Modern Ofis Tasarımları

Modern ofis tasarımları ile ilgili bir kaç arama yaptığınızda, size göre olmadığını düşünmek yüksek bir ihtimal. Çünkü internette pek çok farklı tasarımlar mecut. Ancak işinizin kalitesini artırmak istiyorsanız, modern ofis konusunda yanılıyor olabilirsiniz. Modern ofis alanlarının çalışanların ihtiyaç ve tercihleri göz önünde bulundurularak tasarlanması, bu tür mekanlar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Aynı zamanda üretkenlik ve işbirliğine odaklanırken aynı zamanda çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayarak iş yerinde kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlar.

Çalışma dünyası hızla gelişip değişirken, ofis tasarımı dünyası da değişiyor. Son birkaç yıldır, işbirliğini teşvik eden daha açık yerleşimler, çalışanların sağlığını ve refahını artırmak için daha fazla doğal ışık ve yeşillik ve evden çalışmak isteyen çalışanlar için daha konforlu seçenekler gördük. Ofis alanı artık gri bölmelerin ve floresan aydınlatmanın alanı değil. Peki günümüz iş gücünün ihtiyaçlarını karşılamak için modern ofis tasarımı nasıl görünmelidir.

Minimalist Modern Ofis Tasarımı

Minimalist ofis tasarımı kavramı nispeten yenidir ancak son birkaç yılda popülaritesinde önemli bir artış görülmüştür. Açık plan işyeri düzeninde duvarlar veya bölümler yoktur, bu nedenle çalışanlar birbirleriyle etkileşim kurmakta özgürdür. Bu, her ikisi de çalışanların daha üretken olmasına ve daha düşük stres seviyeleri yaşamasına yardımcı olabilecek daha doğal ışık ve hava sirkülasyonunu mümkün kılar. Açık ofisten farklı olarak büyük bir ortak masa çalışma alanı olarak kullanılır. Sanki bir kaç kişi aynı masada çalışıyormuş gibi bir ortam oluşturulur.

İş unvanlarından ziyade görevler, faaliyete dayalı çalışmanın birincil odak noktasıdır. Bu modelde çalışanlar, çalıştıkları departmanlardan ziyade rollerine göre gruplara ayrılmıştır. Örneğin, pazarlamada çalışan insanlar, şirket içinde benzer amaçları ve sorumlulukları paylaştığı için pazarlama ekibinin diğer üyelerinin masalarının yakınında toplanma eğilimindedir.

Açık Planlı Modern Ofisler

Modern Ofis Tasarımları

Bu, bir meslektaşınızla sohbet etme veya iş aralarında yürüyüşe çıkma özgürlüğüne sahip olduğunuz türden bir ofistir. Daha fazla işbirliğini teşvik ettiği ve daha esnek olduğu için çalışanların daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaşmasını sağlar. Ayrıca, açık plan ofis yerleşimleri, geleneksel yerleşim planlarından genellikle daha uygun maliyetlidir. Bunun nedeni, açık plan ofislerin daha az alan kullanması ve daha iyi aydınlatılmasıdır, bu da aydınlatma ile ilgili harcamaları en aza indirebilecekleri anlamına gelir. Açık plan bir ofiste çalışmanın sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine inanmayabilirsiniz, ancak çok harika bir mizah anlayışına sahip birinin yanında oturma fırsatına sahip olmanın aslında sizin için faydalı olduğu ortaya çıktı.

Faaliyet Tabanlı Çalışma Tasarımları

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, çağdaş işyerleri, dikkatlerini giderek artan bir şekilde çalışanlara kaydırdı ve yalnızca çalışanların yaptığı işe değil, aynı zamanda bunu nasıl ve nerede yürüttüklerine de odaklandı. Bunun arkasındaki konsept, bir çalışanın nasıl çalışmak istediğine ve nerede oturmak istediğine kendi karar vermesi gerektiğidir. Bu, çalışanların açık bir kat planı içinde belirli bir yeri seçmeleri, bazı işleri için evden çalışmaları veya sağlık nedenleriyle veya sadece daha iyi odaklanmalarına yardımcı olduğu için ayakta çalışma masası kullanmaları anlamına gelebilir. Diğer olasılıklar, işlerinin bir kısmı için evden çalışmayı veya tüm işleri için evden çalışmayı içerir.
Bu eğilimin en önemli avantajı, çalışanların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamasıdır: Bir çalışan, işvereni tarafından kendisine gösterilen muameleden memnun değilse, çalışana yardımcı olmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacakları çeşitli yerler vardır. sorunu çözer, ancak çalışanı belirlenmiş bir ofis alanı gibi kısıtlayıcı bir şeye zorlamazlar.

