Kitap Okuma Köşesi Fikirleri-8 Yaratıcı Tavsiye

kitap okuma köşesi

Kitap okuma köşesi, en sevdiğiniz kitapları okurken oturup dinlenebileceğiniz bir yerdir. Yatak odanızda, oturma odanızda veya evinizin herhangi bir odasında bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Okuma köşeniz rahat ve konforlu olmalıdır, böylece herhangi bir rahatsızlık duymadan okuma zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir okur için her şeyden uzaklaşıp kitaplarıyla yakınlaşacağı bir kitap okuma köşesi büyük değer taşır. Eğer siz de boş zamanlarını okuyarak değerlendirmeyi seven biriyseniz ne demek istediğimizi kesinlikle biliyor olmalısınız. Kitapların kucağında, sakin, sessiz, aydınlık ve konforlu şekilde düzenlenmiş okuma köşeleri hem ruhen hem de bedenen sağladığı dinlendirici etkiyle okuma zevkini katlamayı başarıyor. Bu açıdan genellikle okuma alışkanlığı yaratması ve teşvik edici olması için çocuklu aileler de evlerinde bir köşe ayırarak okuma etkinlikleri için kullanmayı tercih ediyorlar. Siz de evinizde böyle bir alan hazırlamak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. O zaman sizin için derlediğimiz yaratıcı ve pratik kitap okuma köşesi fikirleri listemize mutlaka göz atmalısınız!

Her Yaştan Okura Keyif Verecek 8 Kitap Okuma Köşesi Fikri

Kitap kokusu gibisi yok… Okuyup bitirdiğimiz, okumaya henüz başlayamadığımız, çocuklarımız okusun diye sakladığımız onlarca kitap var evlerimizde. Eğer düzenli bir kitaplığımız yoksa genelde hepsinin kaderi ortak: Kimi dolapların kapalı kapıları ardında kimi kolilerde, kimi yatak altı sandıklarında. Ulaşılması oldukça zor köşelerde yani. İşte bu durumu tersine çevirerek size kitapları elinizin altında tutmaya teşvik edecek birbirinden parlak kitap okuma köşesi fikirleri…

Gömme Dolap Alanını Kullanın

kitap okuma köşesi gömme dolap

Evinizdeki bir dolap çıkıntısı veya gömme dolap bölmesini okuma köşesi olarak düzenleyebilirsiniz. İçine yerleştireceğiniz oturma minderleri ile dolabın içini sedir gibi kullanıp yan duvarlara kitap rafları koyabilirsiniz. Veya dolap bölmesinin üst kısmında bir raf planlayarak kitaplarınızı orada saklayabilir hem de istediğiniz zaman ulaşabilir durumda olursunuz. Bu köşeyi her yaştan okurun keyifle takılacağı bir köşe haline getirmek için çok sayıda minder ve kırlentle süsleyebilir, türlü battaniyelerle yumuşak ve konforlu bir alan haline getirebilirsiniz.

Cam Önüne Sedir

kitap okuma köşesi cam önü

Okuma köşesi yapacağınız odanın camı önüne yerleştireceğiniz bir sedir veya bank size harika bir okuma köşesi olarak görev yapabilir. Camın yanındaki duvarlarda kitaplık düzeni kurup bu köşeyi gören herkeste kitaplara dokunma ve okuma isteği uyandırabilirsiniz. Genellikle çocuk ve genç odalarında tercih edilen bu tipteki kitap okuma köşesi fikri hem güneş ışığından yararlanmayı sağladığı hem de odaya farklı bir fonksiyon daha eklediği için oldukça popüler.

Yer Yatağından Bir Köşe

kitap okuma köşesi

Eğer evinizde eskilerden kalma bir yer yatağı varsa hiç beklemeden hemen değerlendirebilirsiniz. Dilediğiniz bir duvarın önüne katlayarak yerleştireceğiniz yer yatağını en sevdiğiniz desenlerdeki kırlentler ve yastıklarla destekleyerek yumuşak ve konforlu bir okuma köşesi hazırlayabilirsiniz. El dokuması bir kilimin de bu dekora çok yakışacağını hatırlatalım hemen. Ayrıca bu köşenin kitap raflarına yakın bir konumda olması da şahane olur…

Asma Katta Okuma Hamağı

kitap okuma köşesi asma kat

Hadi biraz sınırları aşalım… Hazırlayacağınız köşenin illaki ayakları yere basmak zorunda değil. Gözünüzü yukarılara dikmenin vakti geldi. Kitaplığınıza dayanan bir merdivenle ulaşabileceğiniz bir tavan hamağı herkesin çok ilgisini çekecek kesinlikle. Asma kat kıvamında tasarlayabileceğiniz fikri dilediğiniz gibi geliştirip evinize uygun hale getirebilirsiniz. Ama hedefiniz hep yukarıda kalmak olursa fikrin ruhundan da şaşmamış olursunuz.

