özellikle rustik tasarımdan hoşlanıyorsanız, dekorasyonlarda pek çok yerde halat kullanıldığını göreceksiniz. Ahşap ve halattan oluşan avize ile birlikte dekorasyonda bir bütün oluşturmanız mümkün. Ayrıca bunun en sık kullanılan yöntemlerden biri olduğunu rahatlıkla söylerim. Mutfak dekorasyonu yaparken bu borular sizi korkutmasın.

Bir diğer yöntemlerden biri ise duvara gömme şekilde yapmak ki. Bu pek fazla tavsiye ettiğim bir yöntem değildir. Tabi dekorasyon anlayışınız neyi gerektiriyorsa onu yapmakta özgürsünüz. Duvarların kırılması yöntemi ile yapılmaktadır. Gizlemek isteyenler için en iyi kapatıcı yöntemler arasındadır. Ancak oldukça maliyetli, duvar yapısını bozan bir yöntem olmakla, pek çok inşaat kalıntısı ile baş etmek zorunda kalmanız da muhtemel.

Doğalgaz Borusu Gizleme ve Süsleme Fikirleri

Bir mekanı tasarlarken ortaya çıkan en büyük pürüzlerin başında evi istila etmiş havasındaki doğalgaz ve kalorifer boruları geliyor. Evi bir uçtan diğer uca dolaşan bu tip tesisat elemanlarını bazen saklamak mümkün olsa da çoğu zaman hiç istemediğimiz şekilde karşımıza çıkıveriyorlar.

Bu konuda yaratıcı çözümlerle boruları sorun olmaktan çıkarmak mümkün elbette. Bu amaca hizmet etmek üzere doğalgaz borularını gizleme fikirlerini ele aldığımız yazımızdaki alternatiflerden siz de mevcut alanınıza en çok yakışacak çözümü kolaylıkla seçebilirsiniz. Hem geleneksel çözümleri hem de parlak fikirleri bir arada bulabileceğiniz önerilerimiz sayesinde tüm evde karşınıza çıkan doğalgaz boruları sorun olmaktan çıkıp artık sizi rahatsız edemeyecek.

1. Doğalgaz Borusunu Saklamak için Rafları Kullanın

doğalgaz boruları gizleme raf

Yatay şekilde alan kaplayan boruların göze çarpmaması için boruların üzerine dekoratif raflar yerleştirebilirsiniz. Raflara sevdiğiniz biblolarınızı veya kitaplarınızı yerleştirin, çiçek saksılarıyla renkli ve taze bir alan hazırlayın. Veya belki borulara asacağınız kancalar sayesinde pratik bir vestiyer alanı hazırlayın. Bu şekilde kullanacağınız raflar boruların dikkat çekmeyecek şekilde gizlenmesini sağlayarak bu alanı işlevsel hale getirecektir.

2. Borulara Amaç Kazandırın

mutfak doğalgaz boruları gizleme

Sadece gaz geçişi için kullanılan sevimsiz boruların ortam bozmasına izin vermemek alinizde. Bu borular için başka bir görev planlayarak boruların artık boru gibi algılanmamasını sağlayabilirsiniz. Banyoda bornoz, havlu, tuvalet kağıdı gibi eşyaları asmak için bu borulardan destek alabilirsiniz. Bu sayede hem ekstra aksesuar almak zorunda kalmayacağınız gibi mevcut alanı da en güzel şekilde değerlendirmiş olursunuz. Aynı şekilde mutfağınızda bulunan doğalgaz borularına birkaç kanca tutturup kurulama bezlerinden cezvelere kadar pek çok eşyanız için teşhir ve depolama ünitesi haline getirebilirsiniz. Hem şık hem de bir işe yarayan doğalgaz borularıyla evinizin tadını çıkarmak için bir an önce hangi boruları ne için kullanabileceğinize kafa yormaya başlayabilirsiniz. Evinizin planına göre baktığınızda bazı boruların iyi ki orada olduğunu düşünme ihtimalinizin olması bile mümkün.

Mutfak dekorasyon fikirleri yazımıza da göz atın.

3. Renklendirerek Dekorasyona Ekleyin

doğalgaz borusu renklendirme

Radyatör ve doğalgaz borularınızı ortada kaldıkları için dışlamak yerine aynı renge boyayarak ön plana taşıyabilirsiniz. Aynı renkte objelerle mekanın dekorasyonunu destekleyerek onları sıkıcılıktan uzak birer simge haline getirebilirsiniz. Hatta dilerseniz geometrik desenlerle modern ve yaratıcı bir hava da katabilirsiniz. Hayal gücünüzü serbest bırakın, size harika fikirlerle geri döneceği kesin!

4. Renklendirerek Kamufle Edin

doğalgaz borusu gizleme

Duvarları takip eden boruları gözden uzaklaştırmak için duvarlarınızla aynı renge boyayabilirsiniz. Borular gene aynı yerde duracak olsalar da gözünüz duvar ile aynı renkteki bu kalabalığı çok ön planda tutmayacaktır. En kolay yöntemlerden biri olan boya ile kamufle etme uygulaması hem ekonomik hem pratik hem de hızlı bir çözüm için akılda tutulması gereken fikirlerden biri kesinlikle.

5. Yüksek Süpürgelikler ile Odanıza Tarz Katın

doğalgaz borusu gizleme

Yere yakın şekilde süpürgelikleri takip eden boruları saklamak için alışılmış alçak süpürgelikler yeterli büyüklükte değil. Ancak lake stilinde geniş formdaki süpürgelikleri kullanarak boruları süpürgeliğin arkasına saklayabilirsiniz. Yaklaşık 20 santim ve üzerindeki genişlikleri, beyaz renkleriyle odaya aydınlık bir dokunuş katacak olan süpürgelikleri kesinlikle çok beğeneceksiniz! Bu modern dokunuşla odanız farklı bir görünüme kavuşurken sizin de boruları sürekli görmenize gerek kalmayacak. Bu sayede kendinizi bir taşla iki kuş vurmuş sayabilirsiniz.

