Kahve Köşesi Fikirleri ✔️ Mobilyala ve Aksesuar Fikirleri

kahve köşesi

Kahve köşesi fikirleri hakkında pek çok detaylar sizler için derledik. İster bir kahve tutkunu olun ister mutfağınıza veya evinizin herhangi bir noktasında rahat bir köşe eklemek isteyin… Bir kahve köşesi oluşturmak alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın mükemmel bir yoludur. Bu blog yazısında, evinizde nasıl davetkar bir kahve köşesi oluşturabileceğinize dair farklı fikirler ele alınacaktır

Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane diye boşuna dememiş atalarımız. En koyu sohbetlerin vazgeçilmez içeceğidir kahve. İster hazırlanışı olsun ister sunumu, hepsi ayrı ayrı ustalık ister, kahvesine göre fincan, yapılışına göre cezve ister. Kahve türlü türlüdür, tadı türlü türlü… Ama mis gibi kokusu hepsinin ortak noktasıdır. 

 

Kahve içmek için kentlerin sokaklarında pek çok kafe, pek çok mekân bulmak mümkün. Ama ya evlerimizde… Bu güzel keyfi dostlarımızla, sohbet sıcaklığında evimizde yaşamak mümkün değil mi? Bu kadar özel anlamlar atfedilen kahve kültürünün elbette evlerimizde özel bir köşesinin olması yadırganacak bir tercih değil kuşkusuz.

Kahve Köşesi Dekorasyonu

Kahve köşeleri aslında eski Anadolu evlerinde sık görülen bir bölümdü. Evin bazen tahta duvarlarının küçük, açık dolap şeklindeki raflarında bazen de konsolların bir bölümünde olurdu. Bazen de geniş mutfakların bir köşesi kahve keyfi için hazırlanırdı.

Günümüz kahve köşeleri konsepti ise çok farklı. Çünkü artık hayatımıza Türk kahvesinin yanı sıra pek çok kahve çeşidi girdi. Filtre kahvesinden, latte kahvesine, Amerikano kahvesinden, Mocha kahvesine… Hepsinin içimi de sunumu da kendine göre. Bu nedenledir ki evimizin kahve köşelerinin fincan büyüklükleri, şekilleri, kahve pişirme aletleri ve sunumları çoğaldı, çeşitlendi. Kahve köşeleri de artık bu çeşitliliğe göre dizayn edilmeye başlandı.

Modern anlamda kahve köşeleri ülkemizde ilk plaza ofislerinde karşımıza çıkmıştı. Amerika ve Avrupa’nın iş yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan kahve stantları, giderek bizim de çalışma hayatımızın bir parçası haline geldi ve bir kahve içimlik küçük mola alanları, büyük küçük pek çok işyerinin en gözde kahve köşeleri haline geldi.

Kahve tutkunlarının giderek artması ile beraber, kahve köşeleri artık evlerimize taşındı ve mutlaka evin bir köşesinde özenle dekore edilmiş küçük mekânlar olarak yaygınlaşmaya başladı. Bu köşelerde hem Türk kahvesi hem de dünyaca ünlü pek çok kahve çeşidi, aksesuarları ile birlikte yer alıyor. Türk kahvesi için kullandığımız cezvenin yerini alan Türk kahvesi makineleri çoktan espresso makineleri ile yan yana kahve köşelerindeki stantlarda boy gösteriyor.

Kahve Köşesine Ne Konur? 

Bir kahve köşesi diyip geçmeyin. Gerçekten insanın hayat kalitesine etki eden bir alandır. Sadece kahve severler için değil çay severler içind de bu köşeler, rahatlama ve keyif alma noktalarıdır. Peki, bir kahve köşesine ne konur? İşte size bazı öneriler.

  • Çeşitli Kahveler:  Espresso, latte, cappuccino vs.
  • Serinletici İçecekler:  Soğuk çaylar, buzlu içecekler veya meyve suları vs. 
  • Atıştırmalıklar:  Taze pişmiş kurabiyeler, kekler, sandviçler veya atıştırmalık tabakları vs
  • Kitap ve Dergiler: 
  • Dekoratif aksesuarlar. 

