Koridor Dekorasyonu Fikirleri – 8 Çağdaş Tasarım

koridor dekorasyonu

Koridor dekorasyonu ile ilgili olarak sadece çok pahalı tasarımlarla tamamlanmış evlere özgü bir şey olarak düşünmek çok yanlış bir algı. Oda ve alanları birbirine bağlayan koridorlar ve giriş, evimizi oluşturan diğer bölümler kadar önemli. Çünkü evimize giren herkesin ilk izlenimlerini edindikleri yer olan bu bölümler, herkes tarafından görülür. Bu nedenle koridor dekorasyonu evin geri kalanı hakkında fikir verir.

Koridor dekorasyonu öncesinde bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum. Belki bir yatak odası, çalışma odası veya mutfaktan çok daha fazla göz önünde bulunan koridorların; misafirlerinize keyifli bir “hoş geldiniz” demesi için stilinizi yansıtması, biraz daha öne çıkarılması gerekiyor. Bu yazımızda göreceğiniz birbirinden farklı ama hepsi çok keyifli çeşitli koridor dekorasyon fikirleri arasında dolaşıp, tarzınıza en uygun koridorları tasarlamak için şahane fikirler edinmeniz mümkün.

Koridor Dekorasyonu ve 6 Yaratıcı Dizayn Örneği

Öncelikli olarak eve girmek ve odadan odaya gitmek için kullanılan, diğer zamanlarda atıl durumda olan minik, kasvetli koridorlarınızı yeni fikirlerle yeniden inşa edebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, durup uzun zaman geçirmek istediğiniz noktalara dönüşecek olan çekici koridorlarınızla ziyaretçilerinizi karşılayabilirsiniz. İşte sizi heyecanlandırabilecek fikirlerle dolu çok sayıda koridor olasılığı:

Son Trend: Koridorda Kitaplık

koridor dekorasyon fikirleri

Koridorda kitaplık, kitap kurtları için çok güzel bir fikir. Bu harika konsept, özellikle ortalamadan biraz daha geniş bir koridorunuz varsa, sizin için son derece kullanışlı olabilir. Evde kitap depolamak ve sergilemek için mükemmel bir seçenek olacak olan kendi koridor kitaplığınız, koridorunuza anlam katma ve yürüyüşünüzü duraklatacağınız bir mekan haline getirme potansiyeline sahiptir. İster yerden tavana ister yarım yükseklikte bir kitaplık tasarlama seçeneğiniz var. Tam boyutlu bir kitaplık depolama alanı olarak çok kullanışlı olabilir, bu da belirgin bir avantajdır. Ancak yarım yükseklikteki kitaplığın üst kısmını anahtarlık, telefon ünitesi veya vazo gibi öğeleri saklayabileceğiniz bir dresuvar olarak düşünebilirsiniz. Kitaplığın bu kısmı alt bölümün üzerinde yer almaktadır. Dar geçiş yollarınıza uyum sağlamak için tek sıra kitap içine konulabilecek minik raflar tasarlayabilirsiniz. Bu raflarda yıl boyunca evde okunan tüm kitapları saklayabileceğiniz gibi aile bireylerinin severek okudukları tüm kitapları bir araya getirebilirsiniz.

Kısa Bir Mola İçin Güzel Bir Alan Yaratın

koridor dekorasyon fikirleri

koridor dekorasyonu

Koridorunuzda yeterli alan varsa, oraya odanın vurgusu olarak küçük bir oturma düzeni kurabilirsiniz. Koridora girer girmez valizlerinizi ve ayakkabılarınızı bir puf veya koltuğa yerleştirebilirsiniz. Ahşap ve kumaşı harmanlamanın yanı sıra, ana giriş yolunda çekici ve zarif bir mekan yaratabilirsiniz. Doğru tonda bir saksı çiçeği veya yumuşak minderler bir koridoru ısıtabilir.

Hatıralarınızdan Bir Geçit Oluşturun

çerçeveli koridor tasarımı

Koridorlarda fotoğraf galerisi oluşturmak çok yeni bir fikir değil. Ama bu galeriyi ne şekilde planlayacağınız konusunda yepyeni fikirler yaratabilirsiniz. Koridorun sonundaki duvarı kontrast bir tonda boyayarak üzerine en sevdiğiniz fotoğraflarınızı asabilirsiniz. Yolun sonunda sizi bekleyen bu keyifli duvarın çekiciliğiyle koridorunuzu anlamlandırmış olursunuz. Veya bir duvar çıkıntısı yaratarak üzerine çerçeveletilmiş fotoğraflarınızı, sergilemek isteyeceğiniz eserleri yerleştirebilirsiniz. Hem yer kaplamayan hem de kimlik kazandıran bu fikir sayesinde koridorunuzu dilediğiniz temayla hareketlendirebilirsiniz. Dilerseniz kış günlerinde yazı hatırlatan fotoğraflar, deniz kabukları, mavi boncuklar kullanabilirsiniz. Doğadaki fotoğraflarınızdan bir sergi hazırlayarak dışarıyı evinize taşıyın. İstediğiniz bir temayla koridorunuzu kısa süre içinde yenilemek sizin elinizde…

