En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Hangisidir?

en iyi mutfak dolabı

Bu içeriğimizin konusu ”En iyi mutfak dolabı malzemesi hangisidir?”. Mutfaklarda en çok ihtiyaç duyulan depolama çözümleri sunan mutfak dolapları aynı zamanda bir mutfağın kimliğini oluşturan temel unsurların başında geliyor. Hem tasarımın hem de inşaatın bir parçası olarak her mutfağın değerine katkısı olan mutfak dolapları mutfak dekorasyonu sırasında da üzerinde en çok düşünülen ayrıntılardan biri oluyor şüphesiz. En iyi mutfak dolabı başlığıyla hazırladığımız bu yazımızda hayal ettiğiniz mutfağa kavuşmanıza olanak sağlayan mutfak dolabı alternatiflerini ele alarak hepsini teker teker değerlendiriyoruz.

Mutfak dekorasyonu ve en iyi mutfak tezgahı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Avantaj ve dezavantajları ortaya koyarak sizin için hangi mutfak dolabı en iyisi bir karar verebilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Hangi malzemeden üretilen mutfak dolapları en iyisidir, leke tutmayan mutfak dolapları var mıdır, kullanışlı mutfak dolapları nasıl olmalı gibi en çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını da bulabileceğiniz yazımızın size mutfak dolapları konusunda iyi bir rehber olacağından eminiz.

Kullanışlı Mutfak Dolapları Nasıl Olmalı?

kullanışlı mutfak dolabı

Kullanışlı ve konforlu bir mutfak için nelere dikkat etmek gerekir ve hangi ayrıntıları göz önünde bulundurmanız gerekir merak ediyorsanız işte ipuçları:

  • Mutfak dolaplarını planlarken uygun yerlerde doğru depolama çözümlerine yer vermelisiniz. Köşeler için dışarı dönebilen sepet raflar, tencere dolapları için derin çekmeceler planlayabilir çatal kaşık bölmelerini daha sığ tutabilirsiniz.
  • Kapaklı olan raflarda raf yükseklikleri için standart bir ölçü kullanmanız gerekmiyor. İçine koyacağınız eşyalara göre raf yüksekliklerini de ayrı ayrı planlayabilirsiniz. Fincan koyacağınız raflar daha alçak, uzun bardakların yerleşeceği raflar ise daha yüksek olabilir.
  • Bulaşık makinenizi evyeye yakın planlayıp en çok kullanılan bardak, tabak gibi malzemeleri de bu noktaya yakın dolaplara yerleştirebilirsiniz.
  • Dolapları seçerken kullanılacak aksesuarları da dikkatle planlamak önemlidir. Kapağın yavaşça kapanmasını sağlayan menteşeler, leke tutmayan kulplar gibi seçenekleri değerlendirerek kullanışlı mutfak dolapları ve konforlu bir alana kavuşabilirsiniz.

En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Hangisidir?

Mutfak dolabınızı yenilemek istiyor ancak en iyi mutfak dolabı malzemesi hangisidir bilemiyor olabilirsiniz. Bu başlığımızla en iyi mutfak dolabı malzemeleri ve size sundukları avantajları derleyerek sorunuza yanıt vermeye çalışacağız.

Mutfak dolabı temel olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. İskelet kısmı yani ana gövde ve kapaklar. Bu iki bölüm aynı malzemeden olmak zorunda değildir. Genellikle hem sağlamlık hem de maliyet göz önünde bulundurularak mutfak dolaplarının ana gövde malzemesi daha ekonomik ve sağlam seçenekler kullanılarak hazırlanır. Kapaklar ise işin vitrininde olacağı için esas tercih kapak bölümünde yapılır.

Gövde kısmı için genelde Sunta Lam veya MDF LAM seçenekleri kullanılır. Sunta Lam ürünler MDF Lam ürünlere göre neme ve darbeye daha az dayanıklıdır. Bu nedenle mutfak dolaplarının iç kısımlarında en azından MDF Lam kullanılması daha uygun olabilir. Kapaklar için kullanabileceğiniz malzemeler ise işin hem renkli hem de seçenekli kısmıdır. Mutfak seçerken esas seçilen kısım da bu noktadır. Gelin şimdi dolap kapakları için hangi seçenekler en iyisi birlikte bakalım.

En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Çeşitleri

En iyi mutfak dolabı malzemesi seçenekleri ile avantaj ve dezavantajlarını içeren tavsiye listemize hoş geldiniz. Aşağıda görebileceğiniz mutfak dolabı konusunda en çok tercih edilen seçenekleri inceleyerek, hangisinin sizin için daha ideal olacağına rahatlıkla karar verebilirsiniz.

1. Akrilik Mutfak Dolabı

akrilik mutfak dolabı

Akrilik Mutfak Dolapları, genel olarak MDF yüzeyin tutkal ve presle yapıştırılması ve parlak folyonun üzerine lamine edilmesiyle hazırlanır. Çok fazla renk seçeneği bulunan akrilik mutfak dolapları kolay temizlenir ve parlak yüzeyiyle modern bir görüntüye sahiptir. Sağlığa zararlı madde içermediği için güvenle tercih edebileceğiniz akrilik mutfak dolapları UV ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Güneş ışığına çok uzun süreli ve doğrudan temas olmadığı sürece yüzeyini korur. Hafif nemli bez ile temizlenen akrilik mutfak dolapları parmak izleri konusunda biraz rahatsız edici olabilir. Leke tutmaz demek de çok mümkün değildir…

2. Membran Mutfak Dolabı

membran mutfak dolabı

Çeşitli görüntü seçenekleri sunan Membran mutfak dolapları bu özelliği sayesinde kullanıcıların favorileri arasında yer alıyor. Oymalı, çıtalı desenli Membran mutfak dolapları, mat – parlak ve ahşap görünümlü olarak tercih edilebilir. Geniş seçenekler sunması sayesinde mutfaklara çok yakıştırılan membran kapaklar aslında plastik bazlı PVC kaplamanın MDF Lam yüzeyine uygulanmasıyla hazırlanır. Sağlık için zararlı olmadığı DSÖ tarafından onaylanmıştır. Pürüzsüz yüzeyi, leke tutmayan ve parmak izi göstermeyen yapısıyla kullanımı da kolaydır. Su ve neme akrilik ile lake kadar dayanıklı olmayan Membran mutfak dolapları güneş ışınları konusunda da diğerlerinden biraz daha güçsüzdür.

