Mutfakta Televizyon Dekorasyonu

mutfak tv

Televizyonun hayatımızda olmadığı anları hatırlayanlar var mı? Yaşı yetenler bile güçlükle anımsıyor çoğu kez. Evimizin dünyaya açılan penceresi gibi olan televizyonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Evin sadece salonunda değil, vakit geçirdiğimiz her köşesinde artık büyüklü küçüklü birer televizyon var. Özellikle mutfaklarda geçirilen uzun saatler, bazen sıkıcı mutfak işleri, illaki bir ses, bir haber ya da müzik kanalı eşliğinde daha tahammül edilebilir olabiliyor. Bazen de sabah ya da iş dönüşü, tam da gündemi takip etmeniz gereken zamanda kendinizi mutfakta, kahvaltı ya da yemek hazırlarken buluyorsunuz. Bütün bunların bir sonucu olarak, sabah ya da akşam haberlerini anında dinleyebilmek, çok sevdiğiniz bir dizi veya yarışmayı kaçırmamak için mutfak dekorasyonuna, uygun özellikte bir televizyonu dâhil etmek kaçınılmaz oluyor. Televizyon almaya karar vermek kolay da mutfak gibi nem ve ısının sıkça aktif olduğu, su veya başka sıvıların televizyon ekranına sıçrama ihtimali bulunan mekânlara hangi özellikte televizyon alınacak, nereye kurulacak ve ne şekilde kullanılacak? İşte bu soruların cevabını meraklıları için araştırdık ve Mutfak televizyonu dekorasyon fikirleri içinde trend olanları sizler için derledik.

Mutfak Televizyonu Nasıl Olmalı?

Mutfak televizyonlarının ince ve hafif televizyonlar olması pek çok açıdan avantajlı! Mutfak dekorasyonu için seçtiğiniz televizyon ince kenarlı ve hafif bir televizyon olmalı. Duvara monte edilebilir olması önemli. İnce ve hafif televizyon modelleri duvara kolayca monte edilebilir, çok da yer kaplamaz.

Ekranının fazla büyük olmaması hem izlenirlik hem gözü yormaması hem de dikkat dağıtıcı olmaması açısından tercih nedeni çünkü mutfak, bir şeyleri kesip doğradığınız, sıcak yağ ve tavalara, fırın ve makinelere sıkça temas ettiğiniz bir yer.

Mutfak televizyonu için ideal ses komutlu televizyonlar…

Hayatımıza artık daha sık olarak giren ve kullanımı giderek yaygınlaşan sesli komutla çalışan televizyonların mutfak dekorasyonu için ideal bir seçim olduğuna kuşku yok. Elimizde bir şey doğrarken ya da yağlı bir elle çalışırken, çoğu zaman da bulaşık köpüğüne bulanmış ellerimiz ile televizyon kumandasını kullanmak mümkün olmaz. Elimiz boşa çıkana kadar beklemek ya da sık sık el yıkamak hem sinir bozucudur hem de izlemek istemediğimiz, değiştirmek için acele ettiğimiz sıkıcı içeriklere müdahale etmekte gecikiriz. Ses komutu ile açılıp kapanan televizyonlar hakikaten bu konuda en pratik çözümleri sunan modeller. Çeşitli televizyon markalarının bu özellikteki televizyonlarını incelemekte ve mutfağınız için en uygun ölçüde olanını almakta fayda var.

Mutfağın metrekaresine uygun büyüklükte Televizyon seçmek…

Mutfağınızın büyüklüğü de televizyon seçiminde belirleyici etkenlerden biri. Eğer çok büyük bir mutfağa sahip değilseniz, küçük ekranlı bir televizyon hem dekorasyon hem de hem de kullanışlılık açısından daha iyi bir seçenek olacaktır.

Büyük televizyonlar küçük mekânlarda gözleri yorar, gözünüzde görme bozukluklarına neden olabilir ve izleme kalitesini düşürür. Görüş mesafesine uygun büyüklükte bir televizyon hem televizyon izleme keyfinizi arttıracak hem de sağlığınız açısında daha doğru bir seçenek olacaktır.

Sabit olmayan döndürülebilir mutfak televizyonları

Mutfak gibi çok değişken açılarda çalışılan ve oturma alanı olan yerlerde sabit bir televizyon yerine askı aparatlı döndürebilir bir televizyon daha ideal bir çözüm olacaktır. Askı ve döndürme aparatı ile birlikte satılan bu televizyonlar kolayca duvara monte edilebiliyor. Televizyon firmalarının model seçeneklerinde mutlaka yer alan bu model televizyonları incelemenizi tavsiye ederiz.

Taşınabilir seyyar mutfak televizyonları

Genelde küçük ekranlı olan taşınabilir televizyonlar, mutfağın her köşesinde rahatça kullanılabileceğinden gerçekten çok avantajlı. Mutfakta işiniz bittiğinde evinizin başka bir köşesinde de kullanabilirsiniz. İsterseniz yazlıkta da kullanabileceğiniz son derece pratik bir seçenek.

Ayrıca mutfak dekorasyonu sayfamızı da incelemeyi unutmayın.

Mutfak Televizyonu Nereye Yerleştirilmeli?

Mutfak televizyonunu kullanım kolaylığına göre her yere yerleştirebilirsiniz fakat bazı etkenler televizyonunuzun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Fırına çok yakın olması, televizyonun buharlanmasına ve ısınmasına neden olacaktır. Bu tarz dikkat edilmesi gerekenler için okumaya devam edin.

