En İyi Ahşap Boyası Markaları, Önerileri ve Tavsiyeleri 2024

ahşap boyası

En iyi ahşap boyası hangisi? Mekan tasarımlarında çok kullanılan ahşap kısım ve ürünlerin kendini göstermesi ve uzun ömürlü olması için özel olarak boyanması gerekiyor. Bu işlemi yapmak için kullanılan ahşap boyaları aynı zamanda yenileme işlemleri için de büyük ilgi görüyor. Biraz zaman ayırarak, doğru boya ve teknik ile eski bir ahşaba yeniden hayat kazandırmak son zamanlarda oldukça popüler.

Doğal yapısıyla dekorasyonda sıcaklık ve estetik sunan ahşap o kadar değerli ki elinize aldığınız hemen her dekorasyon dergisinde yenilenmiş veya boyanmış ahşap parçalara rastlamanız çok olası. Çeşit çeşit boya içinden hangi boyaların ahşaba daha uygun olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam etmelisiniz. Çünkü ahşap boyalar hakkında merak edilen her şeyi ele aldığımız bu yazımızda dış mekan ahşap koruyucu ürünlerden organik ve doğal ahşap boyasına kadar pek çok alan için kullanılabilecek en iyi ahşap boya markası seçeneklerini inceleyeceğiz. Konuyla ilgili okuyucularımıza zengin bir kaynak sunmak için yazımıza öncelikle ahşap boyasının önemi ve farkını anlatarak başlamak istiyoruz…

Ahşap Boyası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ahşap boyaları hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan ahşap yüzey ve parçaların ortam etkilerinden korunarak uzun süre ilk hali gibi kalmasını sağlayan boyalardır. Ahşabın sağlamlığını yitirmeden dokusunu korumasını sağlayan bu boyalar su veya yağ bazlı olabildiği gibi akrilik de olabilir.

Hem yeni ürünler hem de daha önce kullanılmış ve zamanla eskidiği düşünülen ahşap eşyalar için kullanılabilen bu boyaları biraz dikkatle herkes kullanabiliyor. Hem amatör olarak bu işle ilgilenenler hem de profesyonel ahşap boyacıları tarafından kullanılabildikleri için de oldukça ilgi görüyor. Ahşap boyasından verim alabilmek için birkaç püf noktası bulunuyor.

ahşap boya

Boyanacak yüzeyi pürüzsüz hale getirmek de bunlardan biri. Yüzey ne kadar pürüzsüz olursa boya yüzeye o kadar kolay tutunacak ve görüntü o derece güzel olacaktır. Ayrıca boyanın kıvamını yapılacak işe uygun hale getirmek gerekiyorsa bunu atlamamak gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor. Kullanacağınız boyanın cinsine bağlı olarak boyayı inceltmek durumunda kalabilirsiniz. Boyamayı dikey veya yatay hatlar halinde yapmak, daha homojen bir yayılma sağlayacağı için doğru bir uygulama olacaktır. Kurumasını sağladıktan sonra yüzeyi vernikleyerek kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer kendinden vernikli ahşap boyası kullanıyorsanız bu işlemi ayrıca yapmanız gerekmez.

Şeffaf Açıklama:

Sitemizde yer alan ‘En İyi Ürünler’ ve ‘Tavsiye Listeleri’ ile ilgili içeriklerimiz; kullanıcı deneyimleri, detaylı araştırmalar, kişisel deneyim, ürün yorumları ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Ayrıca sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı içerir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez.

En İyi Ahşap Boyası Markaları

Hem iç mekanlar hem de dış mekanlar için kullanabileceğiniz hem pratik hem de başarılı sonuçlar veren ahşap boyalarını sizler için derledik. Hem yüksek memnuniyet taşıyan kullanıcı yorumlarını hem de uzman görüşlerini göz önünde bulundurarak hazırladığımız öneri listemizde farklı standart ve özelliklerde ürünlere yer yermeye özen gösterdik.

1. Woodmax Color Proof Su Bazlı Dış Cephe Ahşap Boyası

filli boya woodmaxx ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Filli Boya tarafından piyasaya sunulan su bazlı dış cephe ahşap boyası dış ortamlar için en ideal çözümlerden biri olarak öne çıkıyor. Ahşabın doğal dokusunu gizlemeden öne çıkaran, silikon teknolojisi ile zemine nefes alma kabiliyeti kazandıran boya aynı zamanda su ile inceltilebiliyor. Su iticiliği yüksek olan boyanın güneş ışınlarına karşı UV koruması bulunduğunu da söyleyebiliriz.

2. Capawood Wood Color Dekoratif Ahşap Renklendirici

filli boya capawood ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Kısa sürede kuruyarak uygulandığı ahşap zeminin doğal görüntüsüne kalıcılık katan Capawood Wood Color renklendirici UV ışınlarına karşı da dirençli bir sonuç sağlıyor. Nem ayarlama özelliği bulunan ürün kolay kullanılabilmesi açısından da oldukça çok ilgi görüyor. Filli Boya markası olan Capawood yüksek penetrasyon gücüyle dekoratif ahşap renklendiriciler içinde rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

3. Polisan Poliakril Akrilik Parlak Boya

polisan poliakril parlak ahşap boyası

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Polisan tarafından piyasaya çıkarılan ahşap boyası akrilik reçine esaslı, çift komponentli bir formüle sahip. Hızla kuruyan ve UV ışınlarına karşı etkin koruma sağlayıp sararmayı engelleyen boya son kat ürünü olarak uygulanıyor. Parlak dokulu ürün aynı zamanda sağladığı esnek film tabakasıyla zeminde çizilme ve darbeye karşı da koruma ve direnç sağlıyor. Zımpara ile tamamen pürüzsüz hale getirilmiş yüzeye uygulanması önerilen boya 2 saatte dokunulacak kurumaya ulaşıp 24 saatte de tamamen kuruyabiliyor.

