Çift Kişilik Yatak Ölçüleri – Tek Kişilik Yatak Ölçüleri

çift kişilik yatak ölçüleri

Bu içeriğimizde çift kişilik yatak ölçüleri ve tek kişilik yatak ölçüleri hakkında çok işinize yarayacak bilgiler paylaşacağız. Bir yatak odasını yatak odası kimliğine taşıyacak olan en önemli ayrıntı tabii ki o odanın merkezi olan yataktır. Odanın ölçüleri ve yatağın kaç kişilik olması gerektiği gibi soruların yanıtlarını bir araya getirdikten sonra bu alanda kullanılacak yatak için ölçü seçebilirsiniz.

Bir zamanlar tek ebatta üretilen, tek ve/veya çift kişilik yatak diye adlandırılan yataklar günümüzde çok daha konforlu seçimler sunabiliyor. Genel olarak yetişkin odalarında çift kişilik yataklar tercih edilirken çocuk ve genç odalarında tek kişilik veya 1,5 kişilik yataklar öne çıkıyor. Alıcıya alternatif sunabilmenin yolunu farklı ebatlarda daha çok sayıda seçenek üretmek olarak düşünen yatak üreticileri bugün artık çok farklı ebatlarda yataklar üretiyorlar. Her büyüklükteki oda için başka bir alternatif bulabilmenin mümkün olması sayesinde standart yatak odası ölçüleri de değişiklik gösterebiliyor.

Kişi Sayısına Göre Yatak Ölçüleri

Yatak almak istediğiniz zaman ölçüler konusunda seçenekleri sunmadan önce size kaç kişilik bir yatağa ihtiyacınız olduğu sorulur. Buna vereceğiniz cevabın ardından olası seçenekler sunulur. Yataklar kullanacak kişi sayısına göre 3’e ayrılır:

  • Tek kişilik Yataklar
  • Çift kişilik Yataklar
  • 1,5 Kişilik Yataklar

90×190 tek kişilik yatak ölçüsü ile başlayan ebatlardan 200×200’e kadar büyüyen ölçülerde çift kişilik battal boy yataklara kadar çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

çift kişilik yatak ölçüleri

Özellikle ebeveyn odaları için öne çıkan çift kişilik yataklarda da çok fazla seçenek bulunuyor. Temel olarak 2 isimle sınıflandırılan çift kişilik yatak seçenekleri şu adları alıyor:

  • Standart Çift Kişilik Yatak
  • Battal Boy Çift Kişilik Yatak

Kullanıcının alışkanlığına, kişi sayısına ve odanın ölçülerine göre istediğiniz büyüklükte bir yatak satın almanızı sağlayacak olan bu seçenekleri değerlendirerek en iyi ölçüye karar verebilirsiniz.

Yatak modelleri arasında karar vermeye çalışıyorsanız, en iyi yatak sayfamız size fikir verecektir.

1. Standart Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

çift kişilik yatak ölçüleri

160×200 ölçülerindeki yataklar standart çift kişilik yataklar olarak adlandırılmaktadır. Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse; bir yatağın standart ölçüde olması, o yatak için tekstil ürünü seçmekte de avantaj sağlayacaktır. Aksi taktirde yatağınız için tekstil ürünü bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

2. Battal Boy Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

battal boy çift kişilik yatak ölçüleri

Standart çift kişilik yatakların bir iki boy büyüğü olarak bilinen battal boy çift kişilik yatakların en ufağı 180×200 ölçüsünden başlamaktadır. İhtiyacınıza göre 190×200 veya 200×200 ebadında battal boy yataklar da bulunmaktadır. Eğer odanızın alanı müsaitse bu boy yataklardan birini de seçerek iki kişilik hayli geniş ve konforlu bir yatak satın alabilirsiniz. Ancak önceden de uyardığımız gibi nevresim, çarşaf gibi tekstil ürünlerini seçerken ve yatak örtüsü gibi dekoratif malzemeler alırken standart dışı ölçüler sizin için sorun olabilir.

1,5 Kişilik Yatak Ölçüleri

1,5 kişilik yatak ölçüleri

Tek kişilikten biraz daha geniş, çift kişilik yataklardan da küçük olarak hazırlanan yataklara 1,5 kişilik yatak adı verilmektedir. Bu yatak grubunun ölçüleri 130×190’dan başlamakta olup ayrıca 130×200, 140×190, 140×200, 150×190, 150×200 gibi alternatif de mevcuttur.

Yalnız yaşayan yetişkinler, odası küçük ebeveynler veya geniş bir odası olan gençler tarafından tercih edilmekte olan seçenekler tek kişi için konfor ve rahat hareket imkanı sunuyor. Siz de bu ölçülerdeki yatak seçeneklerini değerlendirerek hem ihtiyacınıza yönelik hem de dekorasyonu tamamlayacak bir yatak seçebilirsiniz.

Tek kişilik Yatak Ölçüleri

tek kişilik yatak ölçüleri

Tek kişilik yataklar genellikle çocuk ve genç odalarında tercih edilmekte olup farklı büyüklüklerde üretilmektedirler.

Genel olarak 90×190 tek kişilik yataklar için standart ölçüdür. Ancak markaların 90×200, 100×190, 100×200, 120×190, 120×200 gibi ölçülerle sunduğu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Tek kişinin konforlu bir uyku için geniş bir alan sunan diğer ölçüleri de yerinizin müsait olmasına bakarak değerlendirebilirsiniz.

Yatak ölçünüze göre bir de sağlıklı uyku sunan yastık seçimi önemli. Bu yüzden en iyi ortopedik yastık sayfasından araştırmaya yapmaya devam etmenizi öneririz.

En iyi yatak markaları için; https://guzeloldu.com/en-iyi-yatak/ yazımıza bakabilirsiniz.

Çift kişilik yatak ölçüleri ve tek kişilik yatak ölçüleri başlıklı içeriğimizin sonuna geldik. Umarım beğenirsiniz.

1 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Duvar Dekorasyon Süsleri Fikirleri
Devamı

Duvar Dekorasyon Süsleri

Duvar dekorasyon süsleri, evinizin duvarlarını canlandırmak ve yaşam alanlarınıza kişisel dokunuşlar katmak için harika seçenekler sunar. Bu makalede,…