Fransız Balkon Tasarımları 2024

fransız balkon

Evlere daha fazla ışık alabilmenin en şık yollarından biri olan Fransız balkonlar kocaman cam kapılarla öne çıkıyor. Bir iki adım kadar dışarıya çıkmayı sağlayan, bitiminde de şık bir korkulukla dizayn edilen bu balkon tipini ülkemizde de sık olarak görüyoruz. Minimal yapılara dahi mükemmel uyum sağlayan Fransız balkon stili özellikle modern uygulamalarda sıklıkla kullanılıyor. Fransız balkonlar aynı zamanda enerji verimliliği konusunu öne çıkaran ev projelerinde de tercih ediliyor.

Neredeyse tavandan tabana kadar uzanan camların bu şekli nedeniyle binayı görsel olarak yükselterek daha zarif gözüküyor olması diğer bir artısı. Bu tip avantajlarıyla giderek yaygınlaşan Fransız balkon seçenekleri dar alanlarına rağmen yaratıcı fikirlerle desteklendiğinde evlere tarz katmak konusunda oldukça başarılı oluyor. Bazen korkuluklara eklenen ufak bir detay, bazen kapının önüne atılan bir oturma minderiyle yaşam alanını sokakla birleştiren bu alanları daha keyifli hale getirmenin yaratıcı yollarını sizler için derledik.

Eğer balkonunuz geniş ise Balkon Dekorasyon Fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Fransız Balkon Tasarım Örnekleri

Yüksek kapılar ve dar alanlarla buluşan bu harika dekorasyon fikirlerinden esinlenerek siz de kendi cennetinizi yaratın!

Geniş ve kullanışlı balkonlar yerini giderek daha küçük alanlar sunan açık alanlara bırakıyor. Mekanların hızla küçüldüğü günümüzde, evlerin dışarı uzanan bölümlerinde de bu minimalist yaklaşım etkisini gösteriyor. Buna karşın kendine ait bir balkonda zaman geçirmenin yerini ne tutabilir diye düşünerek geniş balkonlu ev arayışında olan kişilerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Haksız da değiller elbette… Rüzgarı hissetmek, şehrin sesini dinlemek, gecenin ışıklarını izlemek; amaç ne olursa olsun evin dışarıya açılan bir alanı olması kimin hoşuna gitmez ki? Dar bir alanda da olsa size bütün bunları sunabilecek Fransız balkonunuzda yapabileceğiniz birkaç minik manevra ile evinizin görüntüsünü tamamlayabilirsiniz. İşte sizi alanla sınırlamayacak şahane 7 fikir!

Fransız Balkonunuzda Minimalist Düşünün

minimalist fransız balkon

Eğer bir Fransız balkona sahipseniz bu alanı bir teras haline getirmeniz elbette mümkün değil. Ancak minimalist birkaç dokunuş ile sabah gazetenize göz atacak bir köşe haline getirebilirsiniz. Bu alanı kullanabilmek için öncelikli ihtiyacınız mevcut alana sığabilecek eşyalar planlamak. Bunun için de portatif, açılıp kapanabilen, kullanılmadığı zaman kaldırılabilecek ve duvar veya korkuluklara asılabilecek hacimsel olarak minimal eşyaları tercih edebilirsiniz. Korkuluklara asacağınız portatif minik kahve sehpası ve açılır kapanır bir sandalye veya tel puflar kullanarak size özel bir yer kazanabilirsiniz. Eğer alan müsaitse iki kişilik küçük bir çay masası koyabilir, daha konforlu ve şık bir balkon köşesi planlayabilirsiniz. Sonrası tamamen keyif! Artık bu köşede kitabınızı okuyabilir veya mesajlarınızı kontrol ederken sabah güneşinin ve kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Fransız Balkonda Kendi Bahçenizi Yaratın

fransız balkon çiçekleri

Herkes bahçeli bir evde oturma imkanına sahip değil. Ama yaşadığımız mekanı yeşil bir bahçe haline getirmek için istekli olmak ve zaman ayırmaktan başka bir şeye ihtiyaç yok… Fransız balkonunuzun size kazandırdığı alanı yeşillendirerek evinizin doğa ile iç içe bir havaya bürünmesini sağlayabilirsiniz. Fransız balkonunuzun dar bir alanı da olsa, duvarlar ve korkulukları da kullanarak alanı en az 3 kat genişletebilirsiniz. Duvarlara sarmaşıklar veya sallantılı bitkiler yerleştirip korkuluklara da tasarımınızla uyumlu saksılar asabilirsiniz. Bir saksıda birlikte yaşayabilecek bitkilerden aranjmanlar yapabilir, en sevdiğiniz renkleri yan yana koyarak harika bir manzara oluşturabilirsiniz. Her esintide size doğanın taze havasını taşıyacak olan bu bahçe ile ilgilenirken günlük hayatın karmaşa ve telaşından uzaklaşarak dinlenebilirsiniz. Sizi ziyaret edecek kelebek ve kuşlar ile kaçıncı katta olduğunuzu bile unutmaya hazır mısınız? O zaman hiç vakit kaybetmeden sevdiğiniz bitki ve çiçeklerin bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz.

