Yüksek ve ihtişamlı eserleriyle göze çarpan bir akım olan Gotik mimari, karmaşık ancak estetik duruşuyla öne çıkan Avrupa kökenli bir mimari akımdır. Başlangıç noktası Fransa olarak görülmekle birlikte zaman içinde tüm Avrupa’ya yayılarak özellikle dini simgelerin yüceltilmesi amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Gotik mimari nedir ve Gotik mimari eserler başlıklarıyla ikiye ayırdığımız yazımızda konuyu biraz daha açmak istiyoruz. Yazımızın devamında bu gösterişli akımla ilgili merak ettiklerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.

Gotik Mimari Nedir?

Göz alıcı dizaynları ve incelikli süslemeleriyle bariz bir tarzı olan Gotik mimari, 12. yüzyılla 16. yüzyıl arasında özellikle Avrupa’da büyük ilgi gören önemli bir mimari akımdır.

Gotik mimarinin tarihi

Gotik mimarinin ilk eseri St. Denis Kilisesi sayılır. Paris ve çevresinde yoğun olarak görülebilen Gotik mimari eserlerinin ilki olan kilise Fransız bir mimar ve tarihçi olan Abbot Suger’ın imzasını taşıyor. Yaptığı kilisenin mimari tasarımında, Doğu’ya yaptığı gezilerde etkisinde kaldığı sivriltilmiş kemerler ve incelikli süslemelerin ilham verdiği mimar bu adımıyla Gotik mimarinin de temellerini atmış kabul ediliyor. Bu yapı stilinin sahip olduğu gösterişi ve ihtişamı dinle bağdaştıran kilise, halkın gözünde dini simgelerin etkisini yüceltmek için de bu akımdan destek alır ve akım giderek yayılır.

milano gotik mimari

Gotik Mimari Özellikleri Nelerdir?

Orta Çağ yapılarında söz konusu olan kasvetli ve alçak planlı yapı tarzının geliştirebilmesini sağlayan Gotik mimari tarzında yapılar çok daha yüksek ve aydınlık bir görüntüye kavuşmuştur. Bu değişim hem şehirlerin hem de sanatın değişmesi için tetikleyici bir unsur olmuştur. İlgi çekmekten uzak ve alçak yapı tarzının yerini alan görkemli, süslü ve neredeyse gökyüzüne uzanan yapılar mimarinin sınırlarını da geliştirmiştir.

Orta Çağ mimarları, yaptıkları yapıların güvenli ve sağlam olabilmesi için çok yüksek olmayan duvarlar inşa etmeyi seçiyorlardı. Çünkü mevcut ağırlığı genele yaymak konusunda gelişmiş bir tekniğe sahip değillerdi. Ancak Gotik mimaride kullanılan yepyeni inşaat ve mimari teknikler sayesinde ağırlığın yayılabilmesi mümkün olduğu için binaların yüksekliği konusundaki sorun aşılmış oldu.

gotik mimari eserler kapı

Bu sorunu aşmada öne çıkan en önemli teknik olan dayanma kemeri Gotik mimarinin en bariz özelliğini oluşturuyor. Kemer, ağırlığı yayarak duvar yükünü zemine aktarıyor ve yapıya dekoratif bir dokunuş katıyordu. Ayrıca incelikli süslemeler için de şahane bir yer olan bu kemerler türlü işçiliklerle süslenerek kendilerine hayran bırakacak eserler haline geliyorlardı. Bu nedenle günümüzde hala o dönemden kalma Gotik eserler büyük ilgi görerek turistik simgelerin başında yer alıyorlar.

Gotik mimarinin bir diğer net özelliği olan sivri uçlu kemerler ise genellikle iç kısımlarda yer alıyor ve sütunlara oranla daha fazla ağırlığı yaymayı sağlıyordu. Sivri uçlu kemerlerin bu konuda etkili olmasıyla Gotik mimarinin bir başka karakteristik özelliği sayılan kubbeli tavanlar ortaya çıkmıştır.

gotik mimari eserler

Kubbeli tavanlar da sivri uçlu kemerlerin etkisini sağlayarak güç ve de ağırlığı dağıtıyordu. Bu sayede sivri kemerler ve kubbeli tavanlarla Gotik mimari önceki çağın çok ötesine geçmiş oluyordu. Tavanlarda sadece daire veya dörtgen biçim kullanılan bir dönemden kubbeli ve yüksek tavanlara geçilmiş olması da mimari açıdan büyük bir dönüşümdür.

