Tavan Tasarımı-Mükemmel Tavan Nasıl Tasarlanır?

en iyi tavan kaplama

Tavan tasarımları bir odanın en keyifli ayrıntıları arasında öne çıkarak mekanın etkileyici tarafını yükseltiyor. Bu durumun farkında olan yaratıcı mimarlar, bir odada dekorasyon çalışması yaparken işe tavanları da dahil ederek vurucu bir etki bırakmayı tercih ediyorlar. En iyi tavan tasarımı fikirleriyle şapka çıkarttıran ve tavan tasarımı yapmak isteyenlere fikir verecek olan örneklere yer verdiğimiz bu yazımızı da çok beğeneceğinizden eminiz!

Şapka Çıkarttıran En İyi Tavan Tasarımları

Gerek ters tavan modelleri gerekse ahşap tavan tasarımları gibi keyifli tavan dekorasyon fikirleri arasından en iyileri sizler için derledik. Güzel asma tavan modelleri ve salon tavan dekorasyonu hakkında pek çok fikir ve bilgi bulabileceğiniz yazımıza ahşap tavan modelleri ile başlayarak modern alçı tavan modelleri ile devam ediyoruz. İşte birbirinden yaratıcı fikirlerle en iyi tavan tasarımları…

Ahşabın Gücü

ahşap tavan tasarımı

Boydan boya kalın kirişlerle kaplanmış olan bu tavan basık ve alçak bir görüntüden çok uzak değil mi? Bunu sağlayan en büyük etki ahşap kirişlerin düzenli bir sırayla takip ediyor olması ve beyaz rengiyle ortamı aydınlatması. Beyaz dekorasyonla da desteklenen tasarım son derece güçlü bir etki yaratıyor. Eğer mekan yeterince aydınlıksa o zaman beyaz dışındaki ahşap ürünleri de tercih ederek ortamda sıcak ve rahat bir stil oluşturmayı da seçebilirsiniz.

Modern Alçı Tavan

alçı tavan kaplama

Salon tavan dekorasyonu için özellikle yer vermek istediğimiz bu çok sade ama çok şık dokunuş hemen her salon için kullanılabilir bir model. Sarkıt aydınlatmayı merkezine alan alçı tavan çevresinde de gizli spotlarla desteklenerek derinlik hissi yaratıyor. Güzel asma tavan modelleri arayışınız varsa bu fikri asma tavan seçenekleri için de değerlendirebilirsiniz.

Yuvarlak Alçı Dekor

yuvarlak alçı tavan tasarımı

Alçı süslemeleri seviyorsanız hemen her odada kullanabileceğiniz bu tavan tasarımı size ilgi çekici gelebilir. Hem sade hem modern hem de zarif bir görüntü sağlayan yuvarlak ayrıntılı tasarım gözü yormadan keyifli bir şıklık sağlıyor. Tavanla kontrast yaratacak bir renkle boyayarak daha belirgin hale getirmeyi de tercih edebileceğiniz alçı dekor tavan tasarımını yatak odası, mutfak ve salonlar için tercih edebilirsiniz.

Tavan Kaplama Karo veya Köpükleri

en iyi tavan kaplama

Desenli ve ilgi çekici modelleriyle tavanlara kaplanabilen malzemeler oldukça pratik. İster doğal rengiyle bırakabileceğiniz isterseniz farklı renklere boyayabileceğiniz bu malzeme 3D tarzıyla tavanda istediğiniz hareketi kısa sürede sağlamanın en başarılı seçeneklerinden biri. Tavan tasarımı fikirleri arasında öne çıkan akustik tavan döşemeleri, asma tavan döşemeleri, teneke ve metal tavan tasarımı gibi alternatifler arasında yer alan bu uygulamayı evin banyo dahil her yeri için kullanabilirsiniz.

