Balkon Dekorasyon Fikirleri : 12 Kreatif Sır

balkon dekorasyon fikirleri

Balkon dekorasyon fikirleri hakkında pek çok araştırma yaptım. Öncelikle söylemeliyim ki y eni evinizin veya dairenizin düzenini planlarken, balkonlar genellikle öncelikler listenizdeki son şeydir. Balkonların yalnızca eşyaları depolamak için fazladan alan olduğu şeklindeki yaygın yanılgıya rağmen, aslında bir evin dışarıya açılan en önemli parçasıdırlar. Aslında kişiliğinizin de bir yansıması olan balkonlar bundan çok daha fazlasını hak ediyor. Etkili balkon dekorasyon fikirleri geliştirerek neden evinizi dış dünyaya daha cazip göstermiyorsunuz.

Benzer içerik :  Balkon Kapatma Fikirleri

Balkon dekorasyon fikirleri geliştirme noktasında düşünürken, balkonunuz, büyüklüğü veya konumu ne olursa olsun (iç veya dış), biraz çalışma ile evinizin yeni odak noktası olma potansiyeline sahiptir. Evin bu önemli uzantısı, birkaç mütevazı düzenleme yaparak veya cesur adımlar atılarak özgün bir mekana dönüştürün. Bu sayede misafirlerinizi ağırlamaktan keyif alacağınız ek bir ortam oluşturabilirsiniz.

Size “Hemen Yapmalıyım!” Dedirtecek Birbirinden Keyifli 12 Balkon Dekorasyon Fikirleri

Arkanıza yaslanıp kitap okuyabileceğiniz konforlu bir kanepe, kahvenizi yudumlayabileceğiniz sıcacık bir köşe, bir zen bahçesi ya da düşüncelerinizi yansıtabileceğiniz bir yer… Balkonunuz için değerlendirebileceğiniz pek çok kullanım alanı seçeneği var. Bu 12 yaratıcı fikre bir göz atarak başlayın, ardından en yeni balkon dekorasyonlarından en beğendiğiniz fikirleri kendinize özgü stil anlayışınıza uygun olarak geliştirin.

Dar Balkon Dekorasyonu ve Minimalist Yaklaşım

küçük balkon dekorasyonu

Doğru dar balkon dekorasyon fikirleri ile mütevazı bir balkon bile davetkar ve çekici bir alana dönüşeceği kesin. Masanın yüzeyine bir kase taze meyve ve belki bir fincan çay koymak isterseniz, tahtadan yapılmış küçük bir masa ve üzerine oturmak için tahtadan yapılmış iki sandalye seçin. Çok para harcamaya gerek yok. Bunları istediğiniz renge boyamak, onları kişiselleştirmenize ve benzersiz bir şekilde size ait hale getirmenize olanak sağlayacaktır. Belki turuncu, belki pembe, belki yeşil. Hangi gölgeyi kullanmayı seviyorsanız. Ve belki de kendi ellerinizle yaptığınız minderlerle sandalyelerinizi süslemek istersiniz. Küçük balkon dekorasyonlarında birkaç saksılı yeşil bitki ile temayı bitirdiğinizde bu balkonda vakit geçirmeye doyamayacağınızı göreceksiniz. Bu balkonda vakit geçirmeye doyamayacaksınız.

Balkondaki Küçük Yeşil Bahçe

bitki balkon dekorasyonu

Büyük şehrin donuk taş kaldırımlı sokaklarında yürümekle geçen uzun bir günün ardından, durabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ve nefes alabileceğiniz bir yere ihtiyacınız olacak. Evinizin dört duvarı arasında mahsur kalmadan enerjinizi toplayıp gevşeyebileceğiniz bir balkon bahçesi fikri size oldukça çekici gelecek. Bir çift dış mekan koltuğu, bir sehpa ve alanla uyumlu bir halı seçerek, balkonda rahatlamaya ayrılmış bir alan oluşturarak başlayın. Bir sonraki adım, hala mevcut olan alana daha fazla bitki örtüsü getirmek için neler yapabileceğinizi değerlendirmektir. Duvarları arkadan sarkan bitkilerle veya sarmaşığı andıran bitkilerle süsleyebilir, balkon korkuluklarına saksılar yerleştirebilir, yılın zamanına uygun canlı çiçekler dikebilirsiniz.

