En İyi Çekirdek Kahve Markaları ve 9 Çekirdek Kahve Önerisi

En iyi çekirdek kahve önerisi listemize bakmadan çekirdek kahve almayın.

Kahveye bayılırız. Burada olduğunuza göre, büyük olasılıkla siz de seviyorsunuz. Kahve dünyasında yeniyseniz, doğru çekirdeği seçmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Şöyle düşünün: Dünyanın en iyi kahve makinesine sahip olabilirsiniz. Ancak, sadece içine koyduğunuz çekirdekler kadar iyidir. Bu içeriğimizde sizlere, seçimlerinizde yardımcı olabilmek adına en iyi çekirdek kahve markaları ve çekirdek kahve öneri listesi hazırladık.

Listemizde market raflarında satılan kahveler malesef bulunmuyor. Çünkü kahve seçiminde bizim için en önemli nokta ”tazelik”. Bu nedenle biz sadece 3. nesil kahveci dediğimiz, sipariş verdiğimizde kavrulup, paketlenip bize gönderilecek kahve markalarını listeleyeceğiz.  En iyi kahve çekirdeği demek; Doğal kahveden alınabilecek lezzetin son noktası demektir. Elbette çok sayıda yüksek kaliteli kahve markası var. Fakat biz daha çok uzun süredir tecrübe ettiğimiz en iyi kahve çekirdeği markalarını tavsiye edeceğiz.

Kahve Satın Alma Rehberi: Harika bir kahve nasıl seçilir?

Kosta Rika, Guatemala veya Kenya? Arabica mı Robusta mı? İnce öğütülmüş mü yoksa kaba mı? Tüm bu seçenekler kafanızı karıştırıyorsa, artık korkmayın. Farklı demleme yöntemleri farklı yaklaşımlar gerektirdiğinden, kahvenin uçsuz bucaksız dünyasını sizin için bu içerikte aydınlatacağız. En iyi kahve çekirdeği rehberimizle, rahat ve emin bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İlk olarak, değişmeyen bir faktör vardır: Tazelik! Taze en iyisidir. Eğer kaliteli kahve içmek istiyorsanız, sipariş üzerine kavurma yapan kavurucuları tercih etmelisiniz. Eğer yoksa, düzenli olarak kavurma sözü veren bir marka seçin. Kapalı poşetler birkaç ay dayanabilse de, zaman geçtikçe lezzetleri azalacaktır.

Şimdi ayrıntılara geçebiliriz.. Bunlar kişisel zevklerinize ve tercih ettiğiniz demleme yöntemine bağlı olarak değişir.

Kahve kuşağı: En İyi Kahve Yetiştirilen Bölgeler

Kendinizi ‘kahve kuşağı’ ile tanıştırın. Bu, kahve yetiştirmek için koşulların en uygun olduğu dünyanın belirli ülkeleridir. İklim, rakım nedeniyle, ‘kahve kuşağı’ ülkeleri elbette lezzet ve yoğunluk çıktılarında farklılık gösterecektir.

İşinizi biraz daha kolaylaştırmak için, işte en popüler lezzet profillerinden bazıları. Aşağıdaki ülkelerin kahvelerinde karşısında yazan aramoları hissedeceksiniz.

 • Kenya – çilek, limon otu, bergamot ve greyfurt, narenciye aromalı.
 • Etiyopya – yaban mersini, çilek, çiçeksi ve yasemin.
 • Ruanda – portakal çiçeği ve limon, karamelize şeker ve hurma.
 • Kosta Rika – kahverengi şeker, kayısı ve tropikal meyveler. Genellikle bitter çikolata tadında.
 • Meksika – çikolata ve fındık, pralin benzeri bir aroma ile sonuçlanır.
 • Guatemala – hafif çikolata, şekerleme ve ceviz. Bazen tropikal meyve alt tonları içerir.
 • Kolombiya – tatlı fındık ve acı – tatlı çikolata.

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Muhtemelen ‘%100 Arabica’ veya ‘Arabica ve Robusta karışımı’ gibi etiketlerle karşılaşmışsınızdır.  Ama tüm bunlar ne anlama geliyor?

100’den fazla farklı kahve türü olsa da kahve endüstrisine hakim olan sadece iki tür vardır. Arabica ve Robusta.

