Ofis Dekorasyonu Fikirleri 2024

ofis dekorasyonu

Ofis dekorasyonu fikirleri; Çalışanların motivasyonunu arttırarak verimlilik sağlayacak bir çalışma ofisinin önemi giderek daha çok fark ediliyor. Tasarım açısından özgür ve yenilikçi çizgilerin hakim olduğu ofislerde çalışanların kendilerini daha rahat ve daha oraya ait hissettikleri bir gerçek. Bu nedenle çoğu şirket ofis dekorasyonunu yenileyip daha başarılı bir yıl hedefliyor. Bu tip değişiklikleri yaparken de pek çok ilham verici fikirden yararlanıyorlar. Dekorasyon amacının merkezine “Önce İnsan” mottosunu koyarak, çalışırken yorulmanın çok kolay olmadığı inanılmaz ofisler yaratıyorlar.

İlham Veren Ofis Dekorasyon Fikirleri

ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu
ofis dekorasyonu

Çalışanların konforunu ve işin seyrini birlikte değerlendirerek planlanan ofisler operasyonu rahatlattıkları için verimi de arttırıyor. Düzenli, aydınlık ve daha rahat bir ofis ile siz de istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz. Biraz kişiselleştirip biraz da özgünleştirebilirseniz siz de herkesin çalışmaktan keyif alacağı bir ortam hazırlayabilirsiniz. Biraz fikir almak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İster tek kişilik bir ofisiniz olsun ister kocaman bir ekiple çalışıyor olun, bu fikirleri siz de beğeneceksiniz!

Açık Plan Ofis Düzeni

açık plan ofis düzeni

Kişi ve departmanların kapılar ardında kaldığı, birbirine yabancılaşan bir ekibin ortak verimde buluşması da çok zor. Eğer faaliyet alanınız ekip çalışması gerektiriyorsa özelikle bu konuda ısrarcı olup, açık plan ofis düzenine geçmek doğru bir karar olur. Bu sayede herkes birbiriyle iletişim ve görsel temas halinde olacağından ekibinizi birbirine daha çok bağlayan ve hızlı aksiyon alınabilen bir çalışma ortamı oluşacaktır.

Sadece iş değil yaşam da devam ediyor

Sabah girip akşam çıkılan ofisler, çalışanların yaşamının yarısını geçirdiği yaşam alanları haline geliyor. Bu nedenle bir çalışanın ofisten beklentisi sadece masa ve sandalyenin çok daha ötesine geçiyor. Yemek yenebilecek alanlar, dinlenme köşeleri, atıştırma barları hatta spor salonları ve soyunma odaları… Bunlar gibi pek çok mekan bir iş yerinde verimi yükseltmek için çalışana sağlanabilecek temel alanlar arasında sıralanıyor. Siz de çalışanların kendilerini güvende, rahat ve değerli hissedebilecekleri bir ofis ile daha en baştan verimi arttırabilirsiniz. Bu alanların katılımı ile çalışanların iş yerinde daha uzun süre ve daha keyifle zaman geçiriyor olacaklarından emin olabilirsiniz.

Açık alan projeleri ile doğayı dahil edin

Ofisiniz kapalı bir mekan da olsa, yeşil alanlar için mutlaka yer açmalısınız. Yaşayan bir doğa ofiste ihtiyaç duyulan canlılığın da kaynağı olacaktır. Ofisin ortasına bir kış bahçesi planlayabilir, isterseniz bir duvarı komple saksı çiçekleriyle giydirebilirsiniz. Eğer yeriniz yoksa dev saksılara dikilmiş yeşil salon bitkilerinden destek alabilir, boş olan her köşeyi renklendirebilirsiniz. Hayalinizi geniş tutup şelale duvarları, taş patikalar veya sera formunda mini ekim alanları bile ekleyebilirsiniz. Amaç doğayı içeri biraz daha fazla taşıyabilmek…

Açık alanlarınızda çalışma noktaları oluşturun

ofis dekorasyonu açık alan

Eğer teras, bahçe veya balkon gibi açık alanlarınız varsa o zaman çok şanslısınız. Açık havada çalışmanın keyfini çıkarmak için bu tip alanlarınızda da çalışma noktaları oluşturabilirsiniz. İnternet erişimi, elektrik hatları, masa ve oturma alanlarıyla birlikte açık alanlarınızda da kolaylıkla çalışılabilecek mekanlar tasarlayabilirsiniz. Bu sayede hava almak için işlerinizi ertelemenize de gerek kalmayacaktır.

Toplantı odası yerine çok amaçlı mekanlar

ortak alan ofis dekorasyonu

Sıra sıra dizilmiş sandalyeler, upuzun masalar yerine gerçekten beyin fırtınası yapılabilecek rahat mekanlar tasarlayın. Ve ekibiniz ile bu noktalarda bir araya gelip, insanların kendilerini özgür hissettiklerinde ne kadar üretken olabileceklerine şahit olun! Belli formlar içine sokulmamış toplantı mekanları çalışanlarla üst kademe yöneticileri birbirine yaklaştırırken her kademeden personelin de sürece dahil olabilmesine olanak sağlıyor. Rahat koltuklar, hareketli sehpalar ve yeterli ışıklandırma ile yenilediğiniz toplantı salonunda alınan kararların çok daha hızlı uygulanıyor olduğunu da görebilirsiniz.

Daha eğlenceli bir atmosfer

ofis dekorasyonu eğlence alanı

Dünyanın en ciddi işini yapıyor bile olsanız ofisinizin bazı noktalarında personel için ufak sürprizler hazırlayabilirsiniz. Belki bir langırt masası veya salıncak, armut koltuklar, pilates topları, kütüphane, hamak ve tırmanma duvarı… Herkesin biraz mola vermeye ihtiyacı olabilir. Ofisiniz içinde imkanınız dahilinde zaman geçirilebilecek alanlar hazırlayarak ekibinizi motive edebilirsiniz.

Sanata yer açın

Duvarlarınızda sergilemek üzere renkli tablolar seçebilir, ofisinizin uygun noktalarına ve hatta girişine birkaç heykel yerleştirebilirsiniz. Sanatın yaşamın her anına katkı sağlayacağını unutmayarak iş ortamınızda görmekten keyif alacağınız birkaç objeye yer açabilirsiniz. Eğer ekibinizde sanatla ilgilenen kişiler varsa onların tasarımlarına öncelik vererek sergileyebilmelerine de bu şekilde destek olabilirsiniz.

Dağınıklıktan kurtulun

ofis dekorasyonu

Bir ofiste verimi etkileyen en önemli faktörlerden biri gereksiz kalabalık! Gözünüzü de ruhunuzu da yoracak gereksiz dağınıktan kurtulmak için ofisinizde bol bol depolama alanı planlayabilirsiniz. Klasörler ve kişisel eşyalar dolapların ardında dururken ofisiniz daha çekici ve cazibeli bir havaya kavuşacaktır. Elektrik ve elektronik dağınığı da ofislerde sorun olan şeylerin başında geliyor. Bu nedenle elektrik kablolarını gizleyip elektronik eşyaların konacağı yerlere sabit prizler yerleştirerek görsel olarak önemli bir adım atabilirsiniz.

Kahve Köşesi

En sevilen kahve ve çay markalarının ürünlerinin yer aldığı bir kahve köşesi ile çalışanların değişiklik için ofisten çıkmasına gerek kalmaya bilir. Misafirleriyle zaman geçirebilecekleri, molalarında uğrayıp bir kahve içebilecekleri hem sosyalleşip hem de dinlenebilecekleri bir işyeri kahve köşesi ile yüksek motivasyona doğru büyük bir adım atabilirsiniz. Kronik geç gelme sorunu yaşayan çalışanlarınız bile sabah erken gelip işten önce bir kahve içip sohbet etmek için birbiriyle yarışabilirler.

1 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like
Kartonpiyer İç Dekorasyon
Devamı

Kartonpiyer İç Dekorasyon

Kartonpiyer iç dekorasyon, evinizin genel görünümünü ve çekiciliğini yükselten ve odanın genel tasarımını öne çıkaran bir sanatsal dokunuş…
fırın dekorasyon örneği
Devamı

Fırın Dekorasyon

Mimaride yetişen dekoratif örnekler fırın dekorasyon seçeneklerinde de ön plana çıkmaktadır. Fırından yeni çıkmış ekmek ve otlu hamur…