En Güzel Ada Mutfak Modelleri | Ada Mutfak Tasarımları

mutfak adası tasarımları

Bu makalemizde en güzel ada mutfak modelleri ve ada mutfak tasarımları ile ilgili harika önerilerde bulunduğumuz bir içerik hazırladık. Evlerimizin en özel mekanlarından olan mutfaklarımız gün geçtikçe daha çok yaşamımıza dahil hale geliyor. Eskiden olduğu gibi sadece yemek hazırlamak için değil, misafir ağırlamak veya küçük aperatifler ikram etmek için de mutfaklarda buluşmak neredeyse en sevilen iş çıkışı etkinliklerinden biri haline geliyor.

Bu nedenle mutfağın işlevsel ve şık bir tasarıma sahip olması günden güne daha fazla önem kazanıyor. Mutfağa kattığı işlevsellik ve tasarım zenginliği ile öne çıkan mutfak adaları geniş seçenekleri ve hemen her mutfağa uygulanabilir tasarımlarıyla çok ilgi görüyor. En iyi mutfak adası tasarımları kuşkusuz hem mekana uyan hem de fonksiyonel bir tarafı bulunan ada modelleri oluyor.

En Güzel Ada Mutfak Modelleri

Hemen alttaki modeli ben kendi evimde kullanıyorum. Çok memnunum. Modelin adı İkea TORNVIKEN mutfak adası olarak geçiyor. 

Mutfağınız için bir ada tasarımı yaptırmayı düşünüyorsanız o zaman pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Ancak tüm tasarımların bağlanacağı en büyük kriter elbette ki mutfağınızın genel durumu. Alanı, mevcut mobilyaların stili, adanın yerleştirilebileceği konum alternatifleri gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak siz de mutfağınız için bir ada tasarımı yaptırabilirsiniz. En moda ve en popüler mutfak adası tasarımları arasından seçtiğimiz bu modelleri gözden geçirmeden karar vermeyin diyerek hemen harika tasarımlarıyla hemen her mutfakta kullanabileceğiniz ada mutfak modellerine geçelim…

1. Portatif Mutfak Adası Modelleri

mutfak adası tasarımları

Mutfağınızda rahat bir stil oluşturarak hem tezgah hem servis masası hem de ada görevi yapacak bir mutfak adası tasarlayabilirsiniz. Mutfağınızın konumuna bağlı olarak bu portatif adayı ihtiyaç hallerinde bir orta noktaya çekebilir, diğer zamanlarda ise kenar tezgahı olarak kullanabilirsiniz. Hem depolama seçeneğinizi hem de servis rahatlığını bir arada sunan bu tip portatif mutfak adası tasarımları hem çok kullanışlı hem de dilediğiniz büyüklükte tasarlayabilirsiniz. Bu sayede mutfağınızı daraltmadan mutfak adası sahibi olmak çok pratik değil mi?

2. Bağımsız Mutfak Adası Modelleri

mutfak adası tasarım

Genel olarak mutfakta herhangi bir üniteyle bağı olmayan, mutfağın geçiş noktasında veya ortasında konumlandırılan adalar bağımsız mutfak adaları olarak adlandırılıyorlar. Geniş bir plana ihtiyaç olan bu ada tipinde pişirme veya hazırlık ünitelerini de adaya konumlandırmak mümkün. İhtiyacınıza göre lavabo, ocak, davlumbaz gibi eşyaları konumlandırabileceğiniz adanın büyüklüğü de gene alanınıza ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenebilir. Alt kısımlarını depolama alanı olarak tasarlayarak yer kazanabileceğiniz adalar etrafında dostları toplamak için de ideal…

3. Modern Ada Mutfak Modelleri

mutfak adası tasarımları

Son zamanların favorisi olan modern ada mutfak modelleri tasarımcıların da en çok tercih ettiği seçeneklerden biri. Endüstriyel tasarımları da tamamlayan bu tarzdaki mutfak adaları yüksek tabureli bar bölümleri, yukarıdan sarkan aydınlatma ve depolama üniteleriyle birlikte oldukça şık. Renkli ve yüksek modern bar sandalyeleri yerleştirerek etrafında oturma alanı da yaratabileceğiniz bu ünitelerde genel olarak metalik parçalar, mermer ve ahşap birlikte ve dengeli bir şekilde kullanılıyor. Akıllı teknolojilerle de donatabileceğiniz modern mutfak adası tasarımı sayesinde mutfağınızda hem misafir ağırlayıp hem de keyifle hazırlık yapabilirsiniz.

4. Küçük Ada Mutfak Modelleri

küçük mutfak adası tasarımı

Eğer çok yeriniz yoksa veya alanınızı adaya ayırmaktan çok emin değilseniz o zaman küçük ada mutfak modelleri de işinizi görebilir. Genellikle mutfağın bir ünitesine bağlantı kurarak L biçimli bir uzantı olarak tasarlanan küçük mutfak adası modelleri hem tezgah hem de yemek masası işlevi görüyor. Çevresine oturma alanları da konabilecek bu tipteki adalar boyutları küçüldükçe depolamaya daha az imkan sunsa da üst kısımları tezgah ve masa işlevini fazlasıyla yerine getirebiliyor. Ayrıca geniş alanlı mutfaklar için de mutfak pişirme alanını sınırlamak üzere küçük ada modelleri tercih edilebiliyor. Bu sayede pişirme alanıyla dinlenme alanı ayrılarak mekan daraltılmadan konukların konfor alanında kalmaları da sağlanmış oluyor.

Sizlere fikir olması açısından en güzel ada mutfak modelleri ve ada mutfak tasarımları örneklerimizi paylaştık.

4 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Retro Mutfak Dekorasyonu
Devamı

Retro Mutfak Dekorasyonu

Retro mutfak dekorasyonu, nostaljik bir havayla modern konforu birleştirir. Geçmişi yansıtan renkli ve enerjik bir tasarım diline sahip…