Çok Amaçlı Alanlar

Günümüz ofislerinde, çeşitli amaçlar için kullanılabilecek odalar bulmak nadir değildir. Buradaki amaç, belirli bir zamanda firmanızın gereksinimlerine bağlı olarak bir dizi farklı işleve hizmet edebilecek bir yer tasarlamaktır. Bu, pinpon masasına dönüşen bir toplantı odası masasından, hem depolama alanı hem de iş istasyonu işlevi gören hareketli bölücülere kadar her şey anlamına gelebilir. Bunun bir örneği, toplantı odasında masa tenisi için de kullanılabilecek bir masa olabilir. Seçenekler neredeyse sınırsızdır, ancak genel amaç aynı kalır: gerektiğinde ofisinizin düzenini tamamen yenilemenize izin vermek veya size her şeyi tek bir alandan taşımak zorunda kalmadan her şeyde değişiklik yapma esnekliği sağlamak başka bir.

Bu alanları tasarlarken akılda tutulması gereken bir şey, teknoloji konusunda bilgili olmayan (veya bilgisayar konusunda fazla deneyimi olmayan) çalışanlardan üst yönetime kadar kuruluşunuzdaki herkesin herhangi bir bilgiye sahip olmadan bunları kolayca kullanabileceğidir. işleri doğru bir şekilde yapmakta sorun. Bu alanları tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey bu. Ayrıca, bir şeyler düzgün çalışmadığında sorunu giderebilmeleri için yakınlarda teknoloji hakkında bilgili birinin olması da iyidir; bu kişi, herhangi bir anda en acil olarak yapılması gereken şeye bağlı olarak her hafta görev değiştirebilir.

Pencere Önü Çalışma Masası

Çalışma odanıza modern bir görünüm katmanın bir yolu da bol ışık alan bir pencere masası eklemek. Sadece çağdaş modaya uygun değil aynı zamanda pratik bir oda yaratmak için mükemmel bir yaklaşımdır. Büyük pencereler, zihninizi elinizdeki görevde tutarken dışarıda neler olup bittiğini görmenizi sağlar. Bu düzen, yalnızca günlük kullanım için işlevsel olması değil, aynı zamanda tasarım trendlerindeki en son gelişmelerle güncel kalması gereken bir iş yeri için idealdir.

Pencere önü bir çalışma masası, ofisinizi daha açık ve samimi  ve modern gösterecektir.  Karartmalı camlar kullanmanız, masanın ön tarafındaki dışardan bakıldığında mahremiyeti korurken doğal ışığın ofise girmesini sağlayacaktır.

Modern Duvar Dekorasyonları

Bir ofis için modern bir tasarım, iyi bir ilk izlenim için önemlidir. Ofisinizi kendi kişisel markanızın bir uzantısı gibi hissettirmek için tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık ve doğru araçlar. Duvar resimleri veya motive edici duvar yazıları ile çalışma alanlarına kişilik katabilirsiniz. Çok pahalı olmadığı ve kurulumu kolay olmadığı için araçlarla çok fazla deneyiminiz olmasa bile bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Ofis duvarınıza bir duvar resmi eklemek, alanınızın görünümünü ve hissini tamamen değiştirebilir. Sadece ofisinizin geri kalanının dekoruna uyan değil, aynı zamanda kendi kişisel zevklerinizi ve tercihlerinizi de gösteren bir şey aramalısınız. Bu, tüm parçaların birlikte çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda açık ofis stiline sahipseniz, çalışanlarında motivasyonunu bu şekilde artırabilirsiniz.

Ergonomik Mobilya Tasarımları

Ergonomik Ofis Mobilyaları

Günümüz ofislerinde kesinlikle ergonomik masa sandalyelerine sahip olmanız gerekiyor.

Modern iş yeri, yalnızca iş yapılan bir yer olarak değil, aynı zamanda dinlenmek için de bir yer olarak hizmet eder. İş yerinizin, insanların dinlenebilecekleri ve işlerini yaparken kendileri olabilecekleri bir yer olmasını ve bu yerin başarılı olmasını istiyorsunuz. Ergonomi düşünülerek tasarlanmış mobilyalar kullanmak, bu denge durumuna ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ofis, ergonomik ve aynı zamanda konforlu mobilyalarla donatıldığında, çalışanların ağrı ve sızılarla konsantrasyonları bozulmadan işlerine odaklanmaları çok daha kolaydır. Çalışanlar iş istasyonlarında oturduklarında, onlara şirketin geri kalanı için uygun ergonomik masa sandalyeleri ve koltuklar sağlanarak işyerinin verimliliği önemli ölçüde artırılabilir.

Ergonomik mobilya örnekleri :

  • Yüksekliği ve eğikliği ayarlanabilir çalışma sandalyeleri,
  • Çok yönlü, yüksekliği ayarlanabilir masalar,
  • Ek ergonomik parçalar. (Sırt dayamak ve masaj için)

Şeffaf Odalar

Şeffaf bölmeler, çalışanlarınız çalışırken onları sürekli izliyormuşsunuz gibi hissetmeden gözünüzün üzerlerinde olmasını sağlar. Bu, bir yandan her bireyin çalışma alanının mahremiyetini korurken bir yandan da işbirliği ortamını teşvik etmek isteyenler için harika bir seçenektir.