Televizyonları ısı ve nemden uzak tutmak

Televizyonları ısı, nem ve sıçrayan sıvıların etki alanından uzakta tutmak gerekir. Geniş mutfaklarda televizyon için yer seçeneği daha fazla iken genel olarak daha küçük mutfakların yer aldığı dairelerde bu seçenek epeyce azdır. Ama iyi bir dekorasyon tecrübesi ile bu işe yaratıcı bir çözüm bulmak elbette mümkün. Ama öncesinde, televizyonu daha sıhhatli kullanmak için, yerleştireceğimiz yer seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken detaylara bakmakta fayda var. Daha önce belirttiğimiz üzere mutfak aynı zamanda pek çok ısıl işlemin yapıldığı, nem, buhar ve yağ sıçraması gibi birçok riski bir arada barındıran bir alan.

Mutfak dekorasyonunda televizyonun yerini belirlerken, ocak, lavabo ve fırının olduğu alanlardan uzakta bir yer tercih etmek gerekir. Özellikle yağ veya su sıçramasını, nem ve buharın zararlı etkileri, televizyonunuzun, çabuk bozulmasına, dış yüzeyinin olduğu kadar iç kısımdaki dijital ve mekanik aksamına da zarar verebilir. Bu nedenle televizyonunuzu bu zararlı etkilerden uzak mesafeye yerleştirmeniz,  televizyonunuzu olası arıza ve yıpranmalardan koruyacaktır.

Televizyonun açı ve mesafesine dikkat!

Televizyonun açısı çok yüksekte olmamalı, göz hizanızda bir televizyon ekranı sizi fazla yormayacak ve dikkatinizi dağıtmayacaktır. Mutfağın kullandığınız her köşesine uygun olacak şekilde televizyonu yerleştirip, döndürülebilir özelliği sayesinde, pozisyonunuza göre açısını belirlemek işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Mutfağın ışık pozisyonuna uygun olarak yer seçmek

Işık faktörü de mutfak televizyonunuzu yerleştirmek açısından gözden kaçırılmaması gereken bir detay. Televizyonu yerleştireceğiniz köşe, ekran görüntüsünü görmenizi engelleyen bir açıda olmamalı. Televizyonu yerleştireceğiniz yere karar vermeden önce belirlediğiniz açının ışık yansıması ile ilgili kontrollerini yapmak kaliteli bir izlenirlik için olmazsa olmaz gerekliliklerden biridir.

Mutfak Televizyonları İçin Dekoratif Çözümler

Televizyonu her ne kadar ihtiyacınız için kullansanız da göze hoş gelmesi önemli. Bunu çeşitli yöntemlerle yapan örnekler var. Şimdi bu örnekleri fikir olması açısından sizinle paylaşacağız.

Televizyon Çerçeveleri

televizyon çerçevesi

Mutfak televizyonları için yeni trendlerden biri de televizyonları daha dekoratif gösteren çerçeve tasarımları. Ahşap bir tablo çerçevesi şeklinde olanlar, klasik ya da modern versiyonları ile çok tercih edilen seçeneklerden biri oluyor. Ahşaptan, metale, plastik malzemeden, ferforjeye kadar pek çok malzemeden yapılabiliyor bu televizyon çerçeveleri. Çerçeve ile belirlenmiş televizyon ekranını dekoratif bir duvar panosuna yerleştirmek de çok şık bir sonuç olarak düşünülebilir.

Mutfak için TV üniteleri

mutfak tv ünitesi

Mutfak için tasarlanmış hem dolap hem de TV ünitesi şeklindeki tasarımlar da, kabloları saklamak, daha natürel bir görünüm elde etmek için çok elverişli seçenekler. Kimi dekorasyon fikirlerinde aynı zamanda kahve köşeleri olarak da değerlendirilen mutfak için TV üniteleri hem işlevsel hem de görünüm açısından mutfağa şık ve zengin bir hava katıyor.

Mutfak televizyonu dolapları

tv dolabı mutfak

Mutfakların nemli ıslak ve buharlı havasından televizyonların mekanik ve dijital aksamlarını ve de ekranlarını koruyan, açılır kapanır kapaklı mutfak dolapları da mutfak dekorasyonunda televizyon fikirleri içinde ilgi gören bir seçenek. Bu sayede seyretmek istediğinizde kapaklarını açık, sıçratmalı, kızartmalı durumlarda hemen kapağını kapatıp televizyonunuzu korumaya alabilirsiniz.

Tavandan sarkan mutfak televizyonları

tavanda televizyon

Tavandan sarkan mutfak televizyonları, dar mutfaklar için benzersiz bir çözüm. Tavana yerleştirilen mekanizma sayesinde istenildiği zaman dikey pozisyonda açılıp, izlenme işi bittikten sonra duvara paralel olacak şekilde kapanıyor. Yerden tasarruf etmek için ideal bir çözüm. Uzaktan kumanda ile istenilen pozisyona kolayca geliyor. Üstelik modern görünümü, kullanışlı olduğu kadar zarif ve havalı bir etki de bırakıyor.

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Küçük Amerikan mutfak dekorasyon fikirleri
Devamı

Amerikan Mutfak Dekorasyonu

Amerikan mutfak dekorasyonu, küçük bir Amerikan mutfağı ne kadar iyi dekore edilmesi gerektiği konusunda fikirlerinizi geliştirmek için birçok farklı…