Teknesiz Duşakabin Zemini Nasıl Yapılır?

teknesiz duşakabin

Duş alanları belki de banyo dekorasyonlarının en önemli ve en işlevsel bölümlerinden biridir. Bu duş alanları günümüzde tekneli ve teknesiz olarak iki sınıfı ayrılır. Tekneli duşakabin modelleri tipik olarak beyaz rengin tonlarına sahiptirler. Bu sebeple banyo dekorasyonunda her zaman uyum göstermeyebilirler. Teknesiz duşakabin seçenekleri ise, sınırsız sayıda farklı zemine sahip olabilir. Bu sebeple beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak, dekorasyonunuza farklı etkiler yaratacak dizaynları bu seçenekler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Teknenin varlığı ya da yokluğu zemin açısından önemli bir etkendir. Bunun yanı sıra duşakabin camları da dekorasyona önemli ölçüde etki eder. Bu camlar düz, filmli ve kumlanmış olarak üç farklı kategoriye ayrılırlar. Bu kategoride hangi camı tercih edeceğiniz, tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Bu farklı seçenekler sayesinde banyonuzu daha estetik ve ferah hale getirebilirsiniz. Banyo dekorasyonunuzda düz duşakabin tercihinde bulunacaksanız, ahşap zemin kaplaması oldukça ideal olacaktır. Bunun yanı sıra düz duşakabin camı da bu tasarımda zarif ve şık bir seçenek olacaktır. Ahşap materyallerin yerine farklı bir zemin malzemesi kullanmak istiyorsanız mermer tercih edebilirsiniz. Su geçirmez ve kaydırmaz özelliği bulunan mermerler klasik ancak gösterişli bir görüntü yaratırlar.

Bunların yanı sıra düz modeller yerine oval duşakabin tercihinde de bulunabilirsiniz. Bu modellerin altına mermer tercihi sıklıkla karşılaşılan seçimlerden biridir. Oval modellerde cam için sağlıklı bir dayanak noktası gereklidir. Bu sebeple mermer tercihi ideal bir tercih olacaktır.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: En İyi ve Kullanışlı Duşakabin Modelleri

Duşakabin modellerinde zeminin dizaynı noktasında; mermer, fayans, ahşap ve karo gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Farklı desenleri ile dikkat çeken ve birçok değişik tasarıma izin veren fayanslar, duşakabinlerle uyumu nedeniyle son yılların gözdelerinden biridir. Fayans üstü duşakabin seçeneklerini için camları da aynı renk ve desende tercih edebilirsiniz. Çok farklı tasarım imkanlarının olması, tercih açısından avantajlı bir durumken kimi zaman seçimi zorlaştırabilir. Teknesiz duşakabin zemini nasıl olmalıdır sorusunun birçok farklı cevabı vardır.

Teknesiz Duşakabin Zemini Nasıl Olmalıdır?

Teknesiz duşakabin zemininin nasıl olması gerektiği noktasında tek bir yanıt vermek oldukça zordur. Bu durum kullanıcılar beklentileri ve talepleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı noktalar verilebilir ancak son kararın size kaldığını unutmamanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken ve tavsiye verebileceğimiz noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Duşakabin zemini konusunda mermer tercih edilebilir materyallerden biridir. Hem su yalıtımı sağlaması hem oldukça estetik olması nedeniyle kullanıcıların sık tercih ettiği seçeneklerden biridir.
  • Duşakabin zeminine PVC ve kompozit akrilik kaplama malzemeleri tercih edilebilir. Bu malzemelerin hem su yalıtım hem de kaydırmaz özellikleri vardır. Ayrıca diğerlerine oranla daha düşük maliyetli olmaları da avantajlarından bir diğeridir.
  • Kaydırmaz zemin malzemeleri, kullanılabilecek bir diğer seçenektir. Bu seçenekler ince bir yapıya ve kaydırmaz bir yüzeye sahip olması nedeniyle oldukça kullanışlı alternatifleri ifade ederler. Bu malzemeler ile tüm banyo zemini kaplanabilir.
  • Kaydırmaz seramik zeminler de banyolar için oldukça şık ve kullanışlı alternatiflerden biridir. Bu seramik malzemeler, hem düşük maliyetleri hem de konforlu ve işlevli taraflarıyla ön plana çıkarlar. Bu sebeple duşakabin zeminlerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  • Teknesiz duşakabinler için kullanılabilecek bir diğer seçenek ise; beton üzerine epoksi zeminlerdir. Bu zeminlerin kaydırmaz özelliği vardır ve parlak bir görüntüye sahiptirler.

