En İyi Küf Önleyici Boya Markaları ve Tavsiyeleri 2024

küf önleyici boya

En iyi küf önleyici boya markaları listemizi yoğun araştırmalarımız sonucunda tamamlandı.  Tamamen kullanıcı deneyimleri ile hazırladığımız en iyi küf önleyici boya markaları listemize yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Özenle döşediğimiz, boyasını, badanasını bin bir zahmetle yaptığımız güzelim evlerimizi bir anda yaşanmaz hale getiren küf ve yarattığı koku, kötü görüntü ve her şeyden önemlisi sağlığımız için yarattığı riskler hayatımızı kâbusa çeviriyor. Özellikle nemli iklimlerde sıkça karşımıza çıkan bu sorun, boya firmalarının da kadrajında olan bir konu ve bu konuda sayısız AR-GE çalışmaları yapıldı-yapılıyor ve de çok başarılı sonuçlara imza atılıyor.

Küf önleyici boyaların işe yarayıp yaramadığını incelemeden önce Küf nedir ve küf önleyici boya sayesinde bu sorundan nasıl kurtulabiliriz ona bakalım.

Küf Nedir?

Nem ve ısının etkisiyle duvarlarda genelde yeşil renkte oluşan mantarlardır. Kendini has bir kokusu vardır ve çok rahatsız edicidir. Ama en önemlisi sağlık için yarattığı tehlikedir. Ciğerlere ciddi zararlar verebilir. Pek çok solunum hastalığına sebep olabilir ya da mevcut Koah hastalığı gibi, astım gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir ve de ilerlemesine sebep olabilir. Küfün özellikle çocukları çok olumsuz yönde etkilediği, çocuklukta maruz kalınan küfün ileriki yaşlarda da devam eden astım gibi, ciğer problemleri gibi sorunlara neden olduğu hepimizin malumu.

Duvarda küf oluşmasının birkaç nedeni olabilir. İyi bir yalıtım yapılmaması küf nedenidir. Bu yalıtım işinin öncelikle inşaatın yapımı sırasında hakkıyla yapılması gerekir. Aksi durumda oluşan ısı farklarından dolayı duvarlarda nem oluşur ve de bu küf yapar.

Küf önleyici boyalar küfü giderir mi?

Boya firmalarının geliştirdiği teknikler sayesinde sağlığımızı tehdit eden küf sorunu önemli ölçüde çözüme kavuşturulabiliyor. Özellikle mutfak ve banyo gibi nemin yoğun olduğu yerlerde gayet iyi sonuçlar veriyor.

Pekiyi, küf önleyici boyalar bu işi nasıl yapıyor? Küf önleyici boyalar içerdiği maddeler sayesinde duvarda küfü oluşturan mikroorganizmaları yok ederek küfün oluşmasına imkân vermiyor. Antibakteriyal olarak da adlandırılan küf önleyici boyalar, içindeki kimyasallar sayesinde ha en baştan küfün oluşumunu kesmiş oluyor. Bu kimyasallar biyosit olarak adlandırılıyor. Bir boyanın antibakteriyal olup olmadığını anlamak için biyosit içerip içermediğine bakmak gerekiyor.

Küf sorununun giderme konusunda küf önleyici boyalar kurtarıcı gibi oluyor. Büyük ölçüde işe yaradığını, küf sorununu çözdüğünü kullanıcılar da doğruluyor. Fakat yine de küf konusunda inşaat ve yalıtımla ilgili çözümleri de ihmal etmemek gerekir. Her yıl düzenli olarak çatı kontrollerinin yapılması, binanın herhangi bir yerinden su alıp almadığının kontrol edilmesi, eskiyen ve su sızdıran boruların değiştirilmesi, mantolama gibi küf önleyici tedbirlerin de ihmal edilmeden alınması küfle mücadelede elzem konulardır.

Şeffaf Açıklama:

Sitemizde yer alan ‘En İyi Ürünler’ ve ‘Tavsiye Listeleri’ ile ilgili içeriklerimiz; kullanıcı deneyimleri, detaylı araştırmalar, kişisel deneyim, ürün yorumları ve fiyat gibi kriterler ışığında oluşturulmaktadır. Ayrıca sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı içerir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez.

