En İyi İç Cephe Boya Markaları 2024

en iyi boya markaları

En iyi boya markası hakkında karar vermek zor bir iştir. Hem güvenebileceğiniz hem de inanabileceğiniz bir marka seçmek çok önemlidir. Amacım, bu seçimi yaparken ortaya çıkan kaygınızı bir nebze olsun hafifletmek. En iyi boya markaları değilde öne çıkan en kaliteli boya markalarının bir arada olduğu bir liste oluşturdum.

Ayrıca boya markalarının güncel fiyatlarını ve kullanıcı yorumlarını görebilmeniz için Hepsiburada linklerini de her tavsiye ettiğim boya markasının açıklamasında görebilirsiniz.

Ek olarak ev için hangi boya markası daha iyi ve boya seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettim. Unutmayın ki, dünyanın en iyi boyasını da satın alsanız, doğru boyayı tercih etmediğinizde beklediğiniz sonucu alamazsınız.

En iyi boya markası elbette ki en kaliteli boya markası demek değildir. Kalite herkesin beklentisine göre değişkenlik gösterir. Kişinin yaşam alanında değişiklik yapmak pahalı ve zaman alıcı bir işlem olabilir. Sonuç olarak, hızlı bir ortam değişikliği arayan kişiler, dekorasyon endüstrisini ve mobilya değiştirme gibi pahalı düzenlemeleri atlar. Bu gibi durumlarda evi boyamak, ruh halini değiştirmenin en hızlı ve en etkili yoludur. Evinize yeni bir görünüm kazandırmak için yeniden boyamayı seçtiniz, ancak hangi boya markasını seçeceğiniz konusunda kararsız kaldınız. Bu makalenin size yardımcı olacağından eminiz!

En Kaliteli Boya Markası Hangisi? 

En Kaliteli Boya Markası, sizin talep ve beklentilerinize göre değişiklik gösterir. Bazı boya markalarının ürettiği boyalar daha çok iç cephe için ideal sonuçlar verirken, bazıları ise tamamen dış cephede öne çıkmaktadır. Aşağıda boya çeşitlerine göre boya seçerken nelere dikkat etmelesiniz, ve ön çıkan markalar hakkında tek tek bilgilendirmeler yazdım. Genellikle Türkiye’de satışı çok daha fazla olan 10 adet boya markası hakkında da detaylı bilgiler sundum.

En İyi Boya Markaları 

Sıra geldi en iyi boya markaları tavsiyelerimizi sıralamaya. Uzmanların tavsiyeleri, boya ustalarının önerileri ve kullanıcı yorumlarıyla listeyi derledik. En iyi boya markaları listemizde Türkiye’de en çok tercih edilen 10 marka yer alıyor:

1. Marshall Boya 

marshall boya
en iyi boya markası ve öne çıkan markalar

Hepsiburada Fiyatını Gör!

En iyi boya markası olarak pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen liste başı markalardan biri olan Marshall boyadır. Özellikle iç mekan boya seçenekleri konusunda öne çıkıyor. Merkezi Hollanda’da olan AkzoNobel’in iştiraki ile, 1954’den beri ülkemizde en iyi boya markalarından biri oluyor. Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleriyle boya sorununu uygun fiyatlarla çözebilmenize imkan sunmakta. Renk kataloğunda bulunan çok sayıdaki renk seçeneğiyle müşterisine hareket alanı sağlıyor.

Marshall En Çok Tercih Edilen Renkler

SıraGri Duvar BoyalarıBeyaz Duvar boyalarıKrem/Bej Duvar BoyalarıMavi Duvar Boyaları
1Mermer TozuTütsüFildişiÇiğ Damlası
2Gelin TeliDantelÇakıl TaşıDerya
3Bohem GriWhiteLokumSoluk Mavi
4Kilit taşıŞifonKeten TohumuKuğu Gölü
5Kuzey Yıldızı

2. Filli Boya

filli boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1988’de kurulan Betek Boya Kimya ve San. A.Ş. tarafından Avrupalı boya markası DAW iş birliğiyle piyasayada yerini aldı. Filli Boya bu sektörde yabancı ortaklık yapan ilk Türk markası olma özelliğini taşıyor. Başarılı reklam kampanyalarıyla ülkenin en bilinen boya markalarından biridir. Hedefine ulaşan marka doğru stratejiler ve kaliteli üretim ile kazandığı ivmeyi yükseltiyor.

