En İyi Zeytinyağı Markaları (Ödüllü Zeytinyağı Markaları) 2024

Bu içeriğimin konusu en iyi zeytinyağı markaları! Oldukça hassas bir konu. Neden? Çünkü, zeytinyağı bir yaşam iksiri. Kansere karşı koruyuculuğu, kalp hastalıkları risklerini azaltması, antioksidan özelliği, sağlıklı bir beyin ve damar sağlığı vb. gibi belki yüzlerce faydası bulunuyor.

Zeytinyağı sağlığımız için bu kadar önemliyken, Google’da ‘’en iyi zeytinyağı’’ şeklinde arama yaptığınızda ilk sayfada çıkan içeriklerde genellikle market zeytinyağları önerilmiş. Kusura bakmayın ama kaliteli bir zeytinyağı maalesef market raflarına ulaşması oldukça zor. Peki niye böyle düşünüyorum? “İyi zeytinyağı, sızma yağdır, bu da aşağı yukarı taze sıkılmış zeytin suyu anlamına gelir.” Bu da işlenmediği, rafine edilmediği veya başka bir şekilde kimyasal olarak değiştirilmediği anlamına gelir.

Lütfen bu içerikte yazdığım herşeyi okuyun. Sizlerle tüm araştırmalarımı ve tecrübelerimi paylaşacağım. Ve lütfen okuduktan sonra bu içeriğe olumlu yada olumsuz düşüncelerinizi bırakın.

Şimdi devam edelim;

Bir çok tüketici sızma zeytinyağının tadının nasıl olması gerektiğini bilmiyor. İyi bir yağın tadı güçlü ve tazedir. Aynı zamanda biraz acıdır ve genellikle damakta bir keskinliğe sahiptir. Hatta boğazda cızırtılı bir şey bile vardır. Bu bir kalite işaretidir.

Herkes bir noktada hemfikir: Kokusu. “İyi bir zeytinyağı çimen gibi kokar. Zeytinyağı ne kadar taze olursa, çimen kokusu da o kadar güçlü olur.

Gerçek bir Sızma Zeytinyağı tam olarak 3 özelliğe sahip olabilir ve olmalıdır.

  1. Meyvemsi
  2. Acı
  3. Keskin

Bir yudum aldıktan sonra, öksürmek istemenize neden olabilecek bir biberlik hissetmelisiniz, bu iyi bir şeydir.” Hatta Avrupa’lılar şöyle der: “Bir öksürük iyi bir zeytinyağıdır, iki öksürük harika bir zeytinyağıdır”

Eğer eski fındık kokusu alıyorsanız ya da hiç almıyorsanız, malesef kötü bir zeytinyağı ile başbaşasınız. Acaba mutfağınızın dolabındaki zeytinyağınız nasıl kokuyor yada koku alıyor musunuz? İçerikte bahsettiğim keskinlik mevcut mu?

Zeytinyağı bir güven meselesidir. Zeytinyağı çeşitliliği bugün her zamankinden daha fazladır. Bununla birlikte, gerçek sızma zeytinyağı arayışı tüketiciler için zor bir konu olmaya devam etmektedir. Çünkü üretilen ve sunulan yağların çoğunluğu hala kalitesizdir.

Bir zeytinyağının arkasında her zaman bir üretici olmalı ve herhangi bir büyük şişeleme şirketi olmamalıdır. Kendi zeytinyağını ithal eden ve genellikle zeytin yetiştiricisini de tanıyan küçük dükkanları tercih edin.

Sızma Zeytinyağı Nedir? Asitlik Derecesi Neyi Gösterir?

“Sızma” terimi basitçe bir asitlik derecesini ifade eder. Sızma olarak kabul edilebilmesi için yağın asitlik oranının %0,8’in altında olması gerekir. Asidik değeri azaldıkça kalite artar. Ülkemizde malesef 2 asitlik derecesine kadar tüketilen yağlar var.

Asitlik, zeytinyağı seçerken çok önemli bir faktördür, ancak düşündüğünüz nedenden dolayı değil. Örneğin %0,2 ve %0,5 asidik olan yağlar arasında daha fazla veya daha az asidik bir tat fark etmeniz pek olası değildir. Asitliği bilmenin tek gerçek yolu bilimsel testlerdir.

