Televizyon Kablosu Nasıl Gizlenir?

kablo gizleme kanalı

Televizyon kablosu nasıl gizlenir? Duvarda TV kablosu gizlemek için neler yapmak gerekir? Hiç şüphe yok ki evlerimizde bir televizyon olması modern yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.  Bununla birlikte, şu anda televizyonu çevreleyen kablo karmaşası sadece itici bir görünüm değil, aynı zamanda muhtemelen tehlikelidir. Peki televizyon kablosu nasıl gizlenir? 

Duvarlara yerleştirilmiş kanalları kullanmak, ilk işinizdir. Duvarınıza sabitlenen bu kanallar, kabloları güzel ve düzenli bir şekilde düzenler ve yönlendirir. Kabloları gizlemek için duvarın arkasında bir matkap kullanarak geçici bir delik açmanız gerekebilir. Ancak bu yapıldıktan sonra teller artık görünmeyecek.

Ayrıca kablo koruma boruları kullanma seçeneğiniz de vardır. Bu borular, telleri temiz bir şekilde bir arada yönlendirmek ve aynı zamanda onları hasardan korumak için kullanılabilir. Kablo koruma borularını mobilyaların altına veya zemin ile duvar arasındaki boşluğa gizlemek mümkündür. Bu şekilde, yeri temiz tutmaya çalışırken kablolar için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Mobilyaların arkasında bulunan kabloları yapışkan bant veya klips kullanarak tamir etme imkanı da vardır. Bu teknik, tellerin düzgün bir şekilde döşenmesi demektir.  Birkaç farklı dekoratif çözüm kullanarak, sonunda kabloların oluşturduğu dağınıklığı gizleyebilirsiniz. Kabloların saklanması için özel olarak tasarlanmış kutular veya örgüler, odanın genel düzenini iyileştirirken estetik açıdan hoş bir görünüm yaratmaya yardımcı olabilir. Bu çözümler ayrıca kabloları evinizin dekoruyla uyumlu bir şekilde demetlemek için kullanışlı bir yöntem sunar.

 

Televizyon kablolarının nasıl gizleneceği noktasında aşağıda görsellerle destekli pek çok detay sunmaya çalıştım. Estetik bir hava sağlamak ve evinizde olabilecek olası risklerin sayısını azaltmak için televizyon kablosunun gizlenmesi şarttır. Kablolarınızı düzenli bir şekilde yönlendirebilir, mekanınızın düzen ve güvenlik artışı ile sonuçlanmasını önleyebilirsiniz.

Televizyon Kabloları Nasıl Gizlenir?

Herkesin ortak sorunu olan televizyon kablolarını saklama meselesi için bazı çözümler üretilmiş elbette. Şimdi bu çözümleri inceleyerek evimiz için ya da ofisimiz için en kullanışlı televizyon kablolarını saklama yöntemine karar verebiliriz.

Süpürgelik Arkasına veya Arasına Saklama

parke tv kablosu gizleme

Süpürgelikler yapılırken bu ayrıntıyı atlamamakta fayda var. Televizyonunuzun konumunu belirleyerek kabloları süpürgeliklerin arkasından geçirmek suretiyle, televizyon kablolarını görünmez kılabilirsiniz. Hem de zaten süpürgelikler yapılırken bu işi de araya sıkıştırdığınız için ekstradan masraf da yapmamış olursunuz.

kablo süpürgelik gizleme

En etkili çözümlerden biri de laminant parkelerin arkasına saklamak. Tabii ki bu işi laminant parkeler döşemeden yapmak gerekiyor. Diğer tüm tesisatlar döşenirken, televizyon kablolarını ve diğer kablo işlerini de bu safhada halletmek ve laminant parke döşemesinden önce zemine yerleştirmek gerekir. Sonradan da yapmak mümkün elbette ama televizyon kablolarını saklamak adına laminant parkeyi sökmek, hem bir sürü iş çıkarır hem de usta çağırıp bir sürü masraf etmenize sebep olur. Yapılır mı yapılır ama baştan bu işi halletmek tabii ki kesin ve kolay bir çözüm olacaktır.

