En İyi Döşemelik Kumaş Markaları ve Tavsiyeleri 2024

en iyi döşemelik kumaş
En İyi Döşemelik Kumaş Markaları: Döşemelik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

En İyi Döşemelik Kumaş Markaları: Döşemelik kumaşlar, örme ve dokuma olarak üretilen, ev ve araç mobilyalarının kaplamasında koruyucu olarak kullanılan kumaşlardır. Keten, kadife, süet, alpaka gibi çok çeşitli kumaşların kullanıldığı döşemecilikte deri de çok tercih edilen bir kaplama çeşidi olarak beğeniyle kullanılmaktadır.

Çoğu kez kumaş kaplamalı mobilyalarımızı hazır olarak alırız ve bu nedenle kaplama olarak mobilyaların döşemelik kumaşını kendimiz seçmeyiz ama mutlaka beğendiğimiz mobilyaları alırken kumaş kalitesine, özelliğine bakar ve tercihimizi belirlerken buna dikkat ederiz.

Bazen de eskiyen koltuk takımımız için ya da otomobilimizin koltukları için, bazen de yolcu taşıma araçlarının oturma yerlerini yenilemek için gündemimize gelir döşemelik kumaşlar.

Günümüzde öyle çok çeşidi ve öyle çok özelliği olan döşemelik kumaşlar var ki, evvela bunları bir sıralamak ve seçim yapmadan önce türlerine ve özelliklerine bakmakta fayda var.

Döşemelik Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri

1. Gabardin döşemelik kumaşlar

Sıkı bir dokumaya sahip, yün ve pamuk ipliklerinin taranması ile elde edilen ince Kamgarn ipliklerden diyagonel olarak dokunmuş kumaşlardır. Su geçirmez özellikte olanları da bulunur. Çok amaçlı kullanım alanı olan gabardin kumaş, döşemelikte de tercih edilen kumaşlardandır.

2. Alkantra döşemelik kumaşlar

alcantara döşemelik kumaş

Sağlam fakat yumuşak yapılı bir kumaştır. Kolayca temizlenebilir olma özelliği vardır. Sadece ev mobilyalarında değil, araba ve yat koltuklarında da döşemelik olarak tercih edilir.

3. Flok süet döşemelik kumaşlar

flok süet döşemelik kumaş

Floklama yöntemi ile yüzeyi kadifemsi bir görünüm alan, tay tüyü kumaş olarak da ifade edilen kumaşlar. Tay tüyü kumaşlar gerek dokusu, gerek görünümü gerekse de dokunduğunuzda verdiği kadifemsi his ile çok beğenilen döşemelik kumaşların başında gelenlerden…

4. Deri döşemelik kumaşlar

deri döşemelik kumaş

Bazen hakiki deri olabildiği gibi suni deriden de döşemelik kumaşlar yapılabilmektedir.

5. Keten döşemelik kumaşlar

keten döşemelik kumaş

Sağlam kumaşlardır. Döşemecilikte en çok kullanılan kumaş türlerinin başında gelir. Kolay kolay esnemez. Dokusuyla beğenilen,  özellikle modern koltuk takımlarında tercih edilen bir kumaştır.

6. Şönil döşemelik kumaşlar

şönil döşemelik kumaş

Şönil iplikten yapılan kumaşlardır. Parlak ve kadifemsi görünümü özellikle koltuk takımlarında çok şık durur. Üzerindeki tüylü ve tok görünümü çok sıcak ve konforlu bir etki yaratır.

7. Alpaka döşemelik kumaşlar

alpaka kumaş

Altmışa kırk, polyester-pamuk karışımı kumaşlardır. Kolay temizlenir. Sağlam ve dayanıklı bir kumaş türüdür.

8. Kadife döşemelik kumaş

kadife döşemelik kumaş

Döşemecilikte yine çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir kadife kumaş. Havlı bir kumaş olduğundan yumuşak, parlak, sıcak bir görünümü vardır.

Çeşitlerini saydığımız döşemelik kumaşları tercih ederken, kalitesi, türü ve özelliklerinin yanı sıra bu kumaşları üreten markalarının da kalite, fiyat ve renk skalalarına bakmak gerekir. Tay tüyü ya da şönil bir kumaşın üretim kalitesi, boyası, sağlamlığı gibi pek çok özelliği markadan markaya değişim gösterebilir.

İster hazır döşenmiş olarak alın, isterseniz de kedinize özel yaptırdığınız bir mobilyanız için döşemelik kumaş satın alın, kumaşı nerede ve nasıl kullanacağınız bilerek almanız, dayanıklılık ve temizlik özelliklerini bilmeniz mobilyalarınızı daha uzun süreler kullanmanıza imkân sağlayacaktır.

En İyi Döşemelik Kumaş Markaları

Bahsettiğimiz tüm özelliklerin en iyisine sahip, kaliteli hizmet sunan döşemelik kumaş markaları listesi yazımızın bu bölümünde yer alıyor.

Aşağıdaki markaların kataloglarına bakarak kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

1. Vivense Döşemelik Kumaş

vivense döşemelik kumaş

Vivense, döşemelik kumaşta fark yaratan bir kataloğa sahip. Keten, alpaka, kadife gibi çok sayıda, çeşitte döşemelik kumaş modeli sunuyor tüketiciye. Özellikle silinebilir olması, antialerjik olması ve hava alabilen özelliğe sahip olması ile öne çıkıyor. Desenler muhteşem… Özellikle Amerikalı tasarımcı Katja Ollendorff’un hazırladığı ‘’Katja’’ serisi yazlıklar için çok zevkli bir seçenek olabilir.

2. Persan Döşemelik Kumaş

persan döşemelik kumaş

Döşemelik kumaş sektörünün en köklü firmalarından bir Persan. Döşemelik kumaşta tam bir uzman. Perdelik kumaşta da zevkle tercih ediliyor. Persan yılların deneyimi ve birikimi ile döşemelik kumaşta, kumaş kalitesi, sayısız çeşidi, deseni ve renkleriyle keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor.

3. Arma Döşemelik Kumaş

arma döşemelik kumaş

!987 İMÇ’de başlayan kumaşçılık serüvenini şimdilerde Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerine toptan tedarik hizmeti veren bir kuruluşa dönüştürmüş Arma Kumaş.  Uzun yıllara dayalı tecrübesi ile döşemelik kumaşta özellikle hem kalite hem de kullanım avantajları açısından çok özel seçeneklere sahip.

4. Sertex Döşemelik Kumaş

sertex döşemelik kumaş

Döşemelik kumaş sektöründe hatırı sayılır bir geçmişe ve popülerliğe sahip markalardan biri de Sertex. Gerçekten çok zengin bir kataloğu var. Suni süet üretiminde doğal efekt etkisi yaratan boyama tekniği ile patent almış, döşemelik kumaş üretiminde AR-GE çalışmalarına çok önem veren bir marka. Bu da kalite konusunda fark yaratmalarını sağlamış görünüyor.

5. Alya Deri Döşemelik Kumaş

alya döşemelik kumaş

Özellikle deri kumaşlarda çok tercih edilen bir marka. Neredeyse tüm büyük otellerin döşemelik kumaş tercihinde ilk sıralarda yer alıyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir bu alanda faaliyet yürütüyor.

Uzun yıllara dayalı birikim ve deneyimleri Alya Deri’yi alanında uzman markalardan biri haline getirmiş. Otomobil ve yat için de döşemelik kumaş yapan firma, Türk Hava Yolları’nın da döşemelik kumaşta tercih ettiği marka olmuş.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like