Fissler Düdüklü Tencere Modelleri Arasındaki Farklar 2024

Fissler düdüklü tencere almayı düşünüyorsunuz ama modeller ve renkler arasında kafanız oldukça karıştı değil mi? Şimdi Fissler düdüklü tencerelerin dünyasına derinlemesine bir dalış yapıyoruz: Fissler düdüklü tencere modelleri arasındaki farkları, nasıl çalıştıkları,  artıları ve eksileri, kullanılabilirlik ve daha fazlasını sizlere detaylıca açıklayacağız.

Fissler düdüklü tencereleri piyasadaki en iyi markalardan biri ve muhtemelen en iyisi olarak kabul ediliyor. En kaliteli ve en güvenlikli düdüklü tencereleri üretiyorlar. Bu nedenle de 1.000 liraya da düdüklü tencere varken genelde insanlar 8.000-15.000 TL arasında paralar ödeyerek bu markanın tencerelerini alıyorlar.

Fissler düdüklü tencerelerin en önemli özelliği kısa sürede yemeğin tadını ve vitaminini kaçırmadan güvenlikli bir şekilde pişirme işlemini yapmasıdır. Ayrıca zaman ve enerji tasarrufu da düşünüldüğünde düdüklü tencerelerin bu kadar rağbet görmesini anlayabiliriz.

Fissler düdüklü tencereleri arasında bir bakışta karşılaştırma yapabilmeniz için aşağıdaki karşılaştırma tablosu hazırladık.

Fissler Düdüklü Tencere Modelleri Arasındaki Farklar

Not: Aşağıdaki tabloda 4 model incelemesi vardır.  Ekranı yana doğru kaydırıp görebilirsiniz. 

ÖzelliklerVitaquick Blue/RedVitaquick GreenFissler Vitavit PremiumFissler Vitavit Premium MatFissler Vitavit Premium EDT.
Çelik Kalitesi18/10 Paslanmaz Çelik18/10 Paslanmaz Çelik18/10 Paslanmaz Çelik18/10 Paslanmaz Çelik18/10 Paslanmaz Çelik
TabanStandartCookStar®CookStar®CookStar®CookStar®
Haşlama AparatıYokVarVarVarVar
Basınç Ayarı2 basınç ayarı (Yüksek/Düşük)2 basınç ayarı (Yüksek/Düşük)3 ayar (Yüksek/Düşük/Buhar)3 ayar (Yüksek/Düşük/Buhar)3 ayar (Yüksek/Düşük/Buhar)
Basınç GöstergesiBüyük mavi/beyaz basınç göstergesiBüyük mavi/beyaz basınç göstergesiBüyük sarı-yeşil-kırmızı basınç göstergesiBüyük sarı-yeşil-kırmızı basınç göstergesiBüyük sarı-yeşil-kırmızı basınç göstergesi
Pişirme YüzeyiStandartStandartNovogrill® pişirme yüzeyiNovogrill® pişirme yüzeyiNovogrill® pişirme yüzeyi
Tutma Kolu/SapStandartStandartStandartStandartÖzel tasarım
Elektronik ZamanlayıcıYokYokYokYokVar
Buhar TahliyeSap KısmıSap KısmıSap ve KapakSap ve KapakSap ve Kapak

Fissler markası 2 ayrı model düdüklü tencere üretmektedir: Vitaquick® ve Vitavit®.

1. Fissler Vitaquick

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Vitaquick, Fissler’in giriş seviyesi modelidir. İndüksiyon dahil tüm ısı kaynaklarında kullanıma uygun bir düdüklü tenceredir. Vitaquick serisinin Red, Blue ve Green olmak üzere üç modeli bulunmaktadır. Red ve blue modeli aynı özellikleri barındırıken green modeli Vitavit serisinde bulunan 2 özellik taşır.

Fissler Düdüklü Tencere Mavi – Kırmızı – Yeşil Farkı

 • Vitaquick red ve blue serisinde; Standart taban bulunur. Haşlama aparatı red ve blue modellerinde bulunmaz. Diğer özellikleri aynıdır.
 • Vitaquick green serisinde;  CookStar® taban ve haşlama aparatı bulunuyor. Diğer özellikleri aynı. CookStar® taban, Fissler’in 1995 yılında patentini aldığı, enerji verimliliği ve optimum ısı dağılımı sağlayan taban tasarımıdır.

Vitaquick serisinin 3 modelinde depişme bildirimini gösteren basınç göstergeleri Mavi-beyaz renklerde gösteriliyor. Düşük basınç için bir beyaz çizgi ve yüksek basınç için iki beyaz çizgi bulunan büyük mavi disk bulunuyor.

