Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – En İyi Yatak Nasıl Olmalı?

Hayatımızın üçte birini yatakta geçirdiğimizi düşünürsek, doğru yatağı bulmak inanılmaz derecede önemli görünüyor. Ancak bir yatak için alışveriş yapmak stresli bir deneyim olabilir, özellikle de iyi bir yatağın çok pahalı bir yatırım olabilmesi nedeniyle. Peki, yükseltme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız ve yeni yatağınızda en iyi teklifi aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

İyi bir yatak her zaman evinizdeki en pahalı eşyalardan biri olsa da, doğru zamanda alışveriş yaparak biraz tasarruf edebilirsiniz. Yatak satın alma hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu içerikte anlatacağız.

Yeni Bir Yatak Almadan Önce

Yatağınızın bakımını yapmak ve düzenli olarak temizlemek ömrünün uzamasına yardımcı olsa da, her yatağın değiştirilmesi gereken bir dönem gelir. Ama zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

7 ila 10 yaş arası süreyi öneren bazı yönergeler var, ancak bu öneriler her zaman kesin değildir. Bu durumda en iyisi vücudunuzu dinlemek. “Yaşlandıkça vücudumuzda, belirli uyku yüzeylerini daha iyi veya daha kötü hale getiren farklı şeyler olur. Örnek olarak, yaşlandıkça birçok insan bel ağrısı yaşar.” Kendinizi kronik sırt ağrısıyla uyanırken veya uykuya dalmakta zorlanırken bulduğunuzda, yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Oda düzeni

Hangi boyuttaki yatağı satın alacağınızı belirlemek, düzeninize ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Odanız küçükse, 160×200 boyutlarında standart bir çift kişilik yatak tercih edebilirsiniz. Bir yatağa ayıracak çok yeriniz varsa, battal boy olarak da bilinen 180×200 veya king size dediğimiz 200×200 ölçülerine sahip bir yatak düşünebilirsiniz. Fakat boyut arttıkça fiyatın arttığını göz önünde bulundurun.

Bir yatağa odaklanmadan önce kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Vermeniz gereken ana kararlardan biri yatağın malzemesiyle ilgilidir: hafızalı köpük, iç yay veya hibrit.

Yatak satan firmalar, müşterilerinden her zaman bir yataktan en çok ihtiyaç duydukları şeye odaklanmalarını istediğini söylüyor. Örneğin sırt ağrısıyla mücadele ediyorsanız, gerginliği hafifletmeye yardımcı olacak sert bir yatak seçin. Partnerinizin sürekli dönüp durmasıyla uyanıyorsanız, hafızalı köpük yatak en iyi seçeneğiniz olabilir. Çok sıcak uyuyorsanız yaylı yatak harika bir seçenektir çünkü köpük ısıyı hapsedebilir.

3. Boyut

Yatak boyutları, tek kişilik, çift kişilik ve King olarak ayrılmıştır.  Genelde çift kişiliklerde standart boy 160×200 cm’dir. Boyut arttıkça fiyatında arttığını göz önüne almalısınız.

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri: Standart tek kişilik yatak ölçüsü 90×190 cm’dir. Bunun dışında tercihinize göre 80×180 cm, 90×200 cm,100×200 cm ve 120×200 cm ebatlarında da yatak tercihi yapabilirsiniz.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri: Standart iki kişilik yatak ölçüsü 160×200 cm’dir. Bunun dışında tercihinize göre 140×190 cm, 140×200 cm, 150×200 cm, 180×200 cm ebatlarında da yatak tercihi yapabilirsiniz.

King Size Yatak Ölçüsü: Kral yatak dediğimiz bu yatağın ölçüleri 200×200 cm’dir.

Yatak Çeşitleri

Yeni bir yatak için harekete geçme zamanının geldiğine karar verdikten sonra ne tür bir yatak istediğinize karar vermelisiniz. İşte bilmeniz gereken yatak türlerinin hızlı bir dökümü.

1. Hafızalı Köpük

Hafızalı köpük yataklar, yay kullanılmadan destek sağlamak için köpük katmanlarından yapılmıştır. Tamamen köpük yataklar söz konusu olduğunda çeşitli yoğunluklar vardır, bu nedenle çok yumuşaktan çok serte kadar değişebilirler.

Köpük yataklar vücudunuza göre şekil alır, böylece omurganızı koruyabilir ve genellikle partnerler arasındaki hareket transferini azaltmaya yardımcı olur.

