Minimalist ve Minimalizm Nedir?

minimalizm ev

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan minimalizm akımının ve bu akımı takip eden minimalist düşüncenin anlamını ele aldığımız yazımıza hoş geldiniz. Sanat ve müzik alanında yoğun kullanılan terim, sadeliği ve yalınlığı ön plana çıkararak nesnel olana değer katmayı ifade eden bir akımı özetliyor. Gelin şimdi bu konuyu masaya yatırıp minimalizm nedir? Minimalist nedir? gibi önemli başlıklarla ayrıntıları gözden geçirelim…

minimalist ev

Minimalizm Nedir?

Sanattan müziğe, modadan yaşam tarzına kadar hemen her konuda büyük ilgi gören bir akım Minimalizm. Özde sadeliği vurgulayan bu akım çevreyi oluşturan uyaranları azaltarak esas nesneyi ön plana çıkaracak birtakım prensiplerle uygulanıyor. Dekorasyonda sadelik ve gözü yormayan bir düzeni ifade eden minimalizm müzikte az enstrüman veya daha az nota şeklinde yorumlanıyor. Hangi alanda kullanıldığına göre yeniden yorumlanabilen terimin olmazsa olmaz kriteri ise tamamen “sade” ve “temel nesneyi elde tutmayı” işaret ediyor.

Minimalizm Sanat Akımı

1950’li yıllar öncesinde sanatta çok büyük bir ilgi gören “Soyut dışavurumculuk” akımının zorlayıcı tarzına alternatif olarak doğuyor minimalizm sanat akımı. Sanatseverin gördüğü eseri yorumlayarak bir anlam bulmasına dayanan soyut dışavurumculuğun hem sanatçıyı hem de izleyiciyi zihinsel olarak yorduğu gerçeğine karşı tam tersini ilke edinerek sadeliği öne çıkarıyor. Bu sayede sanatın herkese inmesine de hizmet eden akımın öncüleri arasında Frank Stella ve Carl Andre gibi isimler bulunuyor.

Ülkemizden de bu akıma uygun eserler veren heykel sanatçısı Şadi Çalık’ın ismini verebiliriz.

minimalizm ev

Minimalist Nedir?

Minimalizm akımını takip eden sanatçılara veya minimalizmi savunup uygulayan kişilere minimalist denir. Ancak 1950’li yıllardan günümüze kadar oldukça yaygın bir şekilde her alanda kullanılan minimalizm akımı günlük yaşama kadar indirilmiş bir terim olarak ele alınmalıdır. Minimalist yaşam Felsefesi diye adlandırılan felsefe de bu akımdan doğan hem çağdaş hem de etkin bir felsefe. Bu nedenle minimalist kişileri ve minimalizmi sadece belirli alanlar içinde aramamak, bu akımı takip eden çok sayıda minimalist olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

minimalist yatak odası

Minimalist ne demek TDK bu konuda nasıl bir açıklama yapmış diye merak ediyorsanız maalesef bu terimin Türkçe açıklaması güncel sözlükte yer almıyor. Ancak eğer Minimal kelimesine bakarsanız matematikte sıfat olarak minimum ve asgari anlamlarında kullanıldığını görebilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Minimalizm

Ev dekorasyonunda minimalizm konusuna gelince bu akımın sadelik ve basitliği dekorasyonda da aynen öne çıkıyor. Buna eşlik eden baskın detaylardan bir diğeri de beyaz rengin bu sadelikteki başrolü almış olması. Minimalist stilin az eşya, sadelik, fonksiyonellik ve basit aksesuarlarla tanımlanabildiği dekorasyon stilinde renkler de birbirini tamamlayacak şekilde seçilerek tam bir bütünlük sağlanıyor. Seçilen objelerin geometrik unsurlar taşıması ve dengeli bir şekilde kullanılıyor olmasının yanı sıra tüm ortamlardaki ferahlık duygusu bu stilin daha çok sevilmesini sağlıyor.

evde minimalizm

Eğer ev dekorasyonunuza minimalist dokunuşlar katmak isterseniz size basit bir önerimiz var: Değişmesini istediğiniz mekanı tamamen gözden geçirerek eleyebileceğiniz her eşya ve objeyi mekandan çıkarın. Geri kalan eşyaların birbiriyle uyumunu kontrol edin. Sade bir yaşam kavramının altını çizen bu stili yakalamak için size kalabalık hissi veren eşyaları da elemeyi unutmayın! Duvarlarınızı beyaza yakın renklerde boyayıp tek bir resim çerçevesi asabilir, büyük ve geometrik izler taşıyan seramik bir vazoyu odanın göz önündeki köşesine yerleştirebilirsiniz. Oturma grupları yerine ihtiyacınız kadar koltuk planlayıp odada yer açabilirsiniz. Bu noktada da mobilyaların yere bitişik olmadığından, nispeten yüksek ayaklar üzerinde durduğundan emin olmanızı öneriyoruz. Perdelerde de sadeliği yakalamak için tek parça ve duvar rengi storlar kullanabilirsiniz.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Eklektik Dekorasyon
Devamı

Eklektik Dekorasyon

Eklektik dekorasyon, farklı stilleri, dönemleri ve kültürleri bir araya getirerek benzersiz ve özgün bir yaşam alanı yaratma sanatıdır.…