Fissler Düdüklü Tencere Pişirme Süreleri (Kesin Süreler)

Tek kapta leziz yemekler, kemikten ayrılmış yumuşak etler ve doyurucu güveçleri hızlı, kolay ve zahmetsizce nasıl pişirebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Bu içeriğimde sizlere Fissler düdüklü tencere pişirme süreleri hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapacağım. Çünkü hem bu blog sayfamda hem de instagram paylaşımlarımda bu konuyla ilgili oldukça farklı Fissler düdüklü tencerelerin pişirme süreleri dile getiriliyor.

Öncelikle aşağıda gösterilen pişirme süreleri ”Çift çizgi belirdikten sonrası için” verilen sürelerdir. Eğer süreyi düdüklü tencerenin altını açtığınız zamandan başlatırsanız bir çok kişide farklı sonuçlar çıkabilir. Çünkü bu süre yiyeceğin boyutuna, tencereye konan suyun miktarına, ürünlerin tazeliğine ve özellikle ocağınızın yüksek ateş seviyesine bağlı olarak değişecektir. Burada yazdıklarım kafanızı karıştırmasın. Genelde iki çizgi  büyük ocağın altını yüksek ateşte açtıktan sonra 10-15 dakkika arasında belirecektir. Çizgiler çıktıktan sonra ocağın altını kısmalısınız. Sonrasında ise aşağıdaki fissler düdüklü tencere pişirme sürelerini kullanabilirsiniz.

Diğer bir önemli konu ise, yemek piştikten sonra fissler düdüklü tencerenin havasını alıp kapağı hemen açmalı mı yoksa havasını kendisi çıkarsın diye beklenmeli mi? Bu sizin acileyet durumunuza bağlıdır. İster bekleyebilir, isterseniz de piştiğini dusundugunuz yemegin  havasini yavas yavas bosaltip sogumasini beklemeden açabilirsiniz. Eğer süre konusunda da şüpheniz varsa düdüklü tencerenizin havasini tuşa yavaş yavaş basarak çikarabilirsiniz. Eğer pişmediyse yeniden ocağa koyabilirsiniz. Bu sayede yemeklerinizi kaç dakika pişirmeniz gerektiğini kendiniz tecrübe edebilirsiniz.

Aşağıda önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır. Bu konuda bir kaç pişirme tecrübesinden sonra bir fikir geliştirmeniz uzun sürmeyecektir.

Fissler Düdüklü Tencere Pişirme Süreleri

Sıra Yemekler Kademe Buharı Çıkması Beklenicekse Kapak Hemen Açılacaksa
1 Dana Kuşbaşı 2 10 dakika 12 dakika
2 Dana Kuşbaşı (Sote) 2 8 dakika 10 dakika
3 Kemikli Haşlama 2 10 dakika 12 dakika
4 Tavuk Sote 2 7 dakika 9 dakika
5 Tavuk But 2 7 dakika 9 dakika
6 Tavuk (Köy) 2 22 dakika 26 dakika
7 Kuzu Eti (Kuşbaşı) 2 7 dakika 9 dakika
8 Kuzu İncik 2 20 dakika 23 dakika
9 Kuzu Paça 2 20 dakika 23 dakika
10 Hindi 2 25 dakika 29 dakika
11 Kaz Eti 2 25 dakika 30 dakika
12 Kuru Fasulye (ıslatılmış) 2 5 dakika 7 dakika
13 Nohut (Islatılmış) 2 7 dakika 9 dakika
14 Bezelye 1 3 dakika 4 dakika
15 Pırasa 1 3 dakika 4 dakika
16 Bamya 1 3 dakika 4 dakika
17 Yaprak Sarması 1 7 dakika 9 dakika
18 Dolma 1 5 dakika 7 dakika
19 Patetes (Orta Boy) 1 4 dakika 6 dakika
20 Mercimek Çorbası 1 5 dakika 6 dakika
21 Yeşil Mercimek 1 4 dakika 6 dakika
22 Taze Fasulye 1 7 dakika 9 dakika

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Aşağıda fissler düdüklü tencere pişirme süreleri ile ilgili en sık sorulan soruları ve cevaplarını görebilirsiniz.

1. Fissler düdüklü tencerede taze fasulye kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede taze fasulye; 1. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 7 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 9 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

2. Fissler düdüklü tencerede nohut kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede nohut (ıslatılmış); 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 7 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 9 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

3. Fissler düdüklü tencerede işlembe kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede işkembe; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 30 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 35 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

4. Fissler düdüklü tencerede kuru fasulye kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede kuru fasulye; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 5 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 7 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

5. Fissler düdüklü tencerede tavuk kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede tavuk; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 7 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 9 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

6. Fissler düdüklü tencerede dana eti kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede dana eti; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse 10 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 12 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

7. Fissler düdüklü tencerede bütün tavuk kaç dakikada pişer?

Fissler düdüklü tencerede bütün tavuk; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse köy tavuğu 22 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 26 dakikada pişer. Market tavuğu ise; 2. kademede düdüklü tencerenin buharı çıkması beklenecekse  16 dakikada, kapağı hemen açılacaksa 20 dakikada pişer. Önerilen süreler olması gereken kademe ayarında, çift çizgi belirdikten sonra pişirilen 4 porsiyona uygun miktarlar için geçerlidir. Tam pişirme süreleri yiyeceğin boyutuna ve tazeliğine bağlıdır.

Eğer hangi Fissler düdüklü tencere modelini almaya karar veremediyseniz, Fissler düdüklü tencere modelleri arasındaki farklar sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fissler düdüklü tencere ile ilgili merak ettiklerinizi yorumda sorabilirsiniz.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like