Cam Silerken İz Kalmaması İçin Neler Yapılmalı?

iz bırakmadan cam silme

İnsanlık Mars’a gidecek teknolojiyi buldu, şu cam temizleme işine profesyonel bir çözüm bulamadı. Hâlâ çek çeke, beze, sabuna devam derken buharla cam temizleyen makineler de yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Cam silerken iz kalmaması için neler yapılmalı? Hangi yöntemle cam daha iyi temizlenir, nasıl lekesiz, temiz ve parlak bir görüntü oluşur diye sorarsanız rivayet muhtelif! Merak edilen bu sorunun cevabını biz de en çok tercih edilen cam temizleme yöntemlerini ve sonuçlarını inceleyerek bulmaya çalıştık.

Cam Silerken İz Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

Cam temizliği diye geçmeyin, cam temizliği Türk kadının kırmızı çizgisidir. Bin bir sıkıntı ve tehlike ile temizlemeye uğraştığımız camlar bir de lekeli lekeli kalırsa ne temizliğin tadı kalır ne ağzımızın tadı… İşimizi şansa bırakmadan, lekesiz bir temizlik için hangi yöntemi denemeli?

İşte Cam Silerken İz kalmaması İçin 5 harika Yöntem

1. Camsil Sprey ile cam temizleme

cam sil

Cama camsili püskürterek uygulayın ve bezle silin. Camsil kelime olarak markanın önüne geçerek cam silme sıvılarının genel adı oldu. Oysa markette Camsil markası dâhil, pek çok başka temizlik markasının cam temizleme sıvıları var. Camsil içinde ağırlıklı olarak su ve alkol bulunan bir sıvı. Özellikle camlarınız çok kirli değilse başarılı bir temizlik elde etmeniz mümkün.

2. Mikrofiber bezler ile cam silme

mikrofiber cam silme

Cam silme işinde kullanacağınız bez çok önemli. Lekesiz bir temizlik için özellikle mikrofiber bezler, toz ve su tutuculuğu açısından çok daha iyi sonuçlar veriyor. Zaten büyük çoğunlukla cam temizlemek için kullanılan aparatların başlıkları da mikrofiber malzemeden yapılıyor. Mikrofiber bezler iz bırakmadığı gibi daha kısa sürede temizleme imkânı vererek zamandan da tasarruf etmenizi sağlıyor. Piyasada birçok farklı mikrofiber bez satan marka var. İyi bir temizlik için, iyi kalite bir mikrofiber bez almak gerektiğini belirtmekte fayda var. Kaliteli mikrofiber bezler hem daha iyi iş görüyor hem de daha sağlam ve dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılabiliyor.

3. Cam silme işinde gazete kâğıdı efsanesi

gazete kağıdıyla cam silme

Açıkçası gazete kâğıdının cam silme işinde çok iyi sonuçlar verdiği bir sır değil. Camları köpüklü bir bezle iyice temizleyip, ardından sadece ıslak bir bezle köpüğünü aldıktan sonra kuru gazete kâğıdını elinizde buruşturarak cama uygulayın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Gazete kâğıdı hem camı anında kupkuru yapıyor iz de bırakmıyor. Ama işin püf noktası camları başta köpükle çok iyi temizlemek. Çünkü gazete kâğıdı suyun leke bırakmasını engelliyor.

Tabii işin bir diğer püf noktası daha var, her şeyden önce gazete bulmanız gerekiyor. Eskiden bu işler evde birikmiş olan okunmuş gazetelerden yapılırdı. Şimdi internet çağında bütün bilgileri dijital gazetelerden alıyoruz. Eve pek gazete girdiği söylenemez. Ha siz iyi bir temizlik için değer deyip yeni bir gazete satın almayı istersiniz o ayrı. Aslında temizliğin gazete faslına geçmeden öne bir mola verip bir bardak çay ya da kahve eşliğinde gazete okuma keyfi yapabilirsiniz. Böylece gazeteniz de ‘’ Okunmuş gazete’’ olmuş olur pekâlâ!

4. Cam silme aparatları ile cam silme

en iyi cam silme aparatı

Cam silmede çeşitli cam silme aparatları kullanıyoruz. Bunları üç gruba ayırmak mümkün.

  • Teleskopik çekçekli cam silecekleri
  • Çekpas ve rulo başlıklı cam silme aparatları
  • Mıknatıslı ve çift taraflı cam silme aparatları

Bu aparatlar çoğunlukla mikrofiber başlıklı oluyor. Teleskopik çekçekler esnek çubukları ve oynar başlıklı olmaları sayesinde her yöne uzanabiliyor, köşeleri, kenarları temizleyebiliyor. Mıknatıslı olan cam silme aparatları da aynı şekilde… Ergonomik yapıları sayesinde, tüm köşe ve kenarları temizlemek mümkün oluyor. Ancak burada önemli olan kısım camı köpükledikten ya da ıslattıktan sonra çekçek aparatını nasıl kullandığımız… İz bırakmadan cam temizliği yapmak istiyorsak çekçek aparatını doğru kullanmamız gerekiyor. Çekçeği dairesel hareketlerle, köşelere hizalayarak aşağıya çekip ikinci kez cama değdirmeden önce su emici bir bezle de iyice kurulamak gerekiyor.

En iyi cam silme aparatı sayfamızda harika öneriler mevcut. Kesinlikle bir göz atmalsınız! 

5. Buharlı cam temizleme makineleri

buharlı cam silme

Bu makinelerin ucuna takılan cam silme aparatı ile cama buhar püskürtülüyor ve başlıkla cam ovularak temizlik sağlanıyor. Su ve sabun olmadan buhar gücüyle yapılan bu temizlik hem çok pratik ve hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Zamanınızda enerjinizde size kalıyor. Henüz kullanımı çok yaygın değil ama kullanıcı geri dönüşleri camda iz bırakmadığı yönünde.

Bu içeriğimizde cam silerken iz kalmaması için uygulayabileceğiniz 5 yöntemi anlattık. Sizinde tecrübe edip memnun olduğunuz cam silme yöntemleriniz varsa, lütfen bize hemen alttaki yorum bölümünden yazın. İçeriğimizi güncelleyelim. Sevgiler..

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
fırın dekorasyon örneği
Devamı

Fırın Dekorasyon

Mimaride yetişen dekoratif örnekler fırın dekorasyon seçeneklerinde de ön plana çıkmaktadır. Fırından yeni çıkmış ekmek ve otlu hamur…
Siyah salon dekorasyonu tavsiyeleri
Devamı

Siyah Salon Dekorasyonu

Siyah salon dekorasyonu, mekanınıza sofistike ve şık bir hava katmanın en etkileyici yollarından biridir. İnsanların ilk anda hayal…