Filli Boya En Çok Tercih Edilen Renkler

SıraGri Duvar BoyalarıBeyaz Duvar boyalarıKrem/Bej Duvar BoyalarıMavi Duvar Boyaları
1Andezit 10Kum BeyazıSis BulutuYudum
2Andezit 20LületaşıKumruKozmik
3Andezit 25AydanBademiAtlas
4Andezit 35İpeksiÇakıllı Kum
5KarbeyazBehramkale

3. Jotun Boya

jotun boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

“Her duvarın anlatacak ilham verici bir hikayesi var. Bu hikayeyi mükemmel renk ve boya ile hayata geçirmek mümkün.” İlgi çekici mottosuyla kullanıcısına başarılı renk kombinasyonları ve tasarım fikirleri sundu. Jotun marka dünyanın sevilen markaları arasında yer aldı. Hem iç mekan hem de dış mekan çözümleri sunuyor. Özellikle dış mekan çözümlerinde sektörün lokomotiflerinden biri olarak görülmektedir.


4. Polisan Boya

polisan boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Kimya Sanayi’ne 1964’de katılan Polisan Kimya, 1985’den itibaren de boya üretimi yapıyor. İlk yıllar 10 bin ton olan üretim kapasitesi vardı. Günümüzde 180 bin tona çıkarmış olan Polisan sektörün öncü markalarından biri sayılıyor. Yıllardır hem çok beğenilen hem de tescil edilmiş ürünleriyle vizyoner bir marka oldu. Polisan, en zengin ürün çeşidine sahip marka olarak da bu alanda önemli bir yerde bulunuyor.

Polisan En Çok Tercih Edilen Renkler

SıraGri Duvar BoyalarıBeyaz Duvar boyalarıKrem/Bej Duvar BoyalarıMavi Duvar Boyaları
1Dingin GriBeyaz KumSahra BejiMutlu Mavi
2Marjinal griYeni NilKarizmatik KremMarina
3Masum GriSade BeyazMasum BeyazAkdeniz
4Sabah SisiMasum BeyazAçık FildişiSalda Mavisi
5Sakin GriOlgun BeyazYalın Beyaz

5. Dyo Boya

dyo boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1941 yılında açılan boya imalathanesiyle üretime başladı. Zamanla büyüyen Yaşar Topluluğu, Türkiye’de boya sanayiinin en büyük ve ilk markası olarak tanınıyor. Pazar lideri konumunda bulunuyor. Dyo ayrıca 40’ın üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla da tüm dünya tarafından tanınıyor. Günümüzde iki üretim tesisi mevcut. Markanın faaliyetlerini yürüten Yaşar Topluluğu, vizyon sahibi bir marka olarak iki kıstası var. Çevreci ve sürdürülebilir teknolojiler konusunda hassasiyet gösteriyor.

DYO En Çok Tercih Edilen Renkler

SıraGri Duvar BoyalarıBeyaz Duvar boyalarıKrem/Bej Duvar BoyalarıMavi Duvar Boyaları
1Yeni BelizKemik beyazıAlaçatıBuz Mavisi
2Salda KumuKartepeMeltemMine
3Yeni ÇağılMeltemKumsalNazarlık
4Buz GümüşüSalda KumuBelce Beji
5

6. Casati

casati boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

2013 yılında beri Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ. Bünyesine katılan Casati Boya hem kaliteli hem de uygun fiyatlı çözümleriyle öne çıkıyor. Boya sektöründeki yeniliklere hızla adapte olma gücüne sahiptir. Casati marka aynı zamanda tüketici beklentilerini de son derece iyi yorumlayarak hızlı cevaplıyor. Çeşitli boya çözümleriyle sektörde hızla yukarılara doğru tırmanıyor. Casati boya, bu nedenlerle en iyi boya markalarından biri olarak listemizde yerini alıyor.


7. Permolit

permolit boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1984’den beri boya sanayiinde faaliyet gösteren Permolit Boya A.Ş. 1986 yılında piyasaya sürdüğü Türkiye’nin ilk tavan boyasıyla pazarda öne çıkmayı başarıyor. Günümüzde 300’den fazla ürünle pazarda önemli bir yere sahiptir. Permolit tavan, iç ve dış cephe boya çeşitleri alanında olduğu kadar su bazlı binder, astar ve macunlar, izolasyon malzemeleri ve renklendiriciler gibi alanlarda da öne çıkıyor.

 


8. Fawori

fawori boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Betek Boya ve Kimyasal San. A.Ş tesislerinde 2003’den beri üretilen Fawori, geniş bir ürün gamıyla çok sayıda ürün sunuyor. Hem iyi kalite hem iyi fiyat sloganıyla öne çıkan markadır. Teknolojiyi yakından takip ederek kendini geliştirebilme kabiliyetiyle de çok beğeniliyor.

 


9. ÇBS

çbs boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1953’te faaliyete başladı. ÇBS 2017’den beri ihracata yönelerek satışa başlayan başarılı bir boya markası. Çok sayıda fuar katılımında bulundu. Sektörün öne çıkan markalarından biri haline geldi. ÇBS hem performans hem de fiyat açısından ilgi çeken ürün yelpazesiyle popüler olmayı başarıyor. Satış ve satış sonrası destek ağıyla da farkını ortaya koyuyor. ÇBS sektördeki gelişim ve yenilikleri de yakından takip ediyor ve ürünlerine yansıtıyor.

