En iyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi | Markalar | Yorumlar 2024

En İyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi ve En Çok Tercih Edilen Su Arıtma Cihazı Markaları Hangileri?: En iyi su arıtma cihazı markası arıyorsunuz ve kafanız oldukça karıştı değil mi? Şimdi daha da karışacak! Çünkü su arıtma cihazı dünyası düşündüğünüz kadar masum değil! 1300 tl ye de su arıtma cihazı var, 20.000 tl ye de. 150 tl ye de filtre seti var 1000 tl ye de.

Bu nedenle lütfen en iyi su arıtma cihazı markaları tavsiye listemize bakmadan önce aşağıdaki yazdıklarımı okumanızı öneririm. ”Bu marka çok iyiymiş, fiyatı da oldukça uygun hemen sipariş edeyim” deyip geçmeyin. Çünkü su arıtma cihazı alırken sağlığınız konusunda önemli bir karar veriyor olacaksınız. Yeterince su içmek ne kadar önemliyse, temiz su içmek de o kadar önemlidir.

Ben size bu içerikte minimum para ile maksimum verim alacağınız en iyi su arıtma cihazı tavsiyesinde bulunacağım ve kendi evim için almayı düşündüğüm su arıtma cihazları ile ilgili edindiğim bilgileri, araştırdıkça karşıma çıkan olayları sizlerle paylaşacağım. Su arıtma cihazı almaya düşünenlere yol göstereceğini düşünüyorum. Sorularınız olursa da yorum bölümünden iletebilirsiniz.

En iyi Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su arıtma cihazlarında markalardan önce cihazda kullanılan filtreler oldukça önemlidir. Bu filtrelerin halk sağlığı ve güvenliği standartlarına uyduğunu doğrulamak için ürünleri test eden bazı kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olması gereklidir. Güvenli ve kaliteli bir su arıtma cihazı NSF ve FDA sertifikasına sahiptir ve bu sertifikaları taşıyan su arıtma arıtma filtreleri güvenli oluyor.

Dünya genelinde kaliteli ve sertifikalı filtre markaları: Pentek (Pentair), Omnipure, Dow Filmtec, Biocera, Swun

Öncelikle Nsf ifadeseni hiç duydunuz mu? NSF nedir , Ne iş yapar?

NSF; 1944 yılında kurulmuş halk sağlığı ve güvenliği standartlarına uyduğunu doğrulamak için ürünleri test eden ve sertifikalandıran onaylı, bağımsız bir üçüncü taraf sertifikalandırma organıdır. Bu standartları karşılayan ürünler NSF işaretini taşımaktadır. NSF, suyun değdiği tüm parçaları test eder ve sertifika verir.

Türkiye’de 100’lerce su arıtma cihazı markası vardır. Piyasadaki birçok su arıtma cihazı NSF onaylı olduğunu olduğunu iddia ediyor, ve sitelerine NSF belgeleri ekliyorlar. Fakat NSF.org üzerinden sorgulama yapılınca, Türkiye’den birkaçı hariç hiçbir su arıtma cihazının NSF sertifikası olmadığı görülüyor.

Gelelim diğer önemli konu olan ”Atık Su” konusuna;

Su Arıtma Cihazı Ne Kadar Atık Su Atar?

Atık su konusu çok önemli. Pompasız su arıtma cihazlarında 1 litre temiz su alabilmek için 5-10 litre arasında atık su oluşuyor. Pompalı sistemlerde ise 3-5 litre atık suya kadar düşebiliyor. Atık suyu şuanki teknolijiye göre ortadan kaldırmak mümkün görünmüyor. Atık suyu depolayabilir, tuvalette, yada balkon temizliğinde kullanılabilirsiniz. Atık su konusu tartışmaya oldukça açık bir konu. Çünkü her birimiz farkında olmadan günde 100 litre üzerinde atık su oluşturuyoruz.

 • Duş alarak 40-60 litre su tüketimi (günde)
 • Tuvalet kullanımı 40-50 litre (günde)
 • Günde ortalama 3 dakika diş fırçalandığında, musluk açık ise ortalama 15 litre (günde)
 • Çamaşır, bulaşık ev temizliği vs.

