Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 2024

geniş gösteren duvar boyası

Evi aydınlık gösteren boya rengi hangisi? Bu içeriğimizde sizlere evi aydınlık gösteren boya renkleri ile ilgili harika tavsiyelerimiz olacak. Çoğu kişi, dar ve az ışık alan odalarını daha da küçük ve kasvetli görünmemesi için açık renk duvar boyaları ile boyatmayı tercih ediyor. Bu haklı çaba sonucunda eskisinden daha ferah ve iç açıcı bir eve kavuşuyor. Odayı geniş gösteren boya renkleri genel olarak en çok boyanan duvar renkleri arasında öne çıkıyor.

Bu etkiyi güçlendirmek için mekanı çok eşyaya boğmamak, taban ve duvar alanlarını doğru kullanmak, aydınlatma tercihlerini doğru seçmek gibi dekorasyon ile ilgili ufak tefek ipuçlarını da bir araya getirerek karanlık bir evi daha cazibeli hale getirebilirsiniz.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi Hangisi?

Evlerde aydınlık bir his uyandırmak için genellikle beyaz, bej, açık gri, açık mavi gibi renkler tercih edilmektedir. Ayrıca bu renklerin  yanı sıra, açık sarı, pudra pembesi, lavanta gibi pastel tonlar da aydınlık bir etki yaratabilir. Ayrıca, odanın büyüklüğüne, ışık alımına ve mobilyaların renklerine de bağlı olarak farklı renk seçenekleri de kullanılabilir.

Evi aydınlık gösteren boya renkleri

En Çok Hangi Renk Boya Evi Aydınlık Gösterir?

İçeriğin devamında evi aydınlık gösteren boya renkleri, markalar ve isimlerini görebilirsiniz. 

Beyaz duvar boyası
Bej rengi duvar boyası
Açık mavi duvar boyası
Gri duvar boyası

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Mekanları daha aydınlık gösteren boya renkleri isimleri arasından en trend olanları sizler için bir araya getirdik. Derlediğimiz renkleri her mekanda kullanabilirsiniz. İşte isimleriyle evi aydınlık gösteren boya renkleri:

1. Beyaz renk duvar boyası

Beyaz Duvar Boyası

Işığı yansıtma özelliği sayesinde evinizi aydınlık göstermekte en iddialı renk elbette beyaz. Beyazın tüm tonlarını bu etki için kullanmanız mümkün. Bizim önerimiz ise Buz Beyazı, Kırık Beyaz, Vanilya, Aydan, Masum Beyaz ve Yalın Beyaz.

En Çok Boyanan Beyaz Duvar Renkleri

Türkiye’nin en iyi boya markaları olan Marshall, Polisan, Dyo ve Filli Boyanın, en çok tercih edilen beyaz duvar boyaları aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1TütsüBeyaz KumKemik beyazıKum Beyazı
2DantelYeni NilKartepeLületaşı
3WhiteSade BeyazMeltemAydan
4ŞifonMasum BeyazSalda Kumuİpeksi
5Olgun BeyazKarbeyaz

2. Gri renk duvar boyası

Gri duvar boyası

Hem ev hem de iş yerlerinde çok tercih edilen gri, pek çok tonuyla geniş bir seçenek havuzuna sahip. Evinizi aydınlık göstermesi için Andezit 10, Parlak Gri, Çakıl Taşı Grisi, Dingin Gri ve Gelin Teli, Gümüş gibi parlak ve açık tonları tercih edebilirsiniz.

En Çok Boyanan Gri Duvar Renkleri

Türkiye’nin en iyi boya markaları olan Marshall, Polisan, Dyo ve Filli Boyanın, en çok tercih edilen gri duvar boyaları aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1Mermer TozuDingin GriYeni BelizAndezit 10
2Gelin TeliMarjinal griSalda KumuAndezit 20
3Bohem GriMasum GriYeni ÇağılAndezit 25
4Kilit taşıSabah SisiBuz GümüşüAndezit 35
5Kuzey YıldızıSakin Gri

3. Krem/Bej Duvar Boyası

En çok boyanan duvar renkleri: Bej/Krem Duvar Boyası

Duvar rengi olarak  krem ​​favori renkler arasında yer aldığını şüphesiz bir gerçek olduğunu söylesek yalan olmaz. Mutfak ve yemek odaları gibi yoğun trafikli alanlar için popüler bir seçimdir. Her türlü dekorla iyi uyum sağladığı için krem en çok sevilen iç cephe boya renklerinden biridir. Mevcut dekorla rekabet etmek yerine onu tamamlar. Krem, iyi aydınlatılmış alanlarda da güzel bir performans sergiliyor. Örneğin mutfağınız pencerelerle doluysa, duvarları güvenle kremleyebilirsiniz. Bu gölge aynı zamanda bol miktarda ahşap dolap ve tezgah alanı ile eşleştirildiğinde bir mutfak aksanı olarak da çalışır.

En Çok Boyanan Bej/Krem Duvar Renkleri

Türkiye’nin en iyi boya markaları olan Marshall, Polisan, Dyo ve Filli Boyanın, en çok tercih edilen bej/krem duvar boyaları aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1FildişiSahra BejiAlaçatıSis Bulutu
2Çakıl TaşıKarizmatik KremMeltemKumru
3LokumMasum BeyazKumsalBademi
4Keten TohumuAçık FildişiBelce BejiÇakıllı Kum
5Yalın BeyazBehramkale

4. Sarı renk duvar boyası

Sarıdan başlayıp kreme kadar devam eden renk çeşitleri arasında gözünüzü en az yoran tonları evi aydınlık göstermesi için seçebilirsiniz. Açık Hanımeli, Karnaval, Açık Günebakan, Açık Başak ve Petek gibi tonlarla hem sıcak hem de aydınlık bir mekan hazırlayabilirsiniz.