 


10. İshakol Boya

ishakol boya

Hepsiburada Fiyatını Gör!

1923’te kurulan İshakol Boya, ülkenin ilk yerli boya üreticilerinden biri. 1970’li yıllara kadar ilave tesislerle yapılanma sürecini devam ettirdi. Marka bu tarihten sonra her tip boya çözümü sunan entegre tesislere kavuşuyor. Ve sonraki çalışmalarıyla da en iyi boya markaları arasındaki yerini almış bulunuyor.

 

Boya Çeşitleri

İç mekanlarda kullanılan duvar boyaları birkaç çeşide ayrılıyor:

1. İncelticiye Göre Boya Çeşitleri

Boyalar inceltirken kullanılan maddeye göre 2 ye ayrılırlar. Su bazlı boyalar, sentetik boyalar. Su bazlı olan boyalar su ile seyreltilir, sentetik boyalar ise tiner ile inceltilmektedir.

2. Parlaklığına Göre Boya Çeşitleri

Mat, İpeksi Mat, Saten, Parlak, Yarı Parlak.
Mat boyalar özellikle kusurlu duvarların defolarını saklayabilen yansıma oluşturmayan boyalardır. İpeksi mat boyalar mat ve yarı mat boyalar arasında, ipeksi matlıkla öne çıkan ve kolay temizlenen boyalardır. Bir diğer adı saten boya olan yarı mat boyalar yansıma yapabilen ancak temizlenebilen boyalardır. Parlak boyalar ise kapı, pencere gibi alanlarda tercih edilmesi önerilen, yansıma nedeniyle kusurları ortaya çıkaran boyalardır. Yarı parlak boyaların parlaklık etkileri biraz daha azdır ancak gene de yansıma yaratabilmektedirler.

3. Maddesine Göre Boya Çeşitleri

Saten boya, akrilik(plastik) Boya, Yağlı Boya (solvent bazlı). Saten boya, uzun süreli kullanılabilen ve silinebilen boyalardır. Ancak pürüzsüz bir duvara uygulanmış olması gerekir. Akrilik boya ise yaygın olarak plastik boya veya tavan boyası diye bilinip hızlı kuruduğu için çok tercih ediliyor. Solvent bazlı yağlı boyalar, parlak ve hızlı kuruyan boya çeşitleri olup ağır kokusu nedeniyle geniş alanlarda kullanımı çok önerilmiyor.

Boya Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

En iyi boya markaları sıralamamızı sunmaya başlamadan önce, boya seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörleri gözden geçirmenin faydalı olabileceğini düşündük.

  • Kullanacağınız boyanın tonu hakkında bir karar vermelisiniz. Özellikle küçük mekanlarda açık ve sıcak tonlar ile daha geniş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Büyük mekanlarda ise çok daha özgürce seçim yapabilirsiniz.
  • Boyanın uygulanacağı odaya göre bir seçim yapmalısınız. Eğer bir bebek odası boyanacaksa o zaman özellikle kokusuz ve anti alerjik bir boya seçmek isteyebilirsiniz. Yemek odası için seçebileceğiniz renklerin hepsini yatak odasında kullanamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Eğer tek renk boya tercih edecekseniz o zaman tüm alanlara uygun bir renk ve özellikte boya seçmeniz en doğru olacaktır.
  • Eğer boyalı duvarların silinerek temizlenebilmesini istiyorsanız o zaman saten boya seçeneklerini değerlendirmenizi öneriyoruz.
  • Duvarlarda pürüzler varsa o zaman mat boyaları tercih ederek bu aksaklıkların daha az göze çarpmasını sağlayabilirsiniz.
  • Alacağınız markanın renk seçenekleri geniş olursa daha kolay tercih yapabilirsiniz.
  • Eğer boyayı makineyle karıştıran bir marka seçerseniz boyanın hep aynı renkte olmasını garanti etmiş olursunuz. Aksi taktirde farklı tonlarla karşılaşmanız mümkün.

En iyi boya markası, yukarıda belirttiğimiz üzere pek çok kıstasa bağlıdır. Doğru boya seçimi marka seçimi kadar önemlidir. Öncelikle hangi renk, hangi dokuda bir boyama yapacağınızı iyi değerlendirin. Daha sonra marka seçimine yönelin.

Okuyucunun Dikkatine;

Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing – #satışortaklığı) içerir. Guzeloldu.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan guzeloldu.com sorumlu değildir.

Polisan En Çok Tercih Edilen Renkler | 7 Harika Öneri | 2024

Marshall En Çok Tercih Edilen Renkler | 5 Harika Öneri | 2024

0 Shares:

4 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like