En İyi Çekirdek Kahve Markaları ve 9 Çekirdek Kahve Önerisi

En iyi çekirdek kahve önerisi listemize bakmadan çekirdek kahve almayın.

Kahveye bayılırız. Burada olduğunuza göre, büyük olasılıkla siz de seviyorsunuz. Kahve dünyasında yeniyseniz, doğru çekirdeği seçmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Şöyle düşünün: Dünyanın en iyi kahve makinesine sahip olabilirsiniz. Ancak, sadece içine koyduğunuz çekirdekler kadar iyidir. Bu içeriğimizde sizlere, seçimlerinizde yardımcı olabilmek adına en iyi çekirdek kahve markaları ve çekirdek kahve öneri listesi hazırladık.

Listemizde market raflarında satılan kahveler malesef bulunmuyor. Çünkü kahve seçiminde bizim için en önemli nokta ”tazelik”. Bu nedenle biz sadece 3. nesil kahveci dediğimiz, sipariş verdiğimizde kavrulup, paketlenip bize gönderilecek kahve markalarını listeleyeceğiz.  En iyi kahve çekirdeği demek; Doğal kahveden alınabilecek lezzetin son noktası demektir. Elbette çok sayıda yüksek kaliteli kahve markası var. Fakat biz daha çok uzun süredir tecrübe ettiğimiz en iyi kahve çekirdeği markalarını tavsiye edeceğiz.

Kahve Satın Alma Rehberi: Harika bir kahve nasıl seçilir?

Kosta Rika, Guatemala veya Kenya? Arabica mı Robusta mı? İnce öğütülmüş mü yoksa kaba mı? Tüm bu seçenekler kafanızı karıştırıyorsa, artık korkmayın. Farklı demleme yöntemleri farklı yaklaşımlar gerektirdiğinden, kahvenin uçsuz bucaksız dünyasını sizin için bu içerikte aydınlatacağız. En iyi kahve çekirdeği rehberimizle, rahat ve emin bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İlk olarak, değişmeyen bir faktör vardır: Tazelik! Taze en iyisidir. Eğer kaliteli kahve içmek istiyorsanız, sipariş üzerine kavurma yapan kavurucuları tercih etmelisiniz. Eğer yoksa, düzenli olarak kavurma sözü veren bir marka seçin. Kapalı poşetler birkaç ay dayanabilse de, zaman geçtikçe lezzetleri azalacaktır.

Şimdi ayrıntılara geçebiliriz.. Bunlar kişisel zevklerinize ve tercih ettiğiniz demleme yöntemine bağlı olarak değişir.

Kahve kuşağı: En İyi Kahve Yetiştirilen Bölgeler

Kendinizi ‘kahve kuşağı’ ile tanıştırın. Bu, kahve yetiştirmek için koşulların en uygun olduğu dünyanın belirli ülkeleridir. İklim, rakım nedeniyle, ‘kahve kuşağı’ ülkeleri elbette lezzet ve yoğunluk çıktılarında farklılık gösterecektir.

İşinizi biraz daha kolaylaştırmak için, işte en popüler lezzet profillerinden bazıları. Aşağıdaki ülkelerin kahvelerinde karşısında yazan aramoları hissedeceksiniz.

 • Kenya – çilek, limon otu, bergamot ve greyfurt, narenciye aromalı.
 • Etiyopya – yaban mersini, çilek, çiçeksi ve yasemin.
 • Ruanda – portakal çiçeği ve limon, karamelize şeker ve hurma.
 • Kosta Rika – kahverengi şeker, kayısı ve tropikal meyveler. Genellikle bitter çikolata tadında.
 • Meksika – çikolata ve fındık, pralin benzeri bir aroma ile sonuçlanır.
 • Guatemala – hafif çikolata, şekerleme ve ceviz. Bazen tropikal meyve alt tonları içerir.
 • Kolombiya – tatlı fındık ve acı – tatlı çikolata.

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Muhtemelen ‘%100 Arabica’ veya ‘Arabica ve Robusta karışımı’ gibi etiketlerle karşılaşmışsınızdır.  Ama tüm bunlar ne anlama geliyor?

100’den fazla farklı kahve türü olsa da kahve endüstrisine hakim olan sadece iki tür vardır. Arabica ve Robusta.

1. Arabica çekirdekleri

Arabica en yaygın olanıdır ve kahve tüketimimizin %75’ini oluşturur. Şaşırtıcı bir şekilde, bunun nedeni yetiştirme kolaylığı değildir. Arabica çekirdeklerini yetiştirmek aslında Robusta’dan daha zordur. Daha yüksek bir rakımda yetiştirilirler ve zararlılara karşı daha hassas olma eğilimindedirler. Bu faktörlerin her ikisi de ağaçların hem bakımında hem de hasadında daha fazla zorluğa katkıda bulunur. Ayrıca daha düşük bir verim üretirler.

Bununla birlikte, Arabica çekirdekleri daha yumuşak, daha lezzetli bir tada sahiptir ve daha acı olan Robusta çekirdeğinden belirgin bir şekilde üstündür.

