Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri 2024

renkli giyinme odası dekorasyon

Günün büyük bir bölümünü uygun bir takım bulmak için dolaplarını karıştırmaya adayan kişiler, giyinme odalarının istek listelerinde bir numaralı öğe olduğunu söyleyecektir. Standart rafları, asma bölmeleri, aksesuar çekmeceleri ve yüzlerce açık-kapalı dolap imkanı sayesinde bir dolaptan büyük ama bir odadan daha küçük olan soyunma odaları, tüm kıyafetleri bir arada düzenlemeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca geleneksel bir oda yerine giyinme odası kullanma seçeneğiniz de var. Her okuyucu için hem çok eğlenceli hem de son derece faydalı kavramları karıştırarak, sizin için yazdığımız giyinme odası tasarım fikirleri konulu makalenin materyalinin olabildiğince eksiksiz olmasını sağladık. Bu yazının gerçekten işinize yarayacağını umuyoruz.

Giyinmeyi Keyif Haline Getirecek Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri

Tüm kıyafetlerinizi, ayakkabı, aksesuar ve giyimle ilgili eşyalarınızı bir arada tutabileceğiniz bir giyim odası için birbirinden güzel fikirlerle dolu yazımıza hoş geldiniz. Sabah giyinmek ve çıkmak telaşınızı en aza indirecek düzenli bir giyinme odası sahibi olmak için kullanabileceğiniz yaratıcı fikirleri hemen sıralamaya başlayalım…

En Vazgeçilmez Ayrıntı: Aydınlatma

giyinme odası dekorasyon

Giyinme odanız yeterince ışık almıyorsa dolap içlerini görebilmek ve birbirine yakın renkteki kıyafetleri ayırt edebilmek sizin için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle soyunma odanızı kolay kullanılır hale getirmenin en önemli püf noktası giyinme odasını fazlasıyla aydınlatmaktan geçer. Sadece odanın ortasına bir avize koymakla yetinmeyin. Dolap ve çekmece içlerine kadar ihtiyaç duyacağınız her noktada kullanabileceğiniz aydınlatma elemanları planlayarak giyinme odanızı günün her saati ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz.

Mola için Bir Yer Hazırlayın

giyinme odası dekorasyon

Dolapların ve çekmecelerin arasında hazırlanırken gerektiğinde kısa molalar verebileceğiniz bir oturma köşesi hazırlamayı unutmayın. Bazen bir ayakkabıyı giymek için kullanabileceğiniz bazen de ojeniz kurusun diye beklerken oturabileceğiniz bir mola köşesi ile giyinme odanızı kişiselleştirebilirsiniz. Bir koltuk olabilir, bir puf olabilir veya şık bir kaplama sandalye olabilir. Birkaç moda veya aksesuar dergisini de buraya bırakarak zaman zaman göz atabilirsiniz.

Makyaj Masasız Olmaz!

giyinme odası dekorasyon makyaj masalı

Odanın bir duvarına koyabileceğiniz zarif bir makyaj masasıyla giyinme odanızı çok daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Hem giyinmek hem de makyaj yapmak için evin içinde koşturmanız gerekmeden tüm hazırlığınızı giyinme odasında bitirebilirsiniz. Makyaj malzemelerinizi düzenli bir şekilde saklamanıza ve her ihtiyaç duyduğunuzda elinizin altında olmasına olanak sağlayan makyaj masaları uygun ışıkta makyaj yapabilmeyi mümkün kılan profesyonel aynalarıyla da çok popüler.

Ayna ile İçli Dışlı Giyinme Odası

giyinme odası dekorasyon

Giyinme odanızın pek çok noktasında boy aynaları ve eğimli aynalar planlayarak kendinizi her açıdan görebilmeniz mümkün. Aynaların gücüyle kendinizi bir bütün halinde inceleyerek beğenmediğiniz detayları değiştirebilir, odadan çıktığınızda artık tamamen kendinizden emin olabilirsiniz. Bunun için dolap kapaklarını ayna ile kaplayabilir, ayaklı boy aynaları veya eğimli aynaları odanın çeşitli yerlerine koyabilirsiniz. Karşılıklı planlayacağınız aynalar sayesinde kendinizi dilediğiniz şekilde görebilirsiniz.

