İç Mimar Maaşları (2024 Yılı Güncel Liste)

iç mimar maaşları

İç mimar maaşları başlıklı bu içeriğimiz 2023 yılı temmuz ayı sonrasında yapılan maaş değişikliklerine istinaden güncellenmiştir. İç mimarlık, yarı açık ve kapalı alanların düzenlemesini içeren, dekorasyon odaklı bir meslektir. Bu meslekte kullanıcıların istekleri doğrultusunda çözümler planlanarak, malzeme kullanımı ve aksesuar seçimi gibi bir dizi planlama yapılır. İç mimarlık, dekoratif açıdan sanatsal bir havası olduğu kadar, aynı zamanda matematiksel yanıyla da bir bilimdir. Kısaca ifade etmek gerekirse, iç mimarlar; kapalı ve yarı açık mekanların konforlu, estetik ve güvenilir olmasını sağlarlar. Kreatif dekorasyonların hazırlanması açısından bu meslek grubundaki insanlardan; hayal gücünün gelişmiş olması, pratik çözümler üretmesi, iletişim becerilerinin güçlü olması ve sürekli olarak kendini yenileyerek, gelişmesi beklenir.

İç mimarlarının küresel ve yerel trendleri takip ederek, buna uygun bir pozisyon olması önemlidir. Tüm bu kriterler aynı zamanda mimarların maaşlarına da yansır. Türkiye’de iç mimar olabilmek için 4 yıllık lisans programını bitirmeniz gerekir. Bu lisans programını başarıyla bitirenlere İç Mimar unvanı verilir.

İç mimarlar ne iş yapar? İç mimara ihtiyacımız var mı? Neden iç mimara ihtiyaç duyarız? Bu https://guzeloldu.com/ic-mimarlar-ne-yapar/ harika yazımıza göz atmayı unutmayın!

İç mimarların maaşları, birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterir. Devlette, özel sektörde ya da freelance çalışan mimarların her biri, birbirinden farklı maaşlara sahip olabilir. Buna karşın, maaşların belirlenmesinde bazı faktörleri ve ortalama rakamları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İç Mimar Maaşlar Ne Kadar?

Evleri ve iş yerlerini daha işlevsel ve estetik hale getirmek için dekoratif tasarımlar yapan iç mimarlarının maaşları bir dizi faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörlerin ana ayrım noktası ise; özel sektörde, kamuda ya da kendi firmasında çalışmasına bağlıdır.

Estetik tasarımları ile ön plana çıkan iç mimarların maaşları özellikle iş bağlantılarına göre değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte Türkiye’de yeni mezun olmuş bir iç mimar maaşı asgari ücret seviyesinde başlayabilir. Bu rakam iç mimarın, üniversite eğitimi ve stajı boyunca hazırladığı portfolya ve tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Güçlü bir portfolyaya sahip, iyi bir eğitim almış ve staj dönemi geçirmiş yeni mezun bir iç mimar 18.000 TL seviyesinde maaş alabilmektedir.

Yıl En Düşük Maaş Ortalama Maaş En Yüksek Maaş
Ocak 2017 1.900₺ 2.816₺ 4.500₺
Ocak 2018 2.100₺ 3.212₺ 5.200₺
Ocak 2019 2.700₺ 4.136₺ 6.700₺
Ocak 2020 3.100₺ 4.796₺ 7.800₺
Ocak 2021 3.800₺ 5.852₺ 9.500₺
Ocak 2022 5.600₺ 8.844₺ 14.500₺
Ocak 2023 11.402₺ 18.700₺ 28.000₺
Temmuz 2023  14.000₺ 20.000₺ 35.000₺
Ocak 2024 22.000₺ 33.000₺ 48.000₺

Kamu Sektöründe İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

İç mimarlık mezunlarının kamu atamaları hali hazırda yapılmaktadır. Buna karşın iç mimarlık unvanına sahip kişiler, mimar olarak değil doğrudan iç mimar olarak atanabilmektedir. 2017 yılında çıkarılan genelge ile iç mimarların, mimarlık için yeterli yetkinlikleri bulunmadığı ifade edilmiş ve bu atama şekli iptal edilmiştir. Kamu sektörüne iç mimar olarak yapılan alımlarda ise kontenjan oldukça kısıtlıdır.

Kamu sektöründe iç mimar kadrosuna girenlerin aldıkları maaşlar ise, derecelerine göre değişiklik gösterir. Temmuz 2023 yılına göre 8/1 derecesine sahip yeni işe başlayan bir iç mimar, 28.000 TL maaş almaktadır. Bunun yanı sıra 1/4 derecesine sahip bir iç mimar ise 30.000 TL üzeri maaş alıyor. Bu maaşlarda hizmet yılı önemli bir faktördür.  Bunun yanı sıra devlette çalışan iç mimarların aldıkları maaş aile yardımı, İngilizce bilgisi ve farklı yabancı dil öğrenmeleri gibi durumlardan da etkilenmektedir. Yine çeşitli uzmanlık sınavlarından başarılı olan iç mimarların maaşları daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Özel Sektörde İç Mimar Maaşlar Ne Kadar?

İç mimarlar sıklıkla özel sektörde çalışmaktadır. Özel sektörde yer alan geniş firma yelpazesi sayesinde, bu sektörde çalışma imkânları çok daha geniştir. Buna karşın özel sektörde çalışan iç mimarlar, sıklıkla yoğun iş temposundan şikâyet etmektedir. Tıpkı maaşlarda olduğu gibi iş yükü de firmadan firmaya göre değişiklik göstermektedir.

