En İyi 9 Lateks Yatak Markası ve Lateks Yatak Yorumları 2024

En iyi lateks yatak arayışınız var ve kafanız oldukça karıştı değil mi? Bu yazımızı okuduktan sonra kafanızdaki bir çok soru işareti kaybolacak. İşte en iyi lateks yatak markaları…

Lateks yataklar birçok nedenden dolayı popülerlik kazanıyor: Rahatlar ve doğallar. (Birinin yapımında sadece iyi şeyler kullanılıyor)! Burada, lateks yatak satın almadan önce bilgi sahibi olabilmeniz için lateks yatak hakkında bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılı olarak ele alıyoruz. Öncelikle Lateks yatak nedir? Lateks yatakların özellikleri nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz. Yazının sonuna doğru ise en iyi lateks yatak markası tavsiye listemizi görebilirsiniz.

Lateks Yatak Nedir?

Lateks bir tür doğal kauçuktur. Esas olarak Amazon yerlisi olan ve dünya çapında yetiştirilen kauçuk ağaçlarından elde edilir. Binlerce yıldır kauçuk ağaçlarından elde edilen yumuşak beyaz özsuyu (bugün bu maddeye ‘kauçuk’ veya ‘lateks’ diyoruz) ayakkabı ve giyim gibi günlük temel ihtiyaçlarda kullanıldı.  Hasattan sonra kauçuk ağaçları bu tür özsuyu onlarca yıl boyunca üretmeye devam edebilir. Standart lateks tedarik süreci kauçuk ağacına herhangi bir zarar vermez; doğal lateksin popüler ve sürdürülebilir bir malzeme seçimi olmasının nedeni budur.

Lateks Yatakların Kalitesinden Nasıl Emin Olabilirim?

Mutlaka doğallık yüzdesini gösteren üretici firma sertifikasını inceleyin. Çünkü yaygın olarak Türkiye’de kullanılan malzemeler sentetik latekstir. Sadece belli başlı bir kaç firmada tamamen doğal lateksleri bulabilirsiniz. Alışveriş yapmak istediğiniz markanın adına hazırlanmış onaylı belgeyi görmek isteyin.

Lateksit veya PU Lateks diye adlandırılan ürünler normal süngerlerdir. Bu yüzden kauçuk ağacı sütünden elde edilen doğal latekslerle kıyaslanmaması gerekir.

Lateks Yatak Avantajları

Lateks, geleneksel yataklara göre bir dizi iyileştirme sunar:

1. Dayanıklık

Tamamen doğal lateks köpük, hücresel düzeyde, başka hiçbir malzemenin (sentetik lateksin bile) eşleşemeyeceği karakteristik bir “sıçrama” özelliğine sahiptir. Lateksin doğal yapısı sıkışıp hemen orijinal şekline geri dönebiliyor ve yirminci yılında da ilkindeki kadar yumuşak ama destekleyici bir yatak yüzeyi yaratıyor.

2. Vücut Şekillendirme

Latekse esnekliğini veren aynı esneklik ve şekil koruma özellikleri, ona vücudunuza uyum sağlama konusunda eşsiz bir yetenek kazandırır. Köpük, belinizi ve bacaklarınızı desteklemek için genişlerken kalçalarınızın ve omuzlarınızın altında sıkışacaktır. Lateksin esnek geri yaylanması, hafızalı köpükten daha hızlı tepki süresine sahip bir yüzey oluşturur, böylece yatak yaptığınız her harekette şeklinize göre şekil alır.

3. Çok çeşitli tıbbi şikayetler için fayda

Lateks tıbbi bir reçete olmamasına ve tıbbi kullanımlar için değerlendirilmemiş olmasına rağmen, botanik bir lateks yatağın yumuşak ama destekleyici yapısı, omurgayı hizalamaya ve ağrılı vücut kısımlarını beşik altına alırken basınç noktalarını en aza indirmeye yardımcı olabilir, böylece vücut en iyi duruma gelir. Rahat bir uyku için olası ağrı giderme şansı. İster sırt problemlerinden, ister RLS veya fibromiyalji gibi kronik ağrılardan, ister omurilik yaralanmasının yaşamı değiştiren ağrısından muzdarip olun, lateks yatak yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir.