Objelerle Maskeleme Yöntemi

tv kablosu gizleme

Televizyon kablolarını gizleme yöntemlerinden bir de kabloların geçtiği alanı bir tablo bir obje ile maskeleme yöntemidir. Duvarda kabloların geçtiği yere bir tablo asabilirsiniz. Yerde ise halı ve kanepe altlarından geçirip kamufle edebilirsiniz.

Kabloları bir araya toplayıp televizyonunuzun yakınında bulunduracağınız bir yer vazosunun içinden geçirebilirsiniz. Vazonun altını kabloların toplu halde geçebileceği şekilde bir delik açın ve bütün kabloları o delikten geçirin. Sonrasında vazonun ağızından çıkan kabloları en yakın mesafede televizyonunuza ulaştıracak şekilde vazonuzu konumlandırın. Sonra da üzerine kabloları kamufle edecek çiçeklerden bir demet yerleştirin.

Hem ortadan kalkan kablo dağınıklığı sizi rahatlatacak hem de elde ettiğiniz dekoratif görünüm sizi memnun edecektir.

Duvar Kâğıdı Arkasına Saklama

Televizyon kablolarını gizleme yöntemi açısından duvar kâğıtları da çok iş görür. Özellikle hacimli duvar kâğıtları estetik açıdan da olumsuz bir görüntü arz etmez. Bir de duvar kâğıdının desenli ve hatta üç boyutlu olması olası kablo izlerini de kamufle edecektir.

Kablo Gizleme Kanalları

kablo gizleme kanalı

Nalburlarda ve yapı marketlerde kolayca bulabileceğiniz, köşeli ya da silindir şeklinde dekoratif görünümlü çeşitleri de olan kablo gizleme boruları da televizyon, bilgisayar ve elektrik kablolarını saklama da çok iş görüyor. Hem duvarda hem yerde kullanabileceğiniz bu kablo saklama boruları farklı genişliklerde olabiliyor. Hatta içinde çok sayıda kablonun geçtiği oluklar yapılmış. Kullanımı da çok kolay. Fiyatları malzemesi ve dekoratif özelliği tabii ki kablo kapasitesine göre değişiyor. Kablolarınızın çokluğuna göre istediğiniz ebatta temin edebilirsiniz.

kablo kanalı boyama

Kullandığınız kablo kanallarını isterseniz aynı duvarın rengine boyayabilirsiniz. Eğer duvarınız beyaz renkte ise, kanallar zaten genellikle beyaz renk olduğundan herhangi bir şekilde dikkat çekmeyecektir.

Kablo Saklama Aparatları ve Kutuları

kablo gizleme kutuları

Kablo saklama aparatları çok çeşitli. Kutu şeklinde olan var boru şeklinde olan var. Panel ve kılıf şeklinde çok dekoratif görünümlü kablo gizleme aparatları mevcut. Kutular kablo giriş ve çıkışları olan kapaklı aparatlar. Renk çeşitleri mevcut. Büyüklükleri ve malzemelerine göre fiyatı değişiyor. Hem gördüğü iş hem de dekoratif görünümü ile televizyon kablosu saklama da ideal ürünler diyebiliriz.

Spiral Kablo Saklama Aparatı

spiral kablo gizleme

Kablo saklama aparatlarının spiral olanları da çok başarılı. Kablolarınızı aparatın üzerindeki tırnak şeklinde düzenlenmiş esnek çıkıntılara dolayarak yerleştiriyorsunuz. Kablolar sımsıkı yerleşiyor ve siz müdahale etmediğiniz sürece asla kolayca yerinden çıkmıyor. Evde evcil hayvan besliyorsanız, bu aparat çok uygun olabilir mi? Bu sorunun iki cevabı olabilir: Birincisi o kadar sevimli bir görüntüsü var ki, sizin için kablo saklamaya yarayan aparat, köpeğiniz ya da kediniz için bir oyuncak olabilir. Bu da bu da aparatınızın zamanla yıpranmasına neden olabilir. Ancak sağlam bir kablo tutucu özelliğinin olması kabloları da, evcil hayvanınızı güvende tutabilir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Salon Salomanje Dekorasyon
Devamı

Salon Salomanje Dekorasyon

Salon salomanje dekorasyonu, lüks ve zarafeti bir araya getiren benzersiz bir dekorasyon tarzıdır. Etkileyici bir atmosfer yaratmak için…