En Kaliteli Mutfak Dolapları Hangisi? 2024

Mutfak dolabı malzemeleri
Mutfak dolabı malzemeleri

En Kaliteli Mutfak Dolapları Hangisi?, En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi nedir? Evlerin neredeyse en önemli bölümü mutfaklardır. Yalnızca yemek yapmak ya da saklamak için değil, birçok insan için yaptığı yemekleri yediği, zaman geçirdiği ve arkadaşlarıyla, aileleriyle sohbet ettiği alanlardır. Mutfaklardaki en önemli dekorasyon malzemesi ise elbette dolaplardır. Siz de mutfaktaki dolabından sıkılanlardan ya da eskidiği için değiştirmek isteyenlerden misiniz? Bu durumda doğru yerdesiniz. Yazımızda en iyi mutfak dolabı malzemelerini bulabilir, mutfağınız için en doğru kararı verebilirsiniz.

Hangi malzemelerin kullanıldığına başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var; mutfak dolaplarının ana gövdeleri genellikle iki faklı çeşit malzemeden yapılır. Bunlar MDF ve suntalamdır. Bunların yanı sıra isterseniz ahşap kaplama, masif ya da lake boyalı gövdeler de yaptırabilirsiniz. Mutfak dolapları mevzu bahis olduğunda farklı olan şey, kullanılan kapaklardır.

Mutfakta Televizyon Dekorasyonu

Akrilik mı lake mi?
Akrilik mı lake mi?

Sağlam ve Kaliteli Mutfak Dolabı Malzemeleri

Yazının devamında mutfak kapakları çeşitlerine dair bilgileri bulabilir, mutfağınız için dekoratif bulduğunuz alternatifi tercih edebilirsiniz.

1. Suntalam Kapaklı Mutfak Dolabı

suntalam mutfak dolabı malzemesi

Suntalam, yonga levhadan sıkıştırılmış bir malzemedir ve yüzeyi melamin kaplıdır. 18 mm kalınlığındaki suntalam, çeşitli ölçülerle, plaka halinde üretilir. Bu plaklar dolapların kapak ölçülerine göre makinalarla yeniden kesilir. Bu kesim sırasında aynı zamanda kenarlarına PVC kaplanır. Suntalamın mat, parlak ve ahşap desenli renkleri vardır. Suntalam, fiyat aralığı olarak en uygun mutfak kapağı seçeneği olduğu ifade edilebilir.

2. MDF Kapaklı Mutfak Dolabı

mdf kapaklı mutfak dolabı

MDF, suntalama oranla daha ince sıkılaştırılmış ağacı ifade eder. Ağacın yanı sıra fındık kabuğu tozu da preslenir ve yüzeyi tıpkı suntalamda olduğu gibi melamin kaplıdır. MDF, suya ve rutubete karşı dayanıklı bir malzemedir. Tıpkı suntalamda olduğu gibi plakalar halinde üretilir ve dolap ölçüsüne göre yeniden kesilir. Kesim sırasında 1mm kalınlığında PVC kaplanır. Bu sayede elde edilen kapak, genellikle ahşap, parlak, mat ve düz renklere sahip olabilir. MDF malzeme suntalama göre fiyat olarak daha pahalıdır.

3. Membran Kapaklı Mutfak Dolabı

membran kapaklı mutfak dolabı

Membran kapakların arka yüzeyi melamin kaplıdır. Ön yüzünde ise ham MDF vardır ve PVC’nin vakumlu presle kaplanarak elde edilmesiyle oluşur. Memban kapaklar, dörtkenarı da eksiksiz olarak kaplandığı için son derece şık bir görünüme sahiptir. Tüm yüzeylerinin kaplı olması nedeniyle su alma riski olmayan bir seçenektir. Kapakların yüzeyine ise istenildiği gibi şekil verilebilmektedir. Bu kapaklar, modern ve klasik country tarzındaki mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Parlak ve mat kapakların, düz renkleri ve ahşap desenlerini bulabilirsiniz. Renk seçeneği konusunda da oldukça zengin olan membran kapaklar, fiyat olarak diğer malzemelere göre ortalama denebilecek rakamlara sahiptir.

Lake mi daha iyi membran mı?
Lake mi daha iyi membran mı?

