Buzdolabı Enerji Sınıfları: F Enerji Sınıfı Nedir?

Buzdolabında F enerji sınıfı,  şu anda bir donduruculu buzdolabı için 2. en düşük enerji verimliliği derecesidir.

F ve G en düşük enerji değerleri olduğundan, bu enerji derecesine sahip donduruculu buzdolaplarının kötü olacağını varsaymak kolaydır. Fakat bol A+++’lı enerji sınıfı kriterleri Mart- 2021 yılında değişti. Bu yüzden bir çok kişi kafa karışıklığı yaşıyor. Eskiden A++ enerji sınıflıürün kullanıyordum şimdi F enerji sınıfı olan bir elektronik cihaz kullanmam diyen bir çok kişi mevcut.

Ancak Mart 2021 gibi yakın bir tarihte değiştirilen eski derecelendirme sisteminde F, en yüksek derecelendirmelerden biri olan A+’ya eşdeğerdi. Yani bu durum göründüğü kadar korkutucu değil; her ne kadar eski sistemdeki F derecesi son derece verimsiz olsa da, yeni E ve F sınıfları hâlâ yüksek verimli cihazlar olmaya devam edecek.

Eski ve yeni derecelendirme sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

Mart 2021’de uygulamaya konulan yeni derecelendirme sistemi A’dan G’ye kadar değişmektedir ve önceki A+++ sistemine göre çok daha katı bir derecelendirme sistemidir.

Aşina olduğunuz eski derecelendirme sistemi D’den A+’ya, A++’dan A+++’ya kadar değişiyordu. Ancak ev aletlerinde kaydedilen teknolojik ilerlemeler bu derecelendirme sisteminde hesaba katılmamıştı.

Sonuç olarak bu, birçok kişinin belirli ürünlerin enerji verimliliğini doğru şekilde belirleyememesine neden oldu. Örneğin, satışta olan çamaşır makinelerinin %88’i şu anda A+++ olarak derecelendirilmiştir ve bu da piyasadaki enerji açısından en verimli olanı seçmeyi zorlaştırmaktadır. Ancak AB, çok daha sıkı yeni etiketleme ve derecelendirme sistemini aşamalı olarak devreye sokarak bu sorunları düzeltmeyi amaçladı. Bu, daha az enerji tüketen cihazları seçmenize olanak tanıyarak karbon ayak izinizi ve elektrik faturalarınızın maliyetini düşürmenize yardımcı olacaktır.

F enerji Sınıfı ile A+++ Arasındaki Fark

F enerji Sınıfı ile A+++ arasındaki fark şudur; F enerji sınıfı eski sisteme göre A+ enerjı sınıfı ile eşdeğerdir. A+++ enerjı sınıfı ise, yeni sınıflandırmada D enerji sınıfı ile eşdeğerdir. Yeni sistemde A, enerji sınıfı açısından en verimli, G ise en az verimli olanıdır.

Şu anda en üst enerji derecelendirme bantlarında çok az sayıda donduruculu buzdolabı bulunmaktadır. Eski sistemde A+++ olarak derecelendirilen buzdolaplarının çoğuna artık D derecesi verildi. Yani bütçenize uyuyorsa, bu tercih edilecek derecedir. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi, şu anda donduruculu buzdolaplarının büyük çoğunluğu E veya F kategorisine girmektedir, bu nedenle bütçeniz dahilinde mümkün olan en yüksek enerji sınıfını tercih edin.

Ayrıca, daha yüksek enerji derecesine sahip bir cihazın satın alma maliyetinin daha yüksek, ancak çalıştırma maliyetinin daha düşük olması muhtemel olduğundan, enerji faturalarınızda yaptığınız tasarruflarla biraz daha fazla ön maliyetin muhtemelen dengeleneceğini unutmayın.

Enerji Sınıfı F olan Buzdolabı Alınır mı?