Özgür Olun

fransız balkon banyo

Lüks otellerde ve tatil tesislerinde küvet ve jakuzilerin kapalı alanlardan yaşam alanlarına taşınmasının ardından bu akım giderek ilgi görüyor. Ruhunuzu da hafifletecek bir SPA deneyimi için illaki lüks bir mekana gitmeyi beklemeniz gerekmiyor. Modern evlerde küvet ve jakuziler yatak odalarına ve hatta Fransız balkonların hemen önüne yerleştirilerek bu konudaki tabular resmen yıkılıyor. Gün ışığı alan, sizi temiz havayla buluşturacak bir noktada ılık bir banyo yapmak fikri hoşunuza gittiyse bunu mutlaka denemelisiniz. Tazelenmiş, dinlenmiş ve yenilenmiş hissedeceğiniz bu deneyimi ufak bir değişim ile kendi kişisel alanınız olan evinizde ve her dilediğinizde yaşayabilirsiniz.

Fransız Balkon Korkuluklarına Tarzınızı Katın

fransız balkon korkulukları

Söz konusu Fransız balkonlar olunca alanı sınırlayan korkuluklar da çok önemli bir estetik işlev taşıyor. Fransız balkonunun korkuluğu, klasik balkonlara sağladığı tipik çözümlerinin aksine, pencereyle ve evin tamamıyla çok yakından ilişkilendiriliyor. Çünkü korkuluk ve camın birbirlerine ve yaşam alanına yakınlığı onu ayrılmaz bir unsur haline getirir. Bu korkuluklar, sadece güvenlik amacıyla değil daha ziyade bu dar alana bir kimlik kazandırmak için kullanıldığında ortaya tablo güzelliğinde bir sonuç çıkabiliyor. Korkuluklarınıza tarzınızı katarak büyük bir değişiklik yaratabilir, alanı kişiselleştirebilmek ve farkınızı ortaya koymak için bu noktayı değerlendirebilirsiniz. Ferforje, ahşap, pirinç, küpeşte malzemesi gibi çeşitli ürünler kullanabileceğiniz bu noktada kendi zevkinizi öne çıkaracak bir oyun oynayarak mekanınızda çok büyük bir imza atabilirsiniz. Özellikle çeşitli figürlerle desteklenmiş ferforje korkuluk örneklerine dikkatlice göz atmanızı öneriyoruz.

Küçük Ama Çok Fonksiyonel: Yer Minderi

fransız balkon yer minderi

Oturmak için mutlaka sandalye veya koltuk gerekmiyor. Eğer dışarıya uzanan bir karış alanınız varsa onu da oturmak için elverişli hale getirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için dilediğiniz kalınlıkta bir yer minderi kullanabilirsiniz. Keyifli bir kumaşla kaplanmış yer minderinizi, kitaplarınızı, içeceğinizi alıp ayaklarınızı uzatmak için ne bütçenizi zorlamanız ne de saatlerce alışveriş yapmanız gerekmiyor. Akşam saatlerinde birkaç mum ile aydınlatıp hoş bir ortam yaratabilir, üzerinize alacağınız bir battaniye ile bahar aylarında da bu bir karışlık balkonun tadını çıkarabilirsiniz.

Dışa Dönün

fransız balkon sandalye

Fransız balkonların pek çoğunda balkon, platformsuz tasarlanıyor. Bu tip balkonlar genellikle camlı yüksek balkon kapısı ve dışta da metal bir çit ile dizayn ediliyor. Bu sade ama zarif tasarımla da gün ışığını eve davet ederek açık alana uzanan bir seyir terası sağlıyor. Bu tarz platformsuz balkonların önüne odanın içine ve birbirine bakan oturma alanları koymak alışılmış bir düzen. Ancak yüksek camları ve şık korkuluklarıyla eve dahil edebileceğiniz bu mimari detay tam tersini hak ediyor! Koltukları dışarı doğru yerleştirip pencereyi açmak, temiz havayı solumak ve güzel manzaranın tadını çıkarmak için size önerimiz kesinlikle dışa dönmeniz…

Evcil Dostlarınızla Paylaşın

fransız balkon evcil hayvan

Açık alanda zaman geçirmek sadece insanlar için değil, tüm canlılar için önemli. Özellikle evdeki dostlarımızın, sokağa çıkma alışkanlıkları da olmadığı koşullarda hava almak için tek çıkar yolları cam önleri. Köpeğinizin, kedinizin hava almak, güneşlenmek ve tembellik yapmak için gerek duydukları ortamı Fransız balkonun size kazandırdığı küçük alan ile sağlayabilirsiniz. Bu bölgede güvenlik tedbirlerini de almaya dikkat ederek onlar için çim havuzu oluşturabilir veya tırmalama direklerini buraya yerleştirebilirsiniz. Güzel havalarda yemeğini yemesi için kullanabilir ve hatta bir asacağınız bir pet hamağı ile balkonun ona hizmet etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede eviniz havalanırken evcil dostunuz da keyifli bir ortamda dilediğince takılabilir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Cam Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Devamı

Cam Balkon Dekorasyonu

Cam balkon dekorasyonu, yaşam alanlarınızın değerini artıran ve mekanınıza estetik bir dokunuş katan önemli bir unsurdur. Cam balkonlar,…
dar balkon dekorasyonu
Devamı

Dar Balkon Dekorasyonu

Dar balkonlar, küçük yaşam alanlarına sahip olanların en büyük sorunlarından biridir. Ancak, doğru dekorasyon teknikleriyle dar balkonlar, küçük…