2. Robusta çekirdekleri

Arabica çekirdeklerine göre yetiştirilmesi daha kolay olmasına rağmen (Robusta çekirdekleri daha düşük rakımlarda yetişir ve daha az bakım gerektirir), kahve dünyasında hala bir mazlumdur. Sert ve acı bir tada sahip olmaları onları daha az popüler kılmaktadır. Bu nedenle etiketlerde sık sık ‘%100 Arabica’ ibaresini görürsünüz.

Robusta çekirdeklerini satın almak daha ucuzdur ve daha yüksek kafein içeriği nedeniyle genellikle hazır kahvelerde kullanılır. Robusta çekirdekleri tipik olarak Arabica çekirdeklerinden %83 daha fazla kafeine ve ayrıca daha fazla antioksidana sahiptir.

O halde, söz konusu kahve olduğunda tadın gerçekten de her şeyin üzerinde bir faktör olduğu sonucuna varılabilir! Çok yaşa Arabica çekirdeği, ancak Robusta’nın da yeri olduğunu unutmayın.

Kahve Kavurma Dereceleri

Çekirdek kahve için sipariş verirken bazen kavurma dereceleri sorulur. Bu konuda kafa karışıklığı yaşamamanız için kısa bir açıklama yapacağım.

Zayıf (en hafif veya İskandinav) kavurma: Daha çok İskandinavya’da tercih edilen bir yöntemdir, ancak artık dünya çapında daha da yaygınlaşmaktadır. Bu yöntem, daha derin tatları ortaya çıkarmak için ağır kavurma kullanmak yerine çiğ yeşil kahve çekirdeğinin lezzetine dayanır. Sonuç, genellikle kavurma ile gizlenen meyvemsi, narenciye tatlarını aydınlatır. Unutmayın, hafif kavurmalar koyu muadillerine göre daha fazla kafein tutma eğilimindedir.

Orta kavurma: Orta kavurma çok yaygın ve çok sevilen bir kavurma seviyesidir. Kahve çekirdeği, hafif kavurmalara göre daha fazla ‘gövdeye’ ve daha dengeli, daha zengin bir tada sahiptir. Ayrıca daha az kafein içerir.

Orta-koyu kavurma: Orta-koyu kavurma, daha hafif kavurmalara göre daha dolgun, aromatik bir tat elde etmeye başladığımız zamandır. Bu noktada çekirdek yağ salgılamaya başlar ve kavurma tatları daha belirgin hale gelir.

Koyu kavurma: Fransız, İtalyan veya Espresso kavurmalarına aşina olabilirsiniz. Bunlar, kavurma işleminin neredeyse tamamen orijinal tatların önüne geçtiği koyu kavurma ile karakterize edilir. Sonuç olarak, tadı dumanlı, yanık (iyi anlamda) ve acıdır (eğer hoşunuza gidiyorsa iyi anlamda da).

Daha önce de söylediğimiz gibi, kavrulma ne kadar koyu olursa kafein içeriği de o kadar az olur. Daha güçlü tat her zaman daha fazla kafein anlamına gelmez. Ben kahve seçimlerimde her zaman orta  kavurum seçtiğimi belirtiyim.

En İyi Çekirdek Kahve Markaları ve Çekirdek Kahve Önerileri

Damak tadınızı memnun edecek ve sabahlarınızı güzelleştirecek en iyi kahve çekirdeklerinden oluşan kapsamlı listemizi size sunmak için araştırmamızı yaptık. Aşağıdaki önereceğimiz markalar kendini kanıtlamış, sipariş üzerine kavurum yapan ve size tap taze kahveler gönderen markalar. Bu kahve markalarının sitelerine girip, kahve çeşitlerini inceleyebilir, aradığınız tada uygun kahve seçimleri yapabilirsiniz.

İlk olarak en iyi kahve markaları…

En iyi Çekirdek Kahve Markaları

Aşağıdaki markaların tümü sipariş üzerine kavrum yapan, 3.dalga dediğimiz nitelikli kahve satışı yapan firmalar. Null, Petra ve Probador Colectiva’nın kahveleri fiyat olarak herkese hitap etmeyebilir. Fiyat/Performans olarak Sezzy Coffee,  Coffe Department, Moliendo, Boxx Caffee, Friendzone ve Coffee Project tavsiye edebilirim. Lütfen okumaya devam edin.

 1. Null Coffee Roasters
 2. Petra Roasting Co.
 3. Probador Colectiva
 4. Coffee Department
 5. Sezy Coffee
 6. Montag Coffee Roasters
 7. Kafein Kültür
 8. Kronotrop
 9. Moliendo
 10. Boxx Coffee Roasters
 11. Coffee Sapiens
 12. Friendzone Coffee
 13. Zümrüt Karaca Coffee
 14. Coffee Project

En iyi Çekirdek Kahve Önerileri

Meyve tadım notalarına sahip kahveler benim damak zevkime pek uymuyor. Çok kaliteli, çok iyi meyve tadım notalı kahveler aşağıdaki markalarda mevcut. Tadım paketlerini alıp deneyip, hoşunuza gidip gitmediğine karar verebilirsiniz. Ben daha çok çikolata, ceviz, karamel notalarına sahip orta sertlikte kahvelerden hoşlanıyorum. Kendim alıp tecrübe ettiğim ve çok fazla önerilen çekirdek kahve önerilerimi de aşağıda paylaşacağım.

