Siyah Beyaz Ev Dekorasyonu

siyah beyaz ev dekorasyonu fikirleri
siyah beyaz ev dekorasyonu fikirleri

Siyah beyaz ev dekorasyonu için kullanılan siyah ve beyaz renkler yaygın renkler listesinin başında yer alsalar da kesinlikle en dikkat çekici renklerdir. Elbette siyah ve beyazdan bahsediyoruz. Kıyafetlerde sıklıkla kombinlenen iki renk ev dekorunda da sıklıkla kombinlenen seçeneklerdir.

Ancak siyah beyaz ev kombinleri dekorasyon trendlerinde özellikle banyo dekorasyonu söz konusu olduğunda siyahın ön planda olması evin diğer alanlarını da etkileyecek gibi görünüyor. Bu nedenle, her zaman popüler olan ancak bu yıl daha da öne çıkan siyah beyaz ev dekoru hakkında bazı detayların öğrenilmesi gerekir.

 • Koltukları beyaz kullanıp üzerindeki kırletleri siyah kullanabilirsiniz
 • Duvarınızın bir bölümünü siyah yaparken diğer bölümünü beyaz tercih edebilirsiniz
 • Halılarınız yine kullandığınız mobilyaya göre siyah ya da beyaz ağırlıklı olabilir.

Sadece Siyah Beyaz Kullanın Diye Bir Kural Yok

siyah beyaz ev dekorasyonu örneği
siyah beyaz ev dekorasyonu örneği

Siyah beyaz salon dekoru, yatak odası dekoru… Bunun için tüm renkleri kesinlikle evinizin her odasında kullanabilirsiniz! Ancak iş siyah beyaz iç mekân tasarımına geldiğinde başka hiçbir rengin kullanılamayacağını hissedebilir ve bu durum evinizi dekore etme konusunda kendinizi sınırlı hissetmenize neden olabilir. Ancak kontrast  ve göz alıcı bir ev dekoru oluşturmak için ideal renkler olan siyah ve beyaz, pek çok renkle zarif bir şekilde kombinlenebilir.

Peki, evinizi daha canlı ve renkli hale getirmek için hangi renkleri kullanabilirsiniz? Siyah ve beyaz kırmızı ev dekorasyonu çok popüler olsa da sarı, mor, pembe, altın ve gümüş gibi renkler odaya hareket katmak için kullanabileceğiniz diğer seçeneklerdir.

Örneğin siyah beyaz dekorasyon fikirleri siyah ve beyaz mobilyalarla döşediğiniz eviniz için gümüş  aydınlatma ürünleri satın alabilir ya da bu renkteki iç mekân ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu yüzden siyah beyazda yoğunluk oluştursanız bile farklı renklerde kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: metal duvar dekorasyon

Mobilyalarınız Kadar Duvarlarınız da Önemli

Evinizi bu renklerle  dekore etmek için seçeceğiniz mobilyalar elbette çok önemlidir. Ancak duvarlarınızın etkisi en az mobilyalarınız kadar değerlidir. Peki, duvar dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Siyah beyaz duvar dekorasyonu mobilyanız beyazsa, duvarı siyaha boyamayı veya siyah beyaz duvar kâğıdını tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Fakat odanız küçükse duvarlar için siyah tercih etmek odayı daha dar gösterebilir. Bu durumda  duvarları siyaha boyayabilir ve duvarları beyaz  tablolar ya da aynalarla süsleyebilirsiniz.

Beyaz resimler; Bu siyah duvarların yarattığı donuk algıyı kırabilirken, aynalar bir odayı daha büyük gösterebilir. Bu yüzden mobilyalarınız siyah  ise duvarlar için beyazı tercih edebilirsiniz. Beyazın sıkıcı olabileceğini düşünüyorsanız duvarları taş desenli beyaz duvar kâğıdı ile süsleyebilir, siyah beyaz resim ve fotoğraflarla odayı hareketlendirebilirsiniz.

İki Rengi Bir Araya Getirme

Mobilyalarınız tamamen siyah veya tamamen beyaz olabilir, ancak bu iki rengi farklı şekillerde kullanmak da siyah beyaz salon dekorasyonu kullanabileceğiniz bir ipucudur. Örneğin;

 • Koltuklar beyaz ise kolları siyah yapabilirsiniz.
 • Zeminlerde tek renk seçmek yerine her iki rengin birleştiği geometrik desenlere sahip kilimleri tercih edebilirsiniz.
 • Oturma odası ya da oturma odasındaki kanepe ve koltuklar için uyumlu iki renk seçmek son yıllarda hemen hemen her eve giren bir trenddir.
 • Örneğin yemek odasında siyah ahşap bir masa tercih ettiğinizi varsayalım. Beyaz ya da siyah sandalyeler yerine siyah beyazı tercih edebilirsiniz.

Bu trendi farklı mobilyalarda farklı şekillerde uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: gri oda dekorasyonu

Siyah Beyaz Salon Dekorasyonu

siyah beyaz ev dekorasyonu fikirleri
siyah beyaz ev dekorasyonu fikirleri

Salon dekorasyonu için risksiz renk kombinasyonları arıyorsanız renkler siyah ve beyaz olmalıdır. Hem kullanımı kolay hem de çok şık görünüme sahipler.  Hangi rengi daha çok kullanacağınız size kalmış. İsterseniz siyahı isterseniz de beyazı ön plana çıkarabilirsiniz.  Siyah ve beyaz renk kombinasyonunun diğer yanı ise hem modern hem de klasik iç mekanlara uyum sağlamasıdır.

Sizlere fikir vermesi için çeşitli siyah beyaz salon dekorasyon örnekleri iç tasarım örneklerini pek çok yerde bir arada görebilirsiniz. Hem klasik hem de modern tarzda dekore edilmiş oturma odası iç mekân örneklerine de istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Siyah beyaz olarak kullanılacak unsurlar;

 • Siyah avizeler
 • Beyaz fotoğraf çerçeveleri
 • Siyah kilim
 • Siyah perde
 • Beyaz aksesuarlar

Odanın içinde kullanacağınız unsurlar böylelikle odaya hoş ve elegan bir hava katacaktır. Siyah beyaz ev dekorasyonu yapmak beceri isteyen bir konudur.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like