Ev Tadilat Fikirleri

ev tadilat

Tebdili mekânda ferahlık var derler, mekân değiştirmenin insana bir rahatlama kazandırdığı muhakkak fakat her zaman mekân değiştirmek mümkün olabilir mi? Her zaman böyle bir seçeneğimiz olmayabilir ama çoğu kez bulunduğumuz mekânın şeklini, havasını değiştirmek suretiyle istediğimiz ferahlığı büyük ölçüde sağlayabiliriz.

Eğer yeni bir evde yaşamıyorsanız ve evinizin şekli artık modern dünyanın yeni tarz yaşam alanları ile çelişiyorsa ev tadilatı fikirleriyle bu çelişkiyi ortadan kaldırabilir, eski evinize çağdaş mekânlar kazandırabilirsiniz.

Ev tadilatına karar verdiyseniz, hemen kararınızı uygulamaya geçmeden önce evinizde hangi tadilatları yapacağınıza karar verip, bununla ilgili bazı hazırlıklar yapmanız yararınıza olacaktır.

Ev tadilatına başlamadan önce tadilat yapılacak alanları belirleyin.

Banyo ve mutfak en çok tadilat ihtiyacı duyulan alanlardır ve evin pek çok büyüklü küçüklü makinesin yer aldığı bu dar alanlara bu makinelerin en uygun şekilde yerleştirilmesi gerektiği tadilat planı hazırlanırken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Tadilat öncesinde,  yapılması gereken tesisat işleri için usta çağırmak ve yapılacak işleri belirlemek.
 • Tadilat bütçesini hazırlamak ve ödeme şekillerini konuşmak.
 • Ev tadilatına başlamadan önce nasıl bir tarz değişikliği yapmak istediğinize karar vermek. İster internet ortamından isterseniz de bizzat yapı marketlerinin teşhir reyonlarından ev tadilatı fikirleri konusunda ilham alabilir, araştırma yapabilir ve seçeceğiniz mobilya, aksesuar, fayans, yer döşemesi gibi malzemelerin tarzınıza uygun olanlarını seçebilirsiniz.
 • Ev tadilatındaki amacınız doğrultusunda yapılacak işleri şekillendirmeniz amacınızı gerçekleştirmek açısından hedefinizi daha kolay tutturmanızı sağlayacaktır.
 • Eğer ev tadilatı planlarınızda, parkeleri değiştirmek ve yer karolarını kırmak varsa bunu bir fırsat olarak değerlendirip tüm tesisat borularını, elektrik kablolarını vb. döşeme altına alıp saklayabileceğinizi ve böylece kabloların, boruların ortada görünmediği daha ferah ve temiz bir görünüm elde edeceğinizi hatırlatırız.
 • Ev tadilatı yapmadan önce tadilatın yaratacağı gürültü konusunu unutmayın, etkilenecek komşularınız var ise mutlaka onlara tadilatı haber verin ve mümkünse komşularınızın bu gürültüden en az etkileneceği saatleri tercih edin.
 • Tadilatın ne kadar süreceği baştan belirlenmiş olsa da iş ustaların dediği zamanda değil bitmesi gerektiği zamanda biter! Uzama ihtimalini aklınızda bulundurun ve ev içinde ya da dışında geçireceğiniz zamanı, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı önceden belirleyin.
 • Ev tadilatı yaparken en önemli huşulardan biri de gerek genişletme ihtiyacı gerekse farklı mekân tasımları adına evin kiriş ve kolonlarına zarar verecek işlemlere izin vermemeye özen göstermenizdir. Aksi halde olası bir deprem durumunda binanın statiğini riske sokup hem kendinizin hem de komşularınızın yaşamını tehlikeye atabilirsiniz.
 • Ev tadilatı sırasında kombinizin yerini değiştirmeyi planlıyorsanız mutlaka doğalgaz şebekenizin bağlı olduğu kurumun proje değişikliği prosedürüne uymanız gerektiğini de unutmayınız.
 • Ev tadilatı süreçleri eski boru ve tesisatları değiştirmek ve evin izolasyonunu kuvvetlendirmek için harika fırsatlardır.
 • Bir başka tavsiye de tadilatın, evinizde daha geniş ve ferah mekânlar yaratmaya odaklı olmasına dikkat etmektir. İyi planlanmış mekân tasarımları hem pek çok eşyayı barındıracak hem de buna rağmen geniş ve ferah görünecektir.

Ev tadilatı fikirleri

Evinizi komple tadilat yaptırmak isteyebilirsiniz veya sadece bir bölümünün de yenilenmeye ihtiyacı olabilir. Banyo, mutfak, yatak odası veya salon için çeşitli renovasyon örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

Tadilat başlamadan önce bu örnekler size fikir verecek.