1. Arabica çekirdekleri

Arabica en yaygın olanıdır ve kahve tüketimimizin %75’ini oluşturur. Şaşırtıcı bir şekilde, bunun nedeni yetiştirme kolaylığı değildir. Arabica çekirdeklerini yetiştirmek aslında Robusta’dan daha zordur. Daha yüksek bir rakımda yetiştirilirler ve zararlılara karşı daha hassas olma eğilimindedirler. Bu faktörlerin her ikisi de ağaçların hem bakımında hem de hasadında daha fazla zorluğa katkıda bulunur. Ayrıca daha düşük bir verim üretirler.

Bununla birlikte, Arabica çekirdekleri daha yumuşak, daha lezzetli bir tada sahiptir ve daha acı olan Robusta çekirdeğinden belirgin bir şekilde üstündür.

2. Robusta çekirdekleri

Arabica çekirdeklerine göre yetiştirilmesi daha kolay olmasına rağmen (Robusta çekirdekleri daha düşük rakımlarda yetişir ve daha az bakım gerektirir), kahve dünyasında hala bir mazlumdur. Sert ve acı bir tada sahip olmaları onları daha az popüler kılmaktadır. Bu nedenle etiketlerde sık sık ‘%100 Arabica’ ibaresini görürsünüz.

Robusta çekirdeklerini satın almak daha ucuzdur ve daha yüksek kafein içeriği nedeniyle genellikle hazır kahvelerde kullanılır. Robusta çekirdekleri tipik olarak Arabica çekirdeklerinden %83 daha fazla kafeine ve ayrıca daha fazla antioksidana sahiptir.

O halde, söz konusu kahve olduğunda tadın gerçekten de her şeyin üzerinde bir faktör olduğu sonucuna varılabilir! Çok yaşa Arabica çekirdeği, ancak Robusta’nın da yeri olduğunu unutmayın.

Kahve Kavurma Dereceleri

Çekirdek kahve için sipariş verirken bazen kavurma dereceleri sorulur. Bu konuda kafa karışıklığı yaşamamanız için kısa bir açıklama yapacağım.

Zayıf (en hafif veya İskandinav) kavurma: Daha çok İskandinavya’da tercih edilen bir yöntemdir, ancak artık dünya çapında daha da yaygınlaşmaktadır. Bu yöntem, daha derin tatları ortaya çıkarmak için ağır kavurma kullanmak yerine çiğ yeşil kahve çekirdeğinin lezzetine dayanır. Sonuç, genellikle kavurma ile gizlenen meyvemsi, narenciye tatlarını aydınlatır. Unutmayın, hafif kavurmalar koyu muadillerine göre daha fazla kafein tutma eğilimindedir.

Orta kavurma: Orta kavurma çok yaygın ve çok sevilen bir kavurma seviyesidir. Kahve çekirdeği, hafif kavurmalara göre daha fazla ‘gövdeye’ ve daha dengeli, daha zengin bir tada sahiptir. Ayrıca daha az kafein içerir.

Orta-koyu kavurma: Orta-koyu kavurma, daha hafif kavurmalara göre daha dolgun, aromatik bir tat elde etmeye başladığımız zamandır. Bu noktada çekirdek yağ salgılamaya başlar ve kavurma tatları daha belirgin hale gelir.

Koyu kavurma: Fransız, İtalyan veya Espresso kavurmalarına aşina olabilirsiniz. Bunlar, kavurma işleminin neredeyse tamamen orijinal tatların önüne geçtiği koyu kavurma ile karakterize edilir. Sonuç olarak, tadı dumanlı, yanık (iyi anlamda) ve acıdır (eğer hoşunuza gidiyorsa iyi anlamda da).

Daha önce de söylediğimiz gibi, kavrulma ne kadar koyu olursa kafein içeriği de o kadar az olur. Daha güçlü tat her zaman daha fazla kafein anlamına gelmez. Ben kahve seçimlerimde her zaman orta  kavurum seçtiğimi belirtiyim.

En İyi Çekirdek Kahve Markaları ve Çekirdek Kahve Önerileri

Damak tadınızı memnun edecek ve sabahlarınızı güzelleştirecek en iyi kahve çekirdeklerinden oluşan kapsamlı listemizi size sunmak için araştırmamızı yaptık. Aşağıdaki önereceğimiz markalar kendini kanıtlamış, sipariş üzerine kavurum yapan ve size tap taze kahveler gönderen markalar. Bu kahve markalarının sitelerine girip, kahve çeşitlerini inceleyebilir, aradığınız tada uygun kahve seçimleri yapabilirsiniz.