4. Çevre dostu

Doğal botanik lateks, kauçuk ağacı bitkisini öldürmeden sürdürülebilir şekilde hasat edilebilir. Petrokimyasallar veya sentetik malzemeler kullanılmadan “tamamen doğal” bir lateks yatak üretilebilir.

5. Hipoalerjenik ve antimikrobiyal

Lateks köpüğün yüzeyi toz akarlarına karşı geçirimsizdir ve küflenmeyi engeller. Alerjiniz varsa, lateks yatak size gönül rahatlığı sağlayabilir ve iyi bir gece uykusu çekmek için ihtiyacınız olan tıbbi rahatlamayı sağlayabilir.

%100 Doğal lateks, açık hücreli ve kanallı yapısı sayesinde nem ve küf oluşturmaz. Aynı zamanda da toz akarlarının kesinlikle barınamayacağı bir yapıdadır. Bu sayede de en iyi hipoalerjenik yatak çeşididir. Alerjik rahatsızlığı olanların endişelerinin aksine yapılan araştırmalar göstermiştir ki; yoğun alerjik rahatsızlığı olan 100 kişiden 95’i diğer yatakların aksine lateks yataklarda sorunsuz şekilde uyuyabilmişlerdir.

6. Sıcaklık düzenleyici

Latekse hipoalerjenik özelliklerini veren aynı açık hücre yapısı, uyurken vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olarak hava akışına izin verir. Buna ek olarak, köpük lateks üretimi sırasında (özellikle Talalay işleme yönteminde), kalıp, lateks sıvısının içine sokulan metal çubuklar içerir ve yatağın nefes almasını sağlayan “iğne delikleri” bırakarak hava sıcakken daha serin, dışarısı serin olduğunda daha sıcak kalmanızı sağlar. Bu doğal havalandırma, iyi uyumanıza yardımcı olur.

7. Uzun ömürlü

Yüksek kaliteli, tamamen doğal bir botanik lateks yatağın 20 yıl veya daha uzun süren garantileri olabilir. Doğal lateks, esnekliği nedeniyle çok dayanıklıdır; yatağınız vücudunuzun ağırlığından dolayı girintiler oluşturmadığından, bakımı yapıldığında ve uygun bir lateks yatak temeline yerleştirildiğinde onlarca yıl dayanabilir. Doğru temel sarkmayı önler, dolayısıyla lateks yatağı ters çevirmenize gerek kalmaz.

Doğal bir lateks yatak size birçok düzeyde gönül rahatlığı sağlayabilir. Tamamen doğal botanik lateks yatağın “lüksü” aslında sağlığınız için iyidir, çevre için iyidir ve cüzdanınız için iyidir. Birinci sınıf lateksi seçtiğinizde, hiçbir taklidin eşleşemeyeceği bir yatak elde edeceksiniz.

Lateks Çeşitleri (Sentetik ve Karışımlı Lateks ve Tamamen Doğal Lateks)

Orijinal tamamen doğal lateks köpüğün yanı sıra üreticiler, doğal köpük lateksinin taklidini üreten sentetik lateks de yarattılar. Sonuç, lateks köpüğün kabul edilebilir bir benzerliğidir, ancak tamamen doğal çeşitliliğe göre daha az yüzer, daha az dayanıklı ve daha az yastıklama eğilimindedir.

1. Sentetik Lateks

Sentetik lateks tamamen laboratuvar ortamında, çoğunlukla köpük üretim sahasında üretilir. Bu, yoğun hasat uygulamalarından sonra doğal lateksin kauçuk ağacı arazilerinden nakledilmesi ihtiyacını azaltır, dolayısıyla sentetik lateksin maliyeti genellikle doğal lateks köpüğün maliyetinden daha azdır.

