İsofix nedir? | Aracımda ISOFIX Oto Koltuğu Var mı?

Bu makalemizde  İsofix nedir? Isofix oto koltukları daha mı güvenlidir? Isofix oto koltuğunun emniyet kemerli oto koltuğundan farkı nedir?  Tüm arabalarda isofix var mıdır?  Aracımda isofix var mı  nasıl kontrol edebilirim? gibi ISOfix ile ilgilili tüm merak ettiklerinizi açıklayacağız.  Oto Koltuğu almayı düşünüyorsunuz bu içeriği kesinlikle sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

İsofix nedir? ISOfix, çocuk oto koltuğunu emniyet kemeri yerine sabitlemenin alternatif bir yoludur. ISOfix hem bebek hem de yürümeye başlayan çocuk koltuklarını kapsar. İsofix;  Araba koltuğunu, bir aracın şasisine monte edilen iki alt U-şekilli metal bağlantı noktasına bağlayan iki klipsten oluşur. Bu ”U” şeklindeki braketlerin boyutu Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından düzenlenmektedir.

ISOfix, çocuk koltuğu üreticileri tarafından, araçların üç noktalı emniyet kemerlerinin önemli ölçüde farklılık göstermesi ve ebeveynlerin koltuklarını yanlış takması nedeniyle ürünlerinin mümkün olduğu kadar çok otomobilde etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla tasarlandı. ISOfix sistemi Britax-Romer ve Volkswagen tarafından ortaklaşa geliştirildi ve 2002 yılında ABD’de, 2004 yılında ise Avrupa’da uygulanmaya başlandı.

İsofix nedir?

ISOfix Oto Koltukları Daha mı Güvenli?

Bir araba, çarptığında aniden durur ancak çocuk oto koltuğu ve yolcusu hareket etmeye devam eder. Çocuk koltukları, çocuğunuzu yerinde tutarak, çarpma kuvvetlerinin bir kısmını emerek ve yaralanmayı azaltmak amacıyla vücudunun nasıl hareket ettiğini aktif olarak kontrol ederek çocuğunuzu koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

ISOfix koltukları, düzgün şekilde takılmış emniyet kemerli araba koltuklarıyla karşılaştırıldığında, çarpışma testleri ikisi arasında ihmal edilebilir farklar olduğunu gösteriyor. Aslında bazı emniyet kemerli araba koltukları testlerde ISOfix koltuklarından daha iyi performans göstermiştir ve bunun tersi de geçerlidir.

Her iki oto koltuğu türü de çocuğunuzu güvende tutmak için tasarlanmıştır ve ISOfix, kategori olarak, doğru şekilde takılmış kemerli bir koltuğa kıyasla herhangi bir istatistiksel güvenlik avantajı sunmaz. Fakat mükemmel güvenlik derecelerine sahip bir araba koltuğunun yanlış takılması ölümcül derecede tehlikeli olabilir ve kemerli koltukların kurulumu oldukça karmaşık ve zordur.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmada, iki yaygın çocuk oto koltuğunun takılmasını isteyen mağazaların %90’ının hata yaptığını ortaya çıkardı; bazıları ciddi hatalar. Maxi Cosi’ye göre 10 ebeveynden 8’i çocuğuna kemerli oto koltuğunu yanlış takıyor. Sorunu daha da artıran bir diğer nokta da birçok kemerli araba koltuğunun, araba koltuğunun yanlış takılması durumunda ebeveynleri uyaracak herhangi bir göstergenin bulunmamasıdır.

ISOfix koltukların devreye girdiği ve kemerli koltuklara göre çok büyük güvenlik avantajları sunduğu yer burasıdır. ISOfix, araba koltuğu kurulumunu basit hale getirmek ve sonuçta araçlarda ve araba koltuklarında tek tip hale getirmek için tasarlandı. İsofix koltuğun yanlış takılma riski çok düşüktür. Aslında yaptıkları araştırma ebeveynlerin %94’ünün ISOfix araba koltuklarını doğru kullandığını gösterdi. Çoğu ISOfix ünitesinde koltuğun doğru şekilde takıldığını gösteren göstergeler de bulunur.

Sonuç olarak, emniyet kemerli koltuklar ve ISOfix koltuklar hemen hemen aynı yapısal güvenliği sunar. Ancak ISOfix oto koltukları çok daha güvenilir bir kurulum sunar. Yanlış takılan bir koltuk güvenli bir koltuk değildir.

ISOFIX Sisteminde üçüncü bağlantı noktası nedir? (İsofix Nedir?)

Bir kaza durumunda çocuk koltuğu ileri doğru hareket ederken ISOfix kolları üzerinde dönebilir. Bu son derece tehlikelidir! Bunun olmasını engellemek ve çarpışma anında koltuğun öne doğru hareket etmesini önlemek için ISOfix koltuklar üçüncü bir bağlantı noktasına sahiptir. Bu, bir destek ayağı veya üst bağlama kayışı şeklinde gelir.

İsofix bağlantı kemeri

Oto Koltuğu Destek Ayağı Nedir? (İsofix Nedir?)

Çocuğunuzu araba koltuğunda güvenli bir şekilde yerinde tutmak için kullanılan üçüncü bir bağlantı noktası da destek ayağıdır. Destek ayağı araba koltuğunu aracın zeminine sabitler. Destek ayağı araba koltuğunun tabanından aracın tabanına kadar uzanır. Bir çarpışma anında araba koltuğunun devrilmesini veya ileri doğru hareket etmesini önler ve düzgün şekilde takılması genellikle üst bağlantıya göre daha kolaydır. Destek ayağı olan araba koltuklarının çoğunda, destek ayağının doğru veya yanlış takıldığını gösteren kırmızı ve yeşil göstergeler bulunur.

Destek ayakları yalnızca kabin tabanının sağlam olduğu ve zemin altında saklama bölmelerinin bulunmadığı durumlarda kullanılabilir. Lütfen satın almadan önce aracınızın destek ayaklı oto koltuğuna uygun olduğundan emin olun.

Oto Koltuğu Destek Ayağı

Tüm Yeni Arabalarda Isofix Bağlantısı var mı? (İsofix nedir?)

Tüm arabalarda ISOfix noktaları bulunmaz. ISOfix yeni araç modellerinde daha yaygındır. Bunun nedeni ISOfix’in dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda tanıtılmış olmasıdır. 2001’deki çoğu Avrupa otomobilinde Isofix var. Dünyanın geri kalanının çoğu sistemi 2007’de kullanmaya başladı ve Avustralya’da ISOFIX ancak 2015’te standart haline geldi. Her araba, bir ISOfix koltuğu satın almadan önce ISOfix uyumluluğu açısından kontrol edilmelidir.

Aracımda ISOFIX Var mı?

Emin olmanın en iyi yolu aracınızın arka ve ön koltuklarını kendiniz kontrol etmektir. Artık birçok araba, küçük yuvarlak bir göstergeyle ISOfix braketlerinin varlığını gösteriyor. Arka koltuklarınızda bu göstergelerin bulunmaması, mutlaka ISOfix braketlerinin olmadığı anlamına gelmez. Manuel olarak kontrol etmek için elinizi koltuktaki bağlantı noktasının arasında gezdirin ve U şeklindeki braketleri hissedin. Bir araba koltuğunun takılacağı yerde bu U şeklindeki braketlerden iki tane bulunmalıdır.

Arabanızın ISOfix uyumlu olup olmadığını öğrenmenin bir başka yöntemi de aracınızın kullanım kılavuzuna bakmak veya çocuk koltuğu üreticisinin araç montaj listesi için web sitesine bakmaktır.

Ön Koltuğa İsofix Oto Koltuğu Yerleştirilir mi?

Bazı arabaların ön yolcu koltuğunda ISOfix noktaları bulunur ancak bunlar daha çok arka koltuklarda bulunur. Bunun nedeni, çocukların hava yastıklarından ve ön panellerden uzakta, arka koltukta seyahat etmelerinin daha güvenli olmasıdır. Araç koltuğunuz arkaya bakan bir bebek koltuğu ise, aktif yolcu hava yastığı bulunan ön koltukta kullanamazsınız. Bir çarpışma sırasında hava yastığının arkaya dönük bir araba koltuğuna uyguladığı kuvvet ve açı, koltukta oturan çocuğun ciddi şekilde yaralanmasına ve hatta ölümüne neden olabilir.

Arabanızda isofix braketleri varsa ve çocuğunuzu ön koltuğa yerleştirmeniz gerekiyorsa, yolcu koltuğunun ön panelden mümkün olduğunca uzağa kaydırıldığından emin olun. Bu, çocuğunuzu ön panelden uzak tutar ve hava yastığının açılmasından kaynaklanabilecek zararlı etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ÖNEMLİ GÜVENLİK NOTU

Aktif yolcu hava yastığı varsa asla öne bakan bir bebek koltuğu yerleştirmeyin. Bir kaza durumunda son derece tehlikeli olduğu kanıtlanmıştır ve Avrupa’da yasa dışıdır. Ön koltuk kurulumuna izin verilip verilmediğini kontrol etmek için aracınızın araba koltuğu kılavuzlarına bakın.

ISOFIX Oto Koltuğunda Emniyet Kemeri Kullanıyor musunuz?

Birçok ebeveyn ekstra bir koruma katmanı eklemek ister ve neden hem emniyet kemerini hem de ISOfix sistemini kullanmaya karar verebileceklerini anlamak kolaydır. Araba koltuğunuzu yerinde tutan iki kurulum yönteminin birden daha güvenli olması mantıklı görünse de çoğu durumda bu doğru değildir. Yapılan çalışmalarda hem ISOfix hem de emniyet kemerini aynı anda kullanmanın herhangi bir faydasını gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Ancak önemli tehlikeler de var.

Araba koltukları, bir çarpışmanın dinamiklerini ve fiziğini belirli bir şekilde ele alacak şekilde tasarlanmış ve test edilmiştir. Kılavuzunuza başvurmak ve koltuğunuzu tam olarak anlatıldığı şekilde monte etmek her zaman en iyisidir. Araba koltuğunuzu, araba koltuğu kılavuzunda belirtilmeyen bir şekilde takmadığınızdan emin olmalısınız. Üreticiler her iki sistemin de kullanılmasına yalnızca koltuğun bu şekilde çarpışma testinden geçmesi ve koltuğun bu konfigürasyonda başarılı olması durumunda izin verecektir.

İsofix Zorunlu mudur?

Türkiye’de  ISOfix zorunlu değildir. ISOFIX koltukların en büyük avantajı, doğru şekilde kurulumunun kolay olmasıdır. Düzgün şekilde takılmış kemerli bir koltuğa göre çok daha iyi sonuçlar sunmazlar.

Farklı ISOFIX Türleri Nelerdir? Evrensel ISOFIX Oto Koltukları (İsofix Nedir?)

Evrensel ISOfix araba koltuklarının üç bağlantı noktası vardır: İki standart Isofix mandalının yanı sıra koltuğun arkasına klipslenen ve bir çarpışma anında koltuğun ileri doğru hareket etmesini veya bükülmesini önleyen ek bir üst bağlama kayışı. Yeni otomobillerin çoğu bu üç bağlantıyla yaratılmıştır. Ancak satın almadan önce her zaman kılavuzunuzun aracınızın Universal ISOfix onaylı olduğunu belirttiğini kontrol edin.

Yarı Universal ISOFIX Oto Koltukları (İsofix Nedir?)

Yarı Üniversal araba koltuklarının arkasında standart iki Isofix mandalının ve üst bağlantı noktası olmayan ancak genellikle bir destek ayağı olan üçüncü bir bağlantı noktasının olması gerekir. Destek ayağı, bir kaza durumunda araba koltuğunun ileri doğru hareket etmesini veya dönmesini engelleyerek üst bağlantıyla aynı işi etkili bir şekilde yapar. Aracınızın yarı evrensel ISOfix araba koltuğuna uygun olup olmadığını öğrenmek için yine araç kılavuzunuzu kontrol etmeniz önemlidir.

Araca Özel Isofix Oto Koltukları (İsofix Nedir?)

Bu araba koltukları yalnızca araca özel dinamik çarpışma testlerinde test edilmiştir ve yalnızca belirli bir araç tipiyle uyumlu özel özellikler ve tasarımlar içerebilir. Araca özel oto koltukları başka bir araçta kullanılmak üzere üretilmemiştir ve yalnızca oto koltuğu üreticisinin belirttiği araçlarda kullanılması güvenlidir.

Bu makalede İsofix nedir ve İsofix oto koltukları güvenliği ile ilgili bilgilendirmede bulunduk.  İsofix ile ilgili sorularınız olursa konu altı yorum bölümünden iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş yapacağız.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like