Kahve Köşesi Aksesuarları ✔️

Kahve köşesi fikirleri hakkında verebileceğimiz ilk detay şüphesiz kahve köşesi aksesuarlarıdır. Stratejik olarak yerleştirilmiş kupalar ve duvar rafları odaya standınıza ve kişilik katabilir. Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, neden çerçeveli kahve çekirdekleri resimleri ile standa dayalı duvarı süslemiyorsunuz? Ekstra rahatlık için, fazla bardakları, kahve ve çay poşetleri ile diğer aksesuarları kolayca saklayabileceğiniz raflar veya çekmeceler yerleştirin

  • Kahve makineleri
kahve köşesi makine

Kahve köşeleri hazırlanırken, hem Türk Kahvesi hem de Filtre kahveler ya da Espresso türü kahveler için birer makine almanız bunları Kahve sunumu için hazırladığınız standa özenle yerleştirmeniz kahve köşenizin ilk adımları olacaktır. Birçok kahve firmasının ya da küçük elektrikli ev eşyaları satan firmaların kahve makinesi çeşitlerinden, bütçenize ya da zevkinize uygun birini seçebilirsiniz.

  • Kahve fincanları
kahve fincanları kahve köşesi

Her kahvenin sunulduğu fincan farklıdır. Türk kahvesi bunun için özel olarak yapılmış bin bir çeşit ve renkte, farklı dekoratif şekillerde üretilmiş küçük fincanlarda içilir, Americano için ise biraz daha büyük fincan gerekir. Espresso fincanları ise Türk kahvesi fincanlarına benzemekle beraber biraz daha konik formda fincanlardır. Filtre kahveler çoğu kültürde cam fincanlarda içilir. Sütlü sütsüz, sıcak su karıştırılarak hazırlanan kahveler için ideal olan fincanlar kupa şeklinde olanlarıdır. Fincan çeşitlerini asacağınız bir fincan askılı ya da bir fincan rafı kahve köşenizin en göze çarpan kısmı olacaktır.

  • Kahve kavanozları
kahve köşesi

Toz halinde ince çekilmiş Türk kahvesinden, kalın çekilmiş filtre kahveye, henüz öğütülmemiş kahve çekirdeklerinden, granül kahveye kadar birçok farklı kahve türü için çok şık kavanoz çeşitlerin güzel bir çeşit hazırlayıp kahve köşenizi zengin bir kahve bara dönüştürebilirsiniz. Şeker ve süt servis kapları, karıştırmak için metal ya da ahşap karıştırma kaşıkları ya da şık karıştırma çubukları da unutulmamalıdır tabii.

Kahve Köşesi Mobilyaları ✔️

Bir kahve köşesinin en önemli parçası şüphesiz mobilyadır. Rahat ve şık bir şey olmalı değil mi? Küçük bir sandalye veya koltuk, bir kitap ve sıcak bir kupa ile kıvrılmak için size rahat bir yer sağlayacaktır. Daha fazla alanınız varsa sallanır bir sandalye eklemeyi düşünebilirsiniz. Beyaz, gri veya bej gibi renkler modern renklerdir ve genellikle mevcut dekorla uyumlu görünür.

kahve köşesi mobilyası

Evlerimizde kahve köşesi modası yaygınlaşmaya başlar başlamaz mobilya markaları da bu konuda hazırladıkları birbirinden güzel kahve köşesi mobilya takımlarını kataloglarına eklediler bile. Bu kataloglardan istediğiniz bir modeli seçebileceğiniz gibi, evdeki bir etajeri, bir raflı dolabı ya da artık farklı bir amaçla kullanmak isteyebileceğiniz çekmeceli sebze rafından da kendiniz bir kahve köşesi yapabilirsiniz.

Kahve Köşesi Yazıları

Genellikle siyah zemin üzerine beyaz tebeşir ile yazılan yazılar bu yıl oldukça revaçta. Ancak siz yine de yaratıcılığınızı klasikleşmiş fikirlerin dışına çıkartın. Yazılardan oluşan tablolar da bir hayli ilgi görüyor.