5. Pembe renk duvar boyası

Evin hemen her noktasında tercih edebileceğiniz keyifli bir renk olan pembenin çok sayıdaki tonuyla odalarınızda dilediğiniz gibi bir ortam yaratabilirsiniz. Açıktan koyuya oldukça çok tercih edilen pembenin mümkünse daha açık tonlarını seçmenizi ve ton sür ton dokunuşlar yapmanızı öneriyoruz. Bizim iç mekanlar için aydınlık gösteren pembe tonları tercihlerimiz şu şekilde: Kıvılcım, Toz Pembe, Açık Somon, Açık Pudra, Hayal Pembesi ve Leylak.

6. Mavi renk duvar boyası

mavi duvar boyası

Aydınlık ve pozitif bir mekan yaratmak için tercih edebileceğiniz bir diğer başarılı renk ise Mavi. Aynı zamanda en çok boyanan duvar renkleri arasında da karşımıza çıkan mavi, pek çok tonuyla evinizin aydınlık gözükmesini sağlayabilir. Parlak etkisi ve yumuşak tonlarıyla karanlık mekanları aydınlatmak için tercih edebileceğiniz en trend mavi tonları ise Mutlu Mavi, Salda Mavisi, Marina, Mavi Atlas, Derya, Hawai, Su Damlası ve Açık Mavi.

En Çok Boyanan Mavi Duvar Renkleri

Türkiye’nin en iyi boya markaları olan Marshall, Polisan, Dyo ve Filli Boyanın, en çok tercih edilen mavi duvar boyaları aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1Çiğ DamlasıMutlu MaviBuz MavisiYudum
2DeryaMarinaMineKozmik
3Soluk MaviAkdenizNazarlıkAtlas
4Kuğu GölüSalda Mavisi

7. Yeşil renk duvar boyası

yeşil duvar boyası

Ruhu hafifleten etkisiyle doğayı evinize taşıyabileceğiniz şahane bir seçim Yeşil. Tonları arasında pek çok seçenek bulabileceğiniz yeşil renk ile evinizde son derece iç açan bir atmosfer sağlayabilirsiniz. Özellikle küçük, dar ve az ışık alan mekanlarda aydınlık bir hava yakalamanıza imkan sağlayabilecek yeşil tonlarını birlikte kullanarak derinlik hissi de yaratabilirsiniz. Dekorasyonla tamamlanarak odayı geniş gösteren boya renkleri içinde de öne çıkmayı başaran Nil Yeşili, Nehir Yeşili, Nane Şekeri, Kalsit ve Limoni tonlarını kullanarak aynı mekanı daha farklı bir yer haline getirebilirsiniz.

En Çok Boyanan Yeşil Duvar Renkleri

Türkiye’nin en iyi boya markaları olan Marshall, Polisan, Dyo ve Filli Boyanın, en çok tercih edilen yeşil duvar boyaları aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1K7.03.87Nehir YeşiliNil YeşiliNil Yeşili
230GG 83/088Nil YeşiliÇisentiHaki
3Mint YeşiliIrmak YeşiliFesleğen
4Yeşil RüyaTomurcukKaktüs
5Karizmatik Yeşil

Evi Hangi Renk Ferah Gösterir?

Mimar ve uzmanlara göre açık renk duvar boyaları yani kırık beyaz, bej, krem, açık gri, açık mavi, ıhlamur yeşili, sarı, lavanta, parlak turuncu, pembe tonları evleri daha ferah gösterir.

Evi Hangi Renk Boya Geniş Gösterir?

Evinizin duvarlarında, mobilyalarında ve halılarınızda kullandığınız açık tonlu renkler, ışığı yansıttıklarından dolayı sadece evinizi geniş göstermekle kalmıyor aynı zamanda sizleri psikolojik olarak da rahatlatabilmektedir. Beyaz tonları , bej ve krem rengi tonları, gri, mavi ve  yeşilin de en açık tonları salonunuzu geniş gösterecektir.

En Çok Boyanan Duvar Renkleri

En çok boyanan duvar renkleri veya diğer bir deyişle karanlık evi aydınlık gösteren renkler hakkında size aşağıda  çok güzel bir liste hazırladım. Yeterince ışık alamayan ve gün içinde de karanlık bir atmosferi olan evlerde daha parlak ve aydınlık renkler kullanmak gerekiyor. Eğer karanlık evler hangi renge boyanmalı diye düşünüyorsanız siz de evi aydınlık gösteren boya renkleri önerilerimize mutlaka göz atmalısınız.

En Çok Boyanan Açık Duvar Renkleri

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1Gelin TeliDingin GiriBuz GümüşüAydan
2Mermer TozuSabah SisiMineAndezit 15
3Kum BejiMarjinal GriYeni BelizHasır 310
4KurnaKumsal BejiKartepeAndezit 10
5Damla SakızıMasum GriAlaçatıİpeksi 10
6Çakıl TaşıSakız BeyazıKartepeLületaşı

Başlamadan önce en iyi boya markaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yukarıda saydığım renklerin aslında ortak bir özelliği var. Odayı geniş gösteren duvar renkleri gibi ortak bir çatı altında toplanıyorlar. Evi aydınlık gösteren boya rengi hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Daha fazla bilgi için lütfen yorum bırakınız. 

38 Shares:

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like