Sarkıt Işıklandırmalar

Hem kullanışlı hem de şık bir ofis tasarımı için asma avize harika bir seçenek. Temiz çizgileri ve benzersiz bir görünüm yaratma yetenekleri nedeniyle bu aydınlatma armatürleri, modern iş yeri ayarları için mükemmeldir.

Sarkıt avizeler genellikle metal veya camdan oluşur ve çok çeşitli tasarım ve boyutlarda gelir. Genellikle bir zincir veya tel ile asılan merkezi bir ışık kaynağına sahiptirler. Bu, çalışma alanınız boyunca çeşitli yüksekliklerde birçok sarkıt asarak kendi aydınlatma düzeninizi tasarlamanıza olanak tanır.

Sarkıt avizeler tek bir armatür olarak kullanılabilir, ancak gömme ışıklar veya klasik tavan armatürleri gibi diğer aydınlatma türleri ile birleştirildiğinde de harika görünürler.

Ahşap Mobilya ve Dekoratif Ürünler

Ofisinizde yapı malzemesi olarak ahşabı seçmeniz için pek çok neden var. Yenilenebilir bir kaynaktır ve mekanınıza sıcaklık ve güzellik katmak için kullanabileceğiniz mobilya ve diğer dekoratif ürünlerin yapımında kullanılabilir.

Dekoratif ahşap ürünler için pazardaysanız, satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Öncelikle, ürünü boyalı mı yoksa boyasız mı istediğinize karar vermeniz gerekir. Boyama, ahşabı nem hasarından korumaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda bakımı daha zor hale getirir çünkü lekeler düzenli bakım gerektirir. Ahşabınızı boyamayı planlamıyorsanız, üzerine ne tür bir cila istediğinizi düşünün. Bazı insanlar doğal görünümünü ve hissini sevdikleri için cilasız ahşabı tercih ederken, diğerleri su veya kirden zarar görmeden daha uzun süre dayanması (ve böylece daha az bakım gerektirmesi) için mobilyalarını bir kat poliüretan veya cila ile kaplamak ister.

Bu modern ofis tasarımları üretken ve mutlu kalmanıza yardımcı olacak.

Birçok insan, işyerlerini birincil istihdam ve ticari faaliyet alanları olarak kullanır. Öte yandan, çoğu işçi için sıkıcı ve motive edici olmayabilir.  Aslında iş yerinizi canlandırmak için yapabileceğiniz oldukça basit pek çok şey var. Aslında yukarıda pek çok detaydan bahsetmiş olsamda ofisi güzelleştirmek için diğer bazı öneriler sunabilirim.

Geleneksel Masanızdan Kurtulun! – Ofis ortamında çalışan çoğu insan gibiyseniz, masa başında oturarak çok fazla zaman geçiriyorsunuz demektir. Ama neden geleneksel masanızdan tamamen kurtulmuyorsunuz. Geleneksel masa yerine fonsiyonel ve ortalamanın dışında masa tarafımlarına yönelin.

Daha Fazla Bitki ve Yeşillik Kullanın– Yıllar içinde öğrendiğimiz bir şey, doğanın ruh sağlığımız için iyi olduğudur ve çok da masraflı olmamasıdır.  Bu nedenle, ofisinizde bitki eksikliği nedeniyle boş hissettiriyorsa, hem iç hem de dış mekanlarda mümkün olan her yere bitki eklemeye başlayın. Bu sadece tüm ofisinizin daha canlı görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sahada yemek pişirmek veya temizlik kimyasalları kullanmak gibi günlük faaliyetlerin neden olduğu toksinleri filtreleyerek hava kalitesini de artıracaktır.

Bu makalede pek çok konuya değindik, ancak işinize fayda sağlayacak modern bir ofis tasarımı oluşturmanın daha pek çok yolu var. Önemli olan, mimari ve iç tasarımdaki en son trendleri her zaman takip ettiğinizden emin olmaktır, böylece yükseltme veya yenileme zamanı geldiğinde hazır olursunuz!

 

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Uzun salon dekorasyonu fikirleri
Devamı

Uzun Salon Dekorasyonu

Uzun salon dekorasyonu, uzun bir salonda özellikle mevcut alanınızı doğru şekilde kullanmak için, her şeyden önce, açık renkleri…
Poliüretan Dekorasyon Fikirleri
Devamı

Poliüretan Dekorasyon

Poliüretan dekorasyon, hem estetik hem de fonksiyonel yönleriyle yaşam alanlarında güzel ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenler için…
Beykoz Dekorasyon Firmaları
Devamı

Beykoz Dekorasyon Firmaları

Beykoz dekorasyon firmaları, İstanbul’un bu tarihi ve doğal güzelliklerle dolu ilçesinde, yaşam alanlarınıza benzersiz dokunuşlar yaparak atmosferinizi dönüştürmeye…