Ateşin Yanına Yerleşin

kitap okuma köşesi şömine
Polly Eltes

Eğer evinizde bir şömine veya soba varsa kesinlikle çok şanslısınız. Çünkü kitap okumak için en iyi eşlikçinin hafif hafif yanan odunlardan çıkan ses olduğunu herkes bilir. Ateş ile kitabın, bu iki zıttın birbiriyle uyumuna inanmak zor belki. Ancak özellikle serin kış günlerinde bu ikilinin keyfi paha biçilemez bir noktaya ulaşıyor. Hala denemediyseniz vakit kaybetmeden yakın sobanızı, yanına sizi rahat ettirecek bir koltuk çekin. En sevdiğiniz kitabı alıp keyfinize bakın…

Merdiven Boşluğu Artık Boş Kalmasın

kitap okuma köşesi merdiven boşluğu

Özellikle çok katlı evlerde sadece dekoratif amaçla kullanılan bu alanı nefes kesecek bir kitap okuma köşesi haline getirebilirsiniz. Yarım boy bir kitaplık planlayarak en sevdiğiniz kitaplarla okumak istediğiniz eserleri yerleştirerek bu alanı değerli bir iş için kullanabilirsiniz. Aynı alana koyacağınız konforlu bir-bir buçuk kişilik geniş bir okuma koltuğu sayesinde bu köşeden ayrılmak istemeyeceğinize eminiz. Ara sıra minik uykular çekip hafiften şekerleme yaparak dinlenmek için de kullanabileceğiniz bu noktaya akşam saatlerinde de kullanmak için ayaklı bir abajur yerleştirmeyi de unutmayın. Yer kalırsa büyük boy bir saksı bitkisi veya kitaplığın üzerine sempatik sukulentler koymayı da düşünebilirsiniz.

Saklı Bir Köşe

kitap okuma köşesi dekorasyon

Çocuklar kapalı yerlerde zaman geçirmekten hoşlanırlar. Koltuk minderleriyle kendilerini güvende hissedecek dar alanlar inşa ederek içine yerleştiklerini defalarca şahit olmuşsunuzdur. Özellikle küçük yaşlarda çocuklarınız varsa onlar için bu fikri mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Bir köşeye perde ile ayrı bir alan yaratıp yer minderleri veya uzanabileceği bir sedir planlayabilirsiniz. Kitapları bir kutuya yerleştirip bu alana koyarak sıkıldıkça onlarla zaman geçirmeyi hatırlamasını da sağlayabilirsiniz. Veya odasına bir Kızılderili çadırı yerleştirip okuma saatlerinde o saklı köşede birlikte kitaplarla vakit geçirmeye teşvik edebilirsiniz.

Açık Hava Gibisi Yok

kitap okuma köşesi bahçe

Eğer kapalı alanlardan sıkıldıysanız evin balkonuna veya bahçesine hazırlayacağınız bir köşe ile hava ala ala kitap okuma keyfi yapabilirsiniz. Balkonunuz çok büyük olmasa bile rahat bir sandalye veya şişme koltuk koyarak en azından konforlu bir oturma alanı sağlayabilirsiniz. Bir sehpa veya sandığı kitaplarınızı yerleştirmek için kullanabilir, çevrenizde çiçekli bitkilere de yer verebilirsiniz. Veya bahçenizin bir kenarına koyacağınız paletlerin üzerine dev minderler atarak çocuklarınız için harika bir okuma ve dinlenme alanı hazırlayabilirsiniz.

Tavsiye Edebileceğim Diğer Fikirler

Kitap Okuma köşesi, kitapların dünyasında yok olmak isteyenler için olmazsa olmaz. Yukarıda saydıklarımdan hariç diğer küçük detayları şu şekilde sıralayabilirim.

Rahat bir sandalye veya oturma seçeneği seçin.

Kitap okurken rahat bir yerde olmanız gerekir.

  • Sizin için ve vücut tipiniz için rahat olan bir sandalye veya oturma seçeneği seçmelisiniz.
  • Kitabı görebileceğiniz bir alan seçmelisiniz, böylece masanın veya komodinin altına düşmez.
  • Geceleri veya loş ışıklı alanlarda okurken gözlerinizi yormamanız için yeterli ışığın olduğu bir alan seçmelisiniz.
  • Başkalarının geçerken sizi rahatsız etmeyeceği bir alan seçin.
Oturduğunuz yerin konforunu artırın.

Okumak için rahat bir yeriniz yoksa, işte onu daha da konforlu hale getirmenin bazı basit yolları:

  • Ekstra oturma için bir veya iki puf ekleyin. Fazladan bir minder varken yerde oturmak zorunda değilsiniz!
  • En çok kullanılan sandalyelere minder ekleyin
  • En sevdiğiniz okuma koltuğunuza bir battaniye ekleyin, daha yumuşak bir tabana sahip olursunuz.
Ekstra oturma alanı için bir ya da iki puf ekleyin.

Alanın daha rahat ve daha özel görünmesini istiyorsanız, ek bir oturma seçeneği olarak okuma köşenize bir veya iki kabarıklık eklemeyi düşünün. Puflar, akla gelebilecek herhangi bir boyutta veya biçimde yapılabilir. Sandalyeler için yeterli yeriniz yoksa, onlar da dikkate alınması gereken harika bir alternatif oturma seçeneğidir.

Benzer bir yazı : Genç Odası Dekorasyon Fikirleri – Gençlerin Rehberi


Hepiniz kendi kişisel okuma köşenizi tasarlamaya hazırsınız. Temel bilgilere aşinasınız ve artık kendi tasarımınıza başlamak için birkaç fikriniz var. Öyleyse konuya geçelim, olur mu? İster kişisel olarak, ister okuma tutkunuzu paylaşan diğer kişiler için ideal ortamı yaratma konusunda tavsiye ve rehberlik için yorumlara fikirlerinizi yazın.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Çelik Dekorasyon
Devamı

Çelik Dekorasyon

Çelik dekorasyon, çağdaş yaşam alanlarını güçlendiren ve estetik değer katan bir tasarım konsepti olarak öne çıkıyor. Evinden iş…