Çim Halı ile Her Daim Yeşil!

çim halı balkon dekorasyon fikirleri

Doğayla iç içe olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, en az çabayla yemyeşil bir yere gitmek güzel olmaz mıydı? Balkonunuzun genişliğine göre süsleyebileceğiniz çim halı ile balkonunuzu en sevdiğiniz açık alanlardan biri haline getirebilir, dışarıda vakit geçirmek için en sevdiğiniz yerlerden biri haline getirebilirsiniz. Balkonun bir tarafını çift kişilik kanepe, rengarenk kırlentler ve şık bir sehpa ile süsleyebilirsiniz. Mobilyaların olmadığı bir yerde piknik yapmayı seçerseniz hiç şaşırmayız.

Ahşap Zemin ile Evde Hissedin

ahşap balkon dekorasyonu

Evinizin konforundan çıkmadan hava alabileceğiniz bir balkon tasarlamak için yerleri parke veya lambri gibi bir malzeme ile kaplayabilirsiniz. Üzerine yerleştireceğiniz açık renkli bir koltuk, bir halı, yumuşacık bir battaniye ile dilediğinizde oturup dinlenebileceğiniz yepyeni bir köşeye sahip olabilirsiniz. Plastik bir kasayı koltuğunuzla aynı renge boyayıp içine de belki birkaç kök lavanta bitkisi ekerek saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Minik bir sehpa ve sevdiğiniz renklerde kırlentlerle koltuğunuzu renklendirip balkon tasarımınızı geliştirebilirsiniz.

Yemek Odanızı Balkona Taşıyın

balkon yemek masası

Eğer alanınız varsa bu alanda ahşap ve genişçe bir masa planlamayı düşünebilirsiniz. Masanın etrafına yerleştireceğiniz sandalye ve taburelerle doğal bir yemek odası havası yakalayabilirsiniz. Piknik masası konseptiyle hareket ederek çevreyi yeşillendirebilirsiniz. Bu rahat ve keyifli ortamda misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayıp, hep birlikte pişirip yemek için mangal partileri yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde buluşup sohbet etmek için veya masa oyunları oynamak için de kullanabileceğiniz balkonunuzda eskisinden çok daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Balkonunuzu Giydirin!

perde balkon tasarımı

Tavandan yere kadar uzanan perdelerle balkonunuzu giydirebilirsiniz. Hem meraklı gözlerden hem de güneşten korunmanızı sağlayacak olan perdelerinizi kullanmak istemediğiniz zamanlarda duvara monte edeceğiniz kulplara bağlayabilirsiniz. İster çizgili ister beyaz ister dantel perde seçenekleriyle yapacağınız küçük dokunuşla büyük bir etki yaratabilirsiniz. Balkonunuzu evinizde yeni bir oda gibi göstermek için atmosferine uygun renklerde perdeler seçin. Kendinizi orada daha çok zaman geçirirken bulacaksınız.

Kendinizi Şımartın: Lüks Balkon Dekorasyonu

lüks balkon dekorasyonu

Lüks mü seviyorsunuz? O zaman kendinizi engellemeden balkonda kendiniz için konforlu ve lüks bir alan tasarlayın. Yapacağınız masraftan çok sonucu düşünerek en çok ihtiyaç duyacağınız eşyaları belirleyerek en beğendiğiniz şeyleri satın alın. Bir koltuk, bir sehpa yeter diyorsanız daha fazlasına gerek yok. Belki bir yerden aydınlatma veya uzanma koltuğu… Lüks ama minimalist bir tasarımla kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Unutmayın… Amaç her yeri eşya ile doldurmak değil lüks ve konforlu bir alan yaratmak.

İçinizdeki Çocuğu Serbest Bırakın: Salıncaklı Balkon

salıncaklı balkon dekorasyon fikirleri

Salıncaklardan kim hoşlanmaz ki? Balkonunuzun bir tarafına tavandan sarkan bir salıncak kurun. Çocukluk günlerinize geri dönmek isterseniz, kimse sizi sıra dışı bulmayacak. Size kitap okumak, müzik dinlemek, tabletle vakit geçirmek veya sadece düşünmek için gerekli rahatlık seviyesini sağlayan bir salıncak seçerek kendi özel alanınızı yaratabilirsiniz. Yastıklar, mumlar ve rengarenk çiçeklerle açan bitkiler ekleyerek buranın sıcaklığını daha da vurgulayabilirsiniz.