Mutfakta Kahve Köşesi ✔️

Mutfakta bir kahve köşesi olması alana farklı bir boyut katmatla birlikte mutfağın küçük olması halinde biraz can sıkıcı olabilir. Öncelikle mutfak boyutlarını hesaba katmalsınız. Sabahları bir fincan sıcak kahve ve ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli bir sohbetle güne başlamak için mükemmel bir noktadır. Belirlediğiniz en uygun alana kupalar, kaşıklar ve diğer gerekli eşyaları yerleştirmek, kahve hazırlığını hızlı ve zahmetsiz hale getirmenizi sağlar. Ek bir sıcaklık dokunuşu için çiçekleri veya diğer dekoratif parçaları bile dahil edebilirsiniz. Mutfakta kendinize özel bir kahve köşesine sahip olmak, en sevdiğiniz sabah içeceğinin tadını istediğiniz zaman çıkarmanın en iyi yolları arasındadır.

 

Evde Kahve Köşesi Nasıl Yapılır?

Yaygın fikirleri aşağıda alt başlıklar halinde sunduk. Klasik, modern ve nostaljik köşelerden oluşan kısımları incelemenizi tavsiye ederim.

Klasik kahve köşesi fikirleri

Daha çok ahşap ağırlıklı bir görünüm ve klasik kahve araç ve gereçleri ile hazırlanmış,  alışkanlıklarını değiştirmek istemeyenler için, çeşitten çok bilinen kahve türleri ve hazırlanışına uygun şekilde tasarlanmış kahve köşeleridir.

İster açık ister koyu renkli olsun ahşap malzemenin sıcaklığı, kahve keyfi ve sağladığı rahatlama hissiyle son derece uyumludur. Ahşapla ve metal kahve kaplarının bir arada bulunduğu, kahve dövücülerin de dekoratif olarak kullanılabileceği kahve köşeleri şık bir tercih olacaktır.

Klasik kahve köşesi için jüt çuvallar ve örme sepet şeklindeki kaplar da kahve köşesinin klasik görüntüsüne orijinal bir hava katacaktır.

Etajer görünümlü kahve köşeleri de klasik tarzın en beğenilen tarzlarından biridir. Çekmece sayısının çokluğu da birçok aparatı, malzemeyi ve kahve stoklarını saklamak için yeterince büyük depolama alanı sağlar.

Nostaljik Kahve Köşesi Fikirleri

Nostaljik kahve köşelerinin vazgeçilmezleri kahve isimlerinin ve kahve ibaresinin yazılı olduğu levhalardır. Kendinizin hazırlayacağı kahve yazılı levhaları koyabileceğiniz gibi, retro ürünler satan mağazalarda da bu türden levhaları bulabilirsiniz.

Eskitme bir görünüm verdiğiniz kahve köşesi barını geçmiş dönemlerin ev dekorasyonunda eski objeler ve fincan takımlarıyla çok daha ilgi çekici hale getirin. Nostaljik ev dekorasyonu ürünlerini diğer objeler gibi, günümüzde çok popüler hale gelen Retro pazarlarında kolayca bulabilirsiniz.

Modern Kahve Köşesi Fikirleri

Şık ve modern tasarımlarıyla çağın özelliklerini yansıtan kahve makineleri, çeşit çeşit fincanlarıyla evinizin modern dekorasyonu ile uyumlu kahve köşelerinde dostlarınızla keyifli sohbetler saatler geçirebilirsiniz.

Sonuç olarak, evinizde benzersiz ve davetkar bir alan yaratmanıza yardımcı olacak birçok kahve köşesi tasarımları vardır. Biraz yaratıcılık ve çaba ile kahve köşenizi evinizde şık ve işlevsel bir odak noktasına dönüştürebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler! Umarız bu kahve köşesi fikirleri ile kendinize mükemmel bir kahve köşenizi oluşturursunuz.

22 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Poliüretan Dekorasyon Fikirleri
Devamı

Poliüretan Dekorasyon

Poliüretan dekorasyon, hem estetik hem de fonksiyonel yönleriyle yaşam alanlarında güzel ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenler için…