Sentetik lateks genellikle daha yüksek teknolojiye sahip Talalay üretim süreci kullanılarak üretilir, çünkü Dunlop işlemi, sentetik taklitler kullanıldığında gerçekten kalitesiz bir ürün oluşturur. Sentetik Talalay lateksi daha güçlü, daha konforlu bir ürün yapar ancak yine de gerçeğiyle eşleşemez.

2. Sentetik ve Doğal karışımlı Lateks

Birçok orta dereceli lateks yatak üreticisi, esnekliği ve kaliteyi artırmak amacıyla vulkanizasyondan önce sentetik bir ürüne küçük bir yüzde doğal lateks ekleyerek harmanlanmış lateks kullanır. Bu harmanlanmış lateks yataklar hala gerçek lateksin esnek, vücut şekillendirici desteğiyle eşleşmiyor, ancak bütçeniz kısıtlıysa bunlar iyi bir yaklaşım olabilir.

3. Tamamen Doğal Lateks

“Tamamen doğal” lateks yatak kategorisi çok çeşitli yatak seçeneklerini kapsar. Yatağın yapımında kullanılan süngerin “doğal lateks” etiketini taşıyabilmesi için tamamen bitkisel lateksten üretilmiş olması gerekmektedir. Botanik lateks şilteler çeşitli sertliklerde, kalınlıklarda, iç yapılarda ve yüzey işlemlerinde üretilebilir. Hiçbir doğal lateks yatak türü tamamen aynı değildir, bu nedenle tamamen doğal bir lateks yatak seçerken bile dikkatli bir tüketici olmak önemlidir.

Lateks Yatak ve Geleneksel Yatak Karşılaştırması

Uyku kalitenizi ve dolayısıyla genel yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız lateks yatak size yardımcı olabilir. Lateks yataklar vücudunuzu destekler, omurganızı hizalar, vücut ısısını düzenler ve 20 yıl veya daha uzun süre dayanma gücüne sahiptir.

Geleneksel yatakların çeşitli eksiklikleri vardır. Bunlar;

  • Uyuyan bir partner diğer kişinin sağa sola dönmesinden rahatsız olabilir, böylece uyku kalitesi düşer;
  • Geleneksel yataklar, genel rahatsızlığa ve tıbbi durumların alevlenmesine neden olacak şekilde omurganın uygun şekilde hizalanmasını engelleyebilir.
  • Çabuk aşınırlar, böylece müşteriler yatağı daha sık değiştirirler.
  • Alerjenleri taşıyabilir. Akarları, küfü, küfü ve toz parçacıklarını yatağın derinliklerindeki liflerde ve kumaşlarda olabilir.
  • “Sıcak uyku”, uyuyan kişinin aşırı sıcak, terli ve rahatsız bir şekilde uyanmasına neden olur; küf birikmesi olasılığını artırır ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Bu eksiklikler, diğerlerinin yanı sıra, üreticileri kaliteli, lüks ve tıbbi açıdan yararlı bir yatak malzemesi arayışına devam etmeye yöneltti. Sonuç? Lateks yataklar…

En İyi Lateks Yatak Markaları ve Lateks Yatak Tavsiyeleri

Lateks yataklar, çevre dostu malzemeler, doğal soğutma özellikleri ve basınç azaltıcı destek gibi birçok nedenden dolayı popüler bir seçim haline geldi. Kullanıcılar, doğal lateksin benzersiz canlılık hissinin yanı sıra hipoalerjenik özelliklerine de güvenirler. Birçoğu hafızalı köpükle aynı faydaları sağladığını ancak geleneksel köpüğün vücut ısısını hapsetme eğiliminin olmadığını düşünüyor.

Yeni bir yatak arayan veya denemekle ilgilenen biriyseniz, şanslısınız. En iyinin en iyisini bulmak için  20’dan fazla lateks yatağı araştırdık ve En iyi lateks yatak tavsiye listesi hazırladık. İşte en iyi lateks yatak markaları;

1. Halsa Karlstad Lateks Yatak

Listemizin 1.sırasında bir İsveç markası Halsa bulunuyor. Öncelikle fiyatlarının ortalama üstü olduğunu belirtelim. Peki fiyatına göre bizlere neler sunuyor onları inceleyelim.