Küvetsiz duşakabin modeli seçiminde, doğru tercihlerde bulunmanız, hem fonksiyonel hem de dekorasyon açısından oldukça önemlidir.

Teknesiz Duşakabin Zemin Önerileri

Küvetsiz duşakabin için birçok farklı zemin döşemesi yapılabilir. Bunlardan en sık kullanılanları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kaydırmaz Kompozit

Kompozit malzemeler, birden fazla malzemenin karıştırılmasından elde edilir. Bu malzemeler su geçirmeyen ve ısı yalıtımına sahip materyallerdir. Bu sebeple duşakabin zeminlerinde sık sık tercih edilirler. Bunun yanı sıra aynı zamanda düşük maliyetleriyle de dikkat çekerler.

Kaymayan Fayans

Fayans, banyolarda zemin kaplaması olarak sıklıkla kullanılan malzemelerden biridir. Teknesiz duşakabinlerin zeminlerinde, kaymayan ve renkli fayans modelleri tercih edilebilir. Bu dekorasyon açısından da geniş bir seçkiye sahip olmasını sağlar.

Renkli Karolar

Banyolarda sık sık tercih edilen renkli karolar, duşakabin zeminlerinde de kullanılabilir. Renkli karolar ile çok farklı tasarımlarda desenli zemin dizaynı yapılabilir. Banyo kaydırmazı ürünleriyle karo malzemelerle yapacağınız zeminleri çok daha güvenli bir hale getirmek de mümkündür.

Sade ve Renkli Beton

Duşakabin zeminlerinde kullanılabilir bir diğer malzeme ise betonlardır. Bu betonlar sade ya da renkli olarak kullanılabilir. Doğal beton, geçmiş yıllarda sıklıkla kullanılan bir ürün olmasına karşın, günümüzde kullanımı oldukça azalmıştır. Buna karşın renkli beton modeller hala duşakabin zeminlerinde kullanılan bir malzemedir. Kaydırmaz özelliği sayesinde banyoda oluşabilecek kazalara karşı da etkili bir üründür.

Kaydırmaz Zeminler

Duşakabin zeminleri, ıslaklığı nedeniyle kazalara davetiye çıkaran alanlardan biridir. Su, şampuan ve sabun gibi kaygan maddelerin kullanılması, kaza riskini de arttırır. Kaydırmaz zemin malzemelerin kullanılması bu kazaların önüne geçer. Özellikle teknesiz duşakabinlerin zemininde ideal bir tercihtir.

PVC Zeminler

PVC birçok alanda kullanıldığı gibi banyo malzemesi olarak da sıklıkla kullanılır. Isı yalıtımı sağlayan bir malzeme olması nedeniyle zeminler için de oldukça uygun ürünlerdir.

Seramik Zeminler

Seramik, parlak görüntüleri farklı renk tasarımları ve zarifliğiyle duşakabin zeminlerinde sıklıkla kullanılan bir başka üründür. Birçok farklı ölçüye sahip seramik ürünler sayesinde, dekorasyonunuzu çok daha şık hale getirmek mümkündür.

Ahşap Zeminler

Ahşap zeminler özellikle geleneksel Türk hamamı konseptine sahip olmak isteyenlerin tercihidir. Ahşabın hem kaydırmaz olması hem de doğal olması; oldukça şık ve kullanışlı bir seçenek sağlar. Ahşap bir duşakabin zemini için en ideal ürün ise kik ağacıdır.

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
gri banyo dekorasyonu modelleri
Devamı

Gri Banyo Dekorasyonu

Banyolar, günün stresini atabileceğimiz ve rahatlayabileceğimiz en özel mekanlardan biridir. Bu nedenle, banyoların dekorasyonu da oldukça önemlidir. Banyoların…
Küçük Tuvalet Dekorasyonu
Devamı

Küçük Tuvalet Dekorasyonu

Küçük tuvalet dekorasyonu sayesinde küçük tuvaletler daha kullanışlı bir hal dönüştürmek için faydalanılan fikirler arasında önemi oldukça büyüktür.…
Banyo Dekorasyon Fikirleri Listesi
Devamı

Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyo dekorasyon fikirleri, evinizin bu önemli alanını şık ve kullanışlı hale getirmenize yardımcı olur. Banyolar, günlük yaşamın vazgeçilmez…
Klasik Banyo Dekorasyonu
Devamı

Klasik Banyo Dekorasyonu

Klasik banyo dekorasyonu, evlerin en önemli odalarından birinde zamansız bir estetik yaratma sanatıdır. Geleneksel detaylar, yüksek kaliteli malzemeler…