Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor! Vestel, Beko, Profilo

Bu içerikte Vestel, Beko ve Profilo marka çamaşır makinelerinin kapakları neden açılmaz sorusunu cevaplayacağız.

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor! Neden? Bu içerikte Vestel, Beko ve Profilo marka çamaşır makinelerinin kapakları neden açılmaz sorusunu cevaplayacağız. Elbette, bir sürü çamaşır yıkadıktan sonra çamaşır makinenizin kapağının sıkışıp kaldığını görmekten daha sinir bozucu ve rahatsız edici bir şey olamaz! Temiz, ıslak kıyafetlerinizi kurutmak için çıkarmak için acele etmenizin yanı sıra, bu aynı zamanda makinede bir sorun olduğunun da işaretidir.

Yapılacak ilk şey sakin olmaya çalışmak ve güvenlik açısından çamaşır makinesini prizden kapatmaktır. İlk içgüdü, ister kaba kuvvetle, ister bir çeşit vidalama aleti kullanarak kapıyı zorla açmak olacaktır. Bu elbette işe yarayabilir, ancak bunun bedeli çamaşır makinesinin kapı kilidinin ve mekanizmasının tamamen tahrip olması ve muhtemelen kapının yapısına ve kapı contasına da zarar vermesi olacaktır. Ayrıca, arızalı bir çamaşır makinesinde olduğu gibi, tamburun hala suyla dolu olması ve kapıyı zorla açtığınızda suyun dışarı fışkırması büyük bir temizlik işiyle sonuçlanabilir.

Çamaşır Makinenizin Kapısı Sıkışırsa Ne Yapmalısınız?

Daha önce de belirtildiği gibi, çamaşır makinesinin tamburunda, çalışmayı bırakmış olsa bile, su olabilir. Bunu görüntüleme penceresinden görebilmelisiniz. Çoğu çamaşır makinesi modeli, tamburda su tespit edildiğinde kapı mandalının serbest bırakılmasına izin vermez, bu nedenle yapmanız gereken, tamburu boşaltıp boşaltamayacağınıza bakmak ve tahliye filtrelerini engelleyecek herhangi bir engel olmadığından emin olmak için kontrol etmektir.

Tahliye filtresinde bir tıkanıklık varsa (genellikle makinenin alt kısmında, ön panelde bulunur) temizlenmesi kolaydı. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi filtreyi  çevirerek çıkarın, temizleyin. Sonrasında hemen yanındaki su tahliye tıpasını, altına bir kase koyarak çıkarın ve suyu boşaltmayı deneyin.

Tahliye filtresi su boşaltma

Suyu boşaltmayı başarırsanız kapıyı açabilmelisiniz. Sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol etmek için, makineyi kısa bir döngüye alarak normal şekilde çalışıp çalışmayacağını kontrol edin ve makine çalıştırmayı dudurduktan sonra yaklaşık 1 dk. sonra çamaşır makinesi kapağını açmaya çalışın.

Çamaşır makinesinde su yoksa ancak kapısı sıkışmışsa!

Çamaşır makinesinde su yoksa ancak kapı sıkışmışsa, büyük ihtimalle çamaşır makinenizin kapı mekanizmasında bir arıza oluşmuştur ve bunu çözmek için bir tamir teknisyenine ihtiyacınız olacaktır. Çamaşır makinesinin marka ve modeline göre kapak sıkışmasının nedeni farklı olabilir. Çamaşırlarınızı makineden aceleyle çıkarmak istiyorsanız, tamir ekibi size ulaşamadan, fişi prizden kapatıp makineyi birkaç dakika bekletmeyi deneyebilirsiniz. Daha sonra kapı kilidi açılabilir. Bu, basınç anahtarında kilidi sıfırlayamayan ve serbest bırakamayan bir arıza varsa işe yarayacaktır.

Çamaşır makineleri, yıkama döngüsü başladığında devreye giren ve döngünün ortasında kapının açılmasını önleyen, ara kilit adı verilen bir güvenlik cihazıyla donatılmıştır. Yıkama işlemi bittikten birkaç dakika sonra devreden çıkar. Kilit arızalıysa kapı kilitli kalacaktır. Hasar görmüş olabilir veya makine aşırı ısınarak kilitleme devrelerinin arızalanmasına neden olmuş olabilir. Sıkışmış bir çamaşır makinesi kapağı, çalışkan çamaşır makinenizin ömrünün sonu anlamına gelmez! Gerçekten de, profesyonel bir tamirci tarafından kısa sürede ucuz bir şekilde onarılabilecek nispeten küçük bir arızadan kaynaklanması muhtemeldir.

Basınç Şalteri Arızası olabilir!

Çamaşır makinenizin kapağı açılmıyorsa basınç anahtarında da bir sorun olabilir, çünkü makine kilidine hala enerji verildiğinde, çamaşır makinesi boşaltma ve kapıyı açma işlemi sıfırlanamaz. Makineyi 5-10 dakika süreyle şebekeden kapatmayı ve ardından kapıyı tekrar açmayı deneyin. Eğer hala açılmıyorsa baınç anahtarınızda problem olması da muhtemeldir.

Aşırı Isınma Sorunları

Aşırı ısınma bazen çamaşır makinenizin kilidindeki devrelerin çalışmasının durmasına da neden olabilir. Cihazınız hala normal şekilde açık olabilir ancak kapı hareket etmeyi reddedecektir. Çamaşır makinenizi çok kullanıyorsanız bu durum daha olasıdır.

Dikkat edilmesi gereken ortak bir işaret, çamaşır makinenizin kapısının sıcaklığıdır. Kapının çok sıcak olduğunu fark ederseniz, başka bir yük koymadan önce bir süre beklemek isteyebilirsiniz. Neyse ki aşırı ısınma, cihaza soğuması için biraz zaman verirseniz genellikle kendi kendine düzelen bir sorundur. Ayrıca çamaşır makinenizi düzenli olarak aşırı ısıtmaktan kaçınmaya çalışmalısınız çünkü bu, kilitlemedeki devrelerin yanmasına neden olabilir.

Çamaşır makinesinin kapağını açmaya çalışırken çok dikkatli olmalısınız; daha fazla hasara ve dolayısıyla daha fazla masrafa neden olmak çok kolaydır. Bunun için yukarıda yazdıklarımız çözüm olmuyorsa teknik servisle iletişime geçmeyi düşünmelisiniz.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like