  • Halsa’nın bu Karlstad lateks yatağında %100 organik pamuk ve %100 doğal lateks kullanımış ve el işçiliğiyle üretilmiş. Kauçuk ağacı özütünden elde edilen lateksler yatak ölçülerine göre ebatlandırıldıktan sonra organik pamuk kumaş ile kaplanıyor. Bunların yanında sadece doğal latekste bulunan açık kanallı yapısı ile doğal olarak nefes alabiliyor. Bu sayede mantar ve küf oluşumunu engelliyor. Doğal lateks, bu kanallar sayesinde uyurken oluşan bölgesel fazla ısıyı tüm yüzeyine dağıtıyor, böylece terlemeyi önlüyor.
  • Halsa, Karlstad lateks yatağında kimyasal ya da sentetik madde içermeyen lateks malzeme eco-INSTITUT® ve Oeko-Tex® sertifikalarıyla ekolojik ve zararsız olduğunu uluslararası akrediteye sahip enstitüler ile kanıtlıyor.
  • Halsa bu yatağında insan sağlığına zarar verecek maddelerden arındırılan, kanserojen ve alerjen metaller içermeyen, azoik boya kullanılmayan ve cildi tahriş etmeyen yatak kumaşı kullanmış ve dünya çapında kabul görmüş bir test ve sertifikalandırma sistemi olan Oeko-Tex® belgesini almış.

Gerçekten ben araştırırken ve yazarken bu kadar kaliteli bir yatak olduğunu tahmin etmiyordum. Bütçeniz elveriyorsa tercih sıranızın ilk sırasına almanızı önerebilirim. Fiyatı, yorumları için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Halsa Karlstad Lateks Yatak: https://halsayatak.com.tr/urun/karlstad-lateks-yatak/

2. Wellmatt – Ortopedik Kampüs Lateks Yatak

En iyi lateks yatak markaları listemizin 2. sırasında Türkiye’nin en doğal ve sağlıklı yataklarını üreten firmalardan biri olan Wellmatt yer alıyor. Wellmatt’ın bütçenize göre bir çok lateks yatak çeşidi bulunuyor. Wellmatt’ın en çok tercih edilen lateks yataklarından biri ortopedik özellikli Kampüs isimli  lateks yatağı. %100 sertifikalı doğal lateks kullanılan bu ürününde 120 gün ücretisz deneme süresi sunuyor. Beğenmezseniz geri iade edebiliyorsunuz. Wellmatt’ın bu lateks yatağını ve diğer yataklarını ayrıca fiyat ve yorumlarını aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Wellmat Kampüs Lateks Yatak: https://wellmatt.com/yataklar/lateks-yatak/wellmatt-kampus-lateks-yatak

3. Sui Sleep Uniq Yatak

Sui Sleep, en kaliteli malzemeleri kullanarak çevreye saygılı, uzun ömürlü, fonksiyonel ürünler tasarlıyor. Yataklarında sürdürülebilir doğal kaynaklardan hasat edilerek üretilen, FSC Sertifikalı lateks kullanıyorlar. Unig yatak modelinde yatağın en üst katmanında 5 cm yüksekliğinde %100 doğal lateks kullanılmıştır. Ürünlerine 5 yıl garanti veriyorlar ve 100 gün ücretsiz deneme sunuyorlar.  Ayrıca kişiye özel tasarım yapmaktadırlar.

Uniq modeli, sizlerden alınan bilgiler doğrultusunda, vücut tipiniz ve uyku alışkanlıkarınıza göre sipariş üzerine üretilir. Böylece yatağınız ihtiyacınız olan desteği ve aradığınız konforu sağlar. %100 doğal lateks katman vücudunuzun kıvrımlarını doldurur, bedeninizi nazikçe destekler. Böylece çok daha hafif bir his ile uykuya dalar, çok daha enerjik uyanırsınız.