2. Yaylı Yatak

Yaylı bir yatak, “geleneksel” bir yatak olarak düşünebileceğiniz şeydir. Bu yataklar uyurken sizi desteklemek için bobinler veya yaylar kullanır. Yaylar, çok peluştan serte kadar değişen yumuşak bir yastıkla kaplanmıştır. İç yaylı yataklar hafızalı köpük gibi batmaz, bu nedenle daha fazla desteğe ihtiyacı olan biri için iyi bir seçimdir.

3. Hibrit Yatak

Adından da anlaşılacağı gibi hibrit yatak, hafızalı köpük ve yaylı yatağın birleşimidir. Genellikle hafızalı köpükle kaplanmış bir bobin sistemine sahiptirler, geleneksel köpük yataklardan daha fazla stabilite sağlar.

Yatak Satın Alma Maliyeti

Bir yatağın pahalı bir satın alma olduğu bir sır değil. Evet fiyat aralığı oldukça değişken. 3000 TL’ye de yatak varken 50.000 TL’ye de yataklar mevcut. Ancak yalnızca ara sıra kullanmak için bir yatağa ihtiyacınız olmadığı sürece ucuz olan bir yatak almanızı tavsiye etmiyoruz. Bütçeniz önemli olsa da, birkaç lira tasarruf etmeye çalışmak yerine bütçenize göre en iyi yatağı bulmanızı öneririz.

Yatak Nasıl Seçilir?

Yumuşak ve sert bir yatak arasında karar vermek her uyuyan için kişisel bir seçimdir. Uzmanlara göre bir yatağın iki ana bileşeni vardır.

Destek ve konfor”. “Destek, ürünün omurgayı hizalı tutma yeteneğidir; konfor ise ürünün sizi hizalı bir pozisyonda tutma yeteneğidir.”

Sert bir yatak biraz daha fazla destek sunarken, yumuşak bir yatak, peluş hissinden hoşlananlar için daha rahat hissedebilir. Sert veya yumuşak bir yatak arasında karar vermek genellikle kişisel tercihe bağlıdır.

Uyku pozisyonunuzu da düşünmek isteyebilirsiniz. Yan uyuyanlar daha yumuşak yataklarla daha iyi uyum sağlarken, yüzüstü uyuyanlar daha sert bir yatağı tercih edebilir. Sırt üstü uyuyorsanız ikisinin arasında bir şey düşünebilirsiniz.

Yatak Alışverişi Nereden Yapılır?

Mağazadan Satın Alma:

Şahsen bir yatak satın almak, çeşitli modelleri gerçek zamanlı olarak test etmek için harika bir fırsattır. Yatak satın almak ucuz bir satın alma olmadığından, bazı tüketiciler internette kumar oynamak yerine yatağı bizzat test etme konusunda daha rahat hissediyorlar. Yatağınızın türüne veya sertliğine karar vermek için yardıma ihtiyacınız varsa mağazaya gitmek buna değer olabilir. Fakat unutmayın mağazada elleyip, üzerine oturup uzandığınız yatağın size uygun olup olmadığını bir kaç gece o yatakta uyumadan anlayamazsınız. Bu nedenle iade ve değişim süreçlerini ilgili firma ile başta konuşun.

Çevrimiçi Satın Alma:

Yirmi yıl önce çoğu insan yatak kadar önemli ve konfor odaklı bir şeyi internetten satın almayı asla düşünmezdi. Ancak bugün, yatak satın alma deneyimini doğrudan yatak odanıza taşımanıza yardımcı olmak için birçok e-ticaret perakendecisi ortaya çıktı. Peki internetten yatak satın almalı mısınız?

Evet almalısınız. Çünkü  tüm online şirketler insanlara yatağı ‘test etmeleri’ için bolca zaman veriyor.” bazısı 100 gün veririken bazıları ise 365 gün süre veriyor. Harika!

İnternetten yatak satın almaya karar verirseniz yatağın size uygun olup olmadığını öğrenmek için deneme süreleri sunan perakendecilere odaklanmayı düşünün. Beğenmediğiniz takdirde yatağınızı kendiniz iade etmenizi bekleyip beklemediklerini veya istemediğiniz yatağı sizin için alıp almadıklarını not ettiğinizden emin olun. Ve her zaman yorumları okuyun.

En İyi Yatak Markaları

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak dikkate almanız gereken birkaç önemli yatak markası vardır. Editörlerimiz en iyi yatak markaları olarak Halsa, Wellmatt, Sui Sleep, İnnova Beddings, Puuf Sleep, Hibboux, Morpho, Tempur, Yataş, İdaş, İşbir, İkea tavsiye ediyor.

En iyi yatak markaları tavsiye listesini https://guzeloldu.com/en-iyi-yatak/ ve en iyi lateks yatak markaları tavsiye listesini en iyi lateks yatak markaları görebilirsiniz.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like