3. High Gloss Mutfak Dolabı

high gloss mutfak dolabı

High Gloss veya Glossmax mutfak dolapları aşırı parlak ve pürüzsüz yüzeyleriyle yüzyılın modern çizgisini en çok taşıyan mutfak dolaplarının başında geliyor. Her türlü ışığı yansıtma becerisi bulunan ürün kolay temizlenebilen, çevreye karşı duyarlı ve sağlığa karşı da zararsız bir seçenektir. Zeminde MDF Lam kullanılan ve parlaklığı yüzeye uygulanan melamin kaplı Glossmax ile sağlanan ahşap paneller hem güneşe hem de kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.

high gloss mutfak dolabı

Akrilik kapaklardan bir düzey daha parlak olan High Gloss kapakların üzerinde akrilikteki gibi çizilmeyi önleyen koruyucu tabaka bulunmaz.

4. Lake Mutfak Dolabı

lake mutfak dolabı

Laka adı verilmiş olan çok özel bir reçineyle cilalanan Lake mutfak dolapları pek çok uzman ve dekoratörün en çok tercih ettiği mutfak dolabı seçeneklerinden biri. Üretimi zor bir cila olan ürün dolapların pürüzsüz ve parlak görünümüne kavuşmasını sağlayarak MDF ile tamamen kaynaşır. Modern görünümlü mutfaklar yaratmak için tercih edebileceğiniz lake mutfak dolapları canlı renkleriyle de çok beğeniliyor. Dayanıklı malzemesi sayesinde uzun ömürlü bir yatırım olan Lake mutfaklar cilalama işlemi en az 20 kat yapıldığı için de sert bir yüzeye sahiptir. Nem ve buhar konusunda güçlü bir yapısı olan lake dolaplar darbelere karşı dayanıklıdır. Ancak güneşe aşırı maruz kalması halinde ve düzenli bakımı yapılmadığı koşullarda leke tutar ve sararma olabilir.

5. MDF Lam Mutfak Dolabı

mdf mutfak dolabı

MDF ve yonga levhaların üstü su geçirmeyen ve ateşe dayanıklı dekor kağıdıyla kaplanması sonucu ortaya çıkan MDF Lam mutfak dolapları Melamin kaplanmıştır. Anti-statik bir ürün olan MDF Lam çizilmeye ve darbeye karşı dirençli bir malzemedir. Neme karşı dirençli yapısıyla ve solmayan yüzeyiyle ilgi gören MDF Lam çok fazla renk seçeneği ve uygun fiyatıyla tercih edilmektedir.

6. Sunta Lam Mutfak Dolabı

sunta lam mutfak dolabı

Suya ve yanmaya karşı dayanıklı olmayan bir malzeme olan Sunta Lam farklı kalite gruplarında üretilmektedir. Bazı üretici firmalar en ucuz seçenek olarak Sunta Lam mutfak dolaplarını öneriyor olsa da bizim tavsiyemiz bu seçeneği uzun vadeli bir yatırım olarak görmemeniz yönünde. Diğer alternatiflerin yanında mutfak dolapları için vasıfsız kalan Sunta Lam mutfak dolaplarını su ve nemden korumanız gerekmektedir. Yatak odaları, koridorlar gibi alanlarda kullanacağınız dolaplarda bu malzemeyi tercih etmeniz bütçeniz için mantıklı olabilir ancak mutfak için önermiyoruz.

7. Laminat Mutfak Dolabı

laminat mutfak dolabı

Neme ve yanmaya dayanıklı bir ürün olan Laminat mutfak dolapları hijyeniktir ve bakteri oluşturmazlar. Sağlam yüzeyli bir seçenek olan Laminat mutfak dolapları ankastre mutfaklarda yaygın olarak kullanılır. Cam kapak formlarıyla eşleştirildiğinde şık bir tasarım yaratan laminat dolap kapakları parmak izi konusunda da oldukça başarılıdır.

8. Cam Mutfak Dolabı

cam mutfak dolabı

Genel olarak diğer kapak modellerine eşlik etmesi için belli alanlarda kullanımı tercih edilen cam mutfak dolapları tasarım açısından yarattığı şıklıkla ilgi görüyor. Sıcak pres sayesinde sıradan camlara nazaran onlarca kat daha dayanıklı olan cam kapaklı mutfak dolapları hem temizlik hem sağlamlık açısından diğer seçeneklerle yarışabilir niteliktedir.

En iyi mutfak dolabı malzemesi çeşitleri bu kadar. Umarım içeriğimiz size faydalı olmuştur. 

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Küçük Amerikan mutfak dekorasyon fikirleri
Devamı

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan mutfak dekorasyonu, küçük bir Amerikan mutfağı ne kadar iyi dekore edilmesi gerektiği konusunda fikirlerinizi geliştirmek için birçok farklı…