Mutfak Duvar Dekorasyon Fikirleri

mutfak duvar dekorasyon fikirleri
mutfak duvar dekorasyon fikirleri

Mutfak bir evin kalbidir ve buna uygun olarak dekore edilmeyi hak eder. Peki mutfağınızın olabildiğince güzel ve davetkar olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Bu rehberde, duvarlarınızı dekore etmenin ve mutfağınızı sadece birkaç kolay adımla sıkıcı olmaktan çıkarıp muhteşem hale getirmenin bazı basit yollarını göstereceğiz! Dikkat: mutfak duvar dekorasyon fikirlerimiz sayesinde yeni mutfağınıza aşık olacaksınız!

Mutfak duvar dekorasyonunda renk uyumu

mutfak duvar dekorasyon fikirleri fikri
mutfak duvar dekorasyon fikirleri fikri

Renk uyumu mutfak duvar dekorasyonunun önemli bir parçasıdır. Seçtiğiniz renkler göze hoş gelmeli ve birbiriyle çatışmayacak şekilde birlikte uyum içinde olmalıdır. Örneğin, kırmızı ve yeşil tamamlayıcı renklerdir (renk çarkında birbirlerinin karşısındadırlar). Bunları mutfak duvar dekorasyonunuzda bir araya getirirseniz, göz alıcı bir etki yaratacaktır ancak herkesin gözüne hoş gelmeyebilir.

Mutfak duvar dekorasyonunuz için renk seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta da renklerin yılın o döneminde yaşanan doğa olaylarıyla uyumlu olup olmadığıdır. Örneğin, dışarıda yaz mevsimi yaşanıyorsa, mümkünse daha açık bir renk daha koyu bir renkten daha iyi olabilir!

Mutfak duvar dekorasyonunda duvar kağıdı

İlk adım bir desen veya renk seçmektir. Çok yoğun olmayan ve çok küçük olmayan bir desen kullanmak en iyisidir, böylece duvar kağıdı desenlerini mutfağın her noktasından kolayca görebilirsiniz. İkinci önemli nokta da duvar kağıdı deseninin çok büyük olmamasıdır. Büyük desenli duvar kağıtlarının genelde yapay bir görüntüsü olabiliyor. Biz yapaylıktan değil, doğallıktan yanayız.

Eğer mutfağınızda duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız çok önemli bir husus var. Mutfak duvarlarındaki kağıtlar ışık almalıdır. Karanlık duvar kağıtları görsel açıdan sizleri memnun etmeyebilir!

Mutfak duvar dekorasyonunda fotoğraf, resim ve sanat eseri kullanımı

mutfak duvar dekorasyon fikirleri örneği
mutfak duvar dekorasyon fikirleri örneği

Mutfak duvarlarınızı dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, üzerlerinde ne görmek istediğinizdir. Yani sizi memnun edecek objeler neler? Göz zevkinizi önemseyin çünkü günün azımsanmayacak bir bölümünü mutfakta geçiriyorsunuz.

Ailenizin, arkadaşlarınızın ve evcil hayvanlarınızın fotoğraflarını asmayı düşündünüz mü? Ayrıca ziyaret etmek istediğiniz yerlerin fotoğraflarını, tuttuğunuz spor takımlarının fotoğraflarını ve hatta sadece plajda güzel göründüğünüz bir fotoğrafı kullanabilirsiniz. Olasılıklar hep var, siz neleri görmekten hoşlanıyorsunuz?

Mutfak duvar dekorasyonunda raf, askı ve panel kullanımı

  • Raflar: En sevdiğiniz okuma kitaplarını ve yemek kitaplarını sergilemek için rafları kullanın. Rafları ayrıca baharatları ve pişirme gereçlerini saklamak için kullanabilir, hatta dekorasyon için birkaç bitki ekleyebilirsiniz.
  • Askılar: En sevdiğiniz mutfak gereçlerinden bazılarını askılara asın, böylece mutfakta yemek hazırlarken onlara kolayca erişebilirsiniz! Bu size hem görsellik hem de kolaylık sağlar.
  • Paneller: Mutfakta sanat eseri veya fotoğraf sergilemek istiyorsanız, çerçeve yerine bu basit duvar süslerini kullanmayı deneyin. Paneller fazla ve gereksiz yer kaplamadan da aynı derecede güzel görüneceklerdir!

Mutfak duvar dekorasyonunda bitki, çiçek ve yeşillik kullanımı

Bitkiler saksılarda, asılı sepetlerde ve duvara monte edilen saksılarda kullanılabilir. Mutfağınıza doğal bir dokunuş getirirler ve biraz renk ve hayat katmanın harika bir yoludurlar.

Biz GüzelOldu olarak mutfaklarda açık renkli yaprakları olan çiçeklerin kullanımını öneriyoruz.

Mutfak duvar dekorasyonunda ayna kullanımı

mutfak duvar dekorasyon fikirleri örnekleri
mutfak duvar dekorasyon fikirleri örnekleri

Aynaları ışığı yansıtmak ve küçük bir mutfağı daha büyük göstermek için kullanabilirsiniz. Örneğin, açık konsept bir mutfağınız varsa, doğal güneş ışığını salona yansıtmak için duvarlarda aynalar kullanabilirsiniz. Bu, ekstra alan yanılsaması yaratacak ve mutfağınızı olduğundan daha büyük hissettirecektir.

Bir başka fikir de aynaları dekorasyon düzeninizde odak noktası olarak kullanmaktır. Örneğin, mutfağınızda mozaik karo bir duvar döşemesi veya tezgah varsa, üzerine büyük bir ayna eklemek, dikkati bu özelliğe çekmenin mükemmel bir yolu olabilir. Aynı zamanda odaya kapı girişi gibi başka bir alandan veya başka bir seviyeden (yükseltilmiş zemin) yukarı çıkan merdivenlerden giren insanlar için ilginç bir odak noktası oluşturacaktır.

Sonuç

Mutfağınızı dekore ederken önceden plan yapmak önemlidir. Bir projeye saatler, hatta günler harcayıp daha sonra mekana uymadığını veya doğru görünmediğini fark etmek istemezsiniz. Bundan kaçınmanın en iyi yolu ister nötr tonlar ister farklı tonların eklektik bir karışımı olsun, birlikte iyi uyum sağlayacak renkleri ve malzemeleri seçmektir.

Mutfağınızı tavsiyelerimizden yola çıkarak dekore edip bize fotoğraf göndermeniz için sabırsızlanıyoruz. Öte yandan; GüzelOldu her zaman sorularınızı yanıtlamak için hazırdır.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like