 

4. Artdeco Akrilik Ahşap Boyası 500 ml

artdeco ahşap boyası

Hepsiburada Fiyatını Gör!

500 ml’lik ambalajlarda satışa sunulan Artdeco Akrilik ahşap boyası su bazlı ve reçine esaslı bir boya. Hem ahşap hem de karton, cam, metal, polyester, seramik, tuval gibi çok sayıda yüzeye uygulayabilmenin mümkün olması nedeniyle çok ilgi gören boya darbelere karşı da direnç sağlıyor. Hızla kuruma özelliği olan ürün hobi amacıyla da tercih edilen pratik seçimlerden. Markanın renklerini birbiriyle karıştırıp farklı tonlar elde edebilme olanağı da veren akrilik boya çok amaçlı bir ürün olarak listemizde yer alıyor.

 

5. Cadence Ahşap Boya 120 ml

cadence ahşap boyası

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Dekoratif boyama ve hobi amaçlı tercih edilen akrilik boya sağlığa zararlı bir bileşen içermiyor. Bu özelliğiyle de ilgi gören su bazlı ürün yarı mat görünüme sahip. Ancak dilerseniz üzerine geçeceğiniz bir kat vernik ile parlaklık sağlayabilirsiniz. Yüksek pigmentasyon özellikli ve geniş renk skalasına sahip olan Cadence Ahşap Boyanın renklerini birbiriyle karıştırıp farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

6. Rich Antiquin Eskitme Ahşap Boyası 130 ml

rich antiquin ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Farklı bir dokunuş sunan eskitme ahşap boyası, akrilik boyanın üzerine uygulandığı zaman zeminde eskitme efekti yaratıyor. Özel bir yapıya sahip olan
Antiquin eskitme boyayı, tüm su ve solvent bazlı boyalar ile birlikte kullanabilirsiniz. Antika bir efekt sağlayan boya yarı mat görüntüsü ve özel kıvamıyla kolay kullanılan etkili bir ürün. Özellikle sanat ve hobi çalışmalarında tercih edilen eskitme özellikli Rich boya farklı renkleriyle herkesin zevkine hitap ediyor.

 

7. Pebeo Deco 110 ml Ahşap Boyası

pebeo ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Örtücü özelliği ile pek çok alanda kullanım fırsatı bulabileceğiniz Pebeo Deco su bazlı ahşap boyası özellikle ev dekorasyonunda büyük kolaylık sağlıyor. Akışkan yapısıyla pek çok yüzeye uygulanabilen boya yarım saat içinde dokunma seviyesinde kuruyor. 24 saat içinde tamamen kuruyan ürün su ile seyreltilebiliyor. Çok sayıda renk seçeneğiyle alternatifler üretebilen ahşap boyası genellikle hobi ve sanat çalışmalarında tercih ediliyor. Küçük alanlarda renk değişikliği yapmak için de tercih edilen ürün 110 ml ambalajlarda satışa sunuluyor.

 

8. Dyo Massiveline Panel Kapı Boyası

dyo massiveline

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Silinebilir su bazlı bir boya olan Dyo Massiveline Amerikan kapıların ve her türlü ahşap yüzeyin yenilenmesi ve renklendirilmesi için kullanılıyor. Vurulan katların kuruması için her bir kat arasında en az 4 saat beklenmesi önerilen boya yarı mat görünümlü bir sonuç sağlıyor. Sararma ve suya karşı da koruma sağlayan boya yüzeye tamamen tutunabilen formülüyle öne çıkıyor.

 

9. Woodart Ultra Vernikli Ahşap Bakım Ürünü

woodart ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Kendinden vernikli boyalar arasında yer alan ve özellikle tik ağacı için üretilen Woodart Ultra Vernikli Ahşap Bakım Ürünü ile ahşap zeminlerin korunması sağlanıyor. Suya, çizilme ve darbeye direnç sağlayan ürün kendinden vernikli yapısıyla da oldukça pratik.

 

10. Bianca Stella Su Bazlı Saf Akrilik Boya

stella ahşap boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Her türlü ahşap, mobilya, parke, laminant gibi yüzeyde uygulanabilen su bazlı saf akrilik Bianca Stella boya, yüksek örtücülüğü ile öne çıkıyor. Su karşısında sağladığı yüksek dirençle yalıtım özelliği de kazandıran boya kolay yayılıyor ve fırça izi bırakmıyor. Astar gerekmeden uygulanabilir olması sayesinde pratik kullanımı bulunan boya hem iç hem de dış mekanlar için kullanılabiliyor.

Bu içeriğimizde en kaliteli ve en çok menun kalınan en iyi ahşap boyası markalarını listeledik.  Sizlerde bu ürünleri kullanıp memnun kaldıysanız lütfen bizi bildirin. 

En iyi boya markaları sayfamıza da bakmayı unutmayın.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like