Lateks ve Visco Yatak Nedir? Visco ve Lateks Arasındaki Farklar

Lateks ve Visco malzeme, his, hareket yalıtımı, uyku pozisyonları, hava akışı, kullanım ömrü ve fiyat açısından farklılık gösterir. Doğal kauçuk ağacı özsuyundan yapılan lateks, şekillendirme desteği sağlarken Visco vücudu saran derin bir konfor sunar. Visco, hareket izolasyonunda öne çıkarken lateks daha serin ve hipoalerjeniktir. Lateks, Visconun 8 ila 10 yıllık ömrüne kıyasla 15+ yıllık daha uzun bir ömre sahiptir. Fiyatlar değişiklik göstermektedir ve lateks yataklar genellikle daha pahalıdır.

Lateks ve Visco her iki köpük türüdür, ancak konu uyku olduğunda kesinlikle birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Neyden yapıldıkları, nasıl hissettikleri, ne kadar dayandıkları ve maliyeti, hangi malzemenin sizin için en iyi yeni yatağı yapacağına karar vermenizi etkileyen faktörlerden sadece birkaçıdır.

Peki uyku şeklinize en uygun köpük türünün hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz?  Aşağıda Visco ve Lateks arasındaki bazı önemli ayrım noktalarını görebilirsiniz.

Lateks Yatak nedir?

Lateks

Lateks yatak, kauçuk ağacının özünden elde edilen doğal lateksten yapılır. Hipoalerjeniktir ve genellikle her türlü uyuyan kişiye uyacak şekilde basınç tahliyesi için tasarlanmıştır.

Lateks yataklar, basınç azaltma, hareket izolasyonu ve sessiz uyku gibi hafızalı köpüklere benzer nitelikler sunar, ancak dikkate değer farklılıklar sunar. Lateks daha serin bir uyku deneyimi sağlar ve hızlı tepki veren bir sıçrama özelliğine sahiptir. İki ana lateks türü vardır: Sentetik ve doğal. Sentetik lateks daha az dayanıklıdır ve doğal olmayan maddeler içerir. Kauçuk ağacı özsuyundan türetilen doğal lateks ise hipoalerjeniktir ve Dunlop ve Talalay formlarında mevcuttur.

Sentetik lateks de mevcuttur ancak doğal lateks ile aynı faydalara sahip değildir. (Doğal lateks çok önemli). Bu konuyla ilgili harika bir içerik hazırlamıştım. En iyi lateks yatak markaları tavsiye listemize https://guzeloldu.com/en-iyi-lateks-yatak-markasi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çoğu lateks yatak, değişen kalınlık ve yoğunluktaki birkaç lateks katmanından yapılır. Bu katmanlar onları uzun ömürlü ve dayanıklı hale getirir ve aynı zamanda yatağa şekillendirici ve duyarlı bir his verir. Lateks yatakların kılıfında organik pamuk ve doğal yün gibi başka malzemeler ve alev geciktirici de bulunur.

Visco Yatak nedir?

Visco

Hafızalı köpük dediğimiz Visco, bir tür yüksek yoğunluklu poliüretan köpük olan viskoelastik köpükten yapılır.Viskoelastik poliüretan köpük olarak da bilinen Visco, ilk olarak 1960’larda NASA tarafından geliştirildi ve 1990’ların başında yataklarda yerini aldı. Vücut ağırlığı ve ısıyla yumuşayan, basıncı azaltmak için vücut hatlarına uyum sağlayan yoğun ve viskoz bir malzemedir.

Bazı petrol türevlerinin yerine soya fasulyesi yağı gibi bitki bazlı bileşenler kullanan hafızalı köpüğün daha yeşil versiyonları da vardır. Visco ısıya ve basınca tepki olarak yumuşar ve ona derin, vücudu saran bir his verir.

Birinci sınıf hafızalı visco yataklar, ideal konfor ve destek dengesi için farklı kalınlık ve yoğunluklarda çeşitli köpük türlerinden katmanlardan yapılmıştır. Genellikle poliüretan köpükten bir destek çekirdeğine, bir geçiş köpüğü katmanına ve hafızalı köpükten bir üst konfor katmanına (veya birden fazla konfor katmanına) sahiptirler.

Visco ve Lateks Yatak Arasındaki Farklar

Malzemeden genel his, hareket aktarımı ve nefes alabilirliğe kadar Visco ile lateks arasındaki en büyük farklar bunlardır.

1. Malzemeler

Visco yataklar: Viskoelastik köpük olarak da adlandırılan Visco, yüksek yoğunluklu bir poliüretan köpük türüdür. Hafızalı köpüğün daha yeşil versiyonları, bazı petrol türevlerinin yerine soya fasulyesi yağı gibi bitki bazlı bileşenler kullanır.

Visco yatakların çoğu yalnızca viscodan yapılmaz; eğer öyle olsaydı, o kadar yumuşak olurlardı ki yüzeye çok fazla batarlardı. Bunun yerine, konfor ve desteğin doğru kombinasyonu için birinci sınıf hafızalı visco yataklar, farklı kalınlık ve yoğunluktaki birkaç köpük katmanından yapılır.

Lateks yataklar: Lateks ise kauçuk ağacı özsuyundan yapılan doğal bir malzemedir. Köpüğe dönüştürmek için, dondurulması ve daha sonra pişirilmesi de dahil olmak üzere yoğun bir işleme tabi tutulur. Ancak malzeme doğal bir kaynaktan elde edildiği için lateks biyolojik olarak parçalanabilir, hipoalerjeniktir ve genellikle hafızalı köpükten daha çevre dostudur.

Lateksin tamamının doğal olmadığını unutmayın: Bazı yataklar kısmen veya tamamen, genellikle SBR’den veya stiren-bütadien kauçuktan yapılan sentetik lateks köpükten oluşur. Bu lateks yatakalrı tavsiye etmiyoruz. Bu nedenle lateks yatak alacağınız yere sertifikasını sorun.  https://guzeloldu.com/en-iyi-lateks-yatak-markasi/ sayfamızdaki yataklar size fikir verebilir.

2. Uyku Pozisyonları

Visco yataklar: Visco yataklar hem sırt üstü uyuyanlar hem de yan uyuyanlar için mükemmeldir. Sırt üstü uyuyanlar için visco boyun, omuzlar ve kalçalar için yeterli desteği sağlarken omurgayı aynı hizada tutar. Yan uyuyanlar için, vücudunuzun en geniş noktaları olan ve dolayısıyla bu pozisyonda ağrıya duyarlı olan omuzlarınız ve kalçalarınız gibi baskı noktalarının rahatlatılmasıdır. Hafızalı köpük vücudunuza uyum sağlayarak daha iyi bir uyku için size doğru destek ve yastık karışımını sunar.

Lateks yataklar: Lateks köpük yataklar, yüz üstü uyuyanlar ve kombine uyuyanlar için mükemmeldir. Lateks yataklar hafızalı köpük kadar batmaz, bu da onu hem yüzüstü uyuyanlar hem de sırt, yan ve karın arasında pozisyon değiştiren kişiler için ideal bir seçenek haline getirir. Ayrıca terleme ve sıcaklık hassasiyeti olanlar içinde idealdir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Soru: Hafızalı köpük şiltelerde lateks var mı?

Cevap: Hafızalı köpük şilteler genellikle köpük katmanları içerir; markaya bağlı olarak geçişli bir lateks katmanı içerebilirler.

Soru: Sırt ağrısı için lateks mi yoksa hafızalı köpük mü daha iyidir?

Cevap: Sırt ağrısı için en iyi yataklardan bazıları hafızalı köpüktür. Bellek köpüğü daha fazla basınç noktasını azaltır, belin alt kısmına daha fazla destek sağlar ve latekse göre daha ucuzdur. Orta sertlikte bir his veren birini deneyin.

Soru: Lateks neden bu kadar pahalı?

Cevap: Lateks, kauçuk ağaçlarından elde edilen organik bir malzeme olduğundan diğer malzemelere göre biraz daha pahalıdır. Bununla birlikte, lateks son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür, bu nedenle insanlar genellikle yatırıma değer bir organik lateks yatak bulurlar.

Soru: Hangisi daha güvenli, Visco mu yoksa Lateks mi?

Tamamen doğal, organik lateks yataklar hafızalı köpükten teknik olarak daha güvenlidir çünkü daha az kimyasal içerirler ve yenilenebilir kaynaklardan üretilirler. Ancak hafızalı köpük yataklar uyuyanlar için de tamamen güvenlidir.

Artık hafızalı köpük ve lateks arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bildiğinize göre, hangi yatağı tercih edeceğinize karar verme zamanı geldi. Daha iyi bir konfor ve iyi bir gece uykusu için destek için ihtiyacınız olan şey yeni bir yatak olabilir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like