Işıklarla Kendinizi Çok Daha İyi Hissedin

ışıklı balkon dekorasyonu

Bir ortamda en büyük etkiyi yaratan ayrıntılardan biri kesinlikle aydınlatma elemanları. Balkonunuza yerleştireceğiniz peri ledleri veya sallantılı ışıklar güzel durur. Ayrıca sıralı ampuller gibi aydınlatma elemanlarıyla romantik bir dokunuş yapabilirsiniz. Romantik havayı desteklemek için hasır objeler, peluş paspaslar, yumuşak battaniyeler ve kocaman yastıklar seçebilirsiniz. Kütük mumlar, tealight’lar, kağıt fenerler… Sevdiğiniz diğer aydınlatma ürünleriyle balkonunuzda dilediğiniz gibi bir atmosfer sağlayabilirsiniz.

Yerde Oturmayı Sevenlere

balkon dekorasyon fikirleri

Şark köşesi kıvamında bir balkon tasarımıyla rahat, samimi ve keyifli bir ortama sahip olmanız mümkün. Bunu sağlamak için yere yerleştirebileceğiniz kocaman yer minderleri ve sırt kısmına kullanabileceğiniz yastıklar seçmeniz gerekiyor. Yere de kalın, mümkünse ısı yalıtımlı bir halı veya kilim atabilirsiniz. Oturma alanınızı karşılıklı veya L şeklinde 2 sıra olarak yerleştirebilir. Birkaç kişinin birlikte zaman geçirebileceği bir alan planlayabilirsiniz. Yer minderlerinin etrafına alçak sehpalar koyup, üzerlerini masa gibi kullanabilirsiniz. Boş kalan alanlarda bolca yeşil bitki yerleştirerek balkonunuzu yaşayan bir yer haline getirebilirsiniz.

Kişisel Kütüphanenizi Oluşturun

kütüphane balkon dekorasyonu

Kitap kurtları için kütüphane motifi ile süslenmiş bir kapalı balkon müthiş bir seçenek. Balkondaki kitaplığınıza okumaktan hiç bıkmayacağınız kitapları, okumak istediğiniz romanları da diğer tarafa koyabilirsiniz. Rahat bir okuma koltuğunuz, uygun aydınlatmanız ve belki de sakin müzik dinlemek için bir radyonuz. Kişisel kitaplığınız hazır. Not almak isterseniz elinizin altında dursun diye birkaç kağıt ve kalemi de yakınınızda tutmayı unutmayın.

Manzarada Bütünlüğü Yakalayın

 

manzaralı balkon dekorasyonu

Eğer görmekten hoşlandığınız bir balkon manzaranız varsa görüş açısını arttırmak için cam tırabzanları tercih etmelisiniz. Demir veya ahşap korkuluklarla engellenmeyen manzara size bütünlük hissi yaratarak alanı da daha geniş hissettirecektir. Cam cephe sayesinde koltuğunuzdan ve balkonunuzdan manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Balkon dekorasyon fikirleri hakkında düşündüğünüzün ötesine çok rahatlıkla geçebilirsiniz. Umarım yazım size yardımcı olmuştur. Daha fazla kreatif dekorasyon fikirleri hakkında daha fazla bilgiler için bloğumu ziyaret etmeyi unutmayın.

10 Shares:

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Uzun Balkon Dekorasyonu Örnekleri
Devamı

Uzun Balkon Dekorasyonu

Uzun balkon dekorasyonu, dar alanları en etkili şekilde kullanarak balkonunuzu rahat, işlevsel ve göz alıcı bir hale getirmenin…
Cam Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Devamı

Cam Balkon Dekorasyonu

Cam balkon dekorasyonu, yaşam alanlarınızın değerini artıran ve mekanınıza estetik bir dokunuş katan önemli bir unsurdur. Cam balkonlar,…
Paletle balkon dekorasyonu fikirleri
Devamı

Paletle Balkon Dekorasyonu

Paletle balkon dekorasyonu, kullanıcıların avantajlarını maksimize etmeyi ve balkonlarının mükemmel bir görünüme sahip olmasını sağlamayı hedefleyen bir çözümdür.…