En Kullanışlı Mutfak Perdeleri Modelleri

mutfak perdesi

En Kullanışlı Mutfak Perdeleri & Mutfak Perde Modelleri: Mutfak perdesine karar vermeden önce mutfağınızın ışığa karşı konumunu, pencere boyutunuzun ve kullanım şeklinin hangi perde tarzı için daha uygun olacağını bilmeniz sizi nakit ve enerji kaybından koruyacaktır. Hatta çeyiz hazırlıklarınız için perde bakarken acele etmemenizi özellikle öneririz. Eğer evlendikten sonra yaşayacağınız ev henüz belli değil ise nostaljik özelliği olan el işi mutfak perdeleriniz hariç elbette, perde alışverişinizi evin belirlendiği tarihten sonraya bırakmanız olası bir uyumsuz perde seçiminin önüne geçecektir.

Dekorasyon dünyasında giderek zenginleşen yaratıcı ve estetik fikirler, özellikle de perde özelinde sonuçları itibariyle bütün kullanıcıların gözlerini kamaştırıyor. Trendlerin sürekli yenilendiği, her farklı mutfak ve mutfak penceresi stiline uygun, kullanım kolaylığıyla, şıklığı buluşturan mutfak perdesi tasarımları bazen seçim yapmakta zor anlar yaşamamıza neden oluyor. Birine kara verseniz diğerinde aklınız kalıyor. Hele de doğru seçilmiş bir mutfak perdesinin mutfağa kattığı güzellik düşünülürse…

Şık ve estetik bir perde tasarımı tabii ki tercih nedenlerimiz arasında ilk sıralarda yer alır.  Peki, ya kullanışlı olup olmadığı? Hele de mutfak gibi günün en yoğunluklu zamanlarının geçirildiği, buhar, nem, yüksek ısı, yemek sıçraması gibi pek çok atraksiyonun yaşandığı yerde, seçim yapmadan önce en az iki kere düşünmek gerekiyor.

En Kullanışlı Mutfak Perdeleri

Hangi mutfak perdesi mutfağınız için en doğru seçimdir? Bu sorunun cevabını bulmak için, ilk iş olarak piyasadaki mutfak perdesi çeşitlerini ve kullanım özelliklerini incelemekte fayda olacağı muhakkak!

1. Katlamalı Mutfak Perdeleri

Katlamalı perdeler perdelik kumaşların hepsine ve de tüllere uygulanabilir. Katlamalı perde mekanizması hem tavana hem de duvara monte edilebiliyor.

Özellikle İngiltere ve Amerika’da çok yaygın olan katlamalı perde modelleri, uzun zamandır Türk mutfak dekorasyonunun da gözde mutfak perdesi tercihlerinden biri olmuş durumda. Çubuklarından kolayca sıyırıp çıkarabildiğiniz perde kumaşını, çamaşır makinesinin uygun programlarında yıkayıp tekrar kolayca yerine takabilirsiniz. Sanıldığının aksine temizliği hiç de zor olmayan bir perde türü.

Kumaştan, tülden hatta ahşap bambudan bile yapılabilen katlamalı perdelerin stor ve Blackout türleri de ilgi gören stiller arasında.

Piyasadaki perde markalarının içinden en iyi katlamalı mutfak perdesi modellerinin iki tanesini sizler için seçtik:

Brillant Pliseli Stor Zebra Perde

brillant zebra perde

Çok dekoratif bir perde, her türlü yarım pencereye uygulanabilir. Makinede yıkanabilir türden bir kumaştan yapılmamış ama nemli bir bezle kolayca silinebilmesi yeterli oluyor.  Kumaşın leke tutmaması da perdeyi çok kullanışlı kılan özelliklerinden biri.  Kullanılan malzeme anti kanserojen ve OEKO-TEX® Standard 100 sertifikasına sahip. Çocuk kilidi ile beraber satılıyor.  Kullanıcı memnuniyetinin oranı %90’ın üzerinde.

Gündüzler Katlamalı Perde Sistemleri

katlamalı perde

Gündüzler markası katlamalı perde sistemlerinde o kadar çok seçeneğe sahip ki seçmekte zorlandık. Uzaktan kumandalı katlamalı perde modeli özellikle çok şık. Kolayca çubuklarından çıkarılıp çamaşır makinesinin hassas programında yıkanabiliyor. Gerek keten katlamalı perde modeli gerekse de ahşap katlamalı perde modelleri görülmeye değer. Türkiye’nin pek çok ilinde satış mağazası var, internet sitesinden ise istenildiği zaman alışveriş yapmak mümkün.

2. Makrome Mutfak Perdeleri

Son yılların en popüler dekorasyon malzemelerinden biri olan makrome, mutfak perdesi modellerin de listenin başlarında yer buluyor. Bir birinden güzel ve natürel renkleri, doğal görüntüsü, çeşit çeşit ahşap boncuklarla, motiflerle süslenmiş makrome mutfak perdeleri, mutfakları günün her saatinde neşeyle, zevkle çalışılan mekânlar haline dönüştürüyor. Makrome mutfak perdesi markalarından seçim yapmak oldukça zor olsa da en çok beğenilen iki tanesinde karar kıldık.

Lima Makrome El Yapımı Mutfak Perdesi

lima makrome perde

Yüzde yüz pamuklu makrome ipinden yapılmış. Uçlarındaki halkalardan perde çubuğuna geçirilerek kullanılıyor. Özellikle dar pencereler için çok şık ve dekoratif. Yıkanabiliyor olması çok büyük bir avantaj. Kullanıcılar ürünü çok beğenmiş, fiyat da makul düzeyde.