Özel sektörde çalışan iç mimarlar, yoğun iş tempolarına ve tasarımsal olarak belirli sınırlara çekilmelerine karşın; benzer meslek gruplarına oranla düşük maaşlar almaktadır. Burada önemli kriterlerden bazıları iç mimarlarının kendini geliştirmesi, deneyimi ve iyi bir iş çevresi edinmesiyle alakalıdır.

Bir iç mimarın özel sektörde ortalama olarak kazandıkları maaşları şu şekilde ifade edebiliriz;

  • Yeni mezun 17.000 – 20.000 TL yani asgari ücretle, ortalama ücret arası maaşla işe başlamaktadır.
  • İki yıl tecrübesi olan iç mimar 22.000-33.000 TL,
  • Dört yıl tecrübesi bulunan iç mimar 30.000 – 40.000 TL,
  • Çok daha uzun yıllar deneyimi bulunan iç mimarlar ise 30.000 ila 50.000 TL arasında maaş almaktadır.

Bu maaşların bir kesinlik belirtmediğini ve ortalama olarak verilen rakamlar olduğunu belirtmekte fayda var. Ülkemizde özel sektör maaşları, çalışanları genellikle tatmin etmemektedir. İç mimarların yoğun çalışma tempoları da düşünüldüğünde genellikle tatmin etmeyen maaşlar almaktadırlar. Özel sektör, iç mimarlardan tasarımda yaratıcılıktan çok angarya işleri beklemekte ve bütçe planlaması dayatmasında bulunmaktadır.

İç Mimarlık Firması Kazançlar Nasıldır?

Kamu sektöründe kontenjan kısıtlılığı ve özel sektörün zor şartları nedeniyle birçok iç mimar kendi firmasını kurmaktadır. İç mimarlık mesleğinin en önemli avantajlarından biri, kendi firmasını kurmanın oldukça elverişli olmasıdır.

Kendi firmasını kuran iç mimarların gelirleri ise çok değişkenlik gösterebilmektedir. Burada en önemli kriter, iç mimarların potansiyel hedef ve hitap ettiği müşteri kitlesidir. Başarılı ve tanınır bir iç mimar, çalışmasına da bağlı olarak aylık 20 bin ila 200 bin TL arasında kazanç sağlayabilmektedir. Bu kazancın kazanılması konusunda firmanın çaplarını ve üretim kapasitelerini de göz önünde bulundurmak gerektiği unutulmamalıdır.

Yurtdışında İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışı olarak genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri kastedilmektedir. Bu ülkelerde iç mimarlar daha çok serbest yani freelance olarak çalışmaktadır.

Yurtdışında yaşayan mimarlar genel olarak mezuniyetin ardından bir firmaya girerek bir süre tecrübe kazandıktan sonra kendi firmalarını kurmayı tercih etmektedir. ABD’de yapılan araştırmalara göre, burada yaşayan bir iç mimar yıllık olarak ortalama 60 ila 150 bin Dolar kazanmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında Almanya gibi bir yerde ortalama bir iç mimar ise senelik olarak 50 bin ila 70 bin Euro aralığında para kazanabilmektedir.

Freelancer İç Mimarlar Ne Kadar Kazanır?

İç mimarlık mesleğinin en önemli avantajlarından biri de freelancer olarak yani serbest zamanlı olarak çalışma imkanı sunmasıdır. Freelancer olarak çalışmak, iç mimarlar arasında oldukça yaygın çalışma biçimlerinden biridir.

Freelance iş teklifleri alabileceğiniz uluslararası platformlarda, iç mimarların Dolar ve Euro bazında para kazanmaları mümkündür. Bunun yanı sıra, müteahhitler için örnek bazı daireler tasarlayabilir, 3D modellemeler ve renderler oluşturarak da para kazanabilmektedirler.

İç mimarlar aynı zamanda mobilya firmaları için, dekoratif ürünler tasarlayarak ve bunların 3D görsellerini oluşturarak para kazanabilmektedir.

Freelancer olarak çalışan iç mimarların kazandıkları para ise çok değişkendir. Bu genellikle bulduğunuz müşteri sayısına, talep ettiğiniz miktarlara ve iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Bu konuda kesin bir rakam verilemeyeceği gibi ortalama rakamların telaffuz edilmesi dahi çok zordur.

Emekli İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

İç mimarların emeklilik şartları da diğer meslekle hemen hemen aynıdır. Emekli olduklarında alacakları maaşlar ise; hangi sektörde çalıştıklarına ve ödenen primlere göre değişiklik gösterir.

Kamu sektöründe çalışan iç mimarlar, aldıkları maaş rakamlarına göre emeklilik maaşı alır. Maaş arttıkça emeklilik maaşı da artacaktır. Özel sektörde çalışan iç mimarlar ise prim tutarı üzerinden emekli maaşı alırlar. Yüksek maaşlı prim ödemelerinin emeklilik maaşları da yüksek olacaktır. Kendi firmasını açan, freelancer olarak çalışan iç mimarlar da emekli maaşlarını prim ödemeleri üzerinden alırlar. Kendi işini yapan iç mimarlar prim ödemelerini istedikleri gibi yapabilirler. Bu da emekli maaşlarına doğrudan yansıyacaktır.

İç Mimarlar Ne Yapar? İç Mimarlık Nedir, İç Mimar Ne İş Yapar?

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like