Banyo tadilatı öncesi ve sonrası

Doğru bir ışıklandırma ve mekâna uygun seçimler, günümüz trendleriyle buluştuğunda içinden çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte banyolara kavuşmanız işten bile değil.

banyo before after tadilat

Banyolar genelde dar mekânlardır ve banyoyu daha geniş ve ferah gösterecek fayans seçimlerinin yanı sıra geniş boyutlu bir ayna tercihi de banyonuzu olduğundan daha geniş gösterecektir.

Yeni trend banyo eşyaları ve aksesuarlarında çok popüler olan minimal seçimler banyoları dar mekan dezavantajlarından kurtarmakta daha rahat bir hareket alanı sağlamaktadır.

banyo öncesi sonrası

Banyoların yeni dönem gözdesi tezgâh altına çekilmiş çamaşır makineleri ve üstüne yerleştirilen lavabo düzeneğidir. Tadilat öncesi bu tarz bir uygulama için banyonuzun uygun olup olmadığını tespit etmeniz, sonrasında yer kazanımı ve şık bir dekorasyon için çok memnun kalacağınız bir çözüme imkân sağlayacaktır.

çamaşır makinesi dolabı

Mutfak tadilatı öncesi ve sonrası

Mutfak tadilatına başlamadan önce mutfağınızın gün ışığından en iyi şekilde yararlanma ihtimallerini göz önünde bulundurup tadilatınızı bu detayı ön plana çıkararak yapmanızı öneririz. Gün ışığı gören bir mutfak hem sağlık açısından hem de enerjik bir çalışma ortamı sağlamasıyla evinizin, içinde bulunmaktan zevk alacağınız en değerli bölümlerinden biri olacaktır.

mutfak öncesi ve sonrası

Mutfak tadilatında, kombinin yeri belirlenirken, gerekli proje değişiklikleri sağlandıktan sonra uygun ise bir kombi dolabı içinde muhafaza edilmesi ya da kombiye giren tesisat sisteminin en uygun şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Eğer kombi değiştirmek gibi bir seçenek var ise mutlaka tesisatı dışarıdan görünmeyen bir kombi seçimi yapmak mutfağın dekoratif görüntüsüne zara vermeyecek bir tercih olacaktır.

Mutfak tadilatında renk tercihinin yarattığı sonuçlar görülmeye değerdir. Ahşabın sıcaklığı, bazen de soft görünümlü pastel tonlarla renklendirilmiş mutfak dolaplarının yarattığı ferahlık, mutfağınızda çok şeyi değiştirecektir.

mutfakta kombi

Salon ve yatak odası tadilatlarında fark yaratan çözümler

Salona dâhil edilen açık mutfak konsepti ile eviniz çok daha geniş, ferah ve modern bir görünüme kavuşacaktır.

açık mutfak

Salon parkelerinde yeni trendler ve evin havasını değiştiren eşsiz güzellikteki parke tercihleri pek çok kişiyi ev tadilatına girişme konusunda harekete geçmeye teşvik ediyor.

yatak odası before after

Yatak odalarında ferah ve kaliteli bir uyku için pastoral tadilat fikirleri

Yatak odaları ne kadar az mobilya ile düzenlenirse o kadar ferah ve dinlendirici görünür. Ancak yatak odalarımız aynı zamanda pek çok eşyamızı sakladığımız bir yer olduğu için, dolaplar, bazalar, etajerler, komodinler kaçınılmaz olarak yatak odalarımızın her köşesini kaplayıp odayı daraltırlar. Fakat yeni dekorasyon fikirlerinin geliştirdiği çözümler doğrultusunda yatak odalarınızda yapacağınız tadilatlar hayalinizdeki odaya kavuşmanızı sağlayabilir.

yatak odası önce sonra
0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Poliüretan Dekorasyon Fikirleri
Devamı

Poliüretan Dekorasyon

Poliüretan dekorasyon, hem estetik hem de fonksiyonel yönleriyle yaşam alanlarında güzel ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenler için…
Eklektik Dekorasyon
Devamı

Eklektik Dekorasyon

Eklektik dekorasyon, farklı stilleri, dönemleri ve kültürleri bir araya getirerek benzersiz ve özgün bir yaşam alanı yaratma sanatıdır.…
Çelik Dekorasyon
Devamı

Çelik Dekorasyon

Çelik dekorasyon, çağdaş yaşam alanlarını güçlendiren ve estetik değer katan bir tasarım konsepti olarak öne çıkıyor. Evinden iş…