Tuncay Tekstil Makrome Tül Perde

tuncay tekstil makrome perde

Buldan kumaşı natürel pamuk ipliğinden dokunmuş. El işi ve haliyle otantik bir ürün. Çok zarif bir görünümü var. Anti kanserojen olduğu özellikle belirtilmiş. Düğme ve halka takmaya uygun, ekstraforu takılmış olarak satın alınıyor. Özellikle Bodrum yöresinde yaşayan hanımların el emeği göz nuru ile hazırlanmış. Kullanıcıların beğeni oranı tahmin edeceğiniz üzere çok yüksek. Yıkanabiliyor ama çekme ihtimalini göz önünde bulundurmanızı ve elde ya da makinenizin hassas ayarında, soğuk yıkama yapmanızı öneririz.

3. Keten Mutfak Perdeleri

Keten kumaş mutfak perdelerinde de çok tercih edilen bir malzeme. Öncelikle dokusu ve görünümü ile natürel bir havası var. Ferah ve soft bir etki uyandırıyor. Keten perdeler kolayca yıkanabiliyor ancak kumaşın yıkama esnasında çekip çekmeyeceğini, alırken öğrenmekte fayda var. Eğer bir kullanma talimatı varsa o talimatta belirtilen ayarda yıkamanız perdenizi uzun süre bozulmadan kullanmanızı sağlayacaktır. En iyi keten mutfak perdesi için seçtiğimiz iki marka ve özellikleri şöyle:

İrem Home Buldan İşi Lila Kanaviçeli Otantik Perde

otantik perde

Yüzde yüz pamuktan yapılmış kumaş. Ekstraforu dikilmiş olarak satılıyor. İlk yıkama için enden %10 çekme ihtimali belirtilerek ölçüyü alırken bu detayı göz önünde bulundurup ona göre sipariş vermeniz tavsiye ediliyor. Mutfak perdesi için harika bir seçenek. Son derece şık bir ürün. Kullanıcıların şıklığına ve güzelliğine yaptığı vurgu ön plana çıkıyor.

Belle Cose Beyaz Keten Kullanıma Hazır Düz Tül Perde

keten tül perde

Kullanıcıların çok beğendiği bir ürün. Keten görünümlü, birinci kalite tülden yapılmış. Düz olarak hazırlanmış ancak istenirse ekstrafordaki ipler çekilerek büzgülü hale getirilebiliyor. Tülün etekleri düzgün durması için kurşunla aprelenmiş.

4. İpli Mutfak Perdeleri

Mutfağınızın balkona açılan bir kapısı varsa ip mutfak perdesi ideal bir tercih olmaya aday. Dar ve uzun mutfak pencerelerinde de çok beğenilerek kullanılan bir perde. Sanıldığının aksine kullanışlı,  ütü derdi olmayan, sık sık yıkamak gerekmeyen perdeler bunlar. Yıkaması da talimatlara uyduğunuz sürece hiçte zor değil.  Püf noktası şu, yıkamadan önce ipleri bağlamanız, yıkama esnasında dolaşmayı önlüyor. Bir yıkama bohçasına sararak yıkarsanız sorunsuz bir şekilde perdenizin temizliğini gerçekleştirmiş olursunuz. Çok dekoratif bir perde türü. Özellikle yazlıklarda çok tercih edilen bir ürün. İpli mutfak perdesi için seçtiğimiz iki marka şöyle:

Modafabrik Kırmızı İp Perde

kırmızı ipli perde

Rengi ve kalitesi ile ön palana çıkan bir ürün. Kullanıcıların beğeni oranı çok yüksek. Korniş sistemi ile dikilmiş. Mutlaka kese içinde yıkanması tavsiye ediliyor.

Vidillo Simli İp Perde

Çok dekoratif bir görünümü var. Boncuklarının ışıltısı, simin güzelliği etkileyici. Asması kolay olacak şekilde düzenlenmiş. Mutfak kapıları için özellikle tercih edilen bir perde.

5. Kafe Tarzı Mutfak Perdeleri

Özellikle tezgâh üstü dar pencereler için ideal bir seçenek. İster makrome, ister keten ya da tül pek çok seçeneği olan bu modelin, ekose kumaştan olan modelleri de trendler arasında.

Banggood Kırsal Tarz Fransız Pamuklu Keten Nakış Cafe Perde Ev Mutfak Perdesi

keten nakış perde

Tam bir Fransız klasiği. Yurt dışından bir ürün. Son derece şık ve dekoratif. Mutfağınızı çok değiştireceği muhakkak. Çok pahalı bir ürün değil. Kullanıcı geri dönüşleri çok olumlu.

RZCortinas Home Quality Store kafe tarzı perde

Ürün çok şık ve dekoratif. Pastel tonda bir mavi şeritle süslenmiş üst kısmı çok şık, dantel işlemeli bir uzantı ile son buluyor. Perde çubuğuna geçirme yeri oluklu şekilde hazırlanmış. Hafif büzgülü görünümü şıklığını daha da arttırmış. Fiyat çok uygun değil ama ürün çok güzel.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Küçük Amerikan mutfak dekorasyon fikirleri
Devamı

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan mutfak dekorasyonu, küçük bir Amerikan mutfağı ne kadar iyi dekore edilmesi gerektiği konusunda fikirlerinizi geliştirmek için birçok farklı…