Raflarla Oynayın

giyinme odası dekorasyonu

Giyinme odanızda kullanacağınız rafları kullanım amacınıza göre boyutlandırabilirsiniz. Ayakkabılar için daha dar ve açık planlı raflar, çanta ve şapkalar için derin ve kapalı raflar kullanabilirsiniz. Odanızı hazırlamaya başlarken ne tip eşyalarınız olduğunu ve bunları yerleştirmek için ne kadar bir raf, çekmece veya askıya ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayarak sahip olduğunuz alanı maksimum kullanabileceğiniz bir plan yapabilirsiniz. Yerden tavana kadar planlayabileceğiniz dolaplarınızda üst raflara daha az kullanılacak eşyaları, alt kısımlara da depolanacak valiz gibi büyük eşyaları yerleştirebilirsiniz. Ortadaki kısım ise süreli ihtiyaç duyacağınız eşyalar için ideal konumda olacaktır.

Herkes için Yer Var

giyinme odası dekorasyon geniş

Giyinme odasını tek kişi kullanacaksa bütün alanı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak birden çok kişinin faydalanacağı giyinme odası dekorasyon fikirleri arasında en çok altı çizilen konu mutlaka odanın bölümlere ayrılması yönünde. Odanın mimari planını da göz önünde bulundurarak odayı sağ ve sol gibi ikiye ayırarak herkesin kendi bölümünde dilediği düzeni kurmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çok fazla dolap ve alanınız yoksa o zaman da katları veya rafları bölerek en azından herkesin kendi çekmecelerine sahip olmasını sağlamanız mümkün. Daha çok eşyası olana biraz torpil yaparak memnuniyeti arttırabilirsiniz.

Önceden hazırlanın

renkli giyinme odası dekorasyon

Giyinme odasına koyacağınız bir dilsiz uşak ya da manken çok işinize yarayabilir. Kıyafetlerinizi kombinleyip önceden hazırlayarak zamanı geldiğinde giymek üzere kırışmadan bekletebilirsiniz. Kısa süre sonra tekrar giymeyi düşündüğünüz palto, sabahlık, şapka gibi kıyafet ve eşyaları kaldırmadan dilsiz uşakta tutabilirsiniz. Bu sayede hem dağınıktan hem de gereksiz zaman kaybından kurtulabilirsiniz.

Ahşap, Duvar Kağıdı ve Ayna

giyinme odası dekorasyon

Giyinme odalarını fonksiyonel, şık ve ferah kılan bu üç ayrıntı sayesinde siz de son derece konforlu ve gözü okşayan bir giyinme odası yaratabilirsiniz. Dokulu duvar kağıtları kullanabilir, ahşap dolaplarınızı en sevdiğiniz renkte seçebilirsiniz. Zarif dolap kulplarıyla bütünlüğü sağlayarak odanın ortasına katlama gibi işler için de kullanabileceğiniz çekmeceli bir ada yerleştirebilirsiniz. Erkek soyunma odaları için daha koyu renkli duvar kağıtları ve dolap renkleri tercih edebilirsiniz. Sadece kadınların kullandığı giyinme odalarında ise daha aydınlık renkler, çiçekli ve dokulu duvar kağıtları, kristal taşlı avizeler ve peluş halılar ile odayı daha kadınsı çizgilere kavuşturabilirsiniz.

Dolap ve Çekmece Aksesuarlarını Unutmayın

giyinme odası dekorasyon

Sürgülü raflar, sepetli çekmeceler, asansörlü elbise askıları gibi çeşitli dolap içi elemanlarından faydalanarak kolay kullanımı olan bir giyinme odası hazırlayabilirsiniz. Bu tip aksesuarlar, eşyalarınız rahat yerleştirip rahat almanızı sağlayacakları için en baştan planlarınıza eklemenizi öneriyoruz. Aynı zamanda çoklu askı grupları, çekmece içi planlayıcılar gibi detaylar da bir giyinme odasının en önemli unsurlarındandır. Kravat ve fular askıları, çanta merdivenleri, saat ve takı kutuları da tercih edebileceğiniz farklı seçeneklerden bazıları.

Salon dekorasyon fikirleri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like