Ayrca Sui Sleep Uyku Testi sayesinde, farklı beklenti ve ihtiyacı olan çiftlere, yataklarının sağını ve solunu farklı tasarlayıp aynı yatakta kişiye özel çözümler sunabiliyorlar.  Sui sleep’in bu lateks yatağını ve diğer yataklarını aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Sui Sleep Uniq Lateks Yatak: https://suisleep.com/products/uniq

4. İnnova Beddings –  %100 Doğal Lateks Yatak 18cm

Listemizin 4. Sırasında Innova Beddings markasının %100 doğal lateks yatağı bulunuyor.

Innova doğal lateks yatak, nefes alan hava kanalları sayesinde gece boyunca sizi terletmez ve deliksiz bir uyku deneyimi sağlar. Lateks içeriği ve %100 pamuk kumaşı sayesinde sağlıklı bir uyku sunar. Anti-alerjiktir ve sağlığınızı korumaya yardımcıdır. Ayrıca fermuarlı kılıfı sayesinde istenildiği zaman çıkarılabilir ve 30 derecede yıkanabilir. Bel, boyun ve sırt ve vucut ağrıları çeken kişiler için ortopedik bir konfor sağlar ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca Innova Beddings, tüm lateks yataklarında 100 gece deneme süresi sunduğunu da hatırlatmış olalım. Innova Beddings’in bu lateks yatağını ve diğer yataklarını aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Innova Beddings Lateks Yatak: https://www.innovabedding.com.tr/100-dogal-lateks-yatak-18cm-26

5. Puuf Sleep Larimar Yıkanabilir Lateks Yatak

Lisemizin 5. Sırasında Puuf Sleep Larimar lateks yatak yer alıyor. Puuf Sleep Larimar yatağın, yüksek gramajlı organik pamuklu örme kumaş yumuşak ve konforlu bir dokunuş sağlarken aynı zamanda açık gözenekleri ile yatağın hava akışına destek sağlar. Aynı zamanda fermuarla açılabilir, yıkanabilir kılıflı olarak tasarlanmıştır.

Doğal Lateks gözenekli ve hava alabilir yapısı sayesinde içerisinde bakteri, küf, mantar gibi oluşumların yaşamasına engel olur. Bakteri ve mantarların yaşamak için ihtiyaç duyduğu nemli ortamı sağlamaz. Alerjik hastalıkları tetiklemez.

Larimar yatağımızın üst kumaşı 450 gr, yüksek hava geçirgenliğine sahip, fermuarlı ve yıkanabilir olarak üretilmiştir. Yıkanılabilir kumaşın hemen altında kullandığımız 4 cm Lateks Sünger vücuda uygulanan basıncı dağıtarak konforlu bir uyku sağlar. Puff Sleep’te 100 gece deneme süresi sunuyor.

6. Hibboux Botanic Hybrid Lateks Yatak

Listemizin 6. sırasında ürününe her koşulda sahip çıkan bir marka olan Hibboux  yer alıyor. Hibboux yurtiçinde sadece online kanalda hizmet veren bir Türk markası. Yataş’ın ikinci nesil sahiplerinden iki kardeş tarafından kurulmuş ve insan sağlığına önem veren, çevreye saygılı malzemeler ve üretim süreçlerini kullanan bir anlayışla üretim yapıyorlar. Tüm Hibboux ürünlerinin uluslararası platformda kabul görmüş en önemli kalite sertifikası olan OEKO-TEX’e sahip. Ürünleri sağlığa zararlı hiçbir kimyasal ve kansorejen madde kulanılmadan üretilmektedir.

Hibboux ile ilgili genel bir bilgiden sonra tavsiye listemize giren Botanic Hybrid Lateks yatağından bahsedelim.

  • Yatak malzemeleri arasında doğal ısı yönetimi ve güçlü nem özelliğine sahip Tencel ™ Lyocell elyaf kullanılmış. Bu elyaf vücut ısısına uygun hareket eder, ısı arttıkça nemi düşürür. Yumuşaklığı ile cildinize üretim süreci ile doğaya dost Tencel ™ Lyocell elyaf Avrupa Çevre Ödüllüdür.
  • Bakteri ve alerjen karşıtı, hava geçirgen kumaş kullanılan bu yatağın 2. Katmanında Kauçuk ağaçlarının doğal bir ürünü olan lateks kullanılmış. 4 mevsim kullanıma uygun olarak üretilmiş.

