Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

pano çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyon fikirleri hakkında detaylı bir blog yazısı oluşturmaya karar verdim. Hepimizin bildiği üzere çocuklarımız her şeyin en iyisine en güzeline layık. Konu yatak odaları olunca da durum değişmiyor… Küçük bebeğiniz artık bir çocuk olduysa ve onun için zaman geçirmekten keyif alacağı, sağlıklı, güvenli ve şık bir ortam hazırlamanın vakti geldiyse o zaman odayı yenilemek için kolları sıvamak lazım. Sizin için seçtiğimiz birbirinden parlak ve ilgi çekici çocuk odaları dekorasyon fikirleri sayesinde öyle tarz mekanlar yaratacaksınız ki çocuğunuz bu ortamda olmaktan çok mutlu olacak. Siz de onun büyümesini keyifle seyredeceksiniz.

Çocuk odası dekorasyon fikirleri, alanı rahat ve eğlenceli hale getirirken aynı zamanda çocuğunuz için güvenli olmasını sağlamakla ilgilidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, sevdikleri renkleri seçmek ve daha sonra yaşlandıkça büyüyebilecekleri bazı süslemeler eklemektir. Küçük çocuğunuz orada çok fazla zaman geçireceği için odanın güvenliği konusunda da biraz düşünmek isteyeceksiniz.

“En Güzelini Ben Yaptım” Dedirtecek Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuklar bir nimettir ve onları sevdiğinizi göstermenin en iyi yolu, onlara evreninizin merkezi gibi hissettiren bir oda vermektir. İşte çocuğunuzun odasını dekore etmek için bazı fikirler.

Bir çocuk odası hazırlayacağınıza göre ya eski bebek odasını dönüştürecek veya komple yepyeni bir oda ile büyük bir değişim yaratacaksınız. Her iki koşul için de sunacağımız farklı önerilerimizle size sonucundan çok memnun kalacağınız bir mekan hazırlamanız için yardım edeceğiz. Hadi başlayalım!

1. Bebekten Çocuğa: Neler Değişebilir?

çocuk odası dekorasyon fikirleri pembe

Eğer bir bebek odasını çocuk odasına çevirecekseniz o zaman ilk adımınız neleri değiştirerek yenileyebilirsiniz konusunda bir karar vermek olmalı. Aynı zamanda yeni odada nelere ihtiyaç olduğunu listeleyip mevcutlarla bu liste arasında bir bağlantı kurmalısınız. Değişecekler, gidecekler, yeni alınacaklar… Odaya zaman ayırarak derinlemesine bakmanızı öneriyoruz. Mesela bebeksi kulplarından kurtulunca çocuk odası için de kullanılabilecek bir gardırop varsa o zaman burada kararınız yeni kulplar almak olabilir. Bebek muhafaza demirleri çıkınca büyük boy yatak haline gelen bir bebek yatağınız varsa onu da yeni nevresim takımları ve yatak örtüsü kullanarak yenilenmiş bir görüntüye kavuşturmanız çok mümkün. Alt açma masasını çıkarıp yerine oyun-çalışma masası, emzirme koltuğunun yerine de kitap okuma köşesi tasarlayabilirsiniz.

2. Tema Seçin

çocuk odası dekorasyon fikirleri ağaç

Çocuk odası hazırlarken işe en kolay olanla; çocuğunuzun en sevdiği şeylerden bir tema seçerek başlayabilirsiniz. Evet büyüyor ve büyümenin de en bariz şekli değişim… Bu yüzden çocuklar bugün bir şeyi yarın başka bir şeyi sevebilir ama genellikle temelde sevdiği bir ayrıntı aynı kalır. En sevdiği renk, en sevdiği çizgi film kahramanı, en sevdiği oyuncak veya en sevdiği hayvan temelinden hareket edebilirsiniz. Yarış arabalarıyla oynamaktan keyif alıyor, dinozorları ezbere biliyor veya Barbie’si olmadan adım atmıyor olabilir. Bunlar size ipucu verecek önemli detaylardır. Tema seçiminize uygun aksesuar, tekstil ürünleri ve perdeleri kolaylıkla bulabilir veya yaptırabilirsiniz. Buna uygun tonlarda bir boya veya duvar kağıdı kullanarak da bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