En iyi Küf Önleyici Boya Markaları

Bütün tedbirleri almanıza rağmen yine de evinizde küf emareleri ya da kokusu hissediyorsanız iyi bir küf önleyici boya almanız kaçınılmazdır. Bu konularda deneyimli bir boyacı ustası ile en iyi küf önleyici markayı seçip sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Polisan Küf Önleyici Boya

polisan küf önleyici boya

Kullanıcı deneyimleri konusunda en iyi geri dönüşlere sahip marka diyebiliriz Polisan için. Kapatıcılığı ve yoğunluğu çok iyi. Çoğu kullanıcı ikinci bir kata gerek duymadığını söylüyor. Uzun süreler etkili olduğu de gelen yorumlar arasında. Geniş bir renk yelpazesi var. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde hızlı ulaşımı ve iyi ambalajlanmış olması da kullanıcı memnuniyetleri arasında öne çıkıyor.

2. Filli Boya Küf Önleyici Boya

filli küf önleyici boya

Filli Boya küf önleyici boyanın antibakteriyal etkisini antiküf özelliği ile de ekstra kuvvetlendirdiğini söylüyor. Antibakteriyal etki yüzeyde bakteri oluşumunu engellerken antiküf özelliğinin ise küf ve mantar gibi mikroorganizmaların duvarlarda tutunmasını ve üremesini engellediği belitiliyor.

3. DYO Dyostop Küf Önleyici Boya

dyo küf önleyici boya

DYO’nun Her türlü nem alan, küf riski taşıyan bodrum katları, mahzen, karanlık bölümler, yazlık mekânlar gibi nemli ve rutubetli yüzeylerin sıkça karşılaşıldığı yerler için ürettiği özel bir boya DYO Dyosit. Sürülmesi biraz zor bir boya DYO Dyosit ama çünkü çok yoğun ancak kullanıcı yorumları kapatıcılığından çok memnun. Çok uzun süre küfle ilgili sorun yaşamadıklarını sıkça belirtiyorlar. Fiyatı biraz pahalı ancak sonuç açısından memnuniyet oranı yüksek.

4. Marshall Antibakteriyal Küf Önleyici Boya

marshall küf önleyici boya

Su bazlı, hijyen iç cephe boyası olarak lanse ediyor Marshall Boya bu ürünü. Silinebilir özellikte bir boya. Kapatıcılığı gayet iyi. Müşteri memnuniyeti çok yüksek. Uzun süreli kullanım ardından memnuniyet belirten kullanıcı sayısı oldukça fazla. Fiyat avantajları da tercihte etkili oluyor. İnternet üzerinden alışverişlerde hız ve paketleme kalitesi, doğru ürün gönderme gibi özelliği beğeniliyor. Şikâyetlerle ilgili hızla yanıt verip çözüm üretmesi de olumlu puan olarak kaydedilmiş.

5. Isonem Rutubet Önleyici Boya

isonem rutubet onleyici boya

Isonem 5 kg. Ms Nem ve Rutubet Boyası ismiyle satılan boya duvarların hem iç hem de dış cephelerinde kullanılıyor. Özel kimyasallar ve polimerlerle modifiye edilerek üretilmiş, çok güçlü etkiye sahip bir yalıtım boyası. Her türlü nemli ya da kuru, ıslak duvarlara, boyalı ya da boyasız duvarlara uygulanabiliyor. Firma boya için 12 ay garanti veriyor. Kesinle kabarma ve kalkma yapmayacağı belirtiliyor. Nem ve rutubet giderici özelliği konusunda kullanıcılardan tam puan almış bir ürün. Birkaç kullanıcı su kusan duvarının bile boya sonrasında taş gibi olduğunu kesinlikle su geçirmediğini belirtiyor. Tek bir şikâyet öne çıkıyor Isonom Ms boyada; koku. Sürüldüğünde ortaya çıkan keskin bir kokusu olduğu uzun süre sonra geçtiği söyleniyor.

Tüm boya incelemelerimiz için en iyi boya markaları sayfamıza geçebilirsiniz.

0 Shares:

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like