No Frost Buzdolabı Nedir, Nasıl Çalışır?

nofrost

No Frost Nedir, Nasıl Çalışır?: Yiyecekleri uzun süreler bozulmadan saklayabilmenin birçok yolu var ama hem besin değerini korumak hem de ilk günkü tazeliğinde tüketmek için kabul edilen en iyi seçenek dondurmaktır. Özellikle de günümüzün soğutma teknolojisi olan No Frost sistemi ile… Bu sayededir ki ülkenin çeşitli bölgelerinden ya da dünyanın dört bir yanından gelen et, balık, sebze, meyve ve hazır gıdalar uzun transfer süreçlerine rağmen ilk günkü tazeliğinde soframızda yer alabiliyor. Yazın hasadı yapılan bir meyveyi soğuk hava depoları sayesinde, kışın da yiyebilmenin ne büyük bir nimet olduğunu kim inkâr edebilir? Günümüzde hemen hemen her şey, bebek için anneden alınan süt bile dondurularak, bebeklerin anne sütü ihtiyacı aksatmadan sağlanabiliyor.

No Frost ile Evlerimizde Soğuk Hava Deposu Konforu

Et, balık, sebze, meyve ve hazır gıda ticareti açısından soğutma işleminin gerçekleştiği yerler büyük ölçekli soğuk hava depoları oluyor… Ancak artık öyle özellikli buzdolapları üretildi ki, yüksek teknoloji ürünü bu buzdolapları da yeni dönemde evlerin soğuk hava depoları oldu. Bu dolaplarda, günlerce, aylarca hatta bütün bir yıl boyunca besinlerimizi, besin değeri kayıplarından koruyarak saklayabilir ve taze taze tüketebiliriz. Üstelik No Frost teknolojisi ile çalışan derin dondurucularda besinler sadece besin değerini değil, şeklini de ilk günkü gibi koruyabiliyor. Çünkü No Frost özelliği sayesinde, besinlerin soğutma derecelerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Mevsiminde, fiyatları henüz uygunken aldığınız sebze ve meyveleri, etinizi, balığınızı No Frost derin dondurucuda saklamaya başladığınızda, hem bütçenize katkı sağlamış oluyorsunuz hem de bütün bir sene çeşit çeşit gıdayı taze taze tüketip sağlığınızı koruyorsunuz.

No Frost Nedir?

No Frost buzlanmadan soğutma işlemidir. İngilizcede ‘’frost’’ sözcüğü buzlanma anlamına geliyor, No Frost sistemi de adını buradan alıyor zaten. No Frost, buzlanma yok demek yani. Eski tip buzdolaplarının bir buzluk kısmı var malum ve besinler bu buzlukta karlanmış olarak saklanıyor. No frost derin dondurucular sayesinde bu sistem değişti. Artık belli zamanlarda uzun saatler uğraşarak donmuş besinleri çıkarıp buzluğu eritmek, temizlemek gibi zahmetler bu sayede ortadan kalkmış oldu. No Frost sistem ile besinleri hem çok daha uzun süre saklamak mümkün oluyor hem de –ki en büyük avantajlarından biri-  istediğiniz derecede saklayabiliyorsunuz. Bu önemli çünkü her gıdanın farklı soğutma dereceleri var. En uygun derecede saklayabildiğiniz oranda besinler daha uzun süreler taze ve bozulmadan kalabiliyor.

No Frost Derin Dondurucular Nasıl Çalışıyor?

Eski buzdolaplarında soğutma sistemi, genelde üst kısımda olan buzluk kısmında karlanma oluşması sureti ile olurdu. No frost buzdolapları tam da bu karlanmanın ortadan kalkmasını sağlayan bir sistem. Gıdaları karlanma yapmadan donduruyor. No Frost derin dondurucular evaporatör olarak adlandırılan bir bölüme sahip.  Evaporatörden çıkan belirli bir miktardaki buhar kanallarla dondurucu kısma ulaşıyor ve birkaç dakika gibi kısa bir sürede, dondurucu kısımda oluşan buzlanmayı çözüyor. Kanallar vasıtasıyla belirli oranlarda dondurucuya sürekli buhar üfleme işlemi gerçekleştiriliyor. 8 saatte bir gerçekleşen bu işlem sayesinde, dondurucuda yoğun bir karlanma olması engelliyor. Oluşan bir miktar karlanma da buhar üfleme sistemi sayesinde kısa sürede eriyip yok oluyor.