Bonus: Bu formdaki süpürgelikleri duvar çıtaları ile tamamlamak son yıllarda büyük ilgi gören bir dekorasyon trendi olarak karşımıza çıkıyor.

6. Fotoğraflarınızı Sergilemek için Kullanın

doğalgaz borusu gizleme

Aile fotoğraflarınızı veya özel günlerinizin en sevdiğiniz anılarını büyük çerçevelere yerleştirip ortaya çıkarın. Bu önemli hatıraları her zaman görebileceğiniz bir yerde sergilemek için doğalgaz borularını kullanabilirsiniz. Özellikle üst hatlardan geçen genel dağıtıcı borular bu iş için ideal formda ve konumda olabilirler. Fotoğraflarınız ve doğalgaz borularına biraz da yaratıcılığınızı katarak herkesin bayılacağı bir sanat galerisi oluşturabilirsiniz.

7. Dolapların İçine Saklayın

doğalgaz borusu gizleme

Bazı mekanlarda borular o kadar başarılı kamufle edilir ki sanki ortamda doğalgaz kullanılmıyor gibi hissedersiniz. Fotoğraftaki mutfak gibi. Hiç boru göremiyor olmanızın nedeni başarılı bir uygulama ile boruların dolap alanlarına çekilmiş olması. Genellikle çok borunun kullanıldığı mutfaklarda bu boruları saklamanın en iyi çözümü boruları dolap içlerine saklamak. Kapalı dolapların içinden geçirerek ortadan kaldırabileceğiniz doğalgaz boruları artık sorun olmaktan uzaklaşır. Mutfağınız ortalıkta görsel bir kirlilik yaratan borulardan kurtulunca çok daha derli toplu ve şık gözükür. Eğer mutfağınızı yeni yaptırıyor veya yenileme yapıyorsanız bu ayrıntıya mutlaka dikkat etmenizi öneriyoruz. Tasarım sürecinde boruların geçeceği noktaları dolap alanına denk getirmek çok daha kolay olacaktır.

8. Kedileriniz İçin Şahane Bir Oyun Alanı Hazırlayın

Özellikle dikey ve yatay boruların bir arada olduğu alanlarda kedileriniz için harika bir parkur hazırlayabilirsiniz. Kedilerinize zaman geçirmekten keyif alacakları bir merdiven yapmak için boruları farklı kalınlıktaki halatlarla sarabilirsiniz. İsterseniz renkli halatlar kullanarak görüntüyü daha şirin hale getirebilirsiniz. Bu sayede kedileriniz hem tırmanıp hareket edecek. Hem de tırnaklarını törpülemek için diğer eşyalarınızı kullanmaktan vazgeçebilir. Farklı konseptlerde kedi patikaları oluşturmak için başka aksesuarları da bu yola ilave edebilirsiniz. Dinlenme hamakları, sıçrama bölümleri ve içine girip saklanabilecekleri kutu bölümleri. Bunları onlar için en ilgi çekici hale getirmeniz mümkün.

9. Perdeleri Kullanarak Doğalgaz Borularını Görünmez Hale Getirin

perdeyle doğalgaz borusu gizleme

Özellikle camın bulunduğu duvar kenarlarında yer alan doğalgaz borularını saklamak için perdelerden faydalanın. Perdeleri cam genişliğinde değil de duvardan duvara tasarlayarak bu kamuflajı kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta kenarlarda fon kullanarak görüntüde bir derinlik yaratabilir, odanıza da şıklık sağlayabilirsiniz. Odanın genel dekorasyonuna uygun bir tarz yakalamak için fon perdeler iyidir. Fon perdeleri kenarlarda toplayabilir veya dikdörtgen bir formda serbest bırakabilirsiniz. Bu sayede boruların rahatsız eden görüntülerini saklamış olursunuz.

10. Hem Radyatör hem de Boruları Şık Saklama Kabinleriyle Örtün

doğalgaz borusu gizleme

Hazeran veya ince çıtalarla dekore edilmiş kabinleri kullanarak boruları ve hatta kalorifer peteklerini örtebilirsiniz. Hazeran ve çıta gibi elemanlar ısı kaybına neden olmayacaklardır. Ayrıca arka planda kalan boruları gizleyerek kullandığınız alana güzel bir hava da katarlar. Üst kısımdaki düz zemini sevdiğiniz aksesuarları sergilemek için kullanabilirsiniz. Size bu anlamda alan da kazandıracak olan kabinleri dilediğiniz renk ve tasarımda bulabilsiniz. Böylelikle kendiniz için bir DIY projesi haline getirebilirsiniz.

Doğalgaz borusu gizleme, saklama ve süsleme noktasında yaşabileceğiniz zorlukları dikkate alarak içeriğimi oluşturmaya gayret ettim. Mutfağınızda veya evinizin herhangi bir yerinden geçen rahatsız edici borular malesef sıkıntı. Doğru kamufle etmek ise biraz da sizin yaratıcılığınıza ve dekorasyon anlaşıyınıza bağlı. Bu nedenle fikirleniz makaleme büyük katkı sağlayabilir. Yorum bölümündenf fikirlerinizi paylaşmanız

11 Shares:

5 yorum
  1. Çok güzel bir yazı TEŞEKKÜR ederiz. Doğalgaz borusu gizleme noktasında iyi bilgiler verilmiş.

  2. Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like