Bu durumda Vitaquick red ve blue modellerinin özellikleri aynı, Green ise Vitavit serisinde bulunan 2 farklı özellikle geliyor. (CookStar® taban ve haşlama aparatı). Eğer Fissler Vitaquick serisinden almayı düşünüyorsanız Green modelini seçeneklerinizin ilk sırasına koyabilirsiniz.

2. Fissler Vitavit

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Vitavit Premium düdüklü tencere Cookstar tabanına sahiptir ve indüksiyon dahil tüm ısı kaynaklarında kullanılabilir. Premium, çıkarılabilir bir tutamak ve valf, kapasite göstergesi ve üç farklı pişirme seviyesi dahil olmak üzere birçok kullanışlı özellikle donatılmıştır. Sebzeler ve balıklar için hassas ayar, et ve güveçler için hızlı ayar ve buhar ayarı. Tencereyi düzgün bir şekilde kapattıktan sonra gösterge tencerenin kullanıma hazır olduğunu gösterir. Bu tencerede ayrıca pişirme işlemindeki bir sonraki adımı açıkça gösteren bir “trafik ışığı” sistemi bulunur.

Fissler Vitavit serisinin  comfort, premium, premium mat ve premium edition olmak üzere 4 modeli bulunuyor. Bu 4 modelde de CookStar® taban ve haşlama aparatı bulunuyor. Pişme bildirim sistemi 3 renkten oluşuyor.

Sarı-yeşil-kırmızı: Sarı, sıcaklığa gelme, yeşil, pişirmeye başlama zamanı anlamına gelir; kırmızı, ısıyı kısmak anlamına gelir. Manuel olarak buhar tahliyesi yapmak isterseniz kapak üzerinden veya sap kısmından yapabiliyorsunuz. Vitaquick serisinde sadece sap kısmından yapılıyor. Ayrıca pişirmeye başlamadan önce kapağın üzerindeki düğmeyi buhar boşaltma konuma alıp bırakırsanız düdüklü tencere özelliğini kapatmış oluyorsunuz ve normal tencere gibi kapaklı şekilde kullanabiliyorsunuz.

Fissler Vitavit serisinde Comfort, Premium ve Premium mat olan 3 modelin özellikleri aynı. Sadece litre seçnekleri değişiyor. Bir de Premium Mat’ın özelliği düdüklü tencerenin mat görünümlü olması. Kullanıcılar su lekesinin kalmadığını ve görüntüsünün daha şık olduğunu söylüyor. (Bu durum kişisel zevk olarak değişebilir.) Fissler Vitavit Premium Edition’un ise diğerlerinden elektronik zamanlayıcısı ve özel tasarım tutma kolu bulunuyor.

Fissler Vitavit mi Vitaquick mi? Fissler Hangi Model Alınmalı?

Gerekli ön araştırmayı yaptınız ve Fissler’den düdüklü tencere almak istediğiniz sonucuna vardınız. Bir sonraki adım size uygun modeli seçmektir çünkü Fissler’in seçebileceği birçok model vardır. Bunlara Vitaquick, Vitavit Comfort, Vitavit Premium ve Vitavit Edition  dahildir. Fark nerede ve hangisi size uygun? Tüm modeller aynı işleve sahiptir, yani pişirme süresini kısaltan yüksek basınç altında yemek hazırlamak, ancak gözle görülür farklar vardır.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse; Fissler’in patentli Cookstar tabanı, pişirme süresini kısalttığından ve optimum ısı dağaılımı sağladığından dolayı CookStar tabanlı düdüklü tencere almanız daha mantıklı olabilir. Bu taban Vitaquick serisinde green modelinde, Vitavit serisinin ise hepsinde bulunuyor. Bu durumda Vitaquick serisinde red ve blue modellerinde eliyoruz. Vitavit serisinde ise Vitavit comfort ve Vitavit premium edition ülkemizde şuan satılmıyor. Bu durumda elimizde  Vitaquick green ve Vitaquick premium kalıyor. İşte burada kişisel tercihler ve bütçe devreye giriyor. Yukarıdaki karşılaştırma tablomuza baktığınızda bu ikisi arasındaki önemli fark diyebileceğimiz Vitavite Premium’da bulunan Novogrill® pişirme yüzeyi ve trafik ışığı şeklindeki göstergeleri. Novagrill yüzeyin özelliği tırtıklı bir yüzeyden oluşması. Kullanıcılar pişirmede önemli bir fark olmadığını belirtiyorlar. Diğer bir özelliki ise Sarı-yeşil-kırmızı trafik ışığı göstergeleri. Bu da kullanım şekli olarak fark yaratıyor. Bazı kişiler kolay bazılar ise karmaşık bulabilir.