Kim Demiş Koridorda Oyun Oynanmaz Diye?

koridor oyun dekorasyonu

Özellikle küçük çocukları olanların ilgisini çekecek bu fikri gerçekten çok eğlenceli bulduk. Koridor boyunca yerleştireceğiniz bir yazı tahtası çocuklarınız için yazı yazacakları harika bir ortam sunacak. Dev sayı boncukları, bulmaca panelleri, çizim kağıt ve kalemleri gibi fikirlerle bu temayı gönlünüzce zenginleştirebilirsiniz. Sadece çocuklarınızın nelerle zaman geçirmekten hoşlandıklarını hayal edin, hayata geçirin. Bir de her şeyi onların boyuna göre astığınızdan emin olun!

Açık Vestiyer ile Her Şey Yerli Yerine

koridor vestiyer

Koridorda kullanacağınız metal askılıklar ve birkaç raf ile pratik, şe yarar vestiyer alanı oluşturun. Şemsiyeler için bir şemsiyelik, anahtarlar için bir anahtar kutusu…. Bu köşeyi oldukça fonksiyonel bir mekana kavuşturabilirsiniz. Tam kapıdan çıkarken almak için geri dönülen neler yok değil mi… İşte bu köşeyi o eşyaları depolamak ve kolay ulaşmak için rahatlıkla dizayn edebilirsiniz. Köpek tasması, yağmurluk, bisikletlerin anahtarı, otopark kumandası, daha neler neler!

Farkı Kapı ve Tavanla Yakalayın

renkli koridor tasarımı
Source: Yakusha Desıgn

Koridorunuzda istediğiniz etkiyi ve modern dokunuşu yaratmak için sadece koridorun yer ve duvarlarını kullanmanız gerekmiyor. Geniş düşünün… Tavanın rengi beyaz olmak zorunda değil. Boyayın istediğiniz renge! Bitimindeki duvar veya kapıyı da bu espriye dahil etmeyi unutmayın. Siyah, kırmızı, sarı, lacivert veya turuncu. Ters köşeler dikkat çeker. Tavanda yarattığınız etkiyi desteklemek için yerde tonu yakalayan uzun bir koridor halısı kullanın.

Aynalarla Derinlik Oluşturun

koridor dekorasyonu ayna

koridor ayna dekorasyonu

Dar alanlarda kullanacağınız aynalar ile mekanı hem genişletip hem aydınlatabilirsiniz. Duvarı komple ayna giydirmek en büyük derinliği yakalamanıza izin verir. Ancak bu biraz maliyetli bir dönüşüm olur. Daha ekonomik ve hızlı bir çözüm için koridorunuza sevdiğiniz formda bir ayna asın. Altına da onu bütünleyecek bir dresuvar konumlandırabilirsiniz. Eğer dresuvar konusunda yeterince istekli hissetmezseniz o zaman önerimiz bir saksı bitkisini bu alana yerleştirmeniz. Bu sayede koridorunuz canlı ve ferah bir havaya kavuşarak çok daha modern bir görünüm kazanacak.

Duvarlarınız Desenle Buluşsun

koridor dekorasyon fikirleri

Evinizin tamamında duvar kağıdı kullanmamış olabilirsiniz. Ama koridorlarınızda biraz yaramazlık yapıp duvarlarınıza çiçek açtırabilirsiniz. Geometrik desenlerle ortamı hareketlendirebilirsiniz. En sevdiğiniz renklerde bir duvar kağıdı seçerek koridorunuzu bu renkle kaplayabilirsiniz. Bu hızlı değişiklikle bile koridorlarınızı sadece bir geçiş alanı olmaktan çıkartır.

Koridor dekorasyonu, evinizin daha çekici görünmesini sağlayacağı kesin. Yukarıda belirttiğim gibi, duvar kağıdı asmak veya birkaç bitki eklemek bile görünümü değiştirir. Ancak daha özel dokunuşlar ile kişiliğinizi yansıtmayı deneyin. Bu ev ile bütünleşmenize katkı sağlar. Koridor dekorasyonu, alanınızı kişiselleştirmenin ve sizi yansıtan bir ev girişi yaratmanın en iyi yollarından biridir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like