Açık Kasa / Kapalı Kasa Su Arıtma Cihazı Farkları

Kaynak: https://galiparduc.com/
 • Kapalı kasa su arıtma cihazı tasarımları genelde daha kompakt derli toplu olduğu ve içindeki parçalar, filtreleri gözükmediği için daha çok piyasada satılır ama açık kasa su arıtma cihazları her zaman daha kullanışlı ve fiyat olarakta avantajlıdır.
 • Açık kasa su arıtma cihazları fiyat olarak her zaman daha avantajlıdır. Filtreleri evrenseldir. İstediğiniz markaları fiyatına göre tercih edebilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca filtre fiyatları ve daha uygun olmakla birlikte daha uzun ömürlüdürler. Kapalı kasa filtrelerin ömürleri neredeyse açık kasadaki filtrelen ömrünün üçte biri kadardır .
 • Kapalı kasa su arıtma cihazlarının tankları genelde 8 litredir. Açık kasaları ise 12 litreye kadar tercih edilebilir. Bu da daha fazla su depolaması demektir.

En İyi Su Arıtma Cihazındaki En Önemli Filtrelerin Görevleri Nedir?

Eğer kaliteli bir su arıtma cihazı almak istiyorum diyorsanız nsf onaylı cihazlar yerine nsf onaylı parçalardan oluşturulmuş su arıtma cihazı almanızı tavsiye ederim. Özellikle cihazın filtrelerinin Nsf onaylı olmasına önem verin.

Evinize herhangi bir eşya alırken tüm internetteki bilgileri günlerce araştırırken,  aileniz ve sizin için bundan sonra tüm temiz su ihtiyacını karşılayacağı su arıtma cihazınızı da  alırken en az onlar kadar araştırmacı ve sorgulayıcı olmanızı tavsiye ederim.

1- Sediment Filtre (Tortu Filtresi): Boyutu 5 mikronun üzerindeki kir, pas ve tortu gibi parçacıkların sisteme girişini engeller.

2- Granül aktif filtresi (Klor Filftresi): Klor yan ürünleri, kanserejen biyokimyasal maddeleri filtreler. Sudaki bulanıklığı giderir. Böcek öldürücü ilaçları ve uçucu kimyasalları hapseder.

3- Blok Karbon Filtre: Klor, kötü tat ve suya renk veren kirleticileri %99 oranında temizleyen filtredir.

4- Membran Filtresi: Bakteri, virüs ve ağır metalleri %99 oranında yok eder. Filtrelenen ağır metallar: Arsenik, Baryum, Kadmiyum, Krom, Bakır, Florür vb.

5- Mineral Filtresi: Membran filtresinden sonra takılır. 1 yıllık periyotta 8-9 arasında ph sabit tutabilen ve hidrojen sağlayan filtredir. Arıtma işlemi sırasında filtrelenen magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi insan vücudu için gerekli ve yararlı minarelleri suya geri kazandırır.

6- Post Karbon Filtre: Su arıtma sürecinin son aşamasında suyu içimi oldukça lezzetli hale getirir. İçeriğindeki gümüş iyon sayesinde cihazınızda bakteri üremesini engeller. Organik Hindistan cevizi kabuğundan üretilir ve kimyasal içermez. 12 ile 24 ay ömrü vardır. (Yazılanlar sadece Nsf onaylı Omnipure ve CCK markalar için geçerli)

Su Arıtma Cihazı Almadan Önce!

Size tavsiyem su arıtma cihazı almadan önce bir adet TDS cihazı yani suların içerisinde bulunan katı maddelerin oranını ölçen bir cihaz edinmeniz önemlidir.  Bu kalem gibi olan cihazı suya bıraktığınızda suyunuzun sertliğini ölçer ve içilebilir yada içilemez konusunda size ön fikir verir.

Suyunuz çok sert ise kesinlikle kaliteli membran kullanmanız gerekir. Yani aşağıdaki değerler oldukça önemli.

