Yüksek Giriş Nedir?

yüksek giriş daire

Yüksek giriş, genellikle arka cephede yer alan daireler için kullanılan bir terimdir. Apartmanın arka cepheden kot alması nedeniyle ortaya çıkan bu durumda, daire önden giriş kat olmasına rağmen, arka cepheden birinci ya da ikinci kat gibi yüksek bir konumda yer alabilir.

Yapının bulunduğu yere bağlı olarak, bu tip dairelerin altında bir başka daire ya da dükkân yer alabilir. Yüksek giriş daireler insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen ev tiplerinden biridir. Bu tip dairelerin hem bazı avantajları hem de bazı dezavantajları bulunmaktadır.

Yüksek Giriş Daire Alınır Mı?

Ev alırken değerlendirebileceğiniz birçok seçenek vardır. Bu seçenekler zemin katta, yüksek girişte, ara katta ya da en üst katta olabilir. Bununla birlikte kimi durumlarda kot altı dairelerde vardır. 

yüksek giriş daire

Bir daire satışı yapılacağı zaman bunun hangi katta olduğu özellikle belirtilir. Bu daire tiplerinden her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Yüksek giriş daire alınır mı sorusunun genel cevabı, elbette alınabilir olacaktır. Buna karşın bu durumu belirleyen temel faktör sizin beklentileriniz ve taleplerinizdir. Bir evden beklentilerinizi iyi anlayıp, o evin artı ve eksilerini göz önüne getirdiğinizde, size göre olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Yüksek giriş kat daire satın almak ya da kiralamak istediğinizde de bu artı ve eksileri düşünerek, karar verebilirsiniz.

Yüksek Giriş Katta Oturmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yüksek giriş katta bir daire satın almak istiyorsanız avantajlarını ve dezavantajlarını iyi değerlendirmeniz gerekir. Her daire tipinin kendine özgü artıları ve eksileri olabilir.

Öncelikle yüksek giriş katta oturmanın avantajlarından başlanabilir. Bu daire tiplerinin en büyük avantajları fiyatlarıdır. Bu tip daireler genellikle üst katlara oranla fiyat olarak daha uygun seçeneklerdir. Eğer bütçeniz çok fazla değilse, yüksek giriş kat daireler tam size göre olabilir. Bunun yanı sıra düzayak seçeneklerdir. Evinize hiçbir merdiven inmeden ya da çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu tip dairelerin genellikle bir balkonu da bulunur. Bu balkonda hem güzel çiçekler yetiştirebilir, hem de açık havada çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bu daireler zeminin üzerinde olduğu için rutubet sorunu da genellikle daha az yaşanmaktadır. Apartmanın durumuna göre aşağı katta herhangi bir daire ya da dükkan olması durumunda bu da doğalgaz faturanıza olumlu olacak yansıyacaktır.

Giriş katın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan en önemlilerinden biri, giriş katta oturmanıza karşın varsa apartmanın bahçesinden faydalanmanız oldukça zordur. Bunun yanı sıra eğer alt katınız depo, kömürlük, boş dükkân gibi bir yapıysa kış aylarında ısınma problemleri ortaya çıkacaktır. Yine zemine çok yakın olmanızdan kaynaklı olarak, bazı güvenlik problemleri ortaya çıkabilir. Eğer güvenlikli bir sitede değilse, yüksek giriş kat alırken yaşanabilecek güvenlik sorunlarını iyi değerlendirmeniz ve bu soruna karşı önlemler almanız gerekir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Çelik Dekorasyon
Devamı

Çelik Dekorasyon

Çelik dekorasyon, çağdaş yaşam alanlarını güçlendiren ve estetik değer katan bir tasarım konsepti olarak öne çıkıyor. Evinden iş…