Bohem Tarz Nedir? Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Bohem ev dekorasyonu
Bohem ev dekorasyonu

Bohem Tarz Nedir? Ev dekorasyonlarında yaratıcılık ve huzurlu bir ortam yaratmayı herkes ister. İnsanlar ev dekorasyonlarına genellikle tarzlarına uygun olarak yaparlar. Minimalist, klasik, spor, rüstik ya da modern.. Onlarca farklı ev dekorasyon seçeneği vardır. Yaşam tarzları insanların evlerinde bulunan ya da bulunmayan eşyalara ve renk seçimlerine etki eder.

Son yıllarda insanların yaşam tarzında popüler bir stil halini alması ve ev dekorasyonlarında da sık sık görülmesiyle birlikte bohem tarza ilişkin duyulan merak da arttı. Peki, bohem tarz nedir ve ev dekorasyonunun da nasıl yapılır?

BAKINIZ: Salon Dekorasyon Fikirleri

Rüstik ev dekorasyonu
Rüstik ev dekorasyonu

Bohem Tarz Nedir?

Günümüzün en çok ilgi çeken tarzlarından bili olan bohem, moda ve giyim dünyasının yanı sıra ev dekorasyonunda da oldukça popüler hale gelmiştir. Bohem kelimesi köklen olarak Fransızcadan dilimize geçmiştir. Fransızcada “la bohèmè” olarak ifade edilen bu kelime, Fransa’nın Bohemya bölgesine atıfta bulunmaktadır. Bohemya, geçmiş yıllarda Fransa’da çingene nüfusunun en yoğun olarak bulunduğu bölgedir. Burada yaşayan insanlar tarafından başlatılan ve günümüze kadar sürdürülen bohem stili günlük yaşamda; dertsiz, tasasız ve anı yaşamayı ifade eder.

Göçebe yaşayan çingenelerin bohem tarz üzerinde etkisi büyüktür. Genellikle kaygısız yaşayan insanların yaşam şekli olarak da ifade edilir.

Kaygısızlık, sıradanlık ve rahatlık olarak anlaşılan bohem tarz, esasen herkesi kucaklamaktadır. Bu tarzın herhangi bir yaşı, cinsiyeti ya da bedeni yoktur. Göçebe yaşamdan ilham alan bohem tarz, dünyanın farklı bölgelerindeki renkleri, desenleri ve kültürleri barındırır.

Retro tarzı ev dekorasyon
Retro tarzı ev dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Bohem Tarz

Yaşam stilinin bohem bir tarza bürünmesi, ev dekorasyonlarına da derin etkiler bırakmıştır. Günümüzde en çok tercih edilen tarzlar arasında yer alan bohem stili, Paris’te 19. Yüzyılda ortaya çıkmış ve dünyaya yayılmıştır.

Bohem ev dekorasyonunda sıradanlık uzak ve ilginç öğeler dikkat çekmektedir. Bohem dekorasyon fikirlerinin özgür ve özgün bir ruha sahip olduğu ifade edilebilir. Bohem tarz; özgün, renkli ve özgür bir dekorasyon akımı olarak ifade edilebilir.

Retro ev dekorasyonu
Retro ev dekorasyonu

Kimi zaman eklektik dekorasyon fikirleriyle benzerlikler taşısa da, bohem stili kimi özellikleriyle farklılıklarını da ortaya koymuştur. Rengarenk bir yaşam tarzı benimseyenlerin keyifle uyguladıkları bohem tarzı evlerinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Sizin içi bazı bohem tarz dekorasyon fikirleri verebiliriz.

Bohem ev dekorasyonu nasıl yapılır?
Bohem ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Renklerin Kapısını Aralayın: Bohem Dekorasyon Fikirleri

Bohem bir dekorasyon fikrini herhangi bir kalıba oturtmak kendi doğasına aykırıdır. Bu sebeple kendi bakış açışınızla birçok farklı fikri hayata geçirebilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Bohem ev dekorasyon tarzına ilişkin fikir edinebileceğiniz bazı öneriler şu şekildedir;

  • Nötr Renk Duvarlar

Bohem bir ev dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız, ilk olarak duvarın rengine karar vermekle başlayabilirsiniz. Bohem dekorasyon fikirlerinde renkler belki de en önemli öğedir. Çok renkli, desenler ve karmaşık dokular içeren bir duvar oldukça iyi bir fikirdir. Elbette duvarda uygulayacağınız bu karmaşanın da bir dengeyi yansıtması gerekir. Bu sebeple açık tona sahip renkleri tercih edebilirsiniz.