Kumaşlarla Kaplama

kumaş tavan tasarımı

En çok yatak odalarında tercih edilse de salon ve oturma odaları için de son derece şık uygulamalar yapılabilen kanopi oldukça popüler bir tavan tasarımı seçeneği. Odada pergola etkisi yaratan kumaş kaplama teknikleri sayesinde hem yumuşak hem stil bir yatak odası hazırlayarak kendinizi şımartabilirsiniz. Dökümlü ve kıvrımlı kumaşların tavandan sarkarken ortaya çıkardığı yumuşak ve sarmalayan dokunun tadını çıkarmak için bazı noktalarda kumaşın yere doğru uzanmasını sağlayabilirsiniz. Romantik mekanlar hazırlamak için yoğun olarak tercih edilen bir teknik olan bu yöntemi uçuş uçuş kumaşlar kullanarak daha hafif ve yaz temalı bir dokunuşla da yorumlayabilirsiniz.

Gergi Tavan

gergi tavan

Desenli kumaşların tavana gerilerek yarattığı tablo etkisinden hoşlanabilirsiniz. Bir anlamda tuval olarak kullanılan bu tavanla dilediğiniz görüntüyü tavanınıza yerleştirebilir ve istediğiniz zaman da değiştirebilirsiniz. Ayrıca arka plana yerleştirilecek tavan aydınlatmaları ile bu tablonun daha göz önüne çıkıp odanın yıldızı olmasını sağlayabilirsiniz. Kendinden dokulu kumaşlar seçerek tavanda ışıkla da derinlik kazanacak gizemli bir detay yaratabilirsiniz. Çok moda bir uygulama olan gergi tavan seçenekleriyle yatak odanızın tavanına yıldızlar, salon tavanınıza gökyüzü, mutfak tavanınıza bahar gibi temalar yaptırabilirsiniz.

Lazer Kesim Tavan Tasarımı

lazer kesim tavan tasarımı

Ahşap, metal gibi tavana uygulanabilecek ince ürünlerin lazer kesim tekniği ile kesilerek şekillendirilmesi ve tavana yerleştirilmesi oldukça popüler. Bu uygulama ve aydınlatma elemanlarının birlikte kullanıldığı tavan tasarımları hem evlere hem de şık konseptli restoran veya otel gibi işletmelere zengin bir duruş sağlıyor. Salon veya ev girişinizde/antrede uygulayabileceğiniz bu tavan tasarımı ile siz de evinize değer katabilirsiniz. Işık seviyesi ayarlanabilen bir aydınlatma seçimiyle dilerseniz loş bir aydınlatma da yapabileceğiniz bu tasarımda desen olarak çok sayıda fikri kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Uygulama

duvar kağıdı tavan tasarımı

Tavanıyla etkileyici hale getirmek istediğiniz oda için dekorasyonu tamamlayacak bir duvar kağıdı deseni seçerek tavanı kağıt kaplayabilirsiniz. En beğendiğiniz deseni geniş bir alanda, kesintisiz bir şekilde tavanda sergilemek güzel bir fikir olduğu kadar ruhunuza da iyi gelecek. Dilerseniz daha soft renklerde narin desenli bir duvar kağıdı seçebilir veya kendinden dokulu ve dekorlu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Veya tavanı patlatmak için kontrast bir renkte ve dikkati kendi üzerine çekecek bir seçimle odanın başrolüne direkt tavanı taşıyabilirsiniz.

Ayna Kaplama

ayna tavan tasarımı

Ayna kaplama duvar tasarım fikirleri evin geniş bir kısmı için uygulanabilir olması açısından uzun zamandır ilgi çekmeyi başarıyor. Ahşap veya metal detaylarla güçlendirilen ayna panellerin tavana monte edilmesi hem yansıma etkisi yaratarak alanı aydınlatıyor hem de şık bir etki bırakıyor. Bu dekorasyon tarzında mekanda kullanılan aydınlatma elemanları ve diğer nesnelerin de konsepte uyumlu olması gerekiyor. Diğer alanlarda aynaya çok yer verilmemesi ve aynanın tavan ile sınırlandırılması genellikle dengeleyici unsur olarak kullanılan bir ayrıntı olarak da dikkat çekiyor.

4 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Konsol Dekorasyonu fikirleri
Devamı

Konsol Dekorasyonu

Konsol dekorasyonu, evinizin şıklığını ve fonksiyonelliğini artırmanın etkili bir yoludur. Konsollar, genellikle giriş ve koridorlar gibi alanlarda kullanılır…