3. Loft Yataklar Çok Eğlenceli

ranza çocuk odası dekorasyon fikirleri

Ranza temeline dayanan mantığıyla yatağı yukarı kaldırın! Bu sayede altta açılan alanı da kazanarak hayallerin odasını hazırlayabilirsiniz. Yukarı çektiğiniz yatağı ilgi çekici bir temayla destekleyebilirsiniz. Belki bir ağaç ev! Neden olmasın. Çocukların gelişimine en büyük katkı hayal gücünü destekleyerek olur… Yatağın alt kısmı ise yerleştireceğiniz geniş ve rahat minderlerle oyun oynarken veya ziyarete gelen arkadaşlarla vakit geçirmek için son derece keyifli bir köşe haline gelebilir. Veya bu alanı kitaplık ve masa koyarak çalışma odası düzenine geçirebilirsiniz. Seçimi çocuğunuza bırakmak güzel olmaz mı?

4. Esas Sürpriz Tavanda

çocuk odası dekorasyon fikirleri

Çocuk odası tavanında kullanacağınız figürlerle odada harika bir değişiklik yaratabilirsiniz. İster kelebeklerle bezenmiş ister yıldızlarla parlayan bir tavan hayal edin. Çizebilir, kendiniz boyayabilirsiniz. Veya beğendiğiniz bir duvar kağıdını uygulayabilirsiniz. Yattığı zaman tepesinde en sevdiği şeylerin olduğunu düşünmek çocuğunuza güvende ve konforlu olduğunu hissettirecektir. Aydınlatma parçalarını da bunu uygun seçerek tavanda bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

5. Depolama Alanlarını Unutmayın

çocuk odası dekorasyon fikirleri

Oyuncaklar, kitaplar, açık alan etkinliği malzemeleri, okul eşyaları, kıyafetler… Artık büyüyen bebeğinizin çok fazla kişisel eşyası olacağını unutmayın. Tüm bunları güvenle depolamak için daha fazla yere ihtiyacınız olacağını hesap etmek çok da zor değil. Bazı eşyalarına kolaylıkla erişmek isteyeceğini de düşünerek depolama alanlarının bir kısmını kapalı bir kısmını da açık şekilde planlamanızı öneriyoruz.

çocuk odası dekorasyonu çekmece

Açık raflara kitap, oyuncak ve aksesuarları koyarak açıkta bırakabilir, kapalı dolaplara da sezon dışı eşyalar veya diğer depolanacakları yerleştirebilirsiniz. Eğer yeterince depolama alanı yapacak yer yoksa o zaman duvara monte edeceğiniz dar ve renkli raflardan yardım alabilirsiniz. Çocukların oda toplamak veya derli toplu olmak konusunda kriterleri olmadığını unutmayın. Onlara her şeyin yerini gösterip bir arada tutabilecekleri malzemeleri hazırlarsanız işiniz daha kolay olacak. “Oyuncaklar bu sepete, sepet şu rafa. Puzzle parçaları bu çekmeceye.” gibi net çözümlerle bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

6. Renklerle Dans Edin

renkli çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası hazırlamanın belki de en keyifli tarafı renklerde ve desenlerde çok daha özgür olmak. İddialı pembeler, fosforlu yeşiller, parlak sarılar… Çocuk ruhunun enerjisini taşıyacak olan renklerle dekore edeceğiniz çocuk odasında olumlu enerjinin de yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Farklı desenleri birlikte kullanarak odada zengin bir görsellik sağlayabilirsiniz. Dilerseniz odayı iki ayrı alan olarak değerlendirip uyku bölümünde daha sade renkler ve yumuşak geçişler kullanabilirsiniz. Bu sayede uykuya dalmak ve uyumak daha kolay olacaktır. Ancak özellikle oyun bölümünde yakalayacağınız renk cümbüşüyle çocuğunuza neşeli ve yaratıcı bir ortam sunup toplamında da dengeli bir oda hazırlayabilirsiniz.

7. Mantar Pano Eskidi / Tamirci Duvarı Çok Moda

pano çocuk odası dekorasyonu

Bir tamir atölyesinde alışılmış olan dübel delikli panoları çocuk odanızda kullanarak son derece tarz bir görüntü yaratacaksınız. Bu çok havalı fikri dilediğiniz ölçülerde uygulamakta özgürsünüz. İsterseniz bir duvarı komple kaplayabilir veya sadece çalışma masasının ardındaki duvar için düşünebilirsiniz.

Genç odası dekorasyon fikirleri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

9 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like