Bohem dekorasyonları
Bohem dekorasyonları
  • Güçlü Renkler

Bohem tarzın başlıca öğesi olan renkleri, ev dekorasyonunda dilediğiniz farklılıklarda kullanabilirsiniz. Özellikle sıcak toprak tonları bohem tarzda çok yaygındır. Bunun yanı sıra kızıl, pembe, bordo, kahverengi gibi renkler bohem tarzda sıklıkla yer almaktadır. Bu anlamda, evlerinizde böylesi renkleri kullanmak ana temanın oluşması açısından son derece önemlidir.

Seçtiğiniz farklı renkleri, dilediğiniz yoğunlukta kullanabilirsiniz. Bu renk tonlarının evin her köşesine yayılması tarzınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Modern bohem dekorasyon
Modern bohem dekorasyon
  • Karışık Desenler

Bohem tarzın renklerden sonra en dikkat çeken özelliklerinden biri bolca desen ve dokudur. Bohem dekorasyona uygun olarak, evin her köşesini desenlerle kaplayabilirsiniz.

Bohem stilde desenler genellikle geometrik formlarda kullanılmaktadır. Karelerden, üçgenlerden, çizgilerden oluşan kırlentler, çiçek desenli koltuk örtüleri gibi birçok eşya evinize renk katabilir. Bunun yanı sıra etnik desenlerde halılar ve perdeler de tarzınızın ortaya çıkmasında harika bir fikirdir. Bohem tarz rahat ve renkli olduğu kadar şık bir tarzdır.

Özellikle etnik desenleri ve dokuları, evin her köşesinde kullanabilirsiniz. Bu bir duvar halısı da olabilir, duvara astığınız bir süs eşyası da olabilir. Burada önemli nokta yaratıcılığınızı kullanmanızdır.

Rahat ve Renkli Mobilyalar

Bohem ev dekorasyonunda, mobilyalar genellikle farklı birçok parçanın ve rengin bir araya gelmesiyle oluşturulur. Mobilya konusunda herhangi bir tek seçeneğe bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

Sevdiğiniz, evinize uygun bulduğunuz mobilya alternatiflerini bir araya getirebilir ve farklı tarzları bir potada eritebilirsiniz. Bu sayede eviniz ilgi çekici bir atmosfere sahip olacaktır.

Bohem tarzı mimari nedir?
Bohem tarzı mimari nedir?

Mobilya seçiminde rahat alternatifleri tercih etmelisiniz. Unutmayın ki, bohem tarz renkli ve dikkat çekici olduğu kadar rahatına da düştün bir stildir.

Aydınlatma ve Aksesuarlar ile Evinizi Süsleyin

Bohem ev dekorasyonunda aydınlatma ve aksesuarlar da büyük bir yer tutarlar. Aydınlatma açısından klasik öğelerden vazgeçmek yerinde olacaktır. Tek bir aydınlatma şekli yerine farklı araçlar kullanılabilir. Şamdan, abajur ya da lambader gibi farklı aydınlatma şekilleri, evinizde hoş bir görünüm yaratacaktır.

Bunun yanı sıra evde bolca saksı ve canlı çiçekler oldukça şık bir etki yaracaktır. Çiçek seçiminde de sınırsız renk skalasını kullanabilirsiniz.

Bohem tarz ev dekorasyonu ne demek?
Bohem tarz ev dekorasyonu ne demek?

Aksesuarlar ise bohem tarzın olmazsa olmazlarındandır. Fotoğraflar, etnik öğeler, cam çerçeveler, şaman adetlerinden kalma eşyalar… Evinizde dilediğiniz aksesuarları dilediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Bohem tarz tüm bu aksesuarların karışık bir şekilde kullanımına müsaade ettiği gibi aynı zamana ona çokça katkı da sağlar.

RESİM GALERİSİ : Bohem Tarz Nedir? 

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Eklektik Dekorasyon
Devamı

Eklektik Dekorasyon

Eklektik dekorasyon, farklı stilleri, dönemleri ve kültürleri bir araya getirerek benzersiz ve özgün bir yaşam alanı yaratma sanatıdır.…
ahşap dekorasyon fikirleriyle neler yapılabilir
Devamı

Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Ahşap dekorasyon fikirleri meraklıları tarafından özellikle araştırılmaktadır. Ahşap ev dekorasyonu son yıllarda ön plana çıkan modern yaşam alanlarının…