Size tavsiyem 100-400 TL arasında değişen bir TDS cihazı edinin. Ben Xiaomi TDS cihazı kullanıyorum. Aşağıda önerdiğim 2 cihaz mevcut. Bütçenize göre herhangi birini alabilirsiniz. Hepsiburada TDS Tavsiyelerim: https://app.hb.biz/JotVujUPURHC

TDS Değeri (PPM) Sınıfı Durum
0-17 TDS değeri Yumuşak Su (1. sınıf su) İçilebilir su
17-60 TDS değeri Az sert su (1. sınıf su) İçilebilir su
60-120 TDS değeri Orta sert su (2. sınıf su) İçilmez su
120-180 TDS değeri Sert su (3. sınıf su) İçilmez su
180-300 TDS değeri Çok sert su İçilmez su
300-1000 TDS değeri Aşırı sert su İçilmez su
1000-5000 TDS değeri Acı su İçilmez su
5000-15000 TDS değeri Çok acı su İçilmez su
15000-30000 TDS değeri Tuzlu su İçilmez su
30000 ve üzeri TDS değeri Deniz suyu İçilmez su

En İyi Su Arıtma Cihazı Markaları ve Tavsiyeleri

Ben bu içeriğimde sadece NSF onaylı hatta suyun değdiği parçaların bir çoğunun NSF onayı olan su arıtma cihazlarını tavsiye edeceğim. En iyi su arıtma cihazı tavsiye listesini hazırlarken her bütçeye uygun olacak şekilde bir liste hazırlamaya çalıştım. Su arıtma cihazı alırken pompalı/pompasız tercihi yapmak durumundasınız. Üst katlarda oturuyorsanız pompalı tercih etmeniz gerekebilir. Bu durum size +900-1500 TL gibi maliyet yaratacaktır.

Bu liste tamamen kendi araştırmalarıma göre oluşturulmuştur. Size yol gösterecektir. Lütfen sizlerde araştırmalarınızı yapmadan karar vermeyiniz.

İşte en iyi su arıtma cihazı markaları ve tavsiye listesi;

1. Ethicwater Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı

Listemizin ilk sırasındaki bu cihazı bütçe sorunu olmayanlar için öneriyorum.  Bu ürünün 03.11.2023 itibari ile 22.500 TL fiyat etiketi bulunuyor. Baştan sona kaliteli parçalardan ve filtrelerden oluşturulmuş bir cihaz.

Özellikleri;

 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, suyunuzdaki zararlı kirleticileri ve istenmeyen maddeleri etkili bir şekilde filtreleyerek hem sağlıklı hem de lezzetli su sağlar. Dijital dual TDS göstergeli kontroller özelliği sayesinde, suyunuzun TDS değerlerini kontrol altına alabilir ve filtre değişim zamanı geldiğinde sesli uyarı alabilirsiniz.
 • Dual TDS ekranı ile su arıtma cihazına giren şebeke suyunuzun PPM değerini ölçer ve aynı zamanda diğer TDS ekranı ile arıtılmış suyunuzun PPM değerini anlık ve eş zamanlı olarak ölçerek suyunuzun kalitesini takip edebilirsiniz.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, su arıtma sürecinde Dupont marka Filmtec serisi bir membran filtre kullanır. Bu membran filtre, NSF/ANSI 58 ve FDA onaylarına sahip olup, su arıtma teknolojisinin en ileri düzeydeki ürünlerinden biridir.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, suyunuzun saklanması ve dağıtılması için tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş, 12 litrelik bir TankPAC PAE marka su tankı kullanır. Bu yüksek kaliteli tank, NSF/ANSI 58 sertifikasına sahiptir.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, tüm su arıtma sistemlerinin kritik bir parçası olan musluk konusunda da kaliteden ödün vermez. Cihaz, Likuan NCPS803CP modeli, NSF/ANSI/CAN 61 ve NSF/ANSI 58 sertifikalarına sahip bir arıtma musluğu ile birlikte gelir.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, ön filtre (sediment ve GAC karbon) ve post-tatlandırıcı karbon filtre gibi kritik bileşenlerde, Amerikan malı Omnipure K56SS serisi inline quick filtreleri kullanır. Omnipure, su arıtma teknolojilerinde dünya çapında bilinen ve güvenilen bir markadır. Filtreler, kaliteli, hızlı ve patentli bir tasarıma sahip olduğu için, arıtma cihazınızın her zaman maksimum performansla çalışmasını sağlar. Bu özel tasarım, filtrelerin sahtesinin yapılmasını engeller.
 • Amerikan malı Omnipure filtreler, NSF/ANSI 42 ve WQA sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, filtrelerin belirli estetik etkileri (örneğin klor tadı ve koku), partikül sınıfları ve kimyasalları azaltma konusundaki performansını doğrular.