Gotik mimarinin en karakteristik özelliklerinden bir başka altını çizmek gereken detay ise yapılarda bizi karşılayan yaratık şeklindeki heykelciklerdir. Özellikle çatılara veya girişlere yapılan bu eserler çatıya dolan suyun ağızlarından akmasını sağlayan birer oluk görevi görerek masalsı bir stile de imza atıyorlardı.

Gotik Mimari Eserler

Başta Fransa olmak üzere tüm Avrupa’da karşımıza çıkan Gotik mimari Eserler içinden en ilgi çekici olanlar hangileri diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızın bundan sonraki bölümünde en popüler Gotik mimari eserleri listeleyerek bu sorunun yanıtını veriyor olacağız.

Notre Dame Katedrali (Fransa)

notre dame katedrali fransa gotik mimari

Paris’te bulunan ve tüm dünyanın tanıdığı bir Gotik mimari örneği olan Notre Dame Katedrali listemizde ilk sırayı alıyor. 1163 Senesinde yapımına başlanan Katedralin inşaatı 1345 senesinde bitmiş ve ibadete açılmıştır.

Westminster Abbey (İngiltere)

westminster abbey gotik mimari

Resmi olarak “Westminster’daki Aziz Peder Kilisesi”, Londra’daki en görkemli yapılar arasında yer alıyor. Yapımına 1042’de başlanan Gotik mimari eseri 10 yıl içinde tamamlanarak faaliyete geçmiştir. Çok sayıda kralın taç giyme törenine ve evlilik merasimlerine de ev sahipliği yapan bu görkemli bina müze olarak hizmet veriyor ve ücret karşılığı gezilebiliyor.

Milano Katedrali (İtalya)

milano katedrali gotik mimari

Bugünkü halini alması için 600 yıllık bir süre geçiren Milano Katedrali 1386’dan 1402’ye kadar süren bir çalışma dönemi ardından yarım bırakılmıştır. 1965 Senesine kadar devam eden çalışmalardan sonra turistik bir simge olarak da öne çıkan yapı aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü katedrali olarak tanınıyor.

Antwerp Katedrali (Belçika)

antwerp katedrali gotik mimari

Belçika’nın en turistik Gotik eserlerinden biri olan ve Brugge şehrine hakim konumuyla da ilgi gören Antwerp Katedrali (Meryem Ana Kilisesi) toplam 123 m yüksekliğinde. Dünyanın en yüksek ikinci tuğla kulesine sahip olan yapının inşaatı 1352’de başlamış ama yapı halen tamamen bitmiş sayılmamaktadır.

Cologne Katedrali / Köln Katedrali (Almanya)

köln katedralı gotik eserler

Kuzey Avrupa’da yapılmış olan en görkemli gotik yapı ve katedral olan Cologne Katedrali’nin yüzyıllarca süren çalışmalar sonunda 1880’de tamamlanarak açılmıştır. Şehrin yıkıldığı savaş döneminde hasar görse de ayakta kalmayı başaran yapı günümüzde Köln Başpiskoposluğuna ev sahipliği yapıyor.

Diğer Gotik mimari Eserler

zagreb katedrali gotik eserler

Eğer tarih ve kültür gezilerini seviyorsanız listemizdeki bu Gotik mimari eserleri de görülecek yerler listenize not almanızı öneriyoruz:

  • Saint Vitus Katedrali (Çekya)
  • Zagreb Katedrali (Hırvatistan)
  • Lincoln Katedrali (İngiltere)
  • Canterbury Katedrali (İngiltere)
  • Leuven Belediye Binası (Belçika)
  • Frankfurt Katedrali (Almanya)
  • Salisbury Katedrali (İngiltere)
  • Amiens Katedrali (Fransa)
  • Kara Kilise (Romanya)
  • Wells Katedrali (İngiltere)
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir