İç Mimarlar Ne Yapar? İç Mimarlık Nedir, İç Mimar Ne İş Yapar?

Bir iç mimar ne iş yapar?

Hepimiz kendi açımızdan iyi bir zevke sahibiz, değil mi? Her sabah muhteşem görünmek için giyiniriz, güzel yemekler yapar enfes sanat eserleri satın alırız ve sıradan olanın güzelliğini buluruz. Bunların hepsi bizi biz yapan doğuştan gelen insan nitelikleridir. Peki evimizi dekore etmemiz varken neden iç mimarlara ihtiyaç duyarız? İç Mimar Nedir? İç Mimarlar ne iş yaparlar?

Bunlar kendinize sıklıkla sorduğunuzdan emin olduğumuz sorulardır. Şüphesiz harika bir zevkiniz var ve ne sevdiğinizi biliyorsunuz. Peki neden vizyonunuzu hayata geçirmek için bir iç tasarımcı kiralayasınız? Bugünkü yazımızda, hayalinizdeki evi yenilerken veya inşa ederken iç mimarların ne yaptığını ve onları bu kadar önemli kılan şeyin ne olduğunu detaylı olarak anlatacağız.

İç mimar kimdir?

Bir iç mimar, gözünüze hoş gelecek detayları bilen ve dekorasyon ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmeye çalışan, tasarım profesyonelidir.  Çeşitli iç tasarım derslerinde ayrılmış çalışmalarla iç dekorasyon sanatı konusunda eğitilirler. İç tasarım alanında yüksek lisans derecesine veya en azından lisans derecesine sahiptirler. Çoğu profesyonel iç tasarımcı, serbest olarak veya potansiyel müşterilerin gereksinimlerini karşılamak için fikirlerin tartışıldığı üretken bir tasarım ekibiyle üst düzey iç tasarım firmalarında çalışır. Her sanatçının dünyadaki güzelliği ve müşterilerinin kişiliğini yansıtan kendi yorumu olduğundan tasarım hizmetleri benzersizdir.

Hayalinizdeki muhteşem evi yaratmak için neden bir iç tasarımcıya ihtiyacınız var?

Hayalinizdeki evi inşa ederken engellerle karşılaşmak yaygındır. Ne arzuladığınıza dair bir fikriniz, kişisel olarak size hitap eden tasarım planları ve mükemmel bir zevkiniz olabilir. Ancak iç tasarım projeleri sanat eseridir. Yansıtıcı yüzeylerin özelliklerini, kumaşların, dokuların ve desenlerin kullanımını ve en önemlisi renklerin psikolojisini tam olarak anlamanız gerekir.

Bununla birlikte, bir tasarım profesyonelinin evinizi hayalinizdeki eve dönüştürmek için kullanabileceği tasarım öğelerinde ince nüanslar vardır. Alan planlaması, biçim ve işlevsellik, renk şemaları ve yılların deneyiminden ve iç tasarım yeterliliğinden kaynaklanan bina yönetmeliklerine ilişkin doğuştan gelen bir anlayış vardır.

Ev sahibi olarak ne istediğinizi kesinlikle biliyorsunuz. Ancak bir iç mimar, iç tasarım işini planlarken müşterilerinin ihtiyaçlarını ve bütçeler, tercihler, iç mekan ve kullanım alanı gibi tüm dış faktörleri dikkate alır. Yani basitçe söylemek gerekirse, nitelikli iç tasarımcılara ihtiyacınız var çünkü onlar sadece sizin beğendiğinizi satın alıp kurmazlar. Bunun yerine, tüm eşyaları, boya renklerini, mobilya parçalarını, aydınlatmayı ve çerçeveyi alıp bunları küçük bir yay şeklinde birbirine bağlarlar. Estetik değer yaratmak için farklı tasarım öğelerini nasıl birleştireceklerini öğreten iç tasarım programlarından resmi eğitim alıyorlar. İşte biz onları bu yüzden işe alıyoruz.

Peki bir iç mimar tam olarak ne iş yapar?

Onları neden işe almanız gerektiğini size daha önce söylemiştik. Profesyonel iç tasarım niteliklerine ve uzun yıllara dayanan iş tecrübesine sahip resmi eğitime sahiptirler. Ancak bu, bir iç tasarımcıyı işe almanın maliyetini haklı çıkarıyor mu? Tek kelimeyle – Evet.

Görüyorsunuz, iç tasarım sadece çeşitli dekor öğelerini seçip bunları evin her yerine dağıtmaktan ibaret değil. Doğru nesneler için doğru yeri, doğru renklerle ve doğru ışıklandırmayla bulma sanatıdır. Mülkünüzün estetik değerini arttırır. Evinize bilinçaltı olarak huzur ve iyi hisler veren şey budur.

İç mekan tasarımcılarının ne yaptığını merak ediyorsanız işte hayalinizdeki evi tasarlarken üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı işleri;

1. İç mekanı değerlendirme

Ev sahiplerinin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri mobilya ve demirbaşlarını seçmeden önce kat planlarını ve metrekarelerini doğru değerlendirmektir. Ama iç mimarlar değil. İyi bir iç mimar, iç mekanın şemalarını ve onu kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi anlar.

Örneğin, bir stüdyoya veya tek yatak odalı bir daireye yeni taşındığınızı varsayalım. Ek alan gerektiren çoğu tasarım planı derhal ortadan kaldırılır. Artık yeni evinizdeki ihtiyaçların kurulumunu yapmakla kalmayıp aynı zamanda güzel görünmesini de sağlayacak alan planlamasına ihtiyacınız var. İç tasarım programlarının kapsamlı derslerinin devreye girdiği yer burasıdır. Bu tasarım profesyonelleri, küçük alanları kendi avantajınıza kullanmanın çeşitli yollarını belirlemek için titizlikle eğitilmiştir. Küçük bir evde, işlevselliği artırmak için mevcut dikey alanı kullanmanın yenilikçi yollarını bulacaklardır.

Benzer şekilde daha büyük bir evde zemin alanının kel ve boş görünmesini istemezsiniz. Yine, iç tasarım lisans programları, profesyonel iç tasarımcıları, mevcut alanı sıkıştırmadan kullanmanın yeni ve etkili yollarını bulma konusunda donatır. Tasarım hizmetleri, işlevsellik ve huzur arasında mükemmel bir denge sağlayacak şekilde hassas şekilde ayarlanmıştır.

 2. Doğru renk seçimi

Renklerin psikolojisi hakkındaki yazıları incelerseniz, farklı boya renklerinin ve renk şemalarının bireyin ruhu üzerinde farklı etkileri olduğunu göreceksiniz. İç mekan tasarımcılarının yaptığı şey, sizin ve sevdikleriniz için kişisel düzeyde en iyi sonucu veren renkleri belirlemek ve üretkenliğinizi ve ruh halinizi geliştirmek için bunları metodik bir şekilde bir araya getirmektir.

İyi bir tasarım ekibi evinizdeki mevcut iç alanı ve size ilham veren renkleri değerlendirecektir. Daha sonra, konuşmaları ve yaratıcılığı başlatırken kendinizi sakin hissetmenizi sağlayacak ruh hali panolarını ve tasarım planlarını bir araya getirecekler. Her odanın işlevi farklı olduğundan yaşam alanının işlevselliğini yansıtan renkler kullanılmalıdır. Bu renk şemaları işinizi yürütme şeklinizi, ne kadar tutku hissettiğinizi, sevdiklerinizle ne kadar iyi bağlantı kurduğunuzu ve evdeyken genel ruh halinizi büyük ölçüde etkiler.

3. İç dekorasyon temasını seçme

Bir iç tasarım firmasının çalışma ortamında, iç mimarların farklı ev tipleri için çeşitli temalar ve tasarım planları sergilediğini göreceksiniz. Rustik, çağdaş, modern rustik, Japon, İskandinav, muhafazakar, minimalist, gotik arasından seçim yapabilirsiniz ve liste uzayıp gidiyor. İç tasarım projeleri çoğunlukla bu temalardan biri etrafında döner veya bunları müşterinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde karıştırıp eşleştirir. Sadece birini seçmek kolay gibi görünse de, tasarım sürecinin bundan daha fazlasını gerektirdiğini söylediğimizde bize güvenin. Önemli olan sadece bir tema seçmek değil, onunla birlikte gelen mobilya ve demirbaşların da doğru seçimidir.

4. Uygun mobilya parçalarını seçme

Mobilya ve demirbaş seçiminden bahsetmişken, tasarım profesyonellerinin parçalarınızı satın alabileceğiniz geniş bir iş ağı var. Çeşitli antika veya tasarım mobilya parçalarını bulma ve elde etme konusundaki artan erişilebilirlik, bir nimetten başka bir şey değildir.

5. Sanat eserlerini, duvar süslerini ve dekor öğelerini seçme

İç mimarlar yalnızca mobilyaları seçmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinize kişisel dokunuşlar katan dekoratif eşyaları, duvar süslerini de seçmenize yardımcı olur. Bu küçük eşyalar, alanı sade ve konforlu hissettiren şeylerdir. Ek olarak, kendiniz de bir sanatçıysanız, güzel Kendin Yap ürünleri tasarlamışsanız veya yakın zamanda bazı dekoratif parçalar satın aldıysanız, bir tasarım uzmanı bunları mümkün olan en iyi şekilde sergilemek için odak noktaları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Misafirlerinizin onlara hayran kalmasını istiyorsanız, o zaman profesyonel tasarım planları gidilecek yoldur.

Sonuç olarak; İç mimarlar hayatın günlük olaylarında gerekli bir dişlidir. Arzularınızı ortaya çıkarmanıza ve kişiliğinizi evinize yansıtmanıza yardımcı olurlar.

Bu konuyla ilgili en fazla merak edilen konu olan iç mimar maaşları ile ilgili aşağıdaki içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İç Mimar Maaşları (2024 Yılı Güncel Liste)

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Çelik Dekorasyon
Devamı

Çelik Dekorasyon

Çelik dekorasyon, çağdaş yaşam alanlarını güçlendiren ve estetik değer katan bir tasarım konsepti olarak öne çıkıyor. Evinden iş…
Poliüretan Dekorasyon Fikirleri
Devamı

Poliüretan Dekorasyon

Poliüretan dekorasyon, hem estetik hem de fonksiyonel yönleriyle yaşam alanlarında güzel ve kalıcı sonuçlar elde etmek isteyenler için…
tuğla dekorasyon örneği
Devamı

Tuğla Dekorasyon

Tuğla dekorasyon, duvar kaplamaları, evlerinizin ve aynı zamanda işyerlerinizin güzelliğini arttırmak için önemli bir ayrıntıdır. Günümüzde, evlerimizi ve…