Asitlik genel kalitenin bir göstergesidir. Örneğin, zeytinler hasat edilmeden önce yerde çok uzun süre bırakılırsa, elde edilen yağ daha yüksek ölçülebilir asitliğe sahip olacaktır. Yağın tadı muhtemelen biraz kötü olacaktır, sadece “asidik” olarak tanımlayabileceğiniz bir şekilde değil, ancak ölçüm sizi satın almadan önce bir sorun olabileceği konusunda bilgilendirebilir.

Asitlik oranını belirten bir şişe zeytinyağı bulursanız, not alın! Birçok marka bu sayıyı şişenin üzerine basmaz, ancak mümkünse daha düşük seviyelere dikkat edin. Zeytinyağının son kullanma tarihi gerçekten geçmese de, tadı en iyi hasattan sonraki 18 ay içinde çıkar, bu nedenle son tarihlere dikkat edin.

Zeytinyağı Ne Renk Olmalıdır?

Yeşil veya sarı, ama asla kahverengi değil. Yeşil bir zeytinyağı, zeytinlerin tam olgunluğa ulaşmadan önce kasıtlı olarak daha erken hasat edildiği anlamına gelirken, sarı olgun zeytinlerden elde edilen yağı gösterir. Biri diğerinden doğal olarak daha iyi değildir.

En İyi Zeytinyağı Markaları

Aşağıdaki zeytinyağı markaları ülkemizin en kaliteli zeytinyağı üreten güzide firmalarıdır. Bu firmalar dışında da çok kaliteli zeytinyağı üreten firmalarımız var. Fakat ben deneyimlemediğim için şuanda bu listeye alamıyorum. Zamanla satın alıp deneyimledikten sonra listeye ekleyip eklemeyeceğime karar vereceğim. Ayrıca  önerdiğim zeytinyağı markalarının fiyatlarını görsellerin altındaki Hepsiburada bağlantısından görebilirsiniz. Her marka online satış yapmıyor. Web siteleri üzerinden fiyatlarını incelemenizi tavsiye ederim. 

1. Özem Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Listemizin ilk sırasında Özem bulunuyor. Özem firması 2010 yılından itibaren butik zeytincilik anlayışıyla zeytinyağı üretiyor ve şimdiye kadar 100’ün üzerinde uluşlararası ödül almış. Firma Balıkesir Gömeç’te bulunuyor.  Bu firmanın fabrikasını gezme imkanı bulduğumu da belirtmiş olayim. Ben uzun yıllardır Özem’in aşağıdaki 3 zeytinyağını düzenli olarak tüketiyorum.

  • Kisthene 02 Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı 500 ml (0.2 Asit Oranı): Bu zeytinyağını kahvaltılarda tercih ediyorum.
  • Özem Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı 2 lt (0.5 Asit Oranı): Kahvaltılar ve salatalarda kullanıyorum.
  • Özem Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı 5 lt (0.8 Asit Oranı): Bu zeytinyağını ise yemeklerde tercih ediyorum.

2. Nermin Hanım Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Listemizin. 2. sırasında Nermin Hanım Zeytinyağları bulunuyor. Nermin hanım 2012 yılından beri butik zeytincilik anlayışla üretim yapıyor. 2019 yılında kendi fabrikalarını kurdular. İstanbul tarafından Balıkesir Edremit’e giderken yolun sol tarafında tesisini görebilir, zeytinlerini ve zeytinyağlarını tadabilirsiniz. Nermin hanım’da zeytinyağı ödüllerini kimseye bırakmamış. Sadece 2023 yılında zeytinyağı konusunda 18 ödül almış görünüyor.

Bu firmadan ”Arbequina – Filtresiz Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı” nı deneyimledim. Yakıcılığı üst seviyede, lezzeti harika. Fakat herkese hitap etmeyebilir. Ayrıca son 1 yıldır 1 lt salçalarını, siyah sele zeytin ve yeşil zeytinlerini düzenli olarak tüketiyoruz.

