Çamaşır Makinesi Ölçüleri! Standart mı? Arçelik, Bosch, Beko

Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Çamaşır makinesi her evde bulunması gereken bir cihazdır. Bununla birlikte, özellikle banyomuzda veya mutfağımızda sınırlı alan varsa, uygun cihazı seçmek zor olabilir. Bu içeriğimizde Çamaşır makinesi ölçüleri nedir?, Çamaşır makinesi yükseklik, derinlik ve genişlik ölçüleri nelerdir? ve Çamaşır makinesi ölçüleri standart mı? vb. sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Unutulmaması gereken önemli ipuçları…

 • Çamaşır makinesini koymayı istediğiniz alanı ölçtüğünüzden emin olun.
 • Bağlantı için gerekli borular için düşündüğünüz cihazın derinliğine 7 cm ekleyiniz.
 • Alanınızı boyutlandırırken derinliğini duvarın kendisinden değil, herhangi bir tapa veya borunun önünden ölçmeye başladığınızdan emin olun.
Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Çamaşır makineleri 85 cm yüksekliğinde, 60 cm genişliğinde ve 60 cm derinliğinde bir alana sığacak şekilde tasarlandığından, boşluğa kolayca sığabilmesi için genellikle bundan biraz daha küçük olabilir ama derinlik dışında büyük olamaz.

Çamaşır makinesinin tam standart boyutu yerine kaba standart boyutu vardır. Türkiye’de standart bir çamaşır makinesi 84-85 cm yüksekliğinde, 59,5-60 cm genişliğinde ve 50-60 cm derinliğindedir. Beko çamaşır makinelerinde 64 cm derinliği olan makineler bulunmaktadır.

Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Çamaşır Makinesi Ölçüleri Standart mı?

Standart olan yükseklik ve genişliktir. Çamaşır makinesi maksimum yükseliği 85 cm, maksimum genişliği ise 60 cm’dir. Maksimum derinlik ölçüsü 60 cm olmakla beraber daha küçük olacak şekilde değişebilir.

Yükseklik ve genişlik ölçümleri genellikle en önemlisidir, çünkü bir çamaşır makinesinin genişlik ve yükseklik yollarına uyduğu sürece odaya biraz dışarı çıkıp çıkmaması önemli değildir.

Yüksek Kapasiteli Çamaşır Makineleri Ölçüleri Farklı mı?

Çamaşır makinesi kapasiteleri genellikle santimetre yerine kilogram cinsinden verilir; örneğin 8 kg. Bu tamburun (çamaşırlarınızı tutan kısım) kapasitesini ifade eder. 8 kg’lık bir çamaşır makinesi 8 kg değerinde kuru çamaşır alabilmektedir.

Daha fazla çamaşır alabileceği için 10 kg’lık bir çamaşır makinesinin 7 kg’lık bir çamaşır makinesinden daha büyük olacağını varsaymak mantıklı görünebilir. Ancak durum böyle değil. 7-10 kg arası yük kapasitesine sahip çamaşır makineleri genellikle birbirleriyle hemen hemen aynı boyuttadır. 10 kg’lık çamaşır makinelerinin boyutları 7 kg’lık çamaşır makinelerinden bile daha küçük olabilir.

Örneğin;

 • Bosch Series 6 WGG25401GB, 84,5 cm yükseklik x 59,7 cm genişlik x 58,8 cm derinlik ölçülerine sahip 10 kg’lık bir makinedir.
 • Bosch Series 4 WAN28081GB, 84,8 cm yükseklik x 59,8 cm genişlik x 59 cm derinlik ölçülerinde 7 kg’lık bir makinedir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Arçelik çamaşır makinesi ölçüleri standart olmamakla birlikte internet sitesinde yer alan derinlik, yükseklik ve genişlik bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • Derinlik: 58 cm
 • Genişlik:60 cm
 • Yükseklik: 84 cm

Bosch Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Bosch çamaşır makinesi ölçüleri standart olmamakla birlikte internet sitesinde yer alan derinlik, yükseklik ve genişlik bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • Derinlik: 59 cm
 • Genişlik: 59.8 cm
 • Yükseklik: 84.5 cm

Siemens Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Siemens çamaşır makinesi ölçüleri standart olmamakla birlikte internet sitesinde yer alan derinlik, yükseklik ve genişlik bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • Derinlik: 58.8 cm
 • Genişlik: 59.8 cm
 • Yükseklik: 84.5 cm

Beko Çamaşır Makinesi Ölçüleri

Beko çamaşır makinesi ölçüleri standart olmamakla birlikte internet sitesinde yer alan derinlik, yükseklik ve genişlik bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • Derinlik: 64 cm
 • Genişlik: 60 cm
 • Yükseklik: 84 cm

Çamaşır makinesi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çamaşır makinesi seçimi dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Bir cihaza yatırım yapmadan önce, özellikle alan açısından ihtiyaçlarınızı ve yeteneklerinizi değerlendirmek önemlidir. İhtiyaçlarınıza uygun doğru çamaşır makinesini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

İlk olarak, ne sıklıkta çamaşır yıkamanız gerektiğini düşünün. Eğer kalabalık bir aileniz varsa ve sık sık çamaşır yıkıyorsanız, daha büyük yük kapasiteli çamaşır makinesini tercih edin. Ayrıca, enerji açısından verimli bir modele yatırım yapmayı düşünün; çünkü bu, başlangıçta daha pahalıya mal olabilir, ancak uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Eğer aileniz küçükse ya da yalnız yaşıyorsanız daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir çamaşır makinesi yeterli olacaktır. Her gün çamaşır yıkmıyorsanız daha büyük kapasiteli bir makineye ihtiyacınız olmayacak.

Daha Küçük Çamaşır Makineleri Alabilir misiniz?

Daha küçük çamaşır makineleri bulmak zor olabilir, örneğin yüksekliği 85 cm’den kısa veya genişliği 60 cm’dan az olan makineler. Çoğu çamaşır makinesinin yüksekliği 85 cm’den biraz daha azdır ancak bu makaleyi araştırırken bundan çok daha kısasını bulamadık. Bulabildiğimiz en kısa boy 82 cm idi.

Genişliği 60 cm veya daha az olan bir çamaşır makinesi alabilir misiniz?

Genişliği 60 cm veya daha az olan ince önden yüklemeli çamaşır makinelerini bulmak oldukça zordur. Bu kadar dar bir çamaşır makinesi istiyorsanız, genellikle bunun yerine üstten yüklemeli bir makineyi seçmeniz gerekecektir. Örneğin Hotpoint WMTF722UUKN, yalnızca 40 cm genişliğinde, 7 kg’lık bir üstten yüklemeli yükleyicidir. Fakat ülkemizde üstten yüklemeli modeller yaygın değildir ve bulunması oldukça zordur.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like