4. High Gloss Kapaklı Mutfak Dolabı

High gloss Türkçede parlak anlamına gelmektedir. Bu malzemeye glossmax adı da verilmektedir. Oldukça dekoratif ve parlak yüzeyli panel bir levhadır. Bu kapakların üretim aşamasında UV ışınları kullanılır. Bu sayede, yüzeyi son derece sert bir malzeme elde edilir. Bu da çizilme ve aşınma sorunlarına karşı ideal bir çözüm üretilmesini sağlamıştır. Kimyasallara ve güneş ışınlarına karşı da dayanıklı olan high gloss, pürüzsüz yüzeyi sayesinde üzerinde leke tutmamaktadır. Genellikle 210 x 280 ebatlarında plakalar şeklinde üretilen bu malzeme, mutfak dolaplarına göre kesilerek, 1 mm kalınlığında PVC ile kaplanmaktadır. Düz ve ahşap desenli seçenekleri olan high gloss, parlak bir yüzeye sahip olmasına rağmen şekil verilemez. Bu yüzden düz bir kapak modeline sahiptir.

Membran mı daha iyi MDF mi?
Membran mı daha iyi MDF mi?

5. Akrilik Kapaklı Mutfak Dolabı

Akrilik malzeme high gloss kapağa oranla çok daha kalın ve serttir. Bu malzeme 18 mm kalınlığındaki ham MDF plakaların üzerine PVC preslenmesiyle elde edilir. Akrilik kapaklı modellerde de tıpkı high gloss da olduğu gibi, dolap kapağına göre ölçülendirme yapılırken 1 mm PVC bantla kaplanır. Akrilik kapakların yüzeyleri, son derece parlak ve düz olarak tasarlanır. Yüzeyine herhangi bir şekil verilemediği için düz modelleri vardır. Bunun yanı sıra çizilmelere karşı çok dayanıklıdır ve cam gibi olan yüzeyi sayesinde leke tutmaz. Akrilik kapaklar genellikle modern tarza sahip ankastre mutfaklarda kullanılır. Az sayıda renk seçeneği bulunan akrilik kapaklar, fiyat olarak membran ve high glossa göre daha pahalıdır.

Mutfak dolabında en kaliteli malzeme nedir?
Mutfak dolabında en kaliteli malzeme nedir?

6. Laminat Kapaklı Mutfak Dolabı

Bu tasarımlar, suntaların ya da MDF plakaların üzerine laminant preslenerek elde edilirler. Laminant kapakların yüzeyleri çok serttir. Bu sayede çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Buna karşın yüzeyleri düzdür ve şekil verilemez. Genellikle düz pastel ve ahşap desenli renkleri vardır. Modern mutfaklarda daha çok kullanılan laminant kapaklı dolaplar, akrilik kapaklarla benzer fiyatlara sahiptir.

7. Lake Kapaklı Mutfak Dolabı

Bu seçenekler, ham MDF üzerine akrilik esaslı lake boya atılarak tasarlanır. Bu kapaklarda, ipek mat ve parlak lake boyalar kullanılır. Bu sayede renk yelpazesi oldukça geniştir. İstenilen her tonda renk ayarlaması yapılabilir. Hem desen içeren hem de düz seçenekleri vardır. Kapağın yüzeyine istenen her şeklin verilebilmesi, model sayısını da oldukça arttırmıştır. Country tarzı mutfaklarda sık kullanılan kapak alternatiflerinden biridir. Lake kapaklar, banyo dolaplarında da sık sık kullanılır. Fiyatı ise diğer kapaklara oranla genellikle daha yüksektir.

8. Ahşap Kapaklı Mutfak Dolabı

Ahşap mutfak dolapları iki farklı malzemeden imal edilebilir. Bunlardan biri masif adıyla bilinen ve sırf ahşaptan yapılan kapaklardır. Diğeri ise MDF üzerine ahşap kaplamayla elde edilir. Masif adıyla bilinen ahşaplar özel olarak fırınlanarak hazırlanır. Bu kapaklar, cam cila ya da eskitme patina cila ile cilalanmaktadır. Masif ahşaplarda meşe, çam, ceviz, maun, kayın, dişbudak, akçaağaç, kiraz gibi ağaçlar kullanılır. Bu tip mutfak dolapları hem klasik hem de country tarzı mutfaklarda kullanılabilirler. Buna karşın masif malzemelerle üretilen dolaplar, diğerlerine oranla en yüksek fiyata sahip seçeneklerdir.

ahşap kapaklı mutfak dolabı
ahşap kapaklı mutfak dolabı

9. Ankastre Mutfak Dolapları

Ankastre seçenekler, yukarıda sözünü ettiğimiz tüm malzemelerden yapılabilirler. Bu dolaplar adını, ankastre cihazların dolap içine yerleştirilmesinden alırlar. Günümüzde yeni yapılan bütün mutfaklarda bu dolapları görmek mümkündür.

Mutfak malzemeleri
Mutfak malzemeleri
0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like