3. Novavera Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Novavera’yı özellikle şise tasarımlarından dolayı tebrik ediyorum. Zeytinyağı şişeleri tam bir görsel şölen sunuyor. Bu firmanın özellikle 0.2 asit oranı olan zeytinyağlarını  yaklaşık 8 aydır tüketiyorum ve çok beğeniyorum.  Butik zeytincilik anlayışıyla üretim yapan yeni firmalardan. Novavera markası 2017 yılında kadın bir girişimcimiz tarafından kurulmuş ve 2020 EVOOWorldRanking Dünya Kalite Sıralamasında, Dünyanın En iyi 6. Zeytinyağı Üreticisi ödülene layık görülmüş. Tabi bununla da bitmemiş. Yıllara yayılmış 30’un üstünde zeytinyağı alanında ödülü bulunuyor. Umarım bozmadan devam ederler.

4. Granpa Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Yine bir ödüllü firmamız Granpa! Muğla’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük tek bahçelerinden biri olma özelliğine sahip 590 dönümlük zeytinliklerinde üretim yapıyorlar. 2008 yılında diktikleri 17.000 zeytin ağacı ile 2020 yılındadan itibaren butik zeytincilik anlayışıyla üretim yapıyorlar.

5. Oleamea Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Oleamea, Aydın’da zeytinyağı üretimi konusunda uzun yıllara dayanan tecrübe sahibi bir ailenin 2. kuşağı tarafından kurulmuş yeni ve heyecan verici bir markadır. Uluslararası ödüllü natürel sızma zeytinyağlarını üretebilmek için hasattan sıkıma, depolamadan paketlemeye prosesin tüm yönlerini titizlikle kontrol ettiklerini ifade ediyorlar. Böylelikle, size mümkün olan en taze zeytinyağını sunuyorlar ve zeytinyağındaki yüksek polifenol seviyelerini korumuş oluyorlar. Türkiye, Avrupa ve Amerika içinde organik tarım sertifikaları bulunuyor.

6. Bozelli Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bozelli 3 nesildir zeytinyağcı. Manisa Bozburun’da kendi bahçelerinde üretim yapıyorlar. Bozelli’de bol ödüllü firmalarımızdan. Butik üretim yaptıkları için zeytinyağları hızlıca tükenebiliyor. Sanırım en son geçen sene ürünlerini tatmıştım. Kasım ayı gibi yeni sezon zeytinyağları satışa sunulur.

7. Hermus Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Hermus, Manisa’da kendi bahçelerinden ile kontrollü bahçelerden toplanan zeytinler ile kaliteli zeytinyağı üretimi yapan firmalarımızdan biri. Her yıl onlarca ödüle layık görülüyorlar. En prestijli natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmalarından biri olan Evoo World Ranking’de dünyanın en iyi zeytinyağı üreticileri sıralamasında ilk 6’da bulunuyorlar.

8. Gaia Oliva Zeytinyağı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Zeytinyağlarını en iyi tat ve kalitede üretmeyi taahhüt eden Gaia Oliva, Manisa Salihli bölgesinde 80 bin ağaçlık bir bahçeden üretim yapıyorlar. Tabiki bu firmamızda bol ödüllülerden. Gaia Oliva iyi tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş ve Kuzey Ege Bölgesi’ndeki tek bir bahçede bulunan Ayvalık ve Memecik zeytinlerinden soğuk sıkım yöntemiyle, fenolik bileşenleri en yüksek seviyede korunarak üretim yapıyor.

Sonuç olarak;

En iyi zeytinyağı markaları tavsiye listemizde bulunan bu zeytinyağı markaları nı sizlerde websitelerinden araştırabilir, fiyatlarına göre tercih edebilirsiniz. İlk defa bu markalardan zeytinyağı alacaksanız, damak tadı uygunluğunuzu test edebilmeniz için küçük boylarını almanızı tavsiye ederim. Eğer damak tadınıza uygunsa daha büyük boylarını sonrasında tercih edebilirsiniz.

En iyi zeytinyağı markaları tavsiye listemize yukarıda bahsettiğim 8 marka ile ara veriyorum. 2023 yılı yeni hasat zeytinyağları üretildikçe bir çok markayı test edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Peki siz şimdiye kadar hangi zeytinyağı markalarını kullanıyordunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Okuyucunun Dikkatine;

Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing – #satışortaklığı) içerir. Guzeloldu.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan guzeloldu.com sorumlu değildir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like