Yeni sistem geleceğe yönelik olacak şekilde tasarlandı ve teknoloji geliştikçe derecelendirme sisteminin üst kısmında bol miktarda alan bırakılmasına olanak tanıdı. Bu, piyasadaki donduruculu buzdolaplarının büyük çoğunluğunun şu anda E veya F enerji derecesine sahip olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, bugün piyasadaki diğer donduruculu buzdolaplarıyla karşılaştırıldığında, F veya G derecesi alanlar en az verimli olanlardır. Ancak on yıl kadar önce evdeki ortalama bir cihazın sahip olabileceği enerji verimliliğinden yaklaşık %40 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyorlar.

F Enerji Sınıfı Ne Anlama Geliyor?

F şu anda bir donduruculu buzdolabı için 2. en düşük enerji verimliliği derecesidir. Bu, cihazın %65 ile %80 arasında bir Enerji Verimliliği Endeksi’ne (EEI) sahip olduğu anlamına gelir. EEI, cihazın yıllık enerji tüketiminin değerlendirilmesi ve bunun standart yıllık enerji tüketimine bölünmesiyle hesaplanır.

G derecesi, EEI’si %80 ile 100 arasında olan cihazlar için geçerlidir. Şu anda bu ürünlerin piyasada bulunmasına hâlâ izin veriliyor, ancak Eylül 2023’te minimum eşik %80’e çıkarılacak ve enerji performansını iyileştirme çabasına yardımcı olmak için G derecesi kaldırılacak.

A Sınıfı Buzdolabı Çok mu Pahalı?

A derecesi, buzdolabının %10’un altında bir EEI’ye sahip olduğu anlamına gelir; bu, piyasadaki benzer ürünlerin %90’ından daha fazla enerji verimliliğine sahip olduğu anlamına gelir.

Bu cihazlar en son teknolojiyi kullanıyor ve bu durum fiyat etiketine de yansıyor.

Piyasada bu derecelendirmeye sahip çok az donduruculu buzdolabı bulunduğunu unutmamak da önemlidir, bu nedenle buna iyi fiyat ödemeniz sürpriz değildir.

Yeni enerji sınıfı etiketleri neden düzenlendi?

yeni derecelendirme ölçeği çok daha katıdır ve başlangıçta çok az sayıda ürünün A ve hatta B derecelendirmesine ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve gelecekte dahil edilecek daha verimli ürünlere yer bırakmaktadır. Aynı zamanda A’dan G’ye giden daha basit bir ölçektir.

Örneğin eski sistemde A olarak derecelendirilen buzdolabınız artık yalnızca C veya D olarak derecelendirilecektir. Bu, yeni etiketler geldiğinden beri buzdolabınızın enerji verimliliğinin düştüğü anlamına gelmez. Bunun nedeni, yeni derecelendirme skalasının şu şekilde olmasıdır: daha katı kriterlerle çok daha yüksek bir standartta tutuluyor.

AB, bu yeniden ölçeklendirmenin üreticileri enerji açısından daha verimli ürünler üretmeye teşvik edeceğini ve bunun da çevreye yardımcı olacağını umuyor.

Enerji Derecelendirme Etiketinde Diğer Hangi Bilgiler Var?

Yeni etiketler, akıllı telefonla taranabilen ve ürün kayıt ayrıntıları ve ürün bilgileri gibi ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi veren Avrupa Enerji Etiketleme Ürün Sicili (EPREL) veritabanına kolay erişim sağlayan bir QR kodu içerir.

Etiket ayrıca buzdolabı dondurucusunun yıllık enerji tüketimini kilowatt saat/yıl cinsinden ve hem soğutucu hem de dondurucu bölümünün toplam hacim kapasitesini litre cinsinden belirtir.

Son olarak, desibel cinsinden hacim ve A’dan D’ye kadar bir derecelendirme de dahil olmak üzere ürünün gürültü emisyonuna ilişkin bilgiler de bulunmaktadır.

A en sessizidir ve 30 desibelin altındaki ürünlere verilir, D ise 42 desibelin üzerindeki cihazlar için en yüksek değerdir.

Başlangıçta A derecesine sahip cihazlar çok nadir olacaktır; genellikle B en yüksek derece olacaktır.

Bu içeriğimizde Buzdolabı enerji sınıfı derecelendirmelerinden biri olan ”F enerji sınıfı” ile detaylı açıklmalarda bulunduk. Konuyla ilgili sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like