Sonuç olarak; Vitaquick Green ve Vitavit Premium‘u inceleyin. Fiyatlarına bakın. Aşağıdaki Hepsiburada bağlantısında sadece Vitaquick Green ve Vitavit Premium Bütçenize hangisi uygunsa onu alabilirsiniz. Red ve blue modelleri tavsiye etmiyoruz. Vitaquick Green yada Vitavit Premium, her iki modelde oldukça kaliteli ve güvenlikli. Her ikisinde de memnun kalacağınızı düşüyoruz. Bu içeriğimizden sonra hangi düdüklü tencere alacağınıza karar verebildiyseniz lütfen yorum bölümünden bize yazmayı unutmayın…

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Fissler Düdüklü Tencereler Güvenli Midir?

Evet! Hem ocak üstü hem de elektrikli düdüklü tencereler (Hızlı Kaplar gibi), güvenlik talimatlarına uyduğunuz ve bunları doğru kullandığınız sürece güvenlidir. Hepimiz düdüklü tencerelerin patladığı ve hatta insanları öldürdüğüne dair korku hikayeleri duymuşuzdur. Ancak bunlar iyi güvenlik mekanizmalarına sahip olmayan eski düdüklü tencerelerdir. Günümüzün düdüklü tencereleri, birden fazla basınç tahliye valfi gibi yedek güvenlik özelliklerine, ayrıca kapağın doğru şekilde konumlandırılmaması durumunda basınç uygulanamamasına, ayrıca conta konumunun doğru olup olmadığının kontrol edilmesine ve daha fazlasına sahiptir. Düdüklü tencere arızalansa bile patlama ihtimali yoktur.

Fissler Düdüklü Tencere Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düdüklü tencereyi güvenli bir şekilde kullanmak zor değildir ancak birkaç basit kurala uymanız gerekir:

 • Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun ve tüm güvenlik talimatlarına uyun.
 • Düdüklü tencereyi asla üçte ikisinden fazla veya köpüren yiyecekler (fasulye gibi) için yarıya kadar doldurmayın.
 • Basınçlı pişirme sıvı gerektirir. Düdüklü tencerenin talimatlarına göre yeterli miktarda sıvı kullandığınızdan emin olun.
 • Düdüklü tencereyi gözetimsiz bırakmayın; çok fazla basınç oluşturmadığından emin olmak için ısıyı izlemeniz gerekir.

Fissler Düdüklü Tencerede Basınçlı Yemek Pişirmenin Avantajları

Basınçlı pişirmenin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır:

 • Daha hızlı pişirme süreleri: Basınçlı tencerede %70’e kadar daha hızlı yemek pişirebilirsiniz.
 • Daha kolay yemek hazırlığı: Daha hızlı pişirme süreleri, ayrıca proteinleri ve sebzeleri aynı anda pişirebilmeniz, yemek hazırlığının daha kolay olması anlamına gelir.
 • Korunmuş besinler: Daha hızlı pişirme süreleri besin maddelerini korur, bu nedenle basınçlı pişirilen yiyecekler diğer birçok pişirme yöntemiyle karşılaştırıldığında daha fazla besin maddesi tutma eğilimindedir.
 • Korunmuş lezzet: Daha hızlı pişirme süresi aynı zamanda tatların da korunması anlamına gelir.
 • Enerji tasarrufu sağlar: Daha hızlı pişirme süreleri, aynı miktarda yiyeceği pişirmek için basınçsız pişirme yöntemlerine göre daha az enerji kullanılması anlamına gelir.
 • Daha az temizlik: Bir kapta yemek daha az temizlik anlamına gelir; Ayrıca yemek kokuları ve yağlar tencerede kalır, böylece mutfağın genel olarak daha az temizlenmesi gerekir.
 • Daha serin mutfaklar: Daha hızlı pişirme süreleri ve daha az tencere kullanılması, mutfağınızın daha serin kalması anlamına gelir.
 • Düdüklü tencere, standart bir tencerede harcadığınız zamanın çok altında bir sürede derin, zengin bir et suyu veya kemik suyu hazırlamanın mükemmel bir yoludur.

Fissler Hangi Ülkenin?

Fissler, 1845’ten beri faaliyet gösteren ve 60 yılı aşkın süredir düdüklü tencere üreten bir aile şirketidir. Fissler, düdüklü tencerelerin yanı sıra tencere seti ve birkaç küçük mutfak aksesuarı da (konserve açacağı, sebze doğrayıcı) üretiyor. Fissler son derece kaliteli bir marka ve dünya çapında saygı duyulan bir isim olarak biliniyor. Düdüklü tencereleri piyasadaki en iyi markalardan biri ve muhtemelen en iyisi olarak kabul ediliyor. Ayrıca tüm Fissler düdüklü tencereleri ve tencere takımları Almanya’da üretilmektedir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like