No Frost Buzdolabı ile Statik Derin Dondurucu Arasındaki fark ne?

  • No frost soğutma sistemi, buzlanmayı, karlanma oluşumunu engellemek üzerine kurulu. Bu da yiyecekleri daha uzun süre, özelliğini kaybetmeden, besin değerini koruyarak saklama imkânı veriyor.
  • No Frost buzdolapları statik derin donduruculara göre enerji sarfiyatı daha fazla olan derin dondurucular.
  • Statik derin dondurucularda genelde tel raf ya da bir iki bölme mevcut. No Frost buzdolapları tasarım ve dizayn olarak daha fazla ve fonksiyonel çekmecelerden, cam bölümlerden oluşuyor.
  • No Frost buzdolapları en yeni teknoloji ürünleri olduğu için fiyatları haliyle diğerlerine göre daha pahalı. Statik yani bir bakıma klasik diyebileceğimiz derin dondurucular daha uygun fiyatlıdır.

No Frost Buzdolabının Avantajları

  • No Frost sistemi buzdolabı ve derin dondurucular son sistem yüksek teknoloji ürünleri. Doğal olarak fiyatları da eski tip buzdolaplarına göre daha pahalı. Pekiyi fiyatının eski tip buzdolaplarından daha yüksek olması bir dezavantaj mı? Önemli olan kısmı burası elbette. Eğer ödediğiniz daha fazla fiyat size fazlasıyla geri dönüyorsa bu dezavantaj değil avantajdır.
  • No Frost buzdolaplarında gıdaları farklı derecelerde soğutabiliyorsunuz. Dereceler ayarlanabiliyor. Camlı bölmeler sayesinde neyin nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Pek çok farklı bölmeler yapılmış, eti, balığı, sebzeyi, ayrı ayrı bölmelerde saklayabiliyorsunuz. Dolap çok daha düzenli görünüyor. Daha pratik bir kullanımı oluyor.
  • Eski buzdolapları ya da statik derin dondurucular da sonuçta soğutarak besinleri saklamamızı sağlıyor ancak No Frost bu işi daha işlevsel, karla, buzla uğraşmadan, temiz ve düzenli bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Eski buzdolaplarının temizliği az zahmetli bir iş değildi. Fişi çek, buzu erit, buzdolabını temizle… Bu sırada donmuş yiyecekleri tabii ki yeniden dondurma imkânı da kalmıyor. Zaten bu yüzden yiyeceklerin tümüyle azaldığı bir zamanı beklemek gerekiyordu. No Frost buzdolaplarının en büyük avantajlarından biri de bu oldu. Uzun ve zahmetli bir temizlik işinden kurtulmuş olduk. Tabii ki yine sık sık buzdolabı temizliği yapılıyor ama eskisi kadar zahmetli değil.
  • No Frost buzdolapları, çalışan kesim için hakikaten çok güzel bir imkân oldu. Mesele hafta sonu bütün bir haftanın yemeğini hazırla, at buzluğa… Akşam hemen çözdür, ısıt, kolayca yemeğin hazır oluyor. Bitmeyen ertesine güne kalan yemekleri, gıdaları at buzluğa istediğin zaman ye. Toplu gıda alışverişleri yapıp çeşitlerine göre buzluğa yerleştir, böylece lazım olan her şey her an elinin altında oluyor. Toplu alışverişlerin ucuzluğundan faydalanmış olmak da bir başka avantaj haliyle.
  • No Frost Buzdolapları hızlı soğutuyor. Hızlı soğutması yaz mevsimi için en çok tercih edilen No Frost Buzdolabı özelliklerinden bir diğeri. Böylece su ve içeceklerinizi kısa sürede soğutup tüketebiliyorsunuz.
0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Retro Mutfak Dekorasyonu
Devamı

Retro Mutfak Dekorasyonu

Retro mutfak dekorasyonu, nostaljik bir havayla modern konforu birleştirir. Geçmişi yansıtan renkli ve enerjik bir tasarım diline sahip…