Dyson Hangi Ülkenin Markası? Dyson Nerede Üretiliyor?

Bir Dyson elektrikli süpürge satın almadan önce, tarihçesini, Dyson hangi ülkenin markası olduğunu, Dyson elektrikli süpürgelerini kimin ürettiğini ve bunların nerede üretildiğini bilmek önemlidir. Dyson elektrikli süpürgeler hakkında her şeyi bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Dyson Hangi Ülkenin Markası?

Dyson, Sir James Dyson tarafından 1991 yılında kurulan Singapur merkezli bir İngiliz teknoloji şirketidir. Şirket, yenilikçi ürünleriyle, özellikle de emme gücünü artırmak ve geleneksel filtrelere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için benzersiz bir siklonik ayırma teknolojisi kullanan elektrikli süpürge serisiyle tanınıyor. Şirket o zamandan beri saç bakımı, aydınlatma ve el kurutma makineleri de dahil olmak üzere diğer ürün kategorilerini de genişletti.

Dyson, 1993 yılında ilk modeli DC01’in piyasaya sürülmesinden bu yana dünya çapında 100 milyondan fazla elektrikli süpürge sattı. Şirketin dünya çapında 15.000’den fazla çalışanı var ve 80’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Dyson, araştırma ve geliştirmeye haftada yaklaşık 7 milyon £ (9,6 milyon $) harcıyor ve yeni ürünler ve teknolojiler üzerinde çalışan 5.000’den fazla mühendis ve bilim adamına sahip. Şirketin dünya çapında siklonik ayırma, hava temizleme ve katı hal pilleri dahil olmak üzere çok çeşitli teknolojileri kapsayan 7.000’den fazla patenti ve patent başvurusu bulunmaktadır.

Dyson, ürünleriyle yıllar içinde çok sayıda ödül kazandı; bunlara yalnızca 2020’de 200’den fazla tasarım ödülü ve 14 Red Dot Ödülü de dahil. Şirket, elektrikli süpürgelerin ötesinde saç bakımı, aydınlatma ve el kurutma makineleri de dahil olmak üzere diğer ürün kategorilerine doğru genişledi.

Dyson, 2020 yılında ilk elektrikli aracı Dyson EV’yi piyasaya sürdü ancak daha sonra yüksek maliyetler ve düşük karlılık nedeniyle projeden vazgeçti. Dyson, 2025 yılına kadar karbon nötr olma hedefiyle sürdürülebilirliğe kendini adamıştır. Şirket, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için katı hal pilleri ve elektrik motorları gibi yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

Dyson, 2019 yılında Londra’daki Oxford Street’te şirketin ürünlerinin etkileşimli sergilerinin ve gösterilerinin yer aldığı amiral mağazasını açtı. Günümüzde Dyson elektrikli süpürgeler dünya çapında 65’ten fazla ülkede satılmaktadır.

Dyson Nerede Üretiliyor?

Dyson, elektrikli süpürgelerini Malezya’da üretiyor ve dijital motorları Singapur’da üretiliyor. Şirket 2022 yılında Birleşik Krallık’taki genel merkezinden taşındığı için Dyson genel merkezi de Singapur’da bulunuyor.

İlk başta Dyson elektrikli süpürgeleri İngiltere’de üretildi, ancak 2002’de şirket tüm üretim tesislerini Malezya’ya taşıdı. Malezya’daki üretim maliyetinin düşük olması ve vasıflı işgücünün bulunması gibi çeşitli faktörler nedeniyle taşındılar.

Dyson Elektrikli Süpürgeleri Özel Kılan Nedir?

Bildiğiniz gibi tüm Dyson elektrikli süpürgeler siklonik tasarıma sahip torbasız elektrikli süpürgelerdir. Bu, Dyson elektrikli süpürgelerin temel bir özelliğidir çünkü kutu doldukça emme kaybını önlemeye yardımcı olur. Dyson elektrikli süpürgeler aynı zamanda mükemmel emiş gücü üretme eğilimindedir. Ayrıca şirketin en yeni kablosuz elektrikli süpürgeleri, uyarlanabilir emiş ve yerleşik dijital ekranlar gibi bir dizi gelişmiş özelliğe sahiptir.

Dyson Elektrikli Süpürgeler Günlük Kullanıma Uygun mu?

Dyson elektrikli süpürgeler, güçlü ve çok yönlü oldukları için günlük kullanım için iyi kabul edilir. Ayrıca farklı yüzeylerin temizliğine uygun olmalarını sağlayan çeşitli aparatlarla birlikte gelirler. Ancak dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar vardır.

Dyson elektrikli süpürgelerin çoğu pahalıdır ve yalnızca bazıları büyük evler için uygundur. Ayrıca bazı Dyson elektrikli süpürgelerde sık sık boşaltılması gereken küçük kir bölmeleri bulunur. Aşağıda Dyson elektrikli süpürgelerin bazı artılarından ve eksilerinden bahsettim.

Dyson Elektrikli Süpürgelerin Artıları:

  • Güçlü emiş
  • Çok yönlü ataşmanlar
  • Manevra yapması kolay
  • Hafif
  • Uzun Pil Ömrü (Kablosuz süpürgeler için)

Dyson Elektrikli Süpürgelerin Eksileri:

  • Masraflı
  • Küçük kir bölmeleri
  • Büyük evler için uygun olmayabilir
  • Bazı elektrikli süpürgeler diğerlerinden daha fazla bakım gerektirir

Genel olarak Dyson ünlü bir markadır ve güçlü, çok yönlü ve kullanımı kolay bir elektrikli süpürge arıyorsanız iyi bir seçenek olabilir. Ancak Dyson elektrikli süpürgelerin artılarını, eksilerini ve müşteri yorumlarını incelemeniz önerilir.

James Dyson kimdir?

James Dyson İngiliz mühendis ve mucittir. Kendisi en çok 1990’larda siklonik torbasız elektrikli süpürgeyi popüler hale getiren Dyson’ı kurmasıyla tanınır. Bu yazının yazıldığı sırada James Dyson’ın net servetinin 16,3 milyar £ olduğu tahmin ediliyor. Bu onu İngiltere’nin en zengin dördüncü kişisi yapıyor.

Dyson’ın en çok satan 2 dikey süpürgesinin karşılaştırmasını Dyson V12-V15 Karşılaştırma sayfasından inceleyebilirsiniz.

Özet

Dyson elektrikli süpürgeleri şu anda Malezya’da üretiliyor, ancak şirketin bazı dijital motorları Singapur’daki bir fabrikada üretiliyor. Şirketin 2022’de İngiltere’deki genel merkezinden taşınmasının ardından Dyson genel merkezi de artık Singapur’da bulunuyor.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like