1. Sezy Coffee – Honduras Honey Catuai Micro Lot

Sezy Coffee Fiyatı Gör!

Honduras Honey çikolata, krema ve karamel tadım notlarından oluşuyor. İçimi yumuşak. Bence herkese hitap edebilecek bir kahve. Asitsiz, ekşi olmayan, baharatsız, tok ve isli kahve gibi kahve sevenler tercih edebilir. İçimi yumuşak ve lezzetli bir kahve. Zengin bir aromaya sahip.  Şuanda sadece kendi websitesinden satış yapıyor.

2. Sezy Coffee –  Cuba Serrano Lavado

Sezy Coffee Fiyatı Gör!

Cuba Serrano Lavado kahvesi; hafif tatlı ve isli tonlarda, çikolata, karamel ve fındık notaları sunar. Ağzınızda zengin bir lezzet bırakır ve asiditesi hafiftir. Şuanda sadece kendi websitesinden satış yapıyor.

3. Baristocrat Café – Aristocrat Filtre Kahvesi

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Aristocrat Filtre Kahvesi, Baristocrat’ın tecrübeli ekibi tarafından tadımları yapılmış ve 80 puan üstü microlat çekirdeklerden seçilerek hazırlanmıştır. Sütlü Çikolata, Karamel ve Badem tadlarını barındırmaktadır. Hepsiburada’da satışı vardır. Sürekli indirime girmektedir. Kontrol etmeyi unutmayın. Bu kahveyi uzun süredir tüketiyorum. Herkese hitap edebilecek bir kahve.

*SCA tadım puanı, nitelikli kahveyi belirlemeye yarayan bir sistem. Bu uygulama sayesinde içtiğiniz kahvenin dünya standartlarında kaliteli olup olmadığını görebilirsiniz. 80+ üzeri puan kaliteli ve nitleikli bir kahve olduğunun göstergesidir.

4. Kafein Kültür: Brezilya Pink Star

Kafein Kültür Fiyatını Gör!

Brezilya Pink Star, filtre profilinde çikolata ve bisküvi kokuları, badem ve karamel lezzetleriyle birlikte hafif bir düzeyde yaş pipo tütünü notaları sunar.

5. Null Coffee – Zero Filtre Harmanı

Null Coffee Fiyatını Gör!

Kuru meyveler, esmer şeker ve tatlılığın ön planda olduğu, orta-güçlü gövdesiyle damak dolduran bu kahve yeni hasat kahvelerden iki farklı single origin kahvenin harmanından oluşmaktadır. Evde ve ofiste gün boyu kahve ihtiyacınızı karşılayabilir.

6. Coffee Project – El Salvador – La Majada

Hepsiburada Fiyatını Gör!

El Salvador – La Majada filtre kahvede orta-üst yoğunluk sevenler için kolay içilebilir, hem filtre makinesinde hem de pour over/demleme olarak tavsiye edebileceğimiz bir kahvedir. İlk başta hafif bir kahve lezzeti, ardından badem tadı finalde yerini çikolata tadına bırakacaktır. Bu kahveyi bir üstte yazdığım Coffee Derpartmant’tan uzun süre içmiştim. Stoklarında bulunamayınca bu kahveciden almaya devam ettim. Hepsiburada da indirime girdiğinde alım yapmaya devam ediyorum.

7. Moliendo – Guatemala Antigua

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Son zamanlarda Moliendo’nun kahveleri Hepsiburada da sürekli indirime giriyor. Bu nedenle Moliendo’nun bu ve bir alttaki kahvesini sıklıkla alıyorum.  Moliendo Antigua Santa Rosa Guatemala bölgesinden üst düzey bir kahve. Damakta iz bırakan, öğüttüğünüz anda salınan nefis aromatik kahve kokusuna eşlik eden çikolata kokusuyla keyif veren bir kahve.

8. Moliendo – Colombia Medellin Supremo

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Dikkat çeken kokusu, şekerimsi çikolata tadı ve dolgun bir bitiş ile Kolombiya Antioquia bölgesine ait dikkat çeken bir kahve. Fiyat-performans olarak tercih edebilirsiniz.

9. Friendzone Coffee – Cuba Serrano Lavado

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1.Sırada tavsiye ettiğimiz Cuba Serrano Lavado’yu bu üretici de kendi kavurup satıyor. Fiyat kontrolü yaparak ikisinden biri tercih edilebilir.

Yukarıda tavsiye ettiğim çekirdek kahveleri ister filtre kahve makinesi, isterseniz french press yada Hario V60’ta yapabilirsiniz. Sizlerinde çekirdek kahve tavsiyeleri varsa lütfen yorum bölümünden yazın. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.

Okuyucunun Dikkatine;

Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing – #satışortaklığı) içerir. Guzeloldu.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan guzeloldu.com sorumlu değildir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like