Antrasit İle Uyumlu Renkler – 7 Harika Öneri!

Antrasit ile uyumlu renkler nelerdir? Dekorasyonda antrasit rengi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu makalede temel olarak bu sorulara değineceğiz. Öncelikle söylemeliyiz ki antrasit evinizde oldukça kullanabileceğiniz renklerden biridir. Çünkü antrasit diğer birçok renkle iyi uyum sağlar ve özellikle beyaz, gri ve bej duvarlara çok yakışır. Özellikle bu yıl gri duvarlar çok modaydı. Antrasit dekorasyon ürünleri ise gri duvarlarla birlikte sıklıkla dekore edildi. Zarif ama abartısız bir havaya sahip ve her şeyden önce modern bir alan yaratmak istiyorsanız, bu yazı ihtiyacınız olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Antrasit ile uyumlu renkler

Antrasit Rengi Nedir?

Adını metalik (grimsi) bitişli bir kömür çeşidinden alan antrasit, tıpkı adını aldığı kömür gibi, tüm griler arasında siyaha en yakın olan, mavi alt tonlu, derin ve koyu bir gri tonudur. Grilerin en koyusu olan ve neredeyse siyahın kenarında yer alan antrasit, gri tonları arasında belki de en cesur olanıdır ve çarpıcı bir boya fikri oluşturur.

Antrasit Rengi ile En Çok Yakışan Renkler;

Antrasit, özellikle evlerde en popüler ve yaygın olarak kullanılan renklerden biridir. Bu renk hem büyük hem de küçük odalar için uygundur. Her türlü mobilya ile uyumludur, bu nedenle evinizdeki hemen hemen her odayı dekore etmek için kullanabilirsiniz. Antrasit, birçok tonu ve tonu olan çok koyu bir gri renktir. Evinizde zarif bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, koyu gri duvarlar veya ahşap ve metalden yapılmış mobilyalar tercih edin.

Bununla birlikte antrasit ile uyumlu renkler;

  • Beyaz,
  • Gri,
  • Bej,
  • Mavi,
  • Yeşil,
  • Turuncu,
  • Pembe

1. Beyaz

Beyaz nötr bir renk olarak kullanılabilir, diğer renkleri vurgulayarak daha canlı görünmelerini sağlar. Beyaz ayrıca ışığı yansıtarak ve diğer renklere göre daha az görsel alan kaplayarak bir odanın daha büyük görünmesini sağlar.

Antrasit rengi banyo için son yıllarda oldukça revaçta. Çünkü banyonuzun dekorunu örtmek yerine daha çarpıcı görünmesini sağlar. Antrasit ve beyazın birçok banyo için popüler bir kombinasyon olması şaşırtıcı değil. İki rengin kontrastı, çok fazla aksesuar kullanmak zorunda kalmadan zarif bir banyo yaratmayı kolaylaştırır. Ayrıca siyaha göre antrasit fayansların üzerinde toz birikmesi konusunda daha şanslı olursunuz.

2. Gri

Gri, antrasit ile uyumlu bir renktir. Ancak kardeş rengidir. Zıt olmaması nedeni ile yanlış kullanımında patlama yapmasından çok boğucu bir görüntü de oluşmasına neden olabilir. Griyi kombinasyonda kullanarak daha çok üç boyutlu efektler yaratabilirsiniz. Ya da, griyi temel renk olarak kullanabilir ve daha dinamik bir etki yaratmak için antrasiti vurgu olarak ekleyebilirsiniz.

Gri, yüksek tavanlı odalar veya gün boyunca az güneş ışığı alan odalar gibi sınırlı doğal ışığa sahip odalar için idealdir. Bu da griyi bir ofis odasını veya yatak odası dolabını boyamak için en iyi renklerden biri yapar: Her iki rengin doğru kombinasyonu ile alanınızın her zaman düzenli ve prezentabl görünmesini sağlamanız mümkün.

3. Bej

Bej, beyaz, gri ve kahverenginin karışımından oluşan bir renktir. Bu ton, üç rengin farklı oranlarda karıştırılmasıyla oluşturulur. Antrasit rengi ile de oldukça uyumludur. Bej, bol miktarda doğal ışık alan bir odada vurgu rengi olarak kullanılabilir. Beyaz duvarlarla ya da sarı veya altın gibi diğer açık renklerle kontrast oluşturmadığı için odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Eğer çok parlak olmayan koyu renk kumaşlarınız varsa, evinizi “bejleştirmek” olarak da bilinen bu etkiyi yaratmak için bunları evinizde vurgu olarak kullanabilirsiniz!

4. Mavi

Mavi, gökyüzü ve okyanusla ilişkilendirilen sakinleştirici bir renktir. Antrasit ise gecenin rengidir. İkisi birlikte modern bir dekorasyon stili oluşturacaktır. Evinize daha fazla renk katmak istiyorsanız, antrasitin mavi tonlarını vurgu olarak kullanmayı düşünün. Küçük mobilya parçalarında kullanabilir, hatta oturma odanızdaki bir duvarı bu renkle boyayabilirsiniz. En büyük tavsiyemiz Maviyi vurgu rengi olarak kullanmanız. Özellikle dekorasyon stilinize biraz ilgi katmak istiyor ancak cesur renklerle boğmak istemiyorsanız, aksesuarlar için de harika bir renktir.

İlgili yazılar : En Çok Tutulan Boya Renkleri

5. Yeşil

Toprağın ve yeşilliklerin rengi olan yeşil, sakinleştirici ve huzur verici bir renktir. Antrasit rengi ile doğru bir şekilde birleştirilirse patlama yapacağı aşikar. Yeşil aynı zamanda iyi bir mutfak rengi olarak kabul edilir çünkü gıda maddelerini vurgularken diğer renklere göre daha iştah açıcı görünmelerini sağlar. Antrasit mutfak dolaplarınız varsa yeşil tabaklar, dekoratif çerçeveler ve askılı çiçekler ile mutfağı vurgulayabilirsiniz.

6. Turuncu

Turuncu ve antrasit renk uyumu, oda dekorasyonu söz konusu olduğunda iç mimarlar arasında popüler bir seçimdir. Bunun nedeni aynı renk tonunda olmaları ve aynı doygunluk seviyesine sahip olmalarıdır. Turuncu renk düzeni sıcak ve davetkarken, antrasit renk düzeni soğuk ve şıktır. Bu da onları birbirleri için mükemmel bir eş yapar. Son olarak, turuncu her odada vurgu rengi olarak iyi sonuç verir-özellikle de biraz ekstra canlılığa ihtiyaç duyan kişilerde.

7. Pembe

Pembe, antrasit ile kullanmak için harika bir renktir çünkü kadınsı ve romantiktir. Banyoda, oturma odasında, yatak odasında ve yemek odasında kullanılabilir. Pembe ayrıca bir vurgu rengi olabilir veya biraz karıştırmayı seçerseniz bir odadaki ana renk olarak bile kullanılabilir.

Pembe ve antrasitin renk uyumu, pembenin soğuk pembe tonları ile antrasitin soğuk gri tonlarının bir kombinasyonudur. Bu renk düzeni genellikle modern mekanlarda kullanılır ve burada bir dinginlik veya sakinlik hissi yaratmak için kullanılabilir.

Bu renk kombinasyonu, evinizde veya ofisinizde sakinlik hissi yaratmanın yanı sıra, aşırıya kaçmadan lüks hissi veren yüksek stil iç mekanlar oluşturmak için de kullanılabilir.

Antrasitin En Fazla Uyduğu Renkler

Antrasit çeşitli renklerle iyi uyum sağlar. Alt tonları onu pembe, sarı, kırmızı ve turuncu ile mükemmel bir tamamlayıcı yapar. Ayrıca maviler ve yeşillerle eşleştirmek için de mükemmel bir seçimdir.

Antrasiti başka bir renkle harmanlarken en iyi sonuçları elde etmek için iki renk arasındaki kontrast miktarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, koyu mavi açık gri ile yüksek düzeyde kontrasta sahiptir, bu nedenle kendi başlarına birlikte iyi çalışmayabilirler, ancak karışıma başka mavi veya gri tonları eklerseniz çarpıcı bir etki yaratabilir.

Antrasit ile uyumlu renkler konusu ile ilgili sonuç olarak; Antrasit ile iyi uyum sağlayan renkleri öğrenmekten keyif aldığınızı umuyoruz. İster bir renk patlaması eklemek isteyin, ister nötr bir palet tercih edin, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek var. İşin en iyi yanı, tüm bu renklerin ruh halinize veya stil tercihlerinize bağlı olarak farklı şekillerde karıştırılıp eşleştirilebilmesidir.

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like