Güncel fiyatı için lütfen firmanın sitesinden sorgulama yapın. Ürünün linkini aşağıda görebilirsiniz.

Ürünün web sitesi: https://www.ethicwater.com.tr/urun/quantum-alkali-su-aritma-cihazi/

2. Ethicwater Murica 75 Su Arıtma Cihazı

Listemizin 2. sırasında da Ethicwater markasının açık kasa 6 filtreli bir ürünü bulunuyor. Bütçe olarak daha uygun bir ürün arayanlar için oldukça kaliteli bir cihaz. Murica 75 su arıtma cihazında önde gelen su arıtma markalarının bileşenleri ile oluşturulmuş üst seviye bir açık kasa housing sistem su arıtma cihazı f/p ürünü olarak karşınıza çıkmaktadır. Cihazdaki bileşenler NSF onaylı ürünlerden oluşturulmuş ve 03.11.2023 tarihi itibari ile 9.950 TL fiyat etiketi bulunuyor.

Cihazın NSF onaylı bileşenleri;

 • NSF Onaylı CCK Housing
 • NSF Onaylı Likuan Musluk
 • NSF Onaylı CDC Bağlantılar
 • NSF Onaylı PAE Tank
 • NSF Onaylı GE Purtrex Sediment
 • NSF Onaylı Pentair GAC 10
 • NSF Onaylı KX Matrikx CTO
 • NSF Onaylı Filmtec Membran
 • NSF Onaylı Post Karbon
 • NSF Onaylı Biocera veya BioPlus Filtre
 • Paslanmaz Şase

Murica 75 su arıtma cihazının detaylarını aşağıda linkini paylaştığım web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ürünün web sitesi: https://www.ethicwater.com.tr/urun/murica-75-su-aritma-cihazi/

3. Royal Green Serisi NSF Onaylı Softlime Su Arıtma Cihazı

Softlime su arıtma cihazı 8 litre çelik ozmos depolama su tankı ve krom musluk ile birlikte gelir. Softlime su arıtma cihazında kullanılan tüm parçalar NSF tarafından sertifika verilmiş seçkin dünya markalarının en iyi parçaları kullanılarak oluşturulmuş bir su arıtma cihazıdır. Toplamda 6 filtreden oluşan cihazın pompalı ve pompasız olarak iki versiyondan oluşmaktadır pompalı modelini şebeke suyu basıncı düşük olan iller için tavsiye edilir hidroforlu ve şebeke suyu yüksek olan evler için pompasız modeli kullanılması uygundur pompalı modeli ise tüm bölgeler için uyumludur.

03.11.2023 tarihi itibari ile pompasız fiyatı 12.000 TL’dir. Şuanda %20 havale indirimi uygulanmaktadır. Güncel fiyatı için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Mineralli  su elde edilir.
 • Biocera Alkali Filtre  7.5-9.5 pH
 • Dupont TapTec Membran TT Plus HF
 • Pentair GS10-RO Post Tat Filtresi
 • Mutfak tezgahı altında minimum yer kaplar.
 • Yeşil Teknoloji & Elektrik Gerektirmez.
 • Günlük 340 Lt Su Üretimi.
 • 8 Litre PAE Çelik Su Tankı.

