En İyi Alez Markası, Tavsiyeleri ve Yorumları – 2024

Yatağınızı sıvı dökülmelerinden, lekelerden, tahtakurularından ve alerjenlerden korumak için en iyi yatak koruyucularını araştırdık ve en iyi alez markası tavsiye listesi hazırladık.

Alez (Yatak Koruyucu) Nedir?

Yatak koruyucu, sıvıyı, kiri ve kalıntıları uzaklaştırarak yatağınızın ömrünü uzatan bir uyku aksesuarıdır. Bunlar genellikle mevcut yatak takımınıza uyum sağlayan ince kumaş katmanlarıdır, dolayısıyla yatağınızda olduklarını bile fark etmezsiniz.

Alez Ne İşe Yarar?

Yatağınızın ömrünü uzatmanın en iyi yolu, ilk günden itibaren en iyi yatak koruyuculardan birini kullandığınızdan emin olmaktır. En iyi yatak koruyucu, yatağınızı sıvı dökülmelerinden koruyacak ve aynı zamanda toz akarları gibi rahatsız edici alerjenlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturacaktır.

Küçük kazalar karşısında yatağınızı taze tutan su geçirmez yatak koruyuculardan, alerji semptomlarını hafifleten ve hafifleten hipoalerjenik yatak koruyuculardan, tahtakurularını dışarıda tutan tamamen fermuarlı yatak kılıflarına kadar, özel uykunuza uygun birçok farklı yatak koruyucusu mevcuttur.

Bu kılavuzu hazırlarken performansın yanı sıra bütçe, yıkama talimatı ve kullanım kolaylığı gibi diğer önemli hususları da göz önünde bulundurduk. Ancak konfor seviyeleri uyku kalitemizi belirleyebileceğinden konfor en büyük önceliğimiz olmaya devam ediyor. Harika bir gece uykusu sağlamak için her uyku pozisyonuna, yaşam tarzına ve bütçeye uygun en iyi yatak koruyucularını seçtik.

En İyi Alez Nasıl Seçilir?

Sizin için en iyi yatak koruyucuyu seçerken yatağınızın karşılaşabileceği en büyük sorunları düşünün. Örneğin, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun yatağı için bir koruyucu mu satın alıyorsunuz, yoksa çamurlu bir yürüyüşten hemen sonra atlayamayan birkaç köpeğiniz mi var? Bu durumda en iyi seçenek, makinede kolaylıkla yıkanabilen, su geçirmez ve leke tutmaz bir yatak koruyucudur.

Sıcak uyuyorsanız ve yatağınıza ısıyı tutabilecek ekstra yatak veya örtü eklemek istemiyorsanız, serinletici bir yatak koruyucusu seçin. Bunlar temel olarak aşırı ısıyı kumaşın içinde depolamak yerine dağıtmaya yardımcı olan nefes alabilen malzemeleri tercih eder. Tencel ve bambu bu iş için mükemmel malzemelerdir, ancak ilki daha pahalı olabilir.

Yalnızca misafir yatağı kullanımı için uygun fiyatlı bir yatak koruyucu seçerek kurtulabilirsiniz. Bunun nedeni, yalnızca ara sıra kullanım görecek olmaları, dolayısıyla ana yatağınıza yerleştirilen yatak koruyucu kadar çalışkan olmalarına gerek kalmamasıdır.

Alez Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak yatağınıza nasıl uyduğuna ve takıldığına göre farklılık gösteren üç tip yatak koruyucu vardır. Bazıları lastikli çarşaf gibi yatağınızın üst ve yan kısımlarına elastik bir şekilde otururken, diğerleri köşelere oturan elastik kayışlarla üst katmanı sabitler. Tamamen kapalı yatak koruyucusu üst ve alt koruma sağlar ve fermuarlarla kapanır.

Alez Malzeme Türleri Nelerdir?

En uygun malzemeniz kişisel tercihlerinize ve uyku düzeninize bağlı olacaktır. Tamamen su geçirmez bir yatak koruyucuya ihtiyacınız olmayabilir, bu da seçeneklerinizi daha organik veya nefes alabilen malzemelere açabilir. Sıcak uyuyan biriyseniz, bambu veya sıcaklığı düzenleyen diğer malzemeler sizin için en iyisi olabilir.

İşte dikkate alınması gereken ana malzemeler.

