Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

geniş gösteren duvar boyası

Evi aydınlık gösteren boya rengi hangisi? Bu içeriğimizde sizlere evi aydınlık gösteren boya renkleri ile ilgili harika tavsiyelerimiz olacak. Çoğu kişi, dar ve az ışık alan odalarını daha da küçük ve kasvetli görünmemesi için açık renk duvar boyaları ile boyatmayı tercih ediyor. Bu haklı çaba sonucunda eskisinden daha ferah ve iç açıcı bir eve kavuşuyor. Odayı geniş gösteren boya renkleri genel olarak en çok boyanan duvar renkleri arasında öne çıkıyor.

Bu etkiyi güçlendirmek için mekanı çok eşyaya boğmamak, taban ve duvar alanlarını doğru kullanmak, aydınlatma tercihlerini doğru seçmek gibi dekorasyon ile ilgili ufak tefek ipuçlarını da bir araya getirerek karanlık bir evi daha cazibeli hale getirebilirsiniz.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi Hangisi?

Evlerde aydınlık bir his uyandırmak için genellikle beyaz, bej, açık gri, açık mavi gibi renkler tercih edilmektedir. Ayrıca bu renklerin  yanı sıra, açık sarı, pudra pembesi, lavanta gibi pastel tonlar da aydınlık bir etki yaratabilir. Ayrıca, odanın büyüklüğüne, ışık alımına ve mobilyaların renklerine de bağlı olarak farklı renk seçenekleri de kullanılabilir.

Evi aydınlık gösteren boya renkleri

En çok hangi renk boya evi aydınlık gösterir?

Evi en aydınlık gösteren renkler; beyaz tonları, bejler, toprak tonları, açık maviler ve açık gri renk tonları evi aydınlık gösterir.

Beyaz duvar boyası
Bej rengi duvar boyası
Açık mavi duvar boyası
Gri duvar boyası

Evi hangi renk ferah gosterir?

Mimar ve uzmanlara göre açık renk duvar boyaları yani kırık beyaz, bej, krem, açık gri, açık mavi, ıhlamur yeşili, sarı, lavanta, parlak turuncu, pembe tonları evleri daha ferah gösterir.

Hangi renk boya evi geniş gösterir?

Evinizin duvarlarında, mobilyalarında ve halılarınızda kullandığınız açık tonlu renkler, ışığı yansıttıkalrından dolayı sadece evinizi geniş göstermekle kalmıyor aynı zamanda sizleri psikolojik olarak da rahatlatabilmektedir. Beyaz tonları , bej ve krem rengi tonları, gri, mavi ve  yeşilin de en açık tonları salonunuzu geniş gösterecektir.

En çok boyanan duvar renkleri

En çok boyanan duvar renkleri veya diğer bir deyişle karanlık evi aydınlık gösteren renkler hakkında size aşağıda  çok güzel bir liste hazırladım. Yeterince ışık alamayan ve gün içinde de karanlık bir atmosferi olan evlerde daha parlak ve aydınlık renkler kullanmak gerekiyor. Eğer karanlık evler hangi renge boyanmalı diye düşünüyorsanız siz de evi aydınlık gösteren boya renkleri önerilerimize mutlaka göz atmalısınız.

Başlamadan önce en iyi boya markaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Açık renk duvar boyası önerileri

Mekanları daha aydınlık gösteren boya renkleri isimleri arasından en trend olanları sizler için bir araya getirdik. Özellikle yarı mat sentetik boyalardan derlediğimiz renkleri her mekanda kullanabilirsiniz. İşte isimleriyle evi aydınlık gösteren boya renkleri:

Beyaz renk duvar boyası

Beyaz Duvar Boyası

Işığı yansıtma özelliği sayesinde evinizi aydınlık göstermekte en iddialı renk elbette beyaz. Beyazın tüm tonlarını bu etki için kullanmanız mümkün. Bizim önerimiz ise Buz Beyazı, Kırık Beyaz, Vanilya, Aydan, Masum Beyaz ve Yalın Beyaz.

Gri renk duvar boyası

Gri duvar boyası

Hem ev hem de iş yerlerinde çok tercih edilen gri, pek çok tonuyla geniş bir seçenek havuzuna sahip. Evinizi aydınlık göstermesi için Andezit 10, Parlak Gri, Çakıl Taşı Grisi ve Gelin Teli, Gümüş gibi parlak ve açık tonları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca duvarda tercih edilebilecek 10 gri tonu yazımıza da bakabilirsiniz.

Sarı renk duvar boyası

Sarıdan başlayıp kreme kadar devam eden renk çeşitleri arasında gözünüzü en az yoran tonları evi aydınlık göstermesi için seçebilirsiniz. Açık Hanımeli, Karnaval, Açık Günebakan, Açık Başak ve Petek gibi tonlarla hem sıcak hem de aydınlık bir mekan hazırlayabilirsiniz.

Pembe renk duvar boyası

Evin hemen her noktasında tercih edebileceğiniz keyifli bir renk olan pembenin çok sayıdaki tonuyla odalarınızda dilediğiniz gibi bir ortam yaratabilirsiniz. Açıktan koyuya oldukça çok tercih edilen pembenin mümkünse daha açık tonlarını seçmenizi ve ton sür ton dokunuşlar yapmanızı öneriyoruz. Bizim iç mekanlar için aydınlık gösteren pembe tonları tercihlerimiz şu şekilde: Kıvılcım, Toz Pembe, Açık Somon, Açık Pudra, Hayal Pembesi ve Leylak.

Mavi renk duvar boyası

mavi duvar boyası

Aydınlık ve pozitif bir mekan yaratmak için tercih edebileceğiniz bir diğer başarılı renk ise Mavi. Aynı zamanda en çok boyanan duvar renkleri arasında da karşımıza çıkan mavi, pek çok tonuyla evinizin aydınlık gözükmesini sağlayabilir. Parlak etkisi ve yumuşak tonlarıyla karanlık mekanları aydınlatmak için tercih edebileceğiniz en trend mavi tonları ise Mutlu Mavi, Salda Mavisi, Marina, Mavi Atlas, Derya, Hawai, Su Damlası ve Açık Mavi.

Yeşil renk duvar boyası

yeşil duvar boyası

Ruhu hafifleten etkisiyle doğayı evinize taşıyabileceğiniz şahane bir seçim Yeşil. Tonları arasında pek çok seçenek bulabileceğiniz yeşil renk ile evinizde son derece iç açan bir atmosfer sağlayabilirsiniz. Özellikle küçük, dar ve az ışık alan mekanlarda aydınlık bir hava yakalamanıza imkan sağlayabilecek yeşil tonlarını birlikte kullanarak derinlik hissi de yaratabilirsiniz. Dekorasyonla tamamlanarak odayı geniş gösteren boya renkleri içinde de öne çıkmayı başaran Nil Yeşili, Nehir Yeşili, Nane Şekeri, Kalsit ve Limoni tonlarını kullanarak aynı mekanı daha farklı bir yer haline getirebilirsiniz.

Yukarıda saydığım renklerin aslında ortak bir özelliği var. Odayı geniş gösteren duvar renkleri gibi ortak bir çatı altında toplanıyorlar. Evi aydınlık gösteren boya rengi hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Daha fazla bilgi için lütfen yorum bırakınız. 

22 Shares:

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like