Ürünün web sitesi: https://royalgreen.com.tr/urun/royal-green-soft-organik-aritma/

4. Puretron X-Master Alkali Su Arıtma Cihazı

Listemizin 3. ve 4. Sırasını Puretron markasının bütçe dostu 2 su arıtma cihazına ayırdım. Puretron x-Master modelinde dünyanın en güvenilir filtre markalarını kullanıyor. Alkali filtre seçimi yapabiliyorsunuz. NSF onaylı tank kullanılıyor. 03.11.2023 tarihi itibari ile 7000 TL civarında fiyat etiketi bulunuyor.

X-Master’da 6 filtre var;

 1. Purtrex marka sediment  – NSF Onaylı – USA Menşeili
 2. Omnipure marka GAC Filtre – NSF Onaylı – USA Menşeili
 3. Kx matrikx blok karbon filtre –  NSF Onaylı – USA Menşeili
 4. Filmtec marka membran – NSF Onaylı – USA menşeili
 5. Biocera mineral filtresi  – Güney Kore menşeili
 6. Pentair marka post karbon filtresi –  Tayvan Menşeili (omnipure cl10 t33 ile değişim isteyin)

Öne çıkan özellikleri;

 • Kaliteli Filtre Markaları
 • Biocera / Omnipure / Pentek Alkali Filtre Seçimi
 • Filmtec BW60 1812 Membran
 • SUS 304 Krom Lüks Musluk
 • 81 İlde Ücretsiz Kurulum ve Kargo

Ürünün web sitesi: https://puretronwater.com/product/x-master-pompali-alkali-su-aritma-cihazi/

5. Puretron Regnum Alkali Su Arıtma Cihazı

Puretron Regnum Alkali Su Arıtma Cihazı fiyat/performans ürünü olarak öne çıkıyor. 5.000 TL civarında satın alınabiliyor. 12 litre Pae tank bulunuyor ve kaliteli filtre markaları ile birlikte geliyor.

Regnumda 5 filtre var;

 1. filtre purtrex marka sediment  – NSF Onaylı – USA Menşeili
 2. filtre kx matrikx blok karbon –  NSF Onaylı – USA Menşeili
 3. filtre Filmtec marka – NSF Onaylı – USA menşeili
 4. filtre biocera  filtresi marka güney kore menşeili
 5. filtre c.c.k marka post karbon tayvan menşeili

Geri kalan plastik parçalarda swun chyuan marka tayvan menşeili,  12 litre ve pae marka tanka sahip ve Ücretsiz kurulum/montaj hizmeti var. Bu fiyatlara gayet tercih edilebilir bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Ürünün web istesi: https://puretronwater.com/product/puretron-regnum/

Ben olsam hangi cihazı alırdım?

Su arıtma cihazı için 10.000 TL’ye kadar bütçe ayırabiliyorsanız  Ethicwater Murica 75 Su Arıtma cihazı yada Royal Green Serisi NSF Onaylı Softlime Su Arıtma Cihazı arasında tercih yapabilirsiniz. Bütçe sorununuz yoksa 1. sırada tavsiye ettiğim cihaz oldukça kaliteli bir ürün. 5.000 TL civarında bir cihaz almak istiyorsanız yukarıdaki Puretron Regnum Alkali Su Arıtma Cihazı tam bir F/P ürünü. Yinede hangi cihazı alacağınıza karar veremediyseniz yorumlardan yazın birlikte bakalım..

Doktorların Tavsiye Ettiği Su Arıtma Cihazı

Böyle bir cihaz yok arkadaşlar. Google’da su arıtma cihazı araştırırken bu şekilde açıklamalar paylaşan çok fazla web sitesi ile karşılaştım. Doktorlarımızın yapacak çok işleri var. Bu tarz cümlelerle yapılan pazarlama taktiklerinin güven vermediğini belirtmek isterim.

Okuyucunun Dikkatine;

Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing – #satışortaklığı) içerir. Guzeloldu.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan guzeloldu.com sorumlu değildir.

0 Shares:

3 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like