 • Pamuk – Daha nefes alabilen ve sıcaklığı düzenlemede daha iyi olduğu için sentetikten daha pahalı olma eğilimindedir. Pamuklu yatak koruyucuları ayrıca hipoalerjenik veya antialerjik seçeneklere de sahiptir. Yatak koruyucunuz pamuk dolgulu kapitone ise yumuşak ve yatış açısından sessiz olma eğilimindedir. Ancak pamuk ilk yıkamadan sonra çekme eğilimindedir.
 • Sentetik – Bu malzeme nefes alma veya geceleri sizi serin tutma açısından en iyisi olmasa da uygun maliyetli bir seçenektir. Hipoalerjenik ve su geçirmez tasarımlar mevcuttur; ikincisi, dökülmeleri uzak tutmak için poliüretan gibi ek bir katmana sahiptir, ancak bunlar genellikle daha pahalıdır. Saf sentetik koruyucuların pamuk kadar dayanıklı veya uzun ömürlü olmayacağını da belirtmekte fayda var.
 • Yün – Sağlam ama rahat bir destek arıyorsanız yün iyi bir seçimdir. Çok yaygın olmasa da, yeşil kimlik bilgileri nedeniyle popülaritesi artıyor. Sizi yazın serin, kışın sıcak tutacak biyolojik olarak parçalanabilen, tamamen doğal bir seçenektir. Yün koruyucular oldukça ağır ve kalın olma eğilimindedir, bu da onların katlanıp saklanmasını zorlaştırır. Ayrıca ilk başta biraz “koyun” kokusu alabilirler!

En İyi Alez Markası Tavsiye Listesi

Aşağıda en çok tercih edilen ve memnun kalınan alez tavsiye listemizi görebilir, bütçenize ve ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. En iyi alez markalarının güncel fiyatlarını ve kullanıcı yorumlarını ise görsellerin altında bulunan Hepsiburada bağlantılarından görebilirsiniz.

1. Özdilek Fitted Sıvı Geçirmez Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %80 Pamuk, %20 Polyester
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez. Hava alabilen yüzey

Özdilek Fitted Sıvı Geçirmez Alez, yatağınızı lastikli çarşaf gibi saran yapıdadır. Alttan lastiklidir. Bu sayede yatağın yanları dahil alta kadar sarar. %100 sıvı geçirmez ve nefes alabilen yapısıyla güvenli ve rahat bir uyku sunar. Lastikli çarşaf gibi yatağınızı sardığından dolayı yaklaşık 30-35 cm kalınlığındaki bazalarda kullanabilirsiniz. Kurutma makinesinde kurutulabilir.

2. Yataş Bedding Micro Fit Sıvı Geçirmez Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %100 Microfiber
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez. 90 Derecede yıkanabilir.

Micro yumuşak yüzeyi ve sıvı geçirmez membranı sayesinde yatakların ömrünü uzatır. Hasta yatakları ve bebek yatakları için de uygundur. Üst yüzeyi polyester ve çok yumuşaktır. Arka yüzü membranlı olup sıvı geçirmez. Kenarları lastikli olup yatağa geçirilerek kullanılır. 90 derecede yıkanabilir. Kurutma makinesinde kurutulmaya uygun değildir. 4 mevsim kullanıma uygundur. Yumuşak ince polar gibi bir yüzeyi vardır. Kenar kısımları da aynı şekildedir.

3. Yataş Bedding Perle Full Kenar Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %100 Pamuk
 • Özelliği: Nefes alabilen yapısıyla %100 pamuktan üretilmiş yatak koruyucudur. Sıvı geçirir. 40 derecede yıkamaya uygundur.

Yataş’ın Perla isimli Alezi full kenar alezdir ve tüm yatağa geçirilerek kullanılır. %100 pamuktan üretildiği için sıvı tutma özelliği yoktur. Sadece yatak koruyucu olarak kullanılır. Kumaş dokuma sıklığı 57 teldir. 40 derecede yıkanabilir.

4. Madame Coco Flore Sıvı Geçirmez Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %100 Polyester
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez

Köşe lastikleri yatağınızı tam anlamıyla kavrarken zahmetsizce takılıp çıkarılması açısından da oldukça kolay bir kullanım sağlar. Sıvı geçirmez ve leke tutmayan yapısı sayesinde yatağınızda dış etkenlere ve leke oluşumlarına karşı koruma sağlar. Hiçbir sıvıyı geçirmez, leke tutmaz ve kötü koku oluşumunu engeller. Micro gözenekler sayesinde hava geçirgenliğine sahiptir. Antialerjik özelliği, toz akarlarının ve diğer alerjenlerin oluşumuna karşı koruma sağlar.

5. Bedy Guard Konfor Ultra Sessiz Sıvı Geçirmez Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %100 Pamuk Üst Kumaş
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez. 50 Derecede yıkanabilir.  5 yıl garanti. Hipoalerjenik

Bedy Guard’ın çok fazla memnun kalınan bu alezin üst kumaşı %100 pamuktan üretilmiştir. Bu sayede diğer alezlerde hareket halinde çıkan hışırtı sesi bu alezde oluşmaz. Yatağınızı su, içecek, idrar ve ter olmak üzere her türlü sızıntıya karşı korur. Yatağınızın içerisinde nem oluşmasını önler. Tahtakuruları ve alerjenlere karşı bir bariyer oluşturur. Yüksek etek boyu sayesinde yatağınızı tamamen sarar. Ayrıca 5 yıl gibi uzun bir garanti sunar.

6. Soley Sıvı Geçirmez Fited Pamuklu Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: % 80 pamuk % 20 polyester (Üst yüzey: % 100 pamuk)
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez. 30 Derecede yıkanabilir. OEKO-TEX standartlarında, %100 pamuktan üretilmektedir.