İlk olarak en iyi kahve markaları…

En iyi Çekirdek Kahve Markaları

Aşağıdaki markaların tümü sipariş üzerine kavrum yapan, 3.dalga dediğimiz nitelikli kahve satışı yapan firmalar. Null, Petra ve Probador Colectiva’nın kahveleri fiyat olarak herkese hitap etmeyebilir. Fiyat/Performans olarak Sezzy Coffee,  Coffe Department, Moliendo, Boxx Caffee, Friendzone ve Coffee Project tavsiye edebilirim. Lütfen okumaya devam edin.

 1. Null Coffee Roasters
 2. Petra Roasting Co.
 3. Probador Colectiva
 4. Coffee Department
 5. Sezy Coffee
 6. Montag Coffee Roasters
 7. Kafein Kültür
 8. Kronotrop
 9. Moliendo
 10. Boxx Coffee Roasters
 11. Coffee Sapiens
 12. Friendzone Coffee
 13. Zümrüt Karaca Coffee
 14. Coffee Project

En iyi Çekirdek Kahve Önerileri

Meyve tadım notalarına sahip kahveler benim damak zevkime pek uymuyor. Çok kaliteli, çok iyi meyve tadım notalı kahveler aşağıdaki markalarda mevcut. Tadım paketlerini alıp deneyip, hoşunuza gidip gitmediğine karar verebilirsiniz. Ben daha çok çikolata, ceviz, karamel notalarına sahip orta sertlikte kahvelerden hoşlanıyorum. Kendim alıp tecrübe ettiğim ve çok fazla önerilen çekirdek kahve önerilerimi de aşağıda paylaşacağım.

Ben genelde kahvelerimi kargo ücreti probleminden dolayı ve indirim zamanları Hepsiburada’dan alıyorum. Hepsiburada’da premium üyelik avantajlarıda oldukça karlı oluyor. (Kargo bedava, Blu TV ücretsiz, her alışverişten %3 para kazanma vs.) Özelllikle indirim zamanları çok karlı oluyor. Şuanda da bazı markalarda %35-40 indirimler mevcut. Aşağıdaki firmalardan tekli paket alacağım zaman 60-75 TL arası kargo ücreti çıkıyor. Fakat toplu kahve alımı yapacağım zaman ise aşağıdaki firmaları tercih ediyorum.

Eğer Hepsiburada’dan çekirdek kahve almayı düşünüyorsanız benim beğendiğim ve sıklıkla tercih ettiğim çekirdek kahveleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Hepsiburada Kahve Tavsiyelerim!

1. Sezy Coffee –  Cuba Serrano Lavado

Cuba Serrano Lavado kahvesi; hafif tatlı ve isli tonlarda, çikolata, karamel ve fındık notaları sunar. Ağzınızda zengin bir lezzet bırakır ve asiditesi hafiftir. Şuanda sadece kendi websitesinden satış yapıyor.

Sezy Coffee web sitesi  – https://sezycoffee.com/urun/cuba-serrano-lavado/

2. Kafein Kültür: Brezilya Pink Star

Brezilya Pink Star, filtre profilinde çikolata ve bisküvi kokuları, badem ve karamel lezzetleriyle birlikte hafif bir düzeyde yaş pipo tütünü notaları sunar.

Web sitesi için – https://www.kafeinkultur.com/urun/brezilya-pink-star/

3. Friendzone Coffee – Cuba Serrano Lavado

1.Sırada tavsiye ettiğimiz Cuba Serrano Lavado’yu bu üretici de kendi kavurup satıyor. Fiyat kontrolü yaparak ikisinden biri tercih edilebilir.

Web sitesi için – https://coffeefriendzone.com/kahve/cuba-serrano-lavado/

4. Null Coffee – Zero Filtre Harmanı

Kuru meyveler, esmer şeker ve tatlılığın ön planda olduğu, orta-güçlü gövdesiyle damak dolduran bu kahve yeni hasat kahvelerden iki farklı single origin kahvenin harmanından oluşmaktadır. Evde ve ofiste gün boyu kahve ihtiyacınızı karşılayabilir.

Web sitesi için  – https://null.coffee/collections/kahveler/products/zero

5. Baristocrat Café – Aristocrat Filtre Kahvesi

Aristocrat Filtre Kahvesi, Baristocrat’ın tecrübeli ekibi tarafından tadımları yapılmış ve 80 puan üstü microlat çekirdeklerden seçilerek hazırlanmıştır. Sütlü Çikolata, Karamel ve Badem tadlarını barındırmaktadır. Hepsiburada’da satışı vardır. Sürekli indirime girmektedir. Kontrol etmeyi unutmayın.

Hepsiburada linki: https://app.hb.biz/WHIQ1gtg3WEM  

Web sitesi için : https://www.baristocrat.com/urun/aristocrat-filtre-kahvesi/

6. Coffee Department – El Salvador / El Borbollon

Sipariş üzerine kavrum yapan en sevdiğim firmalardan biri. La Majada’sını uzun süre içmiştim. Şuan mevcut değil fakat çok benzer aromalara sahip El Salvador/El Borbollon kahvesini tavsiye edebilirim. Sütlü Çikolata, Karamel, Nuga aramolarına sahip. SCA puanı ise 82.

*SCA tadım puanı, nitelikli kahveyi belirlemeye yarayan bir sistem. Bu uygulama sayesinde içtiğiniz kahvenin dünya standartlarında kaliteli olup olmadığını görebilirsiniz. 80+ üzeri puan kaliteli ve nitleikli bir kahve olduğunun göstergesidir.

Web sitesi için – https://coffeedepartment.co/product/el-salvador-el-borbollon-washed/

7. Coffee Project – El Salvador – La Majada

El Salvador – La Majada filtre kahvede orta-üst yoğunluk sevenler için kolay içilebilir, hem filtre makinesinde hem de pour over/demleme olarak tavsiye edebileceğimiz bir kahvedir. İlk başta hafif bir kahve lezzeti, ardından badem tadı finalde yerini çikolata tadına bırakacaktır. Bu kahveyi bir üstte yazdığım Coffee Derpartmant’tan uzun süre içmiştim. Stoklarında bulunamayınca bu kahveciden almaya devam ettim. Hepsiburada da indirime girdiğinde alım yapmaya devam ediyorum.

Hepsiburada için: https://app.hb.biz/WHIQ1gtg3WEM

Web sitesi için: https://www.coffeeproject.com.tr/urunlerimiz/el-salvador-la-majada/

8. Moliendo – Guatemala Antigua

Son zamanlarda Moliendo’nun kahveleri Hepsiburada da sürekli indirime giriyor. Bu nedenle Moliendo’nun bu ve bir alttaki kahvesini sıklıkla alıyorum.  Moliendo Antigua Santa Rosa Guatemala bölgesinden üst düzey bir kahve. Damakta iz bırakan, öğüttüğünüz anda salınan nefis aromatik kahve kokusuna eşlik eden çikolata kokusuyla hafızada yer bırakan, kokusunda olduğu gibi içiminde de çikolata hissiyle keyif veren bir kahve.

Hepsiburada için: https://app.hb.biz/WHIQ1gtg3WEM

9. Moliendo – Colombia Medellin Supremo

Dikkat çeken kokusu, şekerimsi çikolata tadı ve dolgun bir bitiş ile Kolombiya Antioquia bölgesine ait dikkat çeken bir kahve. Fiyat-performans olarak tercih edebilirsiniz.

Hepsiburada için: https://app.hb.biz/WHIQ1gtg3WEM

Yukarıda tavsiye ettiğim çekirdek kahveleri ister filtre kahve makinesi, isterseniz french press yada Hario V60’ta yapabilirsiniz. Sizlerinde çekirdek kahve tavsiyeleri varsa lütfen yorum bölümünden yazın. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
El İşi Dekorasyon Örnekleri
Devamı

El İşi Dekorasyon Örnekleri

El işi dekorasyon örnekleri, yaratıcılığınızı evin her köşesine serpiştirebileceğiniz bir fırsat sunar. Kişiye özel bu eşsiz objeler, evinizin…
Siyah salon dekorasyonu tavsiyeleri
Devamı

Siyah Salon Dekorasyonu

Siyah salon dekorasyonu, mekanınıza sofistike ve şık bir hava katmanın en etkileyici yollarından biridir. İnsanların ilk anda hayal…
Güzellik salonu dekorasyonu örneği
Devamı

Güzellik Salonu Dekorasyonu

Güzellik salonu dekorasyonu, sağlık ve ayrıca güzellik sektöründe faaliyet gösteren kurumların kullanımına yönelik olarak tasarlanmış özgün bir çözümdür.…
Duvar Dekorasyon Süsleri Fikirleri
Devamı

Duvar Dekorasyon Süsleri

Duvar dekorasyon süsleri, evinizin duvarlarını canlandırmak ve yaşam alanlarınıza kişisel dokunuşlar katmak için harika seçenekler sunar. Bu makalede,…