Şimdi şöyle bir sorunuz olabilir! Dokunadan , denemeden internetten yatak mı alınır? Bu soruya kendileri şöyle cevap veriyorlar;  ”Bir yatağa sabaha kadar dokunsanız bile o yatakta birkaç gece uyumadan ne aldığınızı bilemezsiniz”.

Bu nedenle marka tam 365 gün deneme süresi veriyor ve bu süre içinde yataktan memnun kalmazsanız yeni yatak alımında sadece yataklar arasındaki fark ücretini alıyor. Eğer tamamen iade etmek isterseniz 365 gün içinde müşteri hizmetlerini arayıp talep oluşturuyorsunuz ve %30 ücret kesintisi yapılarak ürün kapınızdan alınıyor. Ayrıca ev tekstil ürünlerini koşulsuz şartsız iade garantisi veriyorlar.

Hibboux Botanic Hybrid Lateks Yatak: https://tr.hibboux.com/products/botanic-hybrid-yatak

7. Morpho Premium Lateks Yatak

En iyi lateks yatak markaları listemizin 7. Sırasında Morpho Premium Lateks Yatak bulunuyor. Bu ürünün kumaş dış yüzeyi Tencel lisanlı. (doğaya dost Tencel ™ Lyocell elyaf Avrupa Çevre Ödüllüdür.) Ayrıca internet sitesinde yer alan bilgiye göre uluslararası platformda kabul görmüş en önemli kalite sertifikası olan OEKO-TEX’e sahip olduğunu da belirtelim.

Morpho Premium Lateks Yatağın Katmanları;

1 – Tencel Kumaş Yüzey

Tencel lisansına sahip kumaş yüzey, uyku süresince doğal bir konfor sunar. Üstün nem yönetimi ve yumuşaklık sayesinde serin tutarak uyku kalitenize arttırmaya yardımcı olur.

2 – Lateks Katman

Vücudun her noktasına farklı basınç uygulayarak destekleyen SevenZone özelliğine sahip doğal lateks katman 5 cm kalınlığında olup, içerisindeki hava kanalları sayesinde uyku esnasında maksimum hava sirkülasyonu oluşturur.

3 – Konfor Katmanı

4 cm kalınlığındaki Hyper soft sünger yüksek esnekliğe sahip olup, yumuşak yapısı sayesinde yatağınıza ekstra konfor saglamak için dizayn edilmiştir.

4 – Destek Katmanı

10 cm kalınlığında ve 28 dns yüksek yoğunluğa sahip bu katman içerisindeki hava kanalları sayesinde yüksek basınçlara karşı duyarlı olup, yatağınızı uzun yıllar kullanmanızı sağlar.

Sonuç

En iyi lateks yatak markaları başlıklı bu içeriğimizi çok fazla araştırma sonrasında oluşturduk. Belki diyeceksiniz ki burada bilinen bazı yatak markaları neredeyse yok neden? Evet bizde araştırmalarımızı yaparken bunu farkettik fakat bu içeriği hazırlarken daha çok kalite sertifikalarını paylaşan, doğal lateks kullandığını açıkça belirten firmalara yer vermek istedik. Daha fazla bilgiye ulaşabilirsek listemizi genişletmeye devam edeceğiz.

Not: Yukarıda tavsiyede bulunduğumuz lateks yataklar bize göre en iyisi olduğunu belirtmiş olalım. Yatak seçimi önemlidir. Lütfen sizlerde araştırmalrınızı yapıp, tek bir kaynaktan edindiğiniz bilgilere göre seçim yapmayınız. Yorumlarınız varsa ve paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Lateks yatak dışında bir yatak almayı düşünürseniz https://guzeloldu.com/en-iyi-yatak/ içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yatak alırken dikkat edilmesi gerekenleri https://guzeloldu.com/yatak-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/ sayfamızdan görebilirsiniz.

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like