Soley Alez, sıvı / su geçirmez pamuklu örme piko kumaştan imal edilmiştir. OEKO-TEX 100 üretim standardına sahip olsuğundan, üstündeki her malzeme zararlı maddeler için test edilmis ve ekolojik olarak zararsız olduğu belirlenmiştir. Üst yüzeypamuk, alt yüzey sıvı geçirmez mebranlıdır. Kenar yüksekliği 30 cm’dir.

7. Puffy Semmy Su Geçirmez Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %85 Polyester, %15 Poliüretan panel kumaş
 • Özelliği: %100 sıvı geçirmez. 90 derecede yıkanabilir.

Puffy bir Yataş Grup markasıdır. Semmy Su Geçirmez alez standart yatak koruma işlevinin dışında su geçirmez olarak tasarlanmıştır. Yumuşaklığı ve kolay temizlenebilme özellikleri ile kullanım kolaylığı sağlar. Su geçirmez özelliği sayesinde hasta ve bebek yatakları için idealdir. Tam kenar lastikli yapısı ile yatağa tamamen geçirilebilir. 90 derecede yıkanabilir.

8. Cottonbox Sıvı Geçirmez Yatak Pedi Alez

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: %100 pamuk kumaş
 • Özelliği: Hiçbir sıvıyı geçirmez,leke tutmaz ve kötü koku oluşumunu engeller.

Cottonbox Sıvı Geçirmez Alezin Üst yüzeyi %100 pamuk kumaş,iç dolgu ise silikon elyaftır. Arka yüzey poliüretan ile kaplanmıştır.Kenarlarındaki lastikler sayesinde yatağı tam olarak sarar,kaymaz,elastiktir ve buruşmaz.

Sık sorulan sorular (SSS)

1. Yatak koruyucunuzu ne sıklıkla yıkamalısınız?

Bu, yatak koruyucunuza ve yaşam tarzınıza göre değişebilir. Genel olarak yatak koruyucunuzu birkaç ayda bir veya herhangi bir dökülme, yatak ıslatma veya hastalık sonrasında hemen yıkamalısınız. Evcil hayvanlarla uyuyorsanız veya alerjiniz varsa yatak koruyucunuzu daha sık yıkamalısınız.

2. Yatak koruyucuları nasıl kurutursunuz?

Bu, yatak koruyucunuzun bakım talimatlarına bağlı olacaktır. Bazı koruyucuların kurutucuda kurutma makinesinde kurutulması mümkünken diğerlerinin ipte kurutulması tavsiye edilir.

3. Yatak koruyucuları sizi ısıtır mı?

Bu, ne tür bir uyuyan olduğunuza ve yatak koruyucunuzun malzemesine bağlıdır. Genel olarak yatak koruyucuları su, ter ve alerjenleri yatağınızdan uzak tutacak şekilde tasarlanmıştır; bu da onları daha az nefes alabilir hale getirebilir ve bazı kişilerin aşırı ısınmasına neden olabilir.

4. Yatak koruyucuya ihtiyacım var mı?

Teknik olarak yatak koruyucu kullanmanıza gerek yok ancak yatırıma değer kılan birçok avantajı var. Sizi toz akarlarından ve diğer alerjenlerden koruyabilirler, örneğin uykunuzun kalitesini artırabilir ve sizi daha sağlıklı bir insan yapabilirler. Ayrıca yatağınızı aşınma ve yıpranmaya karşı korurlar, bu da yatağın ömrünü ve yatağınızın ömrünü uzatabilir.

5. Yatak koruyucu nasıl yıkanır?

Yatak koruyucunun nasıl yıkanacağına dair bir kılavuzumuz var, ancak işte bunun hızlı bir versiyonu. Yatak koruyucularının ortalama iki ayda bir yıkanması gerekir ancak bu, yatak koruyucunuzu ne sıklıkta kullandığınıza, hasta olup olmadığınıza ve alerjiniz olup olmadığına göre değişir. Şimdi kendinizinkini yıkamanın zamanının gelip gelmediğine karar vermenize yardımcı olması için bu senaryolara daha yakından bakalım.

 • Alerjiniz varsa yatak koruyucunuzu ayda bir veya iki kez yıkamayı hedefleyin. Bu çok fazla çamaşır gibi görünebilir, ancak alerjenlerin koruyucunuzun içinde birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Hastaysanız, hapşırık, öksürük ve diğer mukuslardan kaynaklanan böcekleri yok etmek için kendinizi daha iyi hissettiğiniz anda yatak koruyucunuzu yıkayın.
 • İçecek veya yiyecek döktüyseniz, en kötü kısmını temizleyin ve ardından yatak koruyucunuzu yıkama makinesine atın. Bu lekenin içeri girmesine izin vermeyin!
 • Uzun süreli misafiriniz olmadığı sürece misafir odası yatak koruyucuları biraz daha uzun süre bırakılabilir.

Yatak koruyucuları, üreticinin bakım etiketi üzerindeki talimatlarına göre yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Yumuşak bir deterjan kullanmak en iyisidir ve koruyucuya zarar verecek